Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

da, cert e ca s lucruri fragile, vezi ca exista totusi prin tara magazine, e unul pe la cluj si mai sant cred si in bucuresti, magazine cu trancote ma refer, ai de unde alege.

am si eu pe cineva aici in gl care vinde vechituri, nu stiu exact ce are pentru ca primeste destul de des marfa, oricum nu ceva foarte special, scule decente.

pretul unui pick up era undeva la 150 euro, ma uitasem acu vre un an la un teac vintage care imi placea cum suna, partea buna la el e ca poti sa le asculti, sa le verifici.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

comanr, acum nu vreau sa par arogant, dar la samsareii decenti (nu aia de pe ....web ce vant lucruri hedoniste, those bitches si Hallelouia si Amin-ul pick-up-urilor, cei ce cedeaza din colectiile (un fel de echivalentul bibliotecii din Alexandria in materii de janghine culese de pe marginea trotuarelor din tarile ce au inventat apa calda acum mai mult ani) personale, cei ce afiseaza zeci de anunturi cu Vandut, nenica ma leshi... acu' se lauda si cu ce a vandut care sa nu credem ca stau cu ele si fac paienjeni) cu 150 Ioro tre sa iti iei nava spatiala, nu pick-up decent, pentru ca la vanzatorii de vechituri nu intra in pravalie decat rar un audiofil si ala e privit ca un ciudat(un fel de client preferential). E bine in plus, sa ai o mutra acra si sa iti ascunzi balele care curg pentru a negocia cat mai bine cadavrul inshirat pe beton cu matele atarnarnand...

In plus samsarelul decent stie ca pick-up-ul nu este marfa cautata si de abia asteapta sa scape de el.

Totusi la aceste pick-up-uri achizitia initiala e doar o parte din pretul final, deoarece mai toate au acele (greu gasibile) duse sau chestii defecte pe ici colo.

Insa aici e farmecul... la mine deobicei cand nu ma astept atunci apare ceva interesant. E sigur oricum, eu nu mai cumpar pick-up din romanica fara sa il testez in avans(sau sa il pot returna), mi-am luat cateva tzepe (mici ca suma din fericire) si m-am lecuit!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

ma nu stiu ce sa zic, eu am fost invitat sa ascult scula pe niste boxe polkaudio acest teac px550

Image

am ascultat mai multe discuri si pretul nu mi s a parut aiurea pentru un lucru care functioneaza in parametri, doza era bunicica, un AT vechi cred.

eu pe de alta parte am platit sute de euro pe lucruri defecte insa mai bine clasate in review uri, un om normal la cap ar lua ceva functional ma gandesc, eu bineinteles ca nu ma incadrez.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Buna seara domnilor.
Am reusit intr-un final sa citesc ce s-a scris aici si ma bucur ca forumul are totusi activitate desi cei care posteaza se pot numara pe degetele de la doua miini. Asa ca am sa incep prin a ma "prezenta".
Am intrat in hora vinilului de aproximativ 1 an si jumatate, incercind sa-mi satisfac o dorinta mai veche. De fapt e vorba de o dorinta ramasa neimplinita din adolescenta cind mi-am dorit foarte mult sa am pick-upul meu personal, nu sa merg pe la vreun prieten sa ascult o placa. Imi amintesc ca mi-am cumparat ceva placi cu artistii preferati in speranta ca poate cindva voi fi fericitul posesor al unui pick-up oricit de simplist sau "trancotar" ar fi el. Ai mei parinti nu au fost atrasi de muzica la modul general, de aparatura in mod special nici atit. Asa ca frustrarea de a nu putea asculta artistii preferati a ramas ascunsa bine in subconstient si datorita unei cunostinte a iesit la iveala, am primit primul meu pick-up. De atunci am inceput sa adun placi, majoritatea sint romanesti, dar sint si ceva straine, am si citeva noi cumparate de la un online autohton.
Pe linga implinirea visului adolescentei in ultima perioada am incercat sa caut sunetul care sa ma faca sa "simt" muzica, acel sunet care sa te faca sa traiesti alaturi de artistul/formatia preferata. Cred, de fapt sint total convins, ca un disc bun ascultat pe un aparat bine reglat iti transmite ceea ce a vrut artistul sa transmita catre audienta. Nu conteaza de e vorba de concert sau album de studio, mesajul se percepe foarte bine in conditiile de mai sus.
Ca si scule nu am ceva deosebit, in momentul de fata e ok cu ceea ce am. E vorba de un Technics SL-Q2, Monarch T-700A si un Technics SL-B3 (cel primit). Technics-urile se stie ce e cu ele. Monarch-ul e practic un Sansui SR-212 in alta cutie si cu alt design. E in genul aparatelor din anii 70 cu tabla pe arcuri sprijinite pe carcasa de lemn/pal. Cind l-am gasit avea acul rupt, datorita asemanarii am reusit sa aflu ca e doza Sansui si in felul asta sa pot gasi si ac. Daca e sa fac o comparatie intre ele as spune ca Technics-urile se misca foarte bine, se vede clar mecanica facuta in Japan. In schimb Monarch-ul lasind la o parte mecanica extrem de simpla (are totusi autostop) suna puternic si viguros.
In viitorul apropiat voi incerca sa schimb dozele, sa incerc ceea ce s-a scris aici : potrivire brat-doza-preu. Probabil voi apela si la sfaturile voastre asa ca am sa revin in limita timpului disponibil.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

bine ai venit, ne bucura povestea ta, se aseamana cu ale noastre!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Nu e usor sa cumperi un pick-up care sa mai fie si cat de cat bun. Odata trebuie sa sti ce cauti...ceea ce e foarte problematic. Aici intrervine inteligenta, cunostintele, flerul cumparatorului.
Cum putem sa facem sa fie relativ ieftin si sa sune bine. Un pick-up suna bine in primul rand daca poate sa sune bine si in al doilea rand daca e bine reglat. Putem invata sa reglam bine un pick-up, dar sa alegem un pick-up care sa sune bine prin datele lui (ma refer la vintage-urile relativ ieftine) din prima secunda este practic extrem de greu daca nu imposibil. Sa zicem ca ascultam un pick-up la vanzator, pe sculele lui (care or fi alea), ma aleg cu sunetul lui care, in mintea mea, cred ca e ala. Ajung acasa si vad ca suna total altfel pe sculele mele.
Una peste alta nu e usor si nici la indemana. Vrei nu vrei tre sa experimentezi.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

eu nu caut perfectiunea la un pick up de 100-200 euro, m as multumi daca nu e din plastic si mai are o urma de doza originala in nevoie de ac, detalii si sunet mare doar daca ai noroc, un sunet decent e ceea trebuie tintit.

pentru asta cum a mai spus si momolo, lipsa joc in platan, un brat intreg si care nu balangane in rulmenti si cam asta e.

e clar ca detaliile vin pe rand, curele, ace, doze, nu stiu daca si cabluri, pui cabluri scumpe la un gunoi o sa sune tot ca un gunoi, pui cabluri normale(nu din litze chinezesti de pe vapor) la o scula faina o sa se auda bine, suficient de bine cat sa ti asculti muzica.

ai bani vrei sa investesti, arunci tot pe geam, dai 100k euro si iti iei sunet+cabluri de sudura, e posibil sa sune la fel :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

ionroata wrote:Pe linga implinirea visului adolescentei in ultima perioada am incercat sa caut sunetul care sa ma faca sa "simt" muzica, acel sunet care sa te faca sa traiesti alaturi de artistul/formatia preferata. Cred, de fapt sint total convins, ca un disc bun ascultat pe un aparat bine reglat iti transmite ceea ce a vrut artistul sa transmita catre audienta. Nu conteaza de e vorba de concert sau album de studio, mesajul se percepe foarte bine in conditiile de mai sus.



Frumos spus, total de acord...daca crezi ca vinilul iti va da acel sunet ai tot respectul meu. Mai ramane sa fie autentica ''trairea'' ta.
Vinilul nu se aude oricum.,..tre sa ai ceva bun in spate. Dar daca asta este cazul ai toata aprecierea mea.
Aproro: ce ai in spatele vinilului?
Last edited by oake on 18 Jul 2014, 21:23, edited 1 time in total.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

peretele si apoi vecina :lol:

mai glumim, sa nu pui botul oake!
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

Se poate comanr ?
Suntem prea batrani amandoi ca sa fim prea tineri.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

sa stii ca santem batrani, se vede dupa scule, zic copii: aaa la nenea ala cu vechituri :lol:

hai ca am mai gasit una: "batranetea se masoara in scule!"
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by remoteviewer1 »

ionroata sansui-ul ala deghizat arata foarte bine, e pe gustul meu sa zic cel putin cum arata, sunt sigur ca suna si bine. Incearca sa gasesti acul original, deobicei asta e combinatia castigatoare la vintage. Frumoase si experientele expuse de tine aici pe forum, acestea sunt baza hobby-ului dupa parerea mea.

comanr, nu am ascultat acel pick-up dar ca un doctor ce sunt :lol: , de la departare asa..., viteaz din tastatura, mi se pare cam mult prea subtirel(am vazut ca are vreo 5-6kile) pentru banii aia (daca te refereai la 150 ioro). Eu zic sa ramai la chestii mai solide chiar daca nu functioneaza.

oake ai foarte mare dreptate in ce zici. Eu zic ca mirosul sau flerul dupa cum zici e cheia in selectarea din maldar. Eu am anumite clisee de brand(nu le voi dezvalui aici pentru satisfactia samsarilor autohtoni ce poate ne citesc), in plus am dobandit ceva experienta tot cautand si experimentand. La inceput mi se parea totul de luat acasa, acum rar vad unul interesant. Fug de usuratice in principiu, de plastic si de brat tip ieftinache. E periculos sa iei ceva dupa poze daca nu te pricepi, ca si cu liceanul ce ajunge prima oara in discoteca si toate femeile i se par frumoase.

Pot sa spun ca NICIODATA nu am gasit un pick-up vintage bine reglat, toate erau varza nu tineau cont de nicio regula (cu toate ca venisera din strainataturi), asa ca dear oake e normal sa sune ca dracu cand il probezi si cand te pui acasa pe reglat sa iti puna zambetul in coltul gurii. Unii ce le vand nici nu le asculta, la baga in priza si vad ca se invart si sunt vandute ca impecabile.

Cum zicea cineva aici pe forum, trebuie sa experimentezi pe timpul si banii tai, oricum sfaturile "bune" nu sunt luate in serios de incepatori, ei graviteaza spre o solutie convenabila de moment.

Concluzie: ori vine cineva si iti instaleaza un pick-up ce se pricepe cat de cat, ori te pregatesti de testat pe banii tai si te rogi sa iasa bine(sa fie suferinta cat de cat scurta, sa te opresti cat de cat satsifacut dupa cateva luni sau chiar cativa ani).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

ionroata
Posts: 41
Joined: 15 Aug 2012, 11:42
Location: Piatra Neamt

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by ionroata »

Oake sper sa fi inteles bine intrebarea ta. Amplif in momentul de fata e o vechitura de Universum V3297 si boxe Arcus TS15. Mai am si un final pe lampi construit de cineva din Bucuresti. Ca si preu inafara de cel din Universum am unul facut de mine si mai am in proiect un altul cu referinte ok pe un forum strain. Probabil pe luna viitoare in limita timpului voi reusi sa-l termin. In functie de rezultate voi vedea in ce directie o apuc : dyi sau cumpar ceva de firma.
Urmeaza sa schimb dozele, dupa cum am spus, inca studiez forumurile pentru referinte.
Daca te referi la educatie muzicala, am ascultat de toate. Am trecut prin faza casete, cd, mp3, flac mai putin. Benzile nu s-au prins de mine, n-as putea spune de ce.
Interesant ca odata cu vinilul a aparut si placerea de a asculta muzica simfonica si jazz in mod special. Am citeva placi cu simfonice care ma relaxeaza si ma binedispun intotdeauna cind le ascult. Asta pe linga faptul ca intotdeauna descopar ceva nou la ele. Genul preferat e rock si folk.
Sper ca am fost cit de cit explicit.

L.E. Aparatele de mai sus sint exclusiv pentru vinil. Acasa am altele pentru partea de cd.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by oake »

comanr
Chiar nu stiu ce inseamna batranetea...cred ca totul e cum te comporti la o varsta sau alta.
Eu unul caut sa nu fiu un om ''serios'' dupa o anumita varsta. Nu am fost niciodata. Caut firescul in lucruri si in existenta.
Sunetul face parte din firescul meu.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by comanr »

nu i buna nici seriozitatea asta prea multa si nici muzica prea multa, defapt nimic prea mult nu i bun, da mai gresim si noi. :D

@ionroata

nu prea sant scule de incepator, foarte frumos.

@remoteviewer

stiu ca era usurel da mergea binisor iar bratul arata destul de ok si scotea muzica , era deja din epoca de plastic,nimic de zis, o trancota functionala.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply