Winamp

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Winamp

Post by kaav »

Informatzia muzicala exista pe o multzime de suporturi fizice.Tendintzele actuale se indreapta catre solutziile care holosesc hdd.Aici nu mai esti limitat la specificatziile formatului cd-da.Sunt solutzii ''la pachet'' oferite de anumite firme (brandurile ''populare'' pe la noi in domeniul audio) care au adoptat deja asa ceva,dar costa de bubuie.De banii cat costa asa ceva daca ar fi sa ii ai,iti cumperi sute de cd-uri originale.Asa, un cd player bun capata sens,utilitate.Dar pc-ul nu trebuie minimalizat pentru ca este upgradabil pe bucatzii.Ca o jucarie Lego - o treaba confortabila,nu suferi rau la aspectul financiar dintr-o data ca la achizitzionarea unui cd-player.Presupunem ca ceva bun in functzie de buget, la limita lui maxima bine investita (teoretic),practic experientza poate fi mult mai limitata in a alege ce este bun,aspect important care ne defineste alegerile...
Ce nu-mi place deloc la pc si nu poate fi evitat, este ca nu sti cand iti crapa vreun hdd.Un obiect pe care il suspectez de ''tradare'' mereu :wink:

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

Constantin C. wrote:Trebuie sa marturisesc ca subiectul imi pare a fi interesant si avand resurse pentrua fi dezvoltat.
Cineva care colectioneaza un numar atat de mare de melodii in formatul mp3 trebuie sa fie foarte pasionat de acesta si sa tina mult la el.
Din principiu ma feresc sa dau sfaturi, dar mi-as permite cateva pareri.
In primul rand cred ca prin actiunile intreprinse pana acum prin normalizare si egalizare nu s-a facut altceva decat ca au fost masacrate toate piesele.
In al doilea rand, cred ca este posibil si trebuie ca acestea sa fie restaurate si aduse la o forma cat mai buna, poate peste ceea ce au fost initial, pentru a se ridica la calitatea la care sa sune mai bine dacat un player de 1.000E , asa precum s-a spus.
Parerea mea este ca o suita de programe care sa se apropie de nivelul exigentelor enuntate se regaseste in propunerea celor de la Algorithmix.
http://www.algorithmix.com/en/renovator.htm

Desigur, sper ca pe masura ce se deruleaza reconditionarea, sa fim tinuti la curent cu rezultatele, astfel ca macar dupa primele 20.000 , sa ne putem forma o idee.Adica, sunt interesat sa aflu daca se aud mai bine decat se auzeau initial, mai frumos si mai natural si daca exista potential pentru a depasi calitatea playerului de 1.000E , apropiindu-se de unul de 2.000E.
Am probat acest program si nu am gasit legatura cu formatul MP3. Merge doar Wav. Si chiar pe Wav nu e mare brinza cel putin pentru mine e o porcarie.
Sunt altele mai bune . Oricum multumesc .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Winamp

Post by Obelix »

Puff, de cela mai multe ori "solutiile" tot un PC ascund inauntru, vezi Cambridge, cu placa de baza mini-itx inauntru... :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Winamp

Post by momolo »

Eu mi-am facut un PC "audiofil", dar nu-l folosesc.

O placa Asus NF4 pe sk.939 cu un AMD64 3700 (era perfect si un Venice 3000!), cooler taiwanez FARA ventilator, cred ca e Termaltake (se gasesc de multe feluri, important este sa fie unul cat mai mare cu pipe-line), HDD bagat in cutie NEXUS (ii termina vibratiile si zgomotul, practic complet) si, IMPORTANT!, o sursa Corsair de 650W (culoare negru) care desi are o elice de 12cm nu o prea invarte. Asta e cea mai silentioasa sursa activa din cate am probat (si am probat MULTE!), gasita intamplator, nici nu ma gandeam ca e asa de tacuta!
Important - CARCASA ! Asta e ca o cutie de rezonanta, "canta". Eu m-am "rablagit" platind pe un Sharkoon (imi e rusine de cat am dat!...Enorm!) complet din aluminiu cu o usa pe front facuta sa reziste la mitraliera! Aluminiul este considerabil mai putin "cantator" chiar si decat otelul gros (care in vremurile noastre a ramas doar un vis - vezi carcasele vechi din anii '90, in spetza cele orizontale!).
Se poate lua si o sursa pasiva insa costa de bubuie, puterea mica (astea mai "umane" la pret sunt pana in vreo 360W) nefiind o problema cu AMD-urile astea (foarte reusite!) pe sk.939.

Avantaj - vechitura 939 costa acum extrem de putin (sh), este rece si are interfata PATA integrata in chipset, nu cum este pe actualele Intel unde exista un chip chinezofil de doi bani implantat adiacent chipsetului, Jmicron care se ocupa cu PATA (nemaifiind la moda dupa cum se stie). Problema este legata de unitatile optice Plextor pe PATA.

Am mai pus si vreo 2 Plextor ca e nevoie, ambele Premium si deci pe PATA.

Astfel ca rajnitza e foarte, foarte tacuta. Cat priveste caldurile, AMD-urile astea sunt nesimit de reci si culmea!, mai si merg bine! ...Defapt cand a renuntat (pe nepusa masa si in mod ticalos) AMD la sk.939 m-am suparat in asa fel incat din fan AMD am trecut cu totul la Intel (mai am vreo doua Intel, dual si quad core). Nici nu mi-am mai batut capul cu ce rahat nou de soket mai inventeaza AMD-ul! Mai ales ca AM2 a fost un jeg!

Deci, cum spuneam, rajnitza silentioasa se poate face cu cheltuiala relativ mica. Un cooler din ala pasiv (unele sunt prevazute si cu fan de 12cm insa se poate elimina) asigura pe CPU vreo 34....39 grade la un 3700 ! Nu mai spun de un Venice 3000 sau 3200 care si costa la ora asta un pret de nimic (si merg brici!).

In cazul asta sursa cea mai importanta de zgomot ramane sursa de alimentare. Desi unele sunt silentioase puse pe masa, libere, o data implantate in carcasa incep sa scoata zgomote de joasa frecventa desi au fanuri mari care sunt subturate la consumuri mici. Eu cred ca tine mult si de partea mecanica a sursei, tabla din care e facuta cutia, calitatea fanului si evident, carcasa. Am mai descoperit o carcasa de la Chieftec, mica, ingusta si aparent nepotrivita insa extrem de silentioasa! De tabla (groasa)! Din pacate e pe incercatelea cu caracasa si "cantarea tablelor". Oricat le-ai captusi cu diverse chestii, tine de material si constructie/geometrie, unele necaptusite sunt MULT mai silentioase ca altele burdusite de materiale silentioase si scumpe (se gasesc de la Nexus).
Eu am mai adaugat totusi un fan de 12cm pe scoaterea dosnica din carcasa a aerului. Subturat, controlat de placa de baza sau de un controller. Se poate opri la nevoie insa zgomotul produs este minor. Dar trebuie ales din gramada de oferte! Nu tot ce este dat ca fiind silentios, este cu adevarat! In general cele bune costa mult. Exemplu Nexus. Insa eu am scos acest fan din dotarea unei alte carcase, de la Termaltake. E pe probate si incercate. Pe vremuri vindea un baiat pe forumuri fanuri PAPST. Aparent banale la aspect, perfect standart, erau cele mai silentioase ventilatoare pe care le-am vazut vreodata! Eu am luat (din pacate!) numai unul pentru un receiver Nakamichi. Costa foarte mult, vreo 65 RON insa isi faceau banii cu varf si indesat. Iar fiabilitatea este mult mai mare la Papst. Daca nu ma insel era o firma care avea in oferta asa ceva, pe net, dar stocuri zero.

Deci, se pot face PC-uri silentioase! Fara cheltuieli exagerate!

PS - inutil sa mentionez - placi grafice NUMAI pasive si placi de baza racite pasiv! Acum nu mai este o problema cu treaba asta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Winamp

Post by Constantin C. »

hersorin wrote:Am probat acest program si nu am gasit legatura cu formatul MP3. Merge doar Wav. Si chiar pe Wav nu e mare brinza cel putin pentru mine e o porcarie.
Sunt altele mai bune . Oricum multumesc .
Regret sincer ca suita de programe de la Algorithmixa fost in masura sa dezamageasca intr-atat.
Iata, acesta este unul dintre motivele pentru care ma feresc cat pot sa dau sfaturi si ma limitez sa exprim doar pareri sau, uneori, sa vorbesc mai ales despre unele experiente proprii aflate in legatura de similaritate cu cele in discutie.

Legat de wave, Winamp poate fi un instrument la indemana pentru conversia de formate, fiind deja instalat in sistem

Rezultatele bune, care sustin, de altfel, parerea mea oarecum diferita in ceea ce priveste Algorithmix cred ca se pot obtine mai degraba utilizand drept gazda un program-platforma precum Samplitude sau Sequoia de la Magix.
Si acestea, precum si Winamp au potententialul pentru conversia mp3 in diferite formate si pot fi , de asemenea, gazda VST sau ASIO pentru o multime de programe ce pot rula in regim de plugin.
Indraznesc speranta ca incercand aceasta solutie tehnica, performantele Algorithmix se vor afla mult mai aproape de exigentele utilizatorului.

Sau poate ca au fost deja incercate si atunci ar fi interesant de aflat rezultatele.
De asemenea, cred interesant de aflat care sunt si aplicatiile in domeniul prelucrarii semnalului sonor cu care lucrezi in mod curent si care se dovedesc a oferi rezultate "mult mai bune".
...Va spun eu sincer ca Winamp cu diferite VST bate tot Foobar, MyMp3 etc. Cu o placa de sunet buna ajungi foarte sus...
Diferitele VST sunt, probabil plugin-uri ce pot fi rulate in cadrul programelor gazda VST - precum si Winamp, de altfel - , am rugamintea insa, daca este posibil, sa spui pe ce model de placa de sunet a fost evaluat Algorithmix si sunt rulate in acest moment programele in discutie.

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Winamp

Post by bubicu »

Marantzofan

Sorry nu ma pricep exact ce si cum s-a produs fenomenul.Practic pot sa-ti spun cu mana pe suflet ca odata instalat dac-ul extern acel bazait care apare la volume mari dispare in totalitate.Tin minte prima data cand am pus mana pe un cd-player am observat ca daca dau PAUSE si dau volumul la maxim nu se aude nici un sunet in boxe.La calculator nu era deloc asa,diferea in functie de calitatea placii de sunet dar nu disparea niciodata in totalitate.Am citit undeva pe net ca ar fi din cauza alimentarii,zgomotului de fond din carcasa,pamantare etc.
Cert este ca odata instalat DAC-ul extern(legat prin fibra optica la computer) fenomenul dispare in totalitate,sunetul este mult mai linistit si la fel daca pun pause in winamp si dau volumul in maxim nu se aude nimic in boxe.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Winamp

Post by kaav »

Nu urasc nimic mai mult decat zgomotul de fond, dat de retzeaua electrica - in boxe (la oameni sunt incomparabil mai tolerant :D )
Auditzii placute & good luck !

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Winamp

Post by bubicu »

Inca o treaba.
Din cate m-am documentat Vambridge Audio DACMagic are interiorul(partea de procesoare) cd-playerului 740 C care este in jur de 3500 RON.
In aceste conditii nu vad dece daca as pune un cablu optic de calitate,o placa de sunet buna care sa nu modifice semnalul un cablu interconnect intre dac si amplif din nou de calitate si un format care se stie si am si observat eu,ca este mult peste mp3 adica flacul,.....dece nu m-as putea apropia calitativ de un cd-player (atentie nu am spus in totalitate deoarece stiu ca exista cd-uri audiofile care sunt inregistrate foarte bine) ?

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

momolo wrote:Diferitele VST sunt, probabil plugin-uri ce pot fi rulate in cadrul programelor gazda VST - precum si Winamp, de altfel - , am rugamintea insa, daca este posibil, sa spui pe ce model de placa de sunet a fost evaluat Algorithmix si sunt rulate in acest moment programele in discutie
Pe laptop un Creative nx pe usb iar pe cel de birou un asus xonar.
Acest program scoate unele defecte dar de imbunatatit mp3 mai greu. Daca imbunatatea ceva scriau aia ceva de mp3 dar nici nu se discuta de asa ceva sau macar primeau format mp3. Am primit mail de la ei si imi explica pentru ce este.
Pentru ce sa faci atita Wav si sa ocupi atita spatiu degeaba daca el curata melodia ca atit face?
Prefer Vst de la T-Racks au tot ce vrei dinamica , caldura dar va spun sincer ca ma joc de mult cu Mp3 si indiferent ce ii faci tot de r...t ramine. Muzica e Wav compromis flac .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Winamp

Post by Obelix »

momolo wrote:Eu mi-am facut un PC "audiofil", dar nu-l folosesc.
Pai... eu sunt de mult "indragostit" de cartile micro atx, datorita pretului in general accesibil si graficii integrate (chiar daca pana la urma maipun si o placa externa)
In acest sens, recomand Core Duo din seria E, cel mai "puternic" are un TDP de 65W, celelalte probabil mult mai modest. Cuplat cu un chipset G31 (IDE integrat "nativ") pe o placa cu conensatori "solid core", nu e nici excesiv de scump, in plus nou, deci teoretic fiabil...
Cu o alimentare cu ventilator la 5-7V (eu prefer modificare interna), "jucaria" este practic inaudibila.
Am deschis un topic in acest sens, dar vad ca nu s-a inghesuit lumea pe acolo la momentul respectiv.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Winamp

Post by Constantin C. »

Parerea mea este ca ar trebui diferentiata pasiunea de a face muzica de aceea de a o asculta.Am toata increderea ca ele pot coexista, dar consider demersul necesar.
Aceasta poate fi, de exemplu, o atitudine salvatoare de resurse prin utilizarea lor intr-un mod mai eficient.

Cred ca PC-ul este o unealta potrivita si necesara pentru cei care fac muzica, putand fi utilizat intr-un mod performant in vederea prelucrarii materialului sonor si mai putin potrivita pentru asultatorii de muzica.
Subiectul se regaseste in mai multe discutii pe forumuri, iar uneori, ca o posibila concluzie, amatorii de prelucrare a sunetului sunt indemnati sa se indrepte spre studiourile muzicale pentru a-si pune in valoare talentul si pasiunea.

Au fost exprimate in repetate randuri de catre cei care lucreaza efectiv in domeniu diverse exigente de natura tehnica referitoare la hardware utilizat in muzica.
Ele reprezinta conditii, ce au rezultat din practica, pentru obtinerea de rezultate satisfacatoare in acest sens.Imi permit sa reamintesc unele dintre ele.

Este necesar sa fie utilizat un computer (sau mai multe, dupa caz) dedicat, pe care sa fie rulate exclusiv programe utile scopului – in acest caz muzica – iar aceste programe sa fie in numar minim.Daca sunt instalate si dezinstalate des aplicatii, se recomanda curatarea periodica a partilor din acestea care raman in registri si, anual, reinstalarea sistemului de operare.
Desi aplicatiile multimedia se cosidera a solicita resurse, acest lucru este adevarat mai mult in prelucrarea imaginii.Astfel ca pentru aplicatii in domeniul muzical nu este necesar un procesor deosebit de performant, ci o placa de sunet cat mai performanta, care sa apeleze cat mai putin la resursele procesorului si sa permita utilizarea de drivere performante.De asemenea, este necesara memorie RAM suficienta.Cu cat mai mare, cu atat mai bine.Pentru aplicatiile care au diverse animatii, este recomandat sa existe o placa de imagine suficient de buna pentru a reduce pe cat posibil solicitarea procesorului si degrevarea lui de alte sarcini.

Programele- platforma cele mai utilizate sunt Cubase de la Steinberg si Sequoia de la Magix.Exista si utilizatori dedicati Adobe sau Sound Forge de la Sony, precum si altor platforme mai putin cunoscute.De obicei pe acestea se ruleaza sub forma de plugin-uri diverse pograme specializate.
Acestora li se adauga software utilitatar.
Sunt cateva elemente succint mentionate care pot fi simplificate si mai mult in cazul cuiva care doar asculta muzica, nefiind interesat de procesare.Mai ales in ceea ce priveste software-ul, fiind suficient in acest caz un player bun, precum foobar.

De zgomotul ventilatoarelor din desktop-uri nu se poate scapa in veci.
Am incercat utilizarea unora performante.Dupa un an a trebuit sa le inlocuiesc si nu sunt tocmai ieftine, iar dupa inca un an am facut la fel.Apoi am renuntat; praful din orasul asta le distruge lagarele.
In cele din urma am utilizat laptop-ul montat intr-o statie de andocare prevazuta cu un port PCI in care am instalat o placa Delta 1010.
Sunt aproape trei ani de cand folosesc calculatorul in legatura cu muzica mai mult pentru a copia cateva discuri imprumutate de la prieteni pana reusesc sa gasesc originalele, sau pentru a ma informa pe net despre noi aparitii.Pentru auditii se pot gasi solutii dedicate la un pret bun si cu performante ridicate.La serviciu am considerat de preferat un radio.
In cazul formatelor comerciale mai interesante mi se par statiile multimedia.

Preocuparea fata de prelucrarea de mepetrei cred ca este o risipa de energie fara nici o justificare - daca cineva este pasionat sau doar vrea sa exerseze, o poate face foarte bine cu wave-uri.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Winamp

Post by Obelix »

Nu pot sa comentez nimic la ceea ce ai zis, in afara faptului ca (virgula... :twisted: ) creeatia muzicala nu intra in calcul aici (in mintea mea cel putin si probabil in ceea a celor mai multi de aici), ci doar "reproductia muzicala".
Ideea mea este ajungerea la "cutia unica" audio-video, cu o calitate (cel putin) decenta.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

Cine stie daca se poate ajunge din playlistul de la Winamp la locul unde se gaseste respectiva melodie. La Mymp3 se poate si te duce exact la locul unde este melodia. De ex. vreau sa stiu acest lucru pentru ca mai gasesc melodii foarte proaste care vreau sa le sterg definitiv din calculator nu numai din playlist.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Winamp

Post by Obelix »

Editezi playlistul cu (de exemplu) WordPad si iti spune el unde se gaseste melodia... 8)

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Winamp

Post by hersorin »

Imi pare rau dar nu am inteles nimic cum se face.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply