Sunet bun si pe PC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Sunet bun si pe PC

Post by hersorin »

Sper sa nu va plictisesc cu intrebarile mele dar parca as mai vrea citeva raspunsuri pe baza cunostintelor dv.
Cum pot face un PC (este silent) sa sune macar ca DVD meu Denon 2900?
Recomandati-mi o placa de sunet foarte buna deoarece in teste cu Asus Xonar ,asusul nu a avut nici o sansa , nu stiu ultimul Xonar cit e de tare (Asus xonar essence).
Poate este un Dac mai bunisor dar nu exagerat de scump (vreo 500 euro pe Ebay).
Poate aveti vreo solutie interesanta ,astept parerile dumneavoastra.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Sunet bun si pe PC

Post by cosmin »

Foloseste un DAC extern
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sunet bun si pe PC

Post by Obelix »

E greu, practic imposibil, eu nu am reusit cu Denonu' meu :cry: (2200...)
Pana una-alta, read this:

http://www.avsforum.com/avs-vb/forumdisplay.php?f=26 , axandu-te, desigur, pe partea de sunet... :wink:

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Sunet bun si pe PC

Post by nicumur »

"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sunet bun si pe PC

Post by hersorin »

Interesante placi de sunet dar oare care o fi mai buna? :(
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Sunet bun si pe PC

Post by LEKTOR »

Obelix wrote:E greu, practic imposibil, eu nu am reusit cu Denonu' meu :cry: (2200...)
Pai poate nu l-ai batut destul ! :lol:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sunet bun si pe PC

Post by hersorin »

As folosi o placa cit de slaba dar sa aiba de ex. acel farmec . Xonar se aude bine dar sunetul e sec. Pe denon se aude aerisit, mai finut mai catifelat (se poate si mai bine dar dintre acestea doua asta am observat) Am pus un SACD de la LINN pe Denon si ramii uimit cum se aude fata de xonar (Sacd este hibrid merge si pe cd player normal).
As vrea sunetul ala aerisit si catifelat de la o placa de sunet se poate?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Sunet bun si pe PC

Post by cosmin »

Se poate cu DAC extern. Ia o placa audio buna cu iesire digitala, chiar si brandul Creative, pune DAC-ul si amplifica iesirea analogica cu un amplif stereo decent. Ai sa ramai uimit cat de lejer va depasi Denon-ul ala.
Sau foloseste DAC-ul dintr-un player bun.

PS Renunta la layerul SACD la redarea de pe CDROM. Sper ca nu folosesti mp3-uri pentru comparatie/ascultat.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sunet bun si pe PC

Post by hersorin »

Nooo comparatiile le fac strict cu cd originale bune ultimul e asta LINN vol2 cica e audiofil. MP3 mai ascult cind nu am melodia preferata in alt format. Cel mai des ascult WAV si FLAC .
Am ripuit multe cd pe PC.
Am facut si DVD cu WAV am bagat pe el in jur de 100 melodii si ascult pe Denon (asta pina gasesc o placa de sunet sau ceva pt pc)
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sunet bun si pe PC

Post by DAN_TM »

Incearca Hammerfall 9632 de la RME daca ai posibiltatea.Poate o sa-ti placa.Ca sunet e peste orice M-audio si Creative.Am avut si marcile astea,dar am ramas la RME.Spor la cautari.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sunet bun si pe PC

Post by hersorin »

Daca ai ascultat in comparatie cu alte marci poti sa faci o comparatie intre ele?
Cum e sunetul?
Ai facut vreo comparatie cu un cd player, dvd player?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sunet bun si pe PC

Post by momolo »

cosmin
Se poate cu DAC extern. Ia o placa audio buna cu iesire digitala, chiar si brandul Creative, pune DAC-ul si amplifica iesirea analogica cu un amplif stereo decent. Ai sa ramai uimit cat de lejer va depasi Denon-ul ala.
Din punctul meu de vedere nu-mi fac nici o grija, NU va depasi acel DVD Denon. Mai ales daca folosesti Creative chiar si ca simpla sursa SPDIF!....Evident, asta in caz ca nu cumva discutam despre redarea mp3 sau FLAC-uri furaciuni de pe share ripuite de tot soiul de puberi cu DVD-ROM-ul la 52X !

In opinia mea nu poti scoate ceva din PC-ul ala decat daca cumperi un DAC serios, mult peste cei 500 euro. Mai iti trebuie un cablu digital coaxial serios si neaparat sub un metru iar in plus de asta trebuie o placa de sunet buna, ceva de minim ce ti-a recomandat DAN_TM

Eu am testat in acest sens DAC-uri

DAC Lavry DA-10 (cam 1000 euro pe la tine prin Belgia) - ( http://www.lavryengineering.com/index_html.html ) cu rezultate excelente (pentru banii dati) si care nu prea depindeau de cablu insa depindeau mult de configurarea sistemului ca sursa SPDIF sunetul fiind in opinia mea foarte detaliat si precis insa metalic, crispat, prea putin muzical. Calitatea audio, in opinia mea si la ce am testat e de natura sa faca ciulama orice player digital Denon pe care-l cunosc (am avut si eu cateva printre care chiar si foarte incinsul 2900 pe care puteam sa-mi incalzesc cafeaua).

Benchmark DAC 1 ( http://www.benchmarkmedia.com/system1/d ... s-overview ) cu rezultate mai slabe decat Lavry insa totusi decente. Se comporta asemeni Lavry insa cu un sunet mai fara coaie, oleaca castrat si plictisitor, cam fara substanta. Probabil pe o amplificare colorata "a lampa" se poate reglementa insa per ansamblu depaseste orice idee de player DVD, inclusiv pe mama lui Denon.

precum si DAC PS Audio Digital Link III ( http://www.psaudio.com/ps/products/deta ... ?cat=audio ) cu rezultate bune insa dependente de cablul digital si configurarea sursei SPDIF. Acest DAC il am in dotare (printre altele) si desi e mai jitttaros decat Lavry si Benchmark si deci foarte nazuros la semnalul si cablul digital servit, totusi ca sound il prefer fara ezitare mai mult decat cele doua de mai sus, Lavry si Benchmark.

Un sunet detaliat, deschis, viu, alert, optimist, rapid si cu spatiu tridimensional mare. Nu este aspru ca Lavry (ce canta un pic a fanfara stralucioare) si nici plat si nesarat ca Benchmark (ce ma plictiseste). E un "cameleon" deoarece poate suna nesperat de mizerabil sau nesperat de bine, functie de semnalul servit. Asta spre deosebire de Lavry care suna cam tot timpul la fel (pe Bencmark nu am avut mult timp sa-l descant). PS Audio a sunat cel mai bine (aici as spune ca efectiv high-end!), pe ceva de foarte inalta clasa....cu un transport Philips CD-PRO 2 de 7K euro si un cablu digital Fadel Art !.......Era de nerecunoscut! Insa cu ce pret?!....

Exista variante mai ieftine decat cele trei (acestea se invart la aprox 1000 USD sau 1000 euro) dar nu ti le-as recomanda decat pe astea 3. Daca nu ai suma asta mai bine apeleaza doar la placa recomandata de DAN_TM.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sunet bun si pe PC

Post by hersorin »

Daca acea placa este mai buna decit Asus xonar deja urmaresc ebayul si vad una pe Austria.
Oare chiar merita sau sa astept Asus xonar essence?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sunet bun si pe PC

Post by momolo »

Lasa Asus (e pentru gospodina si copilu') si mergi pe Hammerfall 9632 !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Sunet bun si pe PC

Post by hersorin »

Multumesc o sa incerc sa o iau.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply