Bookshelf ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

LEKTOR
Inca ceva pt considerat - un speaker mai vechi - 2002 sau cam asa ceva - JBL S38 - pretul de $700 / pereche nu ar trebui sa va faca sa le ocoliti
nu stiu in ce masura realizezi ca noi aici suntem in ROMANIA ! Lucrul asta ne ocupa tot timpul.
Si o mica problema e ca:
1. oferta pietei de profil este undeva intre simbolica, penibila si revoltatoare. In materie de dealeri (marfa noua si provenita din buy-back) ii putem numara pe degete, tot astfel si numarul de branduri comercializate iar daca privim si ceea ce se gaseste efectiv in stoc, atunci mana unui ciung (din ala cu carlig) ar fi perfecta pentru numarat pe degete! :D
2. piata second-hand de profil in RO se afla sub nivelul unei gropi ecologice de gunoi de la tine din USA, zona provinciala, slab populata. Marimea acesteia?!....undeva la cativa bisnitari semi-oficiali plus cateva anunturi zilnice de vanzare a unor deseuri la preturi ridicole din partea catorva persoane (aia care stiu sa utilizeze internetul).
3. daca vine vorba de marfa vintage, aici situatia e perfect jalnica, dotarea din fostele vremuri ale anilor 80...90 fiind practic nula, dotarea din camioanele si dubele de trancote venite via Germania fiind facuta pe principiul "Zece euro la metrul cub". :lol: Niciodata piata second din RO nu a asimilat vintage de calitate. Ceea ce eventual s-ar gasi, apartine doar catorva colectionari cu bani care si-au cumparat direct din afara si care isi vand-cumpara intre ei sau pur si simplu doar cumpara si pastreaza.

Practic, in momentul cand le spui unora de aici despre acele boxe JBL din anii 90 e ca si cand ai posta pe un forum din Somalia recomandu-le sa incerce o noua cura de slabire cu nuca de cocos din Hawai !

Pun pariu ca in RO nu exista nici macar una bucata pereche din acest model JBL....si chiar daca ar exista, ce sanse ar avea amicul nostru ?! :roll:

El abia daca are sanse sa vada si eventual sa asculte jumatate din lista de mai sus! Probabil ca daca am tria in acest moment, nu ar avea sanse sa asculte decat doua perechi de boxe din toate cele discutate. Iar asta in urma unui efort considerabil deoarece nu e din Bucuresti iar drumul si timpul costa parale!

In concluzie, singura sansa cu acele JBL ar fi sa le caute pe net (pe dincolo) si sa le cumpere pe nv daca are norocul. Insa, s-ar justifica, crezi ca vreunul dintre noi ar face asa ceva ?!

Din pacate optiunile in RO sunt extrem, ridicol de limitate. Hai sa recomandam numai ce este fizic/practic posibil!....Altfel cred ca si eu as gasi vreo tona de exemple care mai decare minunate!

PS - evident, mai sus am facut reclama mascata la marfa unui dealer! :lol: Eram mai ciumeg si perfect neutru daca-i recomandam un model de boxe din Canada cu amplif din Noua Zeelanda! :lol: Insa in tampenia mea m-am gandit sa-i spun omului ceva din ceea ce ar avea (nu e garantat!) sanse sa gaseasca, asculte si cumpere in RO.

Si nu mai trebuie sa subliniez ca in cumpararile on-line, mioritikul normal are foarte, foarte putine libertati si sanse! Sansele cele mai mari sunt de luat tzeapa, vezi cazul prietenului oake cu nemtii "seriosi" care vand scump si cu garantie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Bookshelf ?

Post by SOLO »

Lasa momolo ca uite-asa mai afla si romanul nostru de una alta ( un plus pentru forumul asta ) . Nu se stie niciodata cum da de ele pe sub patul lui bunicu' si o sa-si aminteasca de propunerea lui Lektor :wink:
Apropo , le-am vazut de curand la un prieten acasa . Le tine mai mult de bibelou , s-a afectionat de ele si nu le vinde . Cica sunt ideale pentru rock .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

SOLO
s-a afectionat de ele si nu le vinde
cica nu e sanatos sa te afectionezi de lucruri (zise lupul moralist)! :D

Daca e vorba de vechituri, am si eu niste monitoare NAD, bookshelf 2 cai, gaura spate, fabricate acum peste 20 ani in England (pe bune, 100%!) care ar putea fi mentionate. Idem, m-am atasat de ele. :D Dar macar eu le-am gasit intrebuintare, fronturi la surround.

Si apropos, mai am doua HighLand Oran 4301 care pe bune ca stau de bibelou! ..Si de astea m-am atasat! Desi nu le folosesc!
Apropos de subiect, yinyangbt ia in considerare si HIGHLAND !

http://www.highland-audio.com/EN/Produi ... _4301.html

Si apropos de JBL-urile alea, am si eu o recomandare, Jean Marie Reynaud:

http://www.jm-reynaud.com/jmr_us/offrande_supreme.html

in special modelul Offrande Supreme ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Bookshelf ?

Post by Micky »

momolo wrote:Si apropos de JBL-urile alea, am si eu o recomandare, Jean Marie Reynaud:

http://www.jm-reynaud.com/jmr_us/offrande_supreme.html

in special modelul Offrande Supreme ! :D
Salut!
Poti da mai multe informatii despre aceste incinte. Le-ai ascultat? Daca da in ce configuratie. Cel putin aici in Ploiesti stiu pe cineva care are Offrandurile dar n-am ajuns la el sa le vad si aud, desi el mi-a facut o invitatie acum un an. Stiu ce sistem are si poate intr-o zi am sa merg sa le ascult. Oricum multi le lauda ca fiind extraordinare. Deasemenea interesanta ideea ta sa spui despre aceste incinte desi yinyangbt nu cred ca va avea sanse sa le asculte mai ales ca nu stiu sa existe dealer pentru brand-ul Jean Marie Reynaud in Romania.

Bafta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

Micky
Cel putin aici in Ploiesti stiu pe cineva care are Offrandurile dar n-am ajuns la el sa le vad si aud, desi el mi-a facut o invitatie acum un an.
acum depinde mult si ce scule are in spatele boxelor?
Eu zic sa mergi totusi sa le asculti..... :lol: ...asta in caz ca iti asumi riscul sa te intorci acasa si sa-ti arunci Usher-urile pe fereastra! :lol: :lol: :lol:

PS - o auditie face cat o mie de cuvinte. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Bookshelf ?

Post by Shambala »

Eu as pune o intrebare foarte simpla: ai destul spatiu pt bookshelf-uri cu BR in spate sau sunt preferabile unele cu gaura in fata - ori chiar inchise ?
Aria cautarilor s-ar restrange mult ...
Asa cum puncteaza SOLO, si fiecare 10cm conteaza. Chiar conteaza.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

Eu am avut chistoace cu gaura in spate si le tineam la 30cm de perete, sau chiar mai putin. Nu exista o regula, e posibil si una gaurita in spinare sa cante foarte bine in camera mica.
Cred ca principalul criteriu ar trebui sa fie calitatea sunetului pe banii dati. Pe urma se poate gasi o asezare in camera, calitate sa fie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Bookshelf ?

Post by Shambala »

Depinde. Un amic de-al meu cauta o pereche de bookshelf-uri mici (si mai ieftine decat cele aflate in aceasta discutie) pe care va fi nevoit sa le tina la 5-6cm de perete. Pur si simplu nu are loc !

Pe de alta parte, experientele pot diferi. Am testat indelung Dynaudio Contour 1.3 si la mai putin de 50-60cm de perete sunau cam huruit in zona basului de jos, iar vocea nu mai avea aceeasi limpezime. Evident ca depinde si de restul camerei, respectiv pozitia de auditie.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Bookshelf ?

Post by Obelix »

J-M Reynaud sunt "specializate" pe muzica clasica, unde suna superb, nu le-am auzit niciodata pe altceva...
Pentru "ieftin si bun" (ma rog... aproape de acest concept) sugerez si o oarecare apropiere de Davis (Opera 1 :?: ) In plus, au o sensibilitate interesanta pentru "chistoace"... :!:

Post Reply