Bookshelf ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

Drept, Live e live ! Poate nu sint asa fotogenice ? :lol:
Intr-adevar, m-ai facut curios!Numai ca boxele astea necesita si un amplif stereo pe masura , adica undeva la 3-4000 de euroi ?!
Vad ca Signature 2 e la un pret mai domestic adica pe la 2000 $ , deci catre 1500 E

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

O alta varianta de ascultat , poate ati auzit si va puteti exprima opiniile, sint bookshelfurile de la Elac mai ales, daca e sa vorbim de acest nivel de pret :
http://www.audiostereo.ro/330ce_main.html

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

Fotogenice sau nu, constructia lor este exemplara si la nivel audiofil ridicat - lemn masiv, finisaj ca de mobila de lux, si f.f.f. grele,solide - nu am gasit pe nimeni pe net sa le descrie ca kitch in afara de aici pe forum - deci poate un moderator sterge acele afirmatii, dar nu alta sa nu ne facem de ris in lume cu asemenea afirmatii ! :lol:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

Focal Electra 1007 Be se inscrie in aceeasi gama de pret cu Paradigm Signature 4.
Stiu ca avem pe forum cel putin un proprietar fericit :) cred ca si acestea ar putea fi luate in vedere.

Si de asemenea, Dynaudio Contour S 1.4 , in acelasi target financiar

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

Da, cam astea ar fi protagonistele - plus

REVEL ULTIMA GEM2 - http://www.revelspeakers.com/products/p ... product=30

THIEL MCS1 - http://www.crutchfield.com/p_684MCS1DC/ ... l=N&tp=186



Daca ai undeva sa le compari pe toate cele enumerate ai avea de unde sa alegi cele mai bune boxe in materie de bookshelf existente la ora actuala ( la pret intre $ 4-7k )

P.S De fapt ce modele ai pus tu acolo merg mai mult in competitie cu S2 nu cu s4 - Revel Gem2 e cu S4 .
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by TomJones »

Unele din boxele bookshelf in top 10: Dynaudio Confidence C1- 5000 de euro fara stand....acum parca vad ca o sa sara cei cu un standfloor de vreo 1000 euro de acasa sa spuna "boxele sunt doar o categorie: standfloor"
http://www.dynaudio.com/eng/systems/lin ... ce_c_1.php

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

L-am sunat pe Radu de la Realacustic sa-l intreb de Paradigm.

Mi-a spus ca ceea ce a comandat trebuia sa ajunga deja, insa intarzie pe drum (vin din Canada).

Nu vor veni decat seria MONITOR (din cate am inteles, toate modelele acestei serii):

http://www.paradigm.com/en/paradigm/fro ... 4.paradigm

precum si doar o pereche Paradigm Studio 100:

http://www.paradigm.com/en/reference/fr ... 9.paradigm

Nu va aduce seria cea mai scumpa Signature din cauza riscului prea mare, avand in vedere vremurile "minunate" economic pe care le traim. Ceea ce este absolut logic!

LEKTOR
Asta e sa comentezi din poze - cel putin comentatori de la Stereophile,Soundstage, Ultimateaudiomag ,etc sustin contrariul,chestia e ca ei au avut boxele in fata !
comentatorii cu pricina cat si revistele la care scriu acestia, traiesc din banii celor carora li se prezinta (si lauda) marfa. Iar daca urmaresti fenomenul marketingului (in orice domeniu) o sa observi ca este o tendinta clara de a scoate in evidenta exact defectele unui produs ca fiind calitati. De exemplu, daca la un autoturism se face mult caz in reclame ca este ergonomic, acela defapt are mari probleme ergonomice.
Cei care activeaza in publicitate cunosc fenomenul acesta. Exista o cauza psihologica, adica se prezinta clientilor un bullshit atat de mare si gogonat incat o mare parte dintre ei ajung cel putin sa puna la indoiala adevarul mare cat casa aflat in fatza ochilor lor.

Gusturile si designul sunt probleme nediscutabile. Gusturile nu se discuta (de la romanii antici citire) astfel ca redactorii respectivi daca ar fi avut o pozitie neutra (ceea ce nu e posibil, sunt platiti ca sa manance tone de cacat in revistele lor) nici nu ar fi mentionat subiectul aspect frumos sau urat legat de sau trimis cu gandul la ideea de chici sau bun gust.

Din punctul meu de vedere si se pare ca nu numai al meu, aceste incinte arata cam chicios, deocamdata in poze. Noi astia de aici nu le-am vazut inca in real life.

Un ultim comentariu - pe site-ul Paradigm se constata o impartire a boxelor in front, centers, surrounds, subwoofer si in-wall, in ceiling, ceea ce nu e de natura sa inspire in mod profund ideea ca scopul acestui brand este audiofilia (stereo) cu predilectie. Insa aici e decizia departamentului de marketing iar in america se constata ca fenomenul stereo este pe moarte, mai rau ca in europa. Poate ca acolo daca la ora asta nu vinzi surround nu te baga nimeni in seama.

Insa ramane sa le ascultam pe cele care vor sosi la Bucuresti. Oricum, LEKTOR, pe mine m-ai facut curios.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

Paradigm a inceput cu stereo, apoi ca si 99 % din firmele de boxe au trecut si la surround - asa precum si cele mai tare receivere/preamp/procesoare - Marantz,Denon,Elite,Yamaha,Lexicon,Parasound,etcetc au si port/dock pt IPOD !Asta se cere in 2009 !

Studio100 sint ok,iti poti da seama despre ce este vorba, dar precum am zis ele ar fi E500 iar S8 sint E55 !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

...iar chestia cu kitchul o sa dispara cind le vedeti live - de altfel la un CES parca 2008 la Vegas, setupul S8 cu ampurile/pre Anthem Statement - facute de firma mama a lui Paradigm - au fost desemnate ca si camera de expo cea mai si mai...

P.S Ca o curiozitate - produsele Anthem/Sonic Frontiers - "used internationally at all levels of music reproduction: in homes and recording studios as well as in professional broadcasting. Europe 1, France’s national radio station, uses three Sonic Frontiers D/A converters atop the Eiffel Tower, while NASA uses a Sonic Frontiers power amplifier in its Space Shuttle testing facility in Key Largo, Florida".

http://www.anthemav.com/NewSitev2.0/Com ... mpany.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Bookshelf ?

Post by kaav »

Lektor,de ce pui la suflet faptul ca din punct de vedere al aspectului nu plac pur si simplu la uni oameni?Daca cineva apreciaza un aspect simplu la boxe de genul Neat,Dynaudio,Epos e.t.c eu zic ca pentru acea persoana Paradigm cam vrea sa-l ''traga de maneca'' vizual iar uni oameni sunt deranjati de acest fapt...

pustiu
Posts: 22
Joined: 19 Oct 2008, 20:16

Re: Bookshelf ?

Post by pustiu »

yinyangbt

cu ce amplificator vrei sa conduci noile bookshelf-uri?

daca tot vrei sa asculti mai multe boxe bookshelf, te-as sfatui sa bagi urechia si la Quad 12L, si aici momolo cred ca poate sa-ti spuna mult mai multe :wink:

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Bookshelf ?

Post by yinyangbt »

pustiu wrote:yinyangbt

cu ce amplificator vrei sa conduci noile bookshelf-uri?

daca tot vrei sa asculti mai multe boxe bookshelf, te-as sfatui sa bagi urechia si la Quad 12L, si aici momolo cred ca poate sa-ti spuna mult mai multe :wink:
Depinde !
Intr-un final, nu cu cel de acum.
12L stiu ca au o buna reputatie.Insa nu stiu daca se incadreaza ca performanta cu cele de mai jos.

In gama de pret de sub cele mentionate anterior, in cap cu Paradigm S4(3000-3500 E) , adica la 1200-2500 E , apar disponibile :
Opera Prima,
Spendor 3/1 R si 3/5 se , precum si 2/3R
PSB Syncrony one,
Sonus Faber Monitor,
ProAc Response 1s C si Response d TWo
Dynaudio Focus 130
Triangle Trio
Amphion argon 2aniversary
Focal electra 1007 s
in zona asta, compromisurile probabil sint mai mari , iar matchingul capata importanta mai mare.Boxele cu raportul calitate/pret cel mai bun in zona asta , din experienta voastra care sint?
In aceeasi ordine de idei asocierea ideala cu elecronicele (matching)?
Poti intra cu astea la " esenta de high-end" vorba lui momolo ?
Probabil ca da, dar cu si mai mare atentie la restul sistemului :?

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: Bookshelf ?

Post by Alex_San »

Eu ma impac f. bine cu Totem Rainmaker

http://totemacoustic.com/products/compact/rainmaker/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bookshelf ?

Post by momolo »

yinyangbt
In gama de pret de sub cele mentionate anterior, in cap cu Paradigm S4(3000-3500 E) , adica la 1200-2500 E , apar disponibile :
Opera Prima,
Spendor 3/1 R si 3/5 se , precum si 2/3R
PSB Syncrony one,
Sonus Faber Monitor,
ProAc Response 1s C si Response d TWo
Dynaudio Focus 130
Triangle Trio
Amphion argon 2aniversary
Focal electra 1007 s
Personal as prefera Triangle Genese Trio pe o amplificare "lampadara".
Unele din cele mentionate mai sus necesita puteri zdravene, deci scumpe, pentru a-si arata calitatile. Trio insa sunt mai prietenoase, au totusi con bazat pe celuloza si au destul de multa rezolutie pentru pretul lor. Insa, mai ales in acest caz, le recomand pentru ca sunt foarte "prietenoase" cu spatiul acustic, adica nu bubuie inghesuite in camere mici desi au bas destul de adanc pentru un bookshelf.

O combinatie pe care o consider excelenta si echilibrata inclusiv din punct de vedere al sunetului si preturilor ar fi Trio + Unison Research Simply Two

http://www.unisonresearch.com/valve/pro ... spx?idp=12

Cand iti programezi diversele vizite prin Bucuresti (si eu iti recomand sa mergi in cat mai multe locuri si sa asculti de banii tai cat mai multe inainte de orice alegere) incearca sa vezi daca ai ocazia sa asculti aceasta combinatie cu sursa CDplayer UNICO CDP si cabluri ieftine, eventual cele IEC de plastic care nu costa nimic si la boxe cablul culoare bleu de la Unison care e foarte ieftin.

Eu personal daca as fi restrictionat in bugetul respectiv, asa ceva as prefera.

La ceva mai multi bani, Trio se combina excelent si cu Unison Research Preludio

http://www.unisonresearch.com/valve/pro ... spx?idp=14

Care insa e capabil sa conduca si boxe mai maricele.


O alta combinatie, de data asta la pachet, ar fi micul sistem Luxman 100,

http://www.luxman.co.jp/product/dp_d-n100.html

playerCd + amplif "lampadar" pe EL84 + boxele lor de la Luxman.

Din punctul meu de vedere, aceste mici jucarii sunt de mare exceptie! Acest sistem mic ofera o rezolutie si un sunet ce abia la clasa high-end incepi sa le degusti. Dezavantajul este puterea relativ mica, insa intr-o camera mica, exemplu 16mp, poate presta fenomenal.

Am ascultat cele doua piese Luxman (cdplayer+amplif) si cu boxele Triangle Trio. Presteaza foarte frumos insa eu unul prefer sistemul asta exact asa cum l-a facut Luxman de la cap la coada!

Te avertizez! :lol: , daca ai ocazia sa-l asculti, ar fi bine s-o faci numai daca ai si banii sa-l cumperi! Iti pica cu tronc! Pe langa mine, mai cunosc vreo cativa si mai dusi decat sunt eu, carora le-a picat cu tronc, desi au acasa sisteme high-end in valoare de zeci de mii euro, unul chiar avand scule de juma' de milion ! :lol:

Desi micile jucarii sunt fabricate (partial) in China, calitatea executiei este impecabila. Daca le vezi de aproape nu mai e nevoie de comentariu. Parerea mea e ca asa calitate a sunetului se gaseste numai la clasa grea!....

Si inca o observatie, cel mai bine merg intre ele, toate trei. Orice alta combinatie poate fi buna insa topul e intreg sistemul, daca se poate si cu cablurile lor care din nefericire sunt destul de scumpe.
Toate trei jucariile astea costa la un loc cat un singur player cd bunicel, adica acolo unde se termina compromisurile mari.

Cat priveste ampliful cu EL84, s-au facut unele speculatii teoretice legate de compararea sa cu micul Yarland tot pe EL84. As dori cat de curand si daca se ofera vreun posesor de Yarland sa facem unele comparatii.
Personal cunosc ambele amplificatoare. Evident, nu le-am auzit unul langa altul insa ma pot hazarda sa spun ca nu au nici o legatura unul cu altul, adica diferenta e mai mare chiar decat cea aritmetica de pret.

Oricine citeste aici si are un Yarland mic, daca doreste, sa ma contacteze sa facem o comparatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Bookshelf ?

Post by LEKTOR »

Inca ceva pt considerat - un speaker mai vechi - 2002 sau cam asa ceva - JBL S38 - pretul de $700 / pereche nu ar trebui sa va faca sa le ocoliti, sunet f. bun, daca cineva le-a ascultat sa vina aici cu parerile.

http://www.stereophile.com/standloudspeakers/365/

http://www.harmanaudio.com/reviews/jbls38.asp
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply