cablu USB.... audiofil ?!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

cablu USB.... audiofil ?!

Post by momolo »

Exista cablu USB.... audiofil ?! :roll: ....Nu mi-am inchipuit chiar si asa ceva!

http://www.computeraudiophile.com/conte ... USB-Review

Care dintre voi aveti DAC cu USB input, ati simtit diferente intre diverse cabluri USB ?!

Hotarat lucru, ar trebui sa experimentez si eu! Personal habar nu am daca transmisia prin USB implica jitter sau alte afectiuni ale semnalului digital ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by omudenisip »

mari compromisuri are sunetul venit pe usb...sunt o gramada de articole/experimente pe net in leg. cu asta
Desi, firma WAVELENGTH AUDIO a adus o chestie inovatoare in cazul acesta si anume au facut ca DAC-ul sa nu mai fie slave-ul in comunicarea cu PC-ul ci invers,DAC-ul sa aiba masterclock local low-jitter care sa ceara PC-ului date - mai multe detalii aici :

http://www.usbdacs.com/Concept/Concept.html

"Now, for the first time ever, Wavelength Audio has developed Asynchronous Mode USB Audio. This means the computer is controlled by the USB DAC. No longer is the tail wagging the dog. Instead, an ultra-low-jitter audio master clock located in the DAC controls the audio transfer rate from the computer. Jitter is reduced by a factor of greater than 100 times! "

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by Obelix »

Dar de asta ce ziceti :?: Merita un cablu pe masura :?:

http://www.akihabaranews.com/en/news_de ... p?id=17846

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by omudenisip »

aceeasi tehnologie "antica"(cu tone de jitter) in comunicarea cu PC-ul !
singura inovatie reala o prezinta tehnologia din DAC-ul de mai sus pt care la autorul sau,i-a luat mai bine de 1 an sa scrie softul pt. chipul ce se ocupa cu protocolul USB-PC dupa noua metoda asincrona...dar si pretul e pe masura :mrgreen:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by cosmin »

de-aia e mai bun un pickup cu iesiri analogice direct in amplif. analogic :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by Obelix »

Mda, jitterul analogic se cheama "brum"... :lol:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by cosmin »

dar sunetul analogic este de neegalat :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by momolo »

Obelix
Mda, jitterul analogic se cheama "brum"...
in realitate exista asa ceva sau mai bine zis ceva de genul asta. E vorba de masinile pe banda analogica. Micro-variatile in constantza vitezei benzii provoaca ceva de genul unui jitter. De treaba asta e responsabil axul capstan si eventual, daca exista asa ceva, motorul direct drive. De exemplu, unul din secretele firmei Nakamichi era perfectiunea axului capstan.

cosmin
de-aia e mai bun un pickup cu iesiri analogice direct in amplif. analogic
nici o exagerare sau nici atitudine fanatica nu e buna. Asa cum exista sisteme digitale proaste, tot asa exista si cele analogice mizerabile.
Avantajul unui sistem de redare digital bazat pe fisiere din PC este unul foarte mare. Ca idee este ceva ce are un cert viitor, ca realizare practica, se pare ca inca sunt probleme serioase. Insa timpul lucreaza in favoarea acestor sisteme si in defavoarea celor analogice.

Si depinde mult despre ce nivel de calitate discutam? Pana la sisteme medii calitativ se pot utiliza cu mare satisfactie chiar si surse digitale bazate pe PC/fisiere. Hai sa nu exageram si sa nu dam tenta talibana discutiilor in tema!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by LEKTOR »

Orice cablu are si varianta audiofila sau videofila - cablu coaxial RG6 cu mufe F audiofile, cablu de telefon cu mufe RJ45, cablu retea net CAT6 audiofil,cablu priza audiofil, cablu retea electrica si receptacole audiofile, etc - depinde de tine cit de departe vrei sa mergi !

http://www.audiophileproducts.com/accessories

http://www.tweekgeek.com/_e/gdept/01/Audio_Cables.htm
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by momolo »

cred ca mai au putin si vor scoate cablul wireless audiofil ! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by LEKTOR »

Pai deja exista - nu cablu caci ar fi redundant - dar pt o transmisie/receptie audiofila, se da cu un spray pe o traiectorie imaginara dintre cele 2 componente audiofile - " rejuvenator, conductivity enhancer and lubricant; dissolves oxidation and corrosion on surfaces, fills in microscopic gaps and reseals surface "

http://www.revolutionpower.com/servlet/ ... -6N/Detail

:mrgreen: :lol: :D
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

gurux-reloaded
Posts: 10
Joined: 18 Oct 2008, 10:56

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by gurux-reloaded »

Servus, Momolo. Eu am avut timp de cateva luni pe mana un Meier Corda Symphony, intre timp returnat la producator, si am in prezent un Headroom 2007 Desktop Portable, ambele cu DAC incorporat cu intrare USB. Am fost sceptic la inceput dar testarea catorva cabluri diferite (si relativ ieftine) in special pe ultra-rezolutivul Symphony mi-a dovedit ca diferente exista fara nici o indoiala. Nu sunt night and day, nu sunt convins ca ar justifica sute de euro cheltuite, dar cu un minim de efort si cativa leuti poti in orice caz sa obtii rezultate cert superioare sarmei chinezesti de duzina


Campionul actual absolut pare sa fie Locus Axis/Polestar (unii il prefera pe unul, altii pe celalalt) dar in Europa este foarte scump (cca 200£ pentru Polestar) iar rigul meu actual nu justifica achizitia. Dupa feedbackul meu "local" Kimber este overpriced si majoritatea prefera mult mai ieftinul Belkin Pure AV Blue/Silver series. Am si eu ambele variante de Belkin si depun marturie ca sunt excelente atat constructiv cat si sonic. Pentru cine doreste sa se aventureze pe drumul asta, Belkin Pure AV este un start excelent.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by momolo »

gurux-reloaded - Merci si din partea mea pentru sfat si recomandare! Am si eu un DAC pe USB, de la PS Audio, si o sa caut acel Belkin avand in vedere pretul decent.

O intrebare din partea mea - din ceea ce ai testat te-ai referit la calitatea constructiva a cablului USB insa la diferentele date de lungime ai observat alterari ?
De exemplu, mie imi convine un cablu USB cat mai lung. Sa zicem ca unul de 3m minim, nu indraznesc sa intreb de 5m !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gurux-reloaded
Posts: 10
Joined: 18 Oct 2008, 10:56

Re: cablu USB.... audiofil ?!

Post by gurux-reloaded »

Pure AV-urile mele sunt exact de 3m. Comparate cu QED, IXOS si chiar Belkin din seria Signature, toate scurte, ofera dupa parerea mea cel mai neutru sunet.

Post Reply