Cum se intretin vinilurile

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

As vrea ca sa nu deschid un topic nou sa intreb voi, desi e un pic offtopic chestiunea sau paralela dar va proteja discurile , cum se reglati usor si corect VTA si azimuth vertical?
La vertical e relativ simplu de verificat empiric (se pune sub ac pe platan o oglinda si privim sa vedem egal imagini stanga dreapta egale ).
La VTA e mai complicat , stiu ca exista o rigla vericala de verificat dar e greu de gasit prin care poti verifica ambele masuri:Vta si azimuth.
Am vazut la C.E.O. de la PS Audio avea un microscop digital facea poza marita intre ac si disc si apoi punea in program poza si putea face masuratori dar mi se pare cam rocket sience , pe vremuri nu erau microscoape digitale si totusi oamenii ascultau vynil .

PS .
Nu fumati in camera cu "comori " fumat e f daunator si pt om dar si pt discuri se depune o mazga nasoala tare pe discuri si coperti,acestea din urma se si ingalbenesc.


Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

Cunosc filmulet ! Si tipul pare interesant , pasionat , dar unealta lui de masurare eu personal nu am reusit sa o gasesc in Romania , cea care are si ungiuri pt VTA .
Dar aici imi vine o idee , erau niste raportoare pe vremuri si cred ca mai putem gasi ceva in sens asta .

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by vjvarta »

Poti incerca si cu raportorul pt SRA sau faci dupa ureche, cum ti se pare ca suna mai bine.
Gasesti pe aliexpress unelte pt reglarea azimuth si VTA.

Cip.I.
Posts: 12
Joined: 07 Mar 2022, 18:05

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Cip.I. »

Salut!
Pe linga multe bunatati am cautat anume, la tirgul lunar de vinyl de la noi, din Iasi, si citeva discuri ieftine (15-20 de lei) cit mai jegoase. Nu-i greu sa gasesti asa ceva: m-am pomenit cu unele care aveau, acumulate de decenii, straturi de ulei, marmelada, untura, dulceata, smintina (sper ca era smintina!), fum de tigara, noroi etc. Am gasit chiar si amprente de degete murdare (pesemne ca omul, inainte de a manipula discul, tocmai mincase pizza sau ciocanele de pui) si pete de bere (asa banuiesc, n-am pus limba pe ele). Toate, discuri de sacrificiu, numai bune pentru a testa noi metode de a le spala...
Dupa mai multe incercari am ajuns la ritualul asta: un prosop curat (folosit DOAR la asa ceva - si alb, ca sa se vada bine jegul care iese), intins in chiuveta mare din bucatarie, pe care se pune discul. Jet de apa calda cu dusul de la robinet, cam un minut (nu, nu se duce hirtia, nu mi s-a intimplat niciodata asa ceva!). Apoi puf-puf peste fata discului, dintr-o sticla cu detergent de vase (degresant) si apa (ca sa fie mai diluata solutia). Dupa vreo cinci minute intorc discul si dau puf-puf pe partea cealalta. Dupa alte cinci minute ridic discul, ocazie cu care vad jegul negru / cafeniu pe prosopul alb. Clatesc cu apa calda inca un minut, apoi dau pe ambele parti puf-puf dintr-o sticla cu apa distilata (am folosit din filtrul cu osmoza inversa) trei sferturi si un sfert alcool izopropilic si pun discul la uscat in pozitie verticala, cu o tija prin gaura. Dupa un sfert de ora am obtinut un disc curat, uscat si bun de ascultat... Ultima data am incercat cu un disc la care chiar tin mult (Steely Dan - Pretzel Logic), dar era tare murdar: rezultatul a fost uimitor!
Recunosc, de citeva ori n-am mai folosit si solutia de apa cu alcool, doar am clatit bine la robinet, dar a iesit tot bine. Acum astept sa se incalzeasca afara, in sfirsit, ca sa incerc si diverse metode de a indrepta discurile valurite - mai exact, metoda cu discul pus intre doua placi de sticla, cu o greutate deasupra, si lasat afara, la 25-30 de grade, o ora-doua.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

Aparent iese mizerie si cu metoda descrisa mai sus , insa mizeria din canelurile care au o grosime mai mica ca firul de par ma indoiesc ca reusesti sa o scoti cu adevarat fara o metoda mai profi . Metoda e buna daca nu ai doze fistichii la care tii si ca la care acele sunt costisitoare ( de obicei la MC nu le poti schimba).

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Kross »

Mizeria adâncă merge scoasă cu adeziv pentru lemn. Ungi toată suprafața cu acest adeziv, față verso și lași 1 zi. După, dezlipești stratul. Pe net sunt tutoriale. Uneori a dat rezultate foarte bune. Am încercat pe discuri aparent distruse, dar le-am readus la viață oarecum. Altele cu...silicon. tot așa am încercat pe discuri vai de ele, care oricum nu speram să obțin ceva după aceste metode și uite că uneori am obținut. Chiar mai mult decât așteptam.

Eu le spăl și cu apă caldă să moi placa un pic. Apoi le dau cu soluție de alcool sau chiar lichid de parbriz (nu atacă plasticul), sau cu săpun lichid, aștept să facă spumă și apoi clătesc cu apă rece.

Păstrarea, recomand evitarea plicurilor de hârtie, bagă scame în caneluri, cele de polietilenă sau PVC sunt ok. Poziția de păstrare să fie dreaptă. Ikea are sistemul Kallax, cu unul sau mai multe sloturi și astea merg perfect la viniluri. Într-un corp încap lejer cam 110 discuri fără a fi strivite. Dacă se ia și ușa, le protejezi suplimentar de praf. Consider că nu sunt așa pretențioase vinilurile, poate chiar mai puțin decât cd urile, nu odată am avut cd-uri vechi , originale, care după ani buni nu mai mergeau citite. A îmbătrânit plasticul. Nu mă refer la copiate, ci originale, unele luate din afară! Pe bani mulți! Vinilurile bine păstrate, redate corect (nu cu vreun tractor de arat discuri) se mențin foarte bine. Am discuri redate de foarte multe ori, și nu păcăne, nu huruie, nu sare acul, nu intră în buclă.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Shambala »

Tensiune superficiala la adezivul pt lemn si mai ales la silicon este prea mare pt a permite solutiei sa intre suficient de adanc in rilele fine.
Se poate proba imediat punand la spalat in cuva cu ultrasunete un disc spalat prin alta metoda.
SINGURA solutie corecta de spalare este cea mecanica urmata de cea in cuva cu ultrasunete.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Kross »

Cu adeziv pentru lemn am obținut cele mai bune rezultate. Trebuie să îl întinzi și presezi în lungul canelurilor (cu un card STB de exemplu). Se recomandă să faci separat ambele fațete ale plăcii. Siliconul transparent e cel mai bun, dar nu ca adezivul de lemn. Oricum cu prima metodă am obținut rezultatele cele mai bune. Cu silicon, așa și așa. În ambele cazuri am redus mult zgomotul plăcilor. Discurile respective erau ca și irecuperabile...la prima vedere.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

Shambala wrote:
17 May 2023, 15:13
Tensiune superficiala la adezivul pt lemn si mai ales la silicon este prea mare pt a permite solutiei sa intre suficient de adanc in rilele fine.
Se poate proba imediat punand la spalat in cuva cu ultrasunete un disc spalat prin alta metoda.
SINGURA solutie corecta de spalare este cea mecanica urmata de cea in cuva cu ultrasunete.
din punctul meu de vedere, 100% corect!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply