Boxele Elac

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Boxele Elac

Post by VTP »

Draga nicusor,
- vezi tu, asa e: stiu unele "din armata"! (am aproape 60!!! :twisted: )
- niste stratificari, incadrari, statistici, sau cum vrei sa le spui sunt deja stabilite si in domeniul audio, fara a fi facute de mine (cel mult reluate). Din pacate, nivelul lor de realitate este cu atat mai mare cu cat ele au o perioada mai mare de timp pe care se bazeaza, asta indiferent de faptul ca sunt si persoane care au pareri diferite. Ca ex. multi contesta impartirea incintelor acustice de catre M.Briggs in doua categorii: 1.incinte acustice si 2. bookshelfuri. Sigur, oricine poate contesta orice, si ca Mona Lisa e opera lui Leonardo! Daca ar gandi cu capul propriu ar ajunge, mai mult ca sigur la opinia lui Briggs. (au fost multe comentarii pe tema asta pe un alt forum!). In general, atunci cand contesti ceva trebuie sa fii in cunostinta de cauza, (nu sa dai mai tare in toba! :evil: ), asta insemnand sa ai argumente bazate pe cunostinte, legitati din acustica, etc.
- spui ca ai ascultat cate ceva din gama de varf Elac, OK! Uitandu-te la parametrii incintelor ar fi trebuit sa observi urmatoarele: SPL mediu, deci posibilitatea de a lucra si cu un amplificator mic in putere. Recomandarile firmei sunt insa pentru amplificatoare de pe la 80W/c. in sus, ceea ce ar fi trebuit sa iti atraga atentia, alaturi de valoare minima a impedantei care coboara si sub 3 ohmi (2,8Ohmi la capul de serie). In mod normal ar fi trebuit sa deduci logic ca o astfel de incinta este solicitanta pentru amplificator, acesta trebuie sa aiba un factor de amortizare mare, o capabilitate de curent mare si o excursie in tensiune mare, deci un amplificator de "100W/c" cu 7294 sau 3880???? :shock: NU! O mortaciune de amplificator MARE din toate punctele de vedere (gen MBL, Brinkmann, Classe, Accuphase, etc) si nu unul in clasa A, VS sau SS de 2x30W/c.
- NU, nu ma deranjeaza adevarul! Un procent ce probabil trece de 90% dintre noi, romanii suntem si mincinosi, si puturosi, si orientali in gandire, si ........... tot ce vrei in RAU! Daca nu ar fi asa am fi poate ca nemtii sau ca nordicii, si ca nivel de trai si ca aspect al tarii, etc. Dar nu suntem, suntem asa cum suntem!Iar un procent mult prea mic de oameni nu poate schimba o masa care nu vrea sa invete sa traiasca altfel, la fel ca rromii, refractari la integrare (mai degraba invers!)
- am lucrat si lucrez cu oameni cu prejudecati grele privind romanii, si lucrez bine!
Un astfel de om, un german, asteptand niste date care nu mai veneau din Belgia, s-a exprimat "plastic", fara sa vrea: jigodiile astea sunt la fel de puturosi ca si romanii!!!(Si-a cerut scuze, dar l-am inteles perfect, si am fost, in sinea mea de acord cu el! Eram intr-un meeting in care se astepta dupa datele respective atat din B. cat si din RRomanika, si nu de la niste muncitori lipsiti de constiinta, ci de la cadre superioare si cu functii de conducere. Nu totdeauna haina (costumul scump, camasa alba si cravata de matase) il face pe om!
- nu ma deranjeaza ca cineva ma contrazice, ma deranjeaza ca NU GANDESTE INAINTE de a ma contrazice! Imi cer scuze, asta e defectul MEU!
Sper ca am raspuns la toate aspectele ridicate!

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Boxele Elac

Post by nicusor »

Aha! Poate ne dai tu un exemplu de mostra cum trebuie sa gindim! Ca doar ai invatat la armata, se pare ca prima varianta (cu tataie) era valabila. Oricum iti doresc SINCER multi inainte ! Pe partea de ideologie s-ar putea sa mai avem contre.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Boxele Elac

Post by Obelix »

nicusor wrote:Pe partea de ideologie s-ar putea sa mai avem contre.
... tii neaparat sa te faci de cacao :roll: :roll: :roll:

Post Reply