Amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Amplificator

Post by hersorin »

Salutare
Dupa cum am mai spus nu am treaba cu audiofilia dar intreb si eu una alta.
Am o nedumerire de ex. eu am un amplificator Denon care e un pic mai deschis pe inalte. Din cite am citit Nad e mai atenuat. Daca eu de exemplu dau la Denon inaltele mai incet nu as obtine o mica atenuare care este pe aproape de un amplificator Nad? Nu spun acelasi sunet deoarece Denon e metalic dar la nivel de inalte. Intreb treaba asta ca ma enerveaza ca nu gasesc un Nad de la 355 in sus sa testez sa imi dau si eu seama cum sta treaba cu inaltele. Eu am facut citeva teste cu datul inaltelor mai incet si mi se pare ca sunetul este sters mai lipsit de viata ,mai infundat parca dispar detaliile. Nu vorbesc de sunetul per total ci ma refer doar pe partea de inalte.
Ma poate ajuta cineva cu niste explicatii?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Amplificator

Post by bubicu »

Salut
Am avut eu in diferite ipostaze si in auditii Nad c352,c355bee si c372.
Seriile noi c355,c315bee si c375bee sunt superioare celor vechi,dar in mare sunetul tipic Nad se pastreaza.
Primul lucru vei observa ca sunt amplificatoare cu un raport semnal zgomot bun si crede-ma sunetul iese mult mai calm ,linistit.Intr-adevar am ascultat si denon si parte de inalte este mai pronuntata.Nad are inaltele mai atenuate dar cu pretul detaliului.La inceput nu-ti dai seama dar cu timpul incepi sa realizezi ca mediile sunt scose in fata ,inaltele sunt mai sterse si pierde din detalii.Rezultatul?Imi venea tot timpul sa dau inaltele mai tare din "tone controls".
De la seriile mici la cele mari sunetul seamana foarte mult ,doar ca seriile mari sunt mai puternice si sunetul devine mult mai controlat.
Deci ideea ar fi ca un denon sa zicem merge cu niste boxe mai dark iar un Nad va merge cu niste boxe mai bright.
Oricum Nad-urile care le-am avut au fost printre putinele amplfiuri la care chiar am tinut cu rele bune sunau chiar foarte bine la banii respectivi.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator

Post by hersorin »

Eu am Denon cu Triangle care sunt destul de deschise. Sincer imi plac foarte mult dar sunt unele melodii mai aglomerate si parca exagereaza cu inaltele. Oricum pe muzica mea preferata se aud perfect.
Multumesc de raspuns.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplificator

Post by kaav »

Off Topic (a nu se da cu ''pietre'' :D ):
Eu din ce am intzeles facandu-mi capul ''toba de carte'' din ce am citit pe net, mi se contureaza niste concluzii pertinente:
Un amplificator din gama mai economica are in mod necesar circuit de corectzii ca sa compenseze (din nefericire nu la acelasi nivel) lipsa reala de rezolutie,dinamica,e.t.c de care nu este capabil nativ.Corectziile daca au efect agresiv asupra muzici denota o lipsa de respect fatza de sursa.Nu degeaba cine are scule fara corectzii,capabile sa redea de sus pana jos spectrul audio fara slabiciuni prea mari au nevoie de ''jar incandescent'' (inregistrari de calitate) ca sa prinda viatza,si o insufla incomparabil mai bine - muzica respirand in alt ''spatziu''.Nu vreau sa fiu intzeles gresit cum ca as dispretui sculele ieftine,dar peste limitele lor nu se poate trece.''Bagheta fermecata'' (corectziile) nu cred ca fac o vraja reala :wink:
Ii intzeleg perfect pe cei care nu mai vor sa recomande ceva.Daca tu nu mai esti multzumit complet,nu cred ca vei mai fi de scule din aceeasi categorie de pretz.Strange cureaua pentru ceva dintr-o zona mai inalta,probabil esti virusat de fenomenul audio mai tare decat crezi.Satisfactiile pe termen scurt in acest domeniu cred sunt un fel de minciuni cu picioare prea scurte.
Imi asum faptul de a fi probabil antipatic,asta ca sa fiu perfect cinstit cu mine si cu ceilaltzi.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator

Post by hersorin »

Am inteles ce vrei sa zici dar in cazul meu nu cred ca voi avea mare cistig deoarece nu ascult numai muzica audiofila ,ascult detoate si citeodata chiar si mp3 asa ca nu cred ca merita investit mai mult de 1000 euro in amplificator.
Am ascultat diferite marci de amplificatore pina in 2000 euro si diferentele sunt destul de mici pe muzica ascultata de mine. Eu am vrut un compromis sa impac si muzica buna si cea mai putin buna.
Oricum eu prefer sunetul mai detaliat si mai viu.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Amplificator

Post by bubicu »

:D

Dupa cum ai vazut si in topicul ELAC intrebam daca nu cumva inaltele sunt prea in fata si daca nu apare ssssss acela deranjant.Deci crede-ma te intelg ce vrei sa spui.Pot sa-ti spun ca am incerat numeroase variante.Una din ele si anume statiiile Nad au avut efect audibil(s-ar putea chiar tie pe Triangle sa-ti fie suficient).La avreme aveam niste Monitor Audio foarte detaliate dar la fel prea in fata inaltele.
Buna le-am pus pe Kenwood groaznic la inalte,apoi pe denon la fel.Apoi pe Nad si hmmm deja ceva mai bine dar cu amendamentul ca in timp mi-am dat seama ca nu am detalii asa bune.Apoi am cumparat un interconnect VAN den hul care auzisem ca face sunetul mai dark.Si ......la fel SURPRIZA!!!! ceva mai bine dar pierdeam mai mult din detalii :lol: .
Ingrozitor ajunsesem sa iubesc totul in combinatia brighti denon,kenwood si sa urasc doar inaltele.Iar in cazul combinatiei dark ajunsesem sa iubesc inaltele si sa urasc in rest totul.
Apoi am probat aceleasi monitoare un o statie Roksan Kandy aici fara corecturi de ton pt ca nu are.Intr-adeva echilibru mult mai bun dar ceva mai bright ca Nad si mai putin ca Denon,Kenwood.
Am observat apoi ca daca pun ceva absorbant gen covor sau burete pe parchet la fel suna mai putin bright.Sau daca boxele le pun paralele intre ele si nu in unghi(spre mine) la fel inaltele nu bat direct in ureche.
Una peste alta in cazul tau cu Triangle ai niste boxe foarte bune pe care trebuie sale tunezi fin cu cabluri ,eventual alta statie,mediul inconjurator etc etc. pentru ca boxele sunt foarte detaliate si itit trebuie ceva sa le puna in evidenta dar nu sa taie din detaliu.

p.s.De aceea partea de dc ring de la elac acel burete in jurur tweeterului mi se pare logc pentru ca probabil absoarbe unde nedorite

p.s inca nu am ajuns nici eu la o solutie finala ma tot gandesc la acele Elacuri...chiar imi plac(fara sa le fi audiat)

p.sdepinde si sursa care o folosesti de ex am ascultat candva cd-player Nad care avea o rezolutie de picam pe spate si totusi nu asa bright ca un cambridge audio de ex.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplificator

Post by kaav »

Hersorin,sunt de acord cu tine 100%.Eu ascult muzica de pe comp,si sunt perfect constient ca as strica banii pe scule scumpe si daca i-as avea pentru ele (stiu ca mai pomenesc eu de scule scumpe, dar alea sunt fantezi din categoria ''Alba ca Zapada'' :wink: ),dar ceva dintr-o categorie mai superioara,rezolutiva nu cred ca strica.
Ce imi permit sa-ti recomand este sa renunti la mp3-uri (au colesterol :D )

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator

Post by hersorin »

Acum asa ca o nebunie dor la melodiile Mp3 inaltele sunt un pic deranjante :lol:
Din cite am citit Mp3 sunt deficitare pe inalte si totusi la mine e pe invers.
Pe muzica buna imi place sunetul.
Oricum am ascultat cu ceva timp in urma o Yamaha S700 care mi-a placut mult ,mult mai calma decit Denon sunetul mai finut si deloc metalic ,inalte foarte bune. Decit sa pierd cu Nad din detalii mai bine lucrez la fire si camera.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplificator

Post by kaav »

Hersorin,boxele tale nu cumva ''plang'' dupa un amplificator cu lampi? :wink:
Am intzeles ca Triangle tzipa razbunator daca ''mancarea'' nu este bine gatita.
Sa nu sti de unde sare iepurele,este o provocare placuta.
Ce este prea facil este sincer vorbind - plictisitor si nu stratifica bine ierarhia valorilor 8)

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator

Post by hersorin »

Cred ca vor o lampa. Am testat pe ele odata un Prima luna parca se numea si intradevar asta vor dar costa numai 2000 euro.
Am citit raspunsul domnului Bubicu si am pus un servetel foarte fin pe o parte din tweter apoi am bagat melodia obositoare si SURPRIZA ENORMA inaltele erau perfecte.
Ce nebunie este si muzica asta :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplificator

Post by kaav »

Mp3 - ul este deficitar in tot ''spectrul cromatic'' :!:
Sufera foarte grav frecventzele medii (care dau dulceatza muzicii si spatialitatea reala),basul este ''castrat'' - nu mai are dimensiune,doar bubuie eventual.Basul ala ''stins'',adanc este vaduvit de nuantze,asta in cazul in care apare pe inregistrare si impune ca asemenea detalii sa fie aratate pentru o multzumire completa a auditziei...

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Amplificator

Post by apanoiu »

Tratamentul acustic al camerei poate functiona la fel ca un EQ.
Diferenta este ca umbli la cauza, nu la efect.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Amplificator

Post by West »

bubicu wrote::D
p.s.De aceea partea de dc ring de la elac acel burete in jurur tweeterului mi se pare logc pentru ca probabil absoarbe unde nedorite
p.sdepinde si sursa care o folosesti de ex am ascultat candva cd-player Nad care avea o rezolutie de picam pe spate si totusi nu asa bright ca un cambridge audio de ex.
Inelul pentru tweeter de la Elac are rostul de a focaliza mai bine inaltele. Fara el, inaltele au o dispersie mai larga si vor lovi suprefetele reflectante acustic. De aceea se aude mai bine cu inelul pe boxa Elac, pentru ca auzi doar inaltele emise, nu si undele reflectate de pereti, tavane. Deci nu absoarbe undele nedorite ci previne aparitia lor prin impiedicarea dispersiei undei emise.

In legatura cu CD player Cambridge Audio, pe care l-am avut timp de un an, eu as caracteriza sunetul lui ca rece, sarac armonic. Desigur, eu nu eram constient de asta, era primul meu player, dar mi s-a spus si am putut sa inteleg si eu cind a fost posibila comparatia cu alt player.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Amplificator

Post by katalin »

hersorin wrote:Acum asa ca o nebunie dor la melodiile Mp3 inaltele sunt un pic deranjante :lol:
Din cite am citit Mp3 sunt deficitare pe inalte si totusi la mine e pe invers.
Pe muzica buna imi place sunetul.
Inaltele lipsa la mp3 nu sunt in zona care determina agresivitate si sibilante care este mult mai jos in frecventa. Efectele constate de tine sunt din cauza compresiei.

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Amplificator

Post by bubicu »

Mp3-urile pierd foarte multe inalte dar intr-adevar nu din zona agresiva(si nu numai inalte practic suna destul de distorsionat si rau).
Personal in ultima vreme imi scot *.flac-uri de pe torrente si in curand imi voi achizitiona un dac extern si asa voi asculta de pe comp.Binenteles cand vreau sa ma rasfat trec pe cd-player.
Parerea mea e ca ai boxe bune dar nu se pupa cu statia.Daca statia e bright pe boxele tale cu tuninguri si cabluri vei mai rezolva din situatie dar nu de tot.

Post Reply