Mp3-ul va suna mai bine decat CD-ul

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Mp3-ul va suna mai bine decat CD-ul

Post by alexxace10 »

Azi, ziua Domnului 15 Mai 2009 navigand printre milioane si milioane de kB,MB, si TB am citit ceva dea dreptul cutremuratro-scabros si anume ''Mp3-ul va suna mai bine decat CD-ul '' cica va ajunge si HD.Un mare institut si companie Thomson care cel putin in materie de trancote nu se ridica la nivelul unui amplif. Electronica Industriala,eu numai mizerii am vazut fabricand,au ajuns sa ''revolutioneze sunetul in era digitala''.daca s-a ajuns la concluzia asta ,inseamna ca muzica si sunetul de calitate au murit..Daca s-a ajuns la concluzia asta inseamna ca sunetul si muzica de calitate au murit. Oricum moartea lor lenta a inceput cu aparitia acestui format cu iz de microb numit mepetrei.Aveti si link-ul aici sa vedeti blasfemia:
http://www.vibefm.ro/index.php?page=sti ... e-ca-un-CD
ALEXX
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Mp3-ul va suna mai bine decat CD-ul

Post by Obelix »

Aici te inseli... Thomson este un producator "mediu", desi neaudiofil (dar... "astia" nu prea genereaza beneficii... :? )...
"Smecheria" se cheama MP3+, este prezentata ca avand rezultate echivalente MP3-ului "traditional" la bitrate dublu si... cam atata... nici un aparat nu o foloseste... restul este bulshit marketing (stii... aia de te fac sa cumperi si balega de brontozaur pe post de sapun, daca isi dau silinta... :? )

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Mp3-ul va suna mai bine decat CD-ul

Post by kaav »

......Noul encoder mp3,14 HD, ofera posibilitatea spalarea muzici de realismul inregistrarilor pentru un efect deosebit (de vitange - cu intelesul de ''imbatranire'' a redarii calitative pentru un efect cool,dar mult prea rece pana la urma,precum niste ciorapi uitati pe balcon, iarna ... ) si care face cu adevarat ascultatul subcutremuratorului reglat din reglaje sa sune reglat iar inaltele devin cristalin-strepezite, prin crearea de fisiere mp3,14HD, in formatul dust_wav, la o precizie de 16-bubu si 4.1Ghz.Calitatea este indiscutabil,discutabila si tzinuta sub control in momentul encodarii prin fortza telepatica a inventatorului care este in conexiune directa cu viitorul posesor de player mp3,14......
:mrgreen:

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Mp3-ul va suna mai bine decat CD-ul

Post by nicumur »

Se pare ca nu ati citit cu atentie articolul, sau cel care l-a scris habar nu are de subiect :mrgreen:
MP3 la 16 bit/44,1 KHz? - pai asta-i WAV toata ziua :roll:
Iar, acest format va fi necomprimat, adica lossless.
Defapt, cred ca va fi un WAV cu eticheta de MP3 (ca sa poata fi citit de playerele MP3 - desi acelea stiu sa citeasca si WAV-uri :lol: ).
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Mp3-ul va suna mai bine decat CD-ul

Post by kaav »

Nicumur,am citit atent, dar raspunsul meu a fost ''glumetz'', asta ca sa nu fiu ostil fara menajamente (tentant de altfel... 8) )
Asa se duce mai departe o idee eronata,cand cel care o ''transporta'' crede in ea (sau da impresia asta)
Un player empetrei,wma obisnuit are limita de bitrate la 320 kbps.Inca un format in plus il gasesc inutil,dar daca sunt la moda noutatzile cu orice pretz....Eu folosesc asa ceva (am un Creative zen de 1GB,cu ''doape'' Philips - scula ''audiofila'' nu are reglaje de sunet,dar nici nu lipseste ceva in sound la ''valoarea'' lui :mrgreen: ) dar nu incerc sa rastorn o ordine de valori verificate in timp care au ierarhizat corect treaba cu calitatea, cum face acea persoana la curent(ata) cu tehnologia de ultima ora (deci nu vehiculeaza orice :D ).Foarte inteligenta in a folosi argumentatzia pentru cei care nu deosebesc o rosie de o sfecla (sau mai fair-play spus, rau intentzionata)

Post Reply