revelatii: picioruse "Magic Dream" de la Omicron

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

revelatii: picioruse "Magic Dream" de la Omicron

Post by saureign »

M-am gandit sa contribui si eu la categoria "revelatii": am incercat piciorusele anti-vibratii de la Omicron in mai multe combinatii, iar cel mai mare efect a fost constatat in momentul in care au fost plasate sub boxe (in 3 puncte). Efectul produs e similar cu cel al schimbarii unui cablu de boxe cu o clasa peste. Ati incercat si voi asa? Efectul?

Alta pseudo-revelatie ar fi aceea ca un forum hi-fi ar trebui sa contina sectiuni pt fiecare brand ("trancotar" au ba), in care sa se poarte discutii la obiect. Ce ziceti?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: revelatii: picioruse "Magic Dream" de la Omicron

Post by momolo »

M-am gandit sa contribui si eu la categoria "revelatii": am incercat piciorusele anti-vibratii de la Omicron in mai multe combinatii, iar cel mai mare efect a fost constatat in momentul in care au fost plasate sub boxe (in 3 puncte). Efectul produs e similar cu cel al schimbarii unui cablu de boxe cu o clasa peste. Ati incercat si voi asa? Efectul?
vezi ca parca era un subiect dedicat pe aici, nu stau sa caut.

Eu le-am pus sub boxe, Triangle Quartet (pe vremea aia) si nu mi-au placut DELOC. Le "ucidea" basul, le "castra" desi impingea aparent rezolutia pe medii-inalte. Mentionez ca alea au extensie serioasa in jos.
Apoi am pus niste bookshelfuri NAD din anii 90 , made in UK originale, monitoare de studio mici pe doua cai. Pe astea le facea mai rezolute si neavand extensie in jos, nu deranja prea tare.

Eu pentru boxe folosesc SOUNDCARE. Mi se par excelente in acest scop, cele mai bune din chestiile incercate de mine pana acum.

Desi in cazul aparatelor, Omicron imi par mult mai bune ca Soundcare.

Eu am utilizat Omicron GOLD la playerCD, pre phono, pre linie, power. In toate cazurile au adus o calitate reala sunetului desi o data cu asta, urca per total sunetul intr-o octava superioara. De regula trebuia recablat o data cu punerea acestor picioruse.

Cred ca legat de ceea ce am observat eu - adica sistemele pe bila nu merg la boxe, este cauzat de vibratii. Un sistem care absoarbe vibratiile cum sunt cele pe bila, "omoara" sunetul unor incinte. Iar in cazul unor bookshelf prin diminuarea raspunsului in frecventele joase poate induce iluzia unui rezolutii mai bune.

In privinta SOUNDCARE - sistem spike-uri - la boxe extinde intreaga gama audio, si in sus dar si in jos. Basul este mai bine definit si mai adanc, inaltele mai fine, mediile mai clare. Per total raspunsul este echilibrat si se percepe o calitate audio superioara in toata banda.
Am incercat cu multe boxe, de la mici, foarte mici pana la mari. In prezent sunt sub Triangle Lyrr, boxe destul de mari.

In concluzie, a mea personala, imbunatatirea adusa de Soundcare a fost practic LA TOATE boxele incercate de mine, indiferent de marime si solutie constructiva.

Insa OMICRON sistem pe bile este net superior in comparatie cu Soundcare cand vine vorba de aparate. Chiar si Omicron-ul ala cel mai ieftin din material derlin presteaza mai bine decat "pastilele" Souncare.

Eu cred ca diferenta e legata de principiul de functionare.

https://secureweb.activeisp.com/w000004 ... sp?prod=38

http://www.soundcare.no/store-bilder/FEET2.jpg

http://www.soundcare.no/picturegallery-inng.htm

http://www.omicrongroup.net/products/accessories/

http://www.omicrongroup.net/products/ac ... mdclassic/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: revelatii: picioruse "Magic Dream" de la Omicron

Post by TomJones »

Stiu ca s-a mai discutat despre astfel de solutii (cubuletele cardas mai ieftine), dar soundcare au si versiuni cu filet pentru a fi folosite la boxe sau scule...chiar prezinta la ei pe site celebrul cd-player de la electrocompaniet cu astfel de picioruse..
http://www.soundcare.no/store-bilder/foot-on.jpg

Legat de omnicron poate cineva sa prezinte ce face aceea spirala care zic ei ca disipa energia (acustic tuner)....cum actioneza? se pune pe scule in dreptul trafului sau pe incercate? vad ca au ff multe produse in acest sens...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: revelatii: picioruse "Magic Dream" de la Omicron

Post by momolo »

spirala se insurubeaza in varful lui STABILIZZATORE ARMONICO si ii da astuia o "putere" si mai mare ca sa faca sunetul....asa cum il face.

Eu am doua "ozn"-uri din astea, fiecare cu spirala lui. Daca vrei si avem timp ti le aduc sa auzi ce fac. Cu si fara spirale.

In opinia mea spirala e obligatorie de pus la dracovenia aia. Se cumpara separat de "ozn".

si exista doua tipuri de spirale, aia de model vechi tubulara dreapta si una noua fusiforma. Mie imi place si aia veche.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: revelatii: picioruse "Magic Dream" de la Omicron

Post by saureign »

eu am varianta noua, "fusiforma". Si eu sunt de parere ca spirala montata pe stabilizator are efect mai puternic decat stabilizatorul, lasat singur. Poti actiona asupra spiralei superioare, o poti "infileta/desfileta" mai mult sau mai putin dupa cum iti suna mai bine. De asemenea, am scos de tot inelul metalic de deasupra, mi se pare ca suna mai bine fara el.
Eu am plimbat dispozitivul pe toata suprafata amplif-ului, iar efectul cel mai mare l-a avut aproape de margine (deasupra transformatorului, pe stanga la Plinius, sau in partea opusa). Insa nu e valabil pt orice aparat sa aiba efect deasupra transormatorului. Un amic are 2 stabilizatoare, care n-au avut efect pe monoblocuri (Cello), in schimb au avut un efect nemaipomenit pe Wadia 16 (ambele, impreuna, mai mult decat unul singur).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: revelatii: picioruse "Magic Dream" de la Omicron

Post by momolo »

saureign
Poti actiona asupra spiralei superioare, o poti "infileta/desfileta" mai mult sau mai putin dupa cum iti suna mai bine. De asemenea, am scos de tot inelul metalic de deasupra, mi se pare ca suna mai bine fara el.
mie nu mi-a dat prin cap pana acum sa scot inelul! O sa incerc! Inclusiv prin defiletarea spiralei fusiforme.

La mine spirala are un rol de completare si desavarsire a efectului. As spune ca rezultatul este o "naturalizare" a sunetului, adica suna mai aproape de real-natural.

Am incercat si rasucirea inelului de alama. Efectul (la mine) e foarte fin, dar exista. Greu de descris. Insa nu are nici o legatura cu Nordul si Sudul, sunt doar niste notatii pentru a tine minte cum sa stea rasucit.

Locul de asezare la ale mele este exact deasupra trafurilor. Am testat pe multe aparate iar cele care "simt" cel mai mult efectul acestor "ozn" sunt lampasele!

La un integrat de putere, Unison Research P70 in PP, 70W, ditamai namila, efectul cel mai mare era prin asezarea a 3 "ozn"-uri, fiecare pe cate un transformator. Pe ala de alimentare avea cel mai mare efect.

Deasemenea, am pus "ozn"-ul si pe un conditionator modelul mare de la Accuphase. Efectul a fost mare, in bine, ca de obicei.

Am perceput si diferente intre spirale. Aia veche tubulara "suna'" mai cald, mai rotund si are efect in special in zona mediu-joasa. Cea noua fusiforma are efectul in special in zona mediu-inalta si mareste rezolutia. Asa ca depinde unde le pui, daca ai deja rezolutie mare cred ca mai buna e spirala dreapta.

Am incercat si cu doua alaturate dar si "incalecate" (se pot pune turn cu bile intermediare). Cel mai mult mi-a placut cand erau puse alaturate (fiecare cu spirala proprie) si nu tip turn. In ultimul caz interventia in sunet e ca mare si nu ma incanta, pare prea brutala schimbarea.

Si de fiecare data cand am probat "cu si fara", am constatat ca cel mai bine este "cu".

Pentru aparatele cu trafuri mari gen power-e, cred ca cel mai bine e cu doua "ozn"-uri unul langa altul sau fiecare deasupra cate unui traf daca e cazul.

La mine am testat efectul intre diferite aparate din sistem. Avand doar 2 'ozn'-uri a trebuit sa ma decid intre 3 aparate, un pre linie, un playerCD si un power.
Astfel ca efectul cel mai mare l-am constatat....functie de marimea trafurilor! Adica, la power e cel mai mare efect, apoi la preul de linie si la urma playerul.
Insa la alte playere mai slabute a contat mai mult.
Practic corespondentza pare sa fie nu cu marimea trafului ci cu marimea vibratiilor (traf mare = vibratii mari).

Playerul meu este proiectat foarte bine anti-vibratii si de aceea a ramas ultimul in clasamentul celor 3, adica e mai "nesimtit", insa la alte playere, acestea devin primele din cauza vibratiilor mecanismului optic.

Eu mai am o spirala in plus (am primit-o cadou de la Mauro Mauri anul trecut la TAV cand m-am plans ca se crapa spiralele in zona filetului - i-am cerut din aia dreapta). Am infiletat-o intr-un patrat din lemn de stejar (taiat din parchet masiv) si am pus-o direct pe player. Are un usor efect benefic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply