Amplificator pe lampi

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Am mai citit cite ceva pe net despre amplificatoarele pe lampi deoarece eu nu cunosc absolut nimic de ele dar inca nu sunt lamurit.
De ex. eu vreau sa imi cumpar un amplificator pe lampi. Ce trebuie sa stiu despre el cind cumpar. Am boxe productive au 93 db ,muzica ascultata e mai lenta gen regee, folk, camera 24 mp.
Deci la ce sa ma uit cind iau un amplificator pe lampi:
- cite lampi are si ce modele sunt (e mai bun daca are cit mai multe?)
- firma de care este facut (fara made in China)
- citi W are
- cit consuma
sau tot ce conteaza este sunetul si mai putin ce am enumerat mai sus.
In general se aud toate la fel?
Singurul amplificator cu lampi ascultat de mine este un Prima luna si mi-a placut.
De ex. am mai auzit de lampi SS si PP ce inseamna si care sunt mai bune.
Am ochit doua amplificatoare pina in 2000 euro pe care as putea sa mi le permit pe moment.
Acest unison http://www.unisonresearch.com/valve/pro ... spx?idp=12
Si acest Prima luna http://www.primaluna-usa.com/prologue2.htm
Pima luna stiu ca se fac in Olanda deci chiar foarte aproape.
Nu inteleg ce vor sa zica cei de la prima luna prin Integrated amplifier si stereo amplifierca asta ( http://www.primaluna-usa.com/prologue4.htm) nu sunt ambele aplificatoare pe lampi stereo?
Daca mai cunoasteti ceva in zona asta de pret puteti scrie.
Cum functioneaza un amplificator dinasta , am inteles ca trebuie incalzit inainte, la vreo 2 ani schimbate lampile.
Deci daca vreti sa explicati mai amanuntit despre amplificatoarele pe lampi sa inteleaga orice incepator deoarece nu cred ca sunt singurul nul la acest subiect.
Va multumesc
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Am gresit nu este SS este SE si PP. Oricum nu stiu ce inseamna dar macar sa nu greseasca si altii. Am citit ceva si se pare ca configuratia SE (sau nu stiu cum se cheama) se aude mai bine decit PP.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplificator pe lampi

Post by DAN_TM »

Single-ended si Push-Pull.Esti de ceva vreme pe forumuri si poate ca de asta lumea nu se grabeste sa sara cu raspunsuri.Se gandeste ca ar fi trebuit sa pui poate intrebari mai complexe.Ma bucur pt tine ca ai 2000 de euro pt asa ceva.Succes la cautari.Integrated amplifier - adica amplificator care contine partea de amplificare finala(puterea) si partea de preamplificare in aceeasi cutie.Boxele tale cred ca se preteaza la ce vrei sa-ti iei.N-au cum sa se auda TOATE IN GENERAL la fel.Ar fi doar o singura amprenta sonora peste tot.Cauta sa-ti placa cum suna, nu cate lampi sau watt are.SS - Solid State,tranzistorizat.Succes.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Multumesc
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Amplificator pe lampi

Post by kaav »

DAN_TM wrote:..........Esti de ceva vreme pe forumuri si poate ca de asta lumea nu se grabeste sa sara cu raspunsuri.Se gandeste ca ar fi trebuit sa pui poate intrebari mai complexe........
Consider ca raspunsul tau este gresit.
Pur si simplu,nu a dorit nimeni sa raspunda.Dar, daca ii pasa cu adevarat va afla suficient.Singur...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplificator pe lampi

Post by DAN_TM »

Da,e gresit.Cand nu mi s-a raspuns la intrebari,am cautat singur si ceva tot am gasit.Poate ca era mai intelept sa nu postez.Asa ar fi fost poate mai incitat sa caute singur, cu toate ca nu erau cine stie ce informatii pretioasa,ba chiar banale.Lucrurile ti se fixeaza mai bine daca le descoperi singur(chestie de orgoliu,ma gandesc), nu daca ti le spune altul, cu toate ca e si asta necesar de multe ori.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Ma descurc destul de bine cu sapatul dupa informatii. Oricum nu raspunde nimeni deoarece sunt foarte putini care au habar . Iar cei care stiu ii plictiseste sa scrie.
Un raspuns de la un cunoscator era bun si pentru alti forumisti.
Raspunsuri se gasesc dar timp nu prea am de asta am intrebat aici. De ex azi am avut putin timp dar am cumparat un pick-up si vreo 30 discuri si prefer sa ascult muzica. Poate mai sap si mine si tot reusesc sa ma documentez.
Spor la auditii .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Pentru inceput am stabilit cu ce se maninca PP si SE http://www.nobleamps.com/sevspp.html
De aici zic eu ca avantaj ar fi la SE deoarece va fi sigur clasa A. Si am mai gasit undeva ca o configuratie PP se va auzi mai aproape de un amplificator pe tranzistoare iar SE isi va pastra muzicalitatea de lampa.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Amplificator pe lampi

Post by West »

Sint amplificatoare tranzistorizate construite in clasa AB care pe primii citiva watti (15-20) functioneaza in clasa A. Exemple pe care le cunosc eu: NAD M3 si Parasound pre-power P3/A21.

Daca iti iei un amplificator in clasa A sa fii pregatit pentru timpi de incalzire lungi si pentru un consum mare inclusiv in idle.
Uite un exemplu:
Accuphase E-550, pure class A, consuma 300W, 200W in idle;
Accuphase E-450, class AB, consuma 450W, 60W in idle.

Cum un amplificator pe lampi se incalzeste greu...factura la curent va fi...mai grea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator pe lampi

Post by momolo »

West
Daca iti iei un amplificator in clasa A sa fii pregatit pentru timpi de incalzire lungi
fals. Nu clasa de functionare da timpul in care circuitul ajunge la maximul echilibrului termic de functionare ci implementarea, schema, rezolvarea punctuala.

Exista amplificatoare in clasa AB (cea mai banala) care ajung la echilibrul termic maxim (adica sa sune cel mai bine) dupa un timp mai indelungat decat altele in clasa A. Conteaza modul cum a fost rezolvat si implementat, nu clasa.

Nu mai judecati astfel dupa principiul de functionare! Pentru ca de la principiu pana la realizarea finala e o cale teribil de lunga!
Cum un amplificator pe lampi se incalzeste greu...factura la curent va fi...mai grea.
fals. Lampasele sunt chiar mai eficiente. Nu trebuie sa faci legatura directa intre caldura desipata in aer si consumul de la retea.
De exemplu, la aceeasi "cantitate" de taraboi, un lampas care provoaca o caldura teribila in sufragerie (ca ajungi sa asculti in pielea goala dupa doua ore) poate consuma jumatate cat un siliconat care face acelasi taraboi si este caliu-rece.
Si amplifurile pe lampi nu consuma chiar asa de mult. Desi disipa caldura.
Ar trebui sa auzi ce putere are un lampas care suge maxim de la retea 350W ! Si apoi ce putere (la ureche) are un siliconat care suge aceeasi energie de la contoarul electric! Apoi mai discutam despre care tip de amplif suge mai multa facutura la enel.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Asa este cum zice domnul momolo. Din cite citesc consumurile sunt foarte mici fata de cit pot ele produce.
Nu am eu probleme cu consumul problema care ma roade si ii roade si pe multi alti este PP sau SE.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Domnule momolo am citi multe pareri ale dumneavoastra si am vazut ca ati ascultat si micul Yarland si pe micul Unison unico simply 2. Se apropie vreun pic micul chinez de sunetul Unisonului? Eu din cite citesc pe net Unisonul este printre cele mai tari marci in acesti bani.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator pe lampi

Post by momolo »

hersorin
Domnule momolo am citi multe pareri ale dumneavoastra si am vazut ca ati ascultat si micul Yarland si pe micul Unison unico simply 2. Se apropie vreun pic micul chinez de sunetul Unisonului? Eu din cite citesc pe net Unisonul este printre cele mai tari marci in acesti bani.
le-am ascultat in locatii diferite si contexte complet diferite. Pe Unison Simply Two l-am avut imprumutat acasa pe Quartet timp de 2 saptamani, asa ca l-am judecat mai bine. Pe Yarland nu am avut ocazia sa-l pun pe acele boxe ci pe Triangle Trio.

Vreau sa te mai avertizez (vad ca tu nu citesti forumurile, doar scrii fix ce te doare si fugi! :D ) - sunt bun prieten cu dealerul care vinde in RO brandul Unison, plus ca sunt detinator de Unison.
Dar imi place sa cred ca-s obiectiv..... :roll:

In opinia mea - Yarland este o pocnitoare sinistra. Dar isi face banii cu varf si indesat. Sunt defapt bani pentru carcasa si piese. De suma aia nici macar nu le poti cumpara pe toate!.....
Suna fara bas si tipat, dur si distorsionat. Pentru trancota cu pricina recomand boxe foarte sensibile....dar nu chiar foarte, foarte ca te doare capul de cum se aude! Recomand boxe bubuite.

Coloreaza sunetul ...ca orice lampas ieftin.

Minusul cel mai evident - suna tipat si distorsioneaza.

Nu are nici o legatura cu alte implementari (scumpe) ale lampilor EL84. Pe comparatie......refuzata de catre unii care se temeau sa nu afle adevarul! :lol:

Unison Simply Two - nu mi se pare totusi ieftin la cei 1800 euro. Lucrat foarte bine si frumos de deasupra. Mult mai greu si mai mare decat jucarioara Yarland.
Cu lampile nu ai de ce sa-ti faci griji. Se gasesc pe toate cararile si costa putin, nu ai tu timp sa le omori pe toate!

Unisonul suna nesperat de bine pentru solutia lui tehnica cu EL34 si lampile astea noi made in Russia (cele mai bune actual insa proaste in comparatie cu NOS-urile). Producatorul imi pare mare artist, se vede ca la brandul italian pasiunea prima este pentru tuburi! Ii admir pentru ce au putut scoate din lampile astea noi!

Sunetul este rotund si cald abia dupa o ora de functionare, adica ii trebuie ceva vreme sa-si intre in atributii.

Il vezi mic dar face o caldura!.....Insa are si putere! Eu nu am putut afla totusi cat de tare duce acele Quartet pentru ca pur si simplu era prea tare, peste nivelul la care ascult si nu am vrut sa-l fortez nefiind al meu. Deci surprinzatoare rezerva de putere! Quartet fiind dificile. Nici nu misca pe un integrat tranzistorizat de 50W iar acest lampas de 12W se juca cu ele.

Pe Trio se potriveste fantastic! Parca sunt facute unul pentru altul. Unisonul are sunetul un pic "ingrasat" in zona basului de sus si mediei de jos, ceva tipic EL34 dar care place mult la ureche! Nu stiu daca e corect, dar la cum suna dai la naiba corectitudinea! Sunet cald si "uman", rotund, analogic, mai ales frumos! Asta e adjectivul care imi vine primul in minte, suna tare frumos!

In opinia mea se potriveste cu boxele tale ca timbru si caracter de sunet. Tu ai nevoie la boxele alea de o "ingrasre" a sunetului in zona basului de sus si mediei de jos (adica acolo unde conteaza mai al naibii!). Insa ar trebui probat initial cumpararii, deoarece mi-as face griji legate de putere. Cunosc boxele tale si desi au ceva sensibilitate teoretica, le plac totusi puterile mari. Pe de alta parte nu stiu cat de tare iti place tie sa asculti ? Oricum, lampasul se limiteaza foarte elegant, nu ca tranzistorizatele. As spune ca totusi merge combinatia. Iar la banii astia e cam greu cu lampile, nu ai decat variante chinezofile pentru care mie imi vine voma!

In opinia mea merita sa-l incerci si uita de chinezarii, sunt mai sinistre decat ti-ai putea imagina! Daca iti iei chinezarie te autocondamni la trancotarie vesnica!

Mi-am dat seama ca migdalatii nu stiu sa faca decat gunoaie pe bani putini si de capul lor. Alea mai scumpe poate ca or fi interesante, dar nu am avut ocazia sa intalnesc chinezarie care sa fie o treaba ispravita pana la capat! Te bucuri la pret, cu asta isi momesc victimele. :lol: De la chinezoi nu scot marfa buna decat firmele vestice care trimit gealatzii pe capul lor sa-i pazeasca cu pistolul la ceafa.....si tot le scade calitatea astora! Orice ai face, nu o scoti la capat cu chinezii, sper ca lumea sa se trezeasca la un moment dat!

Mie mi-a placut Unisonul asta foarte, foarte mult. L-as fi vrut mai ieftin un pic, dar asta e....deia castiga atat de des chinezoii, au inteles cel doare pe om cel mai tare si modul de alegere (pe poze si povesti) cu pretul afisat mare si cu rosu!

Multi natafletzi se sperie de puterea aia de 12W raportata la pret. De aia si se vand putine. Deaia si pretul nu e tocmai mic.....Totul este pana il probezi efectiv.
Si iti mai zic o chestie - lampile dupa ce-si fac stagiul de incalzire, suna mai tare, nu numai mai bine! Cam 45 minute ar fi ideal, minim, insa ampliful incepe sa miste dupa primele 20. Daca il ti o ora pur si simplu "infloreste", asta e termenul care imi vine in minte. Sunetul se rotunjeste, capata mai multa viata, dinamica....apropos, ce viteza si dinamica ai pe lampas, nu o sa ai tu de banii astia nici pe mama tranzistorului!

Vezi ca-i plac cablurile oleaca argintate, nu neaparat full-argint. Asa e cu lampile, trebuiesc oarecum "stimulate".
Genul de player potrivit e unul rezolut si putin strident. O data mi-a placut potrivit cu Arcam fjm 36, un player foarte rezolut si nu neaparat muzical.
Nu-i plac playerele rotunjite si bubuite, deci nu ma astept la imbucari fericite cu trancote muzicale vechi genul Philips-Marantz.
Insa culmea, cred ca al'de Denon ar veni manusa lampasului!

Daca ma gandesc bine (acum procesez :D ) iti vine bine Simply Two asta dar trebuie intai sa vezi cum e cu puterea in camera ta! Daca ai pereti de rigips care se stie, disipa puterea, suge de vlaga sunetul, e posibil sa nu-ti ajunga. Insa boxele tale sunt facute cu adresa precisa - lampa! (le stiu de pe vremuri, nu-s boxe deloc proaste, dar ale naibii de nenorocite! Zbiara din orice, iar lampa nu e leac universal, pe vremuri zbierau si din vechile Unisoane SK. Atentie la cabluri!....dar ce sa sti tu?!....).

PS - dealerul din Bucale nu are Simply Two pe stoc in prezent, asa ca aia care o baga peaia cu reclama sa ma pupe! Pur si simplu mi-a placut amplificatorasul asta si daca imi prisoseau banii prin buzunare il cumparam numai asa de colectie, sa-l ascult duminica la cafea! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Amplificator pe lampi

Post by audioexpert »

momolo wrote:Exista amplificatoare in clasa AB (cea mai banala)
Nu exista amplificatoare in clasa de functionare AB

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Acel Unison mi s-a fixat in cap. E superb. De sunet am citit numai de bine.
De ieri m-am hotarit sa imi iau si un amplificator pe lampi dupa ce am cumparat un pick-up si am vazut si alta fata a sunetului nu numai precizia de pe digital ci si muzicalitatea vinilului.
Attachments
Unisonsimply2otherbig.jpg
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply