Boxe mari in spatii mici

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by kaav »

sergiu wrote:Perfect de acord cu Momolo................................. O incinta mare intr-o camera de bloc imi pare o forma de diletantism romantic. :D
:D

Eu ce am intzeles din ce a spus d-nul Momolo si Katalin (ei au dat exemple concrete) - faptul ca se poate asa ceva. Dar ambele persoane nu s-au referit in nici un caz la ceva ieftin, aspect care schimba ''un pic'' situatia, daca este sa ne gandim la concluzia ta si la valabilitatea ei mai ales....

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by VTP »

Momolo, ca de obicei rastalmacesti ceea ce spun! Personal, NU incerc sa stabilesc eu domenii sau legitati in domeniul acusticii, doar reamintesc unele lucruri considerate mai mult sau mai putin axiomatice.
Astfel:
- SPL < sau = cu 85-86 dB/W/m este considerat mic;
- SPL = (87-92) dB/W/m este considerat mediu
- SPL> 93dB/W/m este considerat mare;
In ceea ce priveste fizica si legile ei: OUT of the Question! Nu reinventam nici roata si nici apa calda in Colentina! O incinta cu SPL lesinat poate sa aiba un sunet bun, in sensul in care-ti place, dar, ai ascultat-o intr-un test CORECT si BLIND fata de una cu un SPL mare?(pe acelasi sistem?) O conditie imperativa pentru a putea face o comparatie corecta asupra raspunsului tranzitoriu si a detaliului sonor, din pacate. Sigur, la un moment dat, si fara un termen de comparatie la acel moment, un lucru poate fi cuceritor, si-l iei si acasa! Dar de cate ori nu se intampla asta? Chiar poti lua toate lucrurile drept cuceritoare? Poti cumpara toate incintele pe care le-ai ascultat si care, in contextul respectiv te-au cucerit????
Imi pare rau, dar elementele constructive, solutia, traductoarele utilizate, datele lor tehnice iti pot spune multe asupra compromisurilor si a elementelor pozitive recognoscibile intr-o incinta acustica! Sigur, absolut sigur, poti sa ramai fermecat chiar si de o incinta cu Ying Chun-uri de pe Silicon Valley, daca sunt bine utilizate si mai ales daca testul e blind.

@sergiu &others,
Imi pare rau, pe mine, personal, nu ma intereseaza camera de bloc, de vila sau camera de servitori in care se asculta, si nici nu stiu ce rezonante la 51,34 Hz sau 67,23 Hz! Cine e preocupat de aceste chestii, are posibilitatea de a interveni asupra lor, asa cum se poate utiliza si o incinta mare intr-o camera de bloc (daca se vrea!)In definitiv 99% din melomanii lumii se confrunta cu aceleasi probleme! Nu stiu ce inteleg unii prin incinta mare, dulapuri si alte denumiri grandioase!!! Eu ma refer la incinte chiar mari, de la care pot sa invat ceva ca solutie tehnica si acustica, nu jucariile pe care ni le permitem 99% dintre noi!!! In definitiv nici melcul, nici 800 sau 801, Grand Utopia nu sunt dulapuri! Inafara de W.Royal ce e mai aproape de un dulap mai mic, restul se limiteaza la dimensiuni cu o palma in plus in latime si adancime fata de un floorstander mediu. Exagerarile nu sunt bune! Pe mine nu ma intereseaza ce zice nevasta unuia sau a altuia, e treaba fiecaruia sa o educe! Si o sa radeti: cele mai multe incinte Westminster Royal se vand in Asia, renumita pentru marimea camerelor!!!

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

VTP wrote:Nu stiu ce inteleg unii prin incinta mare, dulapuri si alte denumiri grandioase!!! Eu ma refer la incinte chiar mari, de la care pot sa invat ceva ca solutie tehnica si acustica, nu jucariile pe care ni le permitem 99% dintre noi!!! In definitiv nici melcul, nici 800 sau 801, Grand Utopia nu sunt dulapuri! Inafara de W.Royal ce e mai aproape de un dulap mai mic, restul se limiteaza la dimensiuni cu o palma in plus in latime si adancime fata de un floorstander mediu. Exagerarile nu sunt bune! Pe mine nu ma intereseaza ce zice nevasta unuia sau a altuia, e treaba fiecaruia sa o educe! Si o sa radeti: cele mai multe incinte Westminster Royal se vand in Asia, renumita pentru marimea camerelor!!!
VTP, poti sa detaliezi un pic...800 sau 801 au o circumferinta gen butoaie de vin, peste 100 kg fiecare, iar un dif de 38 cm plus rama ce il inconjoara depaseste mai mult de o "palma" fata de alte standflooruri. TU ce dimensiuni ai la boxele tale si ce suprafata de camera ai....si cam la ce distanta le tii de pereti?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

VTP
- SPL < sau = cu 85-86 dB/W/m este considerat mic;
carevasezica, coboram sub 86! Pai eu credeam ca-i sub 89 ! In cazul asta, din cate nu ma ajuta scleroza, pare sa nu fi cazut pe spate la cele sub 86. Asta din cate imi aduc aminte eu de mine....

Si mai las-o p'aia cu testul blind ! Scuze ca poate par nepoliticos, dar este o tipica obsesie tracotara chestia asta cu blind test. Ce naiba, suntem oameni mari si stim bine amandoi ca ne dam seama rapid de unele lucruri chiar si nelegati la ochi ! Iar aia pe care i-ai inchipui tu legati la ochi oricum nu au saracii nici o sansa pentru ca le-au infrunzit lemnul de salcam direct in timpane.

Sti bine ca lucrurile bune si proaste se simt foarte rapid.....de catre cei care merita sa le simta.....iar ceilalti raman in treaba lor, nu e obligat nimeni sa fie audiofil.

Cat priveste Westminster Royal ....pai un alt exemplu nu ti-ai gasit ?! :D Pe asta as pune-o si eu in debara! :D ....numai s-o am!... :roll:

Iar cat priveste "dulapii" in camere mici, cu totii avem obisnuinte legate de proportiile de marime. Daca suntem vasnici posesori de chishtoace, un floorstand mititel ni s-ar parea cat elefantul, dar daca am fi mandrii posesori de Westminster Royal, pana si frigiderul din bucatarie ni s-ar parea in biet bookshelf!

Eu ma uit la mine ce mi se parea acum vreo 2 ani mic si mare si ce mi se mai pare acum! Chestie de obisnuinta. Stai sa vezi cand imi bag si Grand Magellan-ul in sufragerie ce-o sa mi se mai para mic si mare! :lol: (da' mai am de strans vreo suta de ani, lovele.....din munca cinstita)

Iar VTP s-a referit bine la CALITATE si nu cantitate. Si din pacate, aici trebuie sa-i dau dreptate, legile fizicii sunt crunte si nu merge cu shpaga, asa ca din putin, putin ramane... :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

Stai sa vezi cand imi bag si Grand Magellan-ul in sufragerie ce-o sa mi se mai para mic si mare
Va trebui sa decupezi tavanul, iar boxa va iesi prin podeaua vecinului de sus, de va avea si el parte de un mic bookshelf.. :D

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by doru »

TomJones wrote: Va trebui sa decupezi tavanul, iar boxa va iesi prin podeaua vecinului de sus, de va avea si el parte de un mic bookshelf.. :D
Daca e vorba de Grand Magellan, vecinul de sus va avea parte mai degraba de un “mic” subwoofer care il va scutura bine de tablourile de pe pereti (daca are), geamuri sau macar pantaloni ori chiloti!
Revenind la subiect, nu sunt deloc convins ca evolutia si progresul fiecaruia dintre noi pe taramul audiofil, sunt direct proportionale cu …marimea boxelor. Cum a spus si momolo, nu ascultam membrane sau SPL-uri ci, in cele din urma, inevitabil, muzica. Daca aceasta suna asa cum ne place, chiar din gaurica unui chistoc, nu vad de ce ar trebui sa cautam neaparat un difuzor de 35 cm., un dulap de 2 metri sau un panou publicitar, sa bagam in sufragerie. In mod sigur, oricare ar fi marimea boxelor, nu vom reusi in veci sa reproducem acasa sunetul din studioul de inregistrari sau din sala de concerte. Asa ca ramane doar visul sunetului care ne place. Si evident, continua alergare ( a se citi schimbarea sculelor, boxelor) dupa el.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

TomJones
Va trebui sa decupezi tavanul, iar boxa va iesi prin podeaua vecinului de sus, de va avea si el parte de un mic bookshelf..
ai sa razi si n'ai sa crezi dar am luat ruleta (ca eu in prospecte nu ma incred) si le-am masurat cu mana mea. Imi incap si mai ramane loc! Nici macar nu sunt bashoalde in grosime, asa ca INCAP ! :lol: Dar cred ca suflul sunetului la pasajele mai agitate ma va matura din fotoliu si ma va lipi afish pe usa! :D

doru, maestrul VTP are partea lui de dreptate, posibil sa cam aiba dreptate de la cap la coada. Dar mie imi place sa-l contrazic, deoarece din contradictie iese adevarul la lumina. :D

Poate ca nu merge sa aduci orchestra simfonica la tine acasa prin boxe, dar te asigur ca exista posibilitati serioase de apropiere de acel sunet. Mai ales la instrumente putine, o vioara, un pian, o voce, acestea pot fi redate mult mai autentic daca ai presiune si calitate mari. Ca exemplu, tata canta la vioara, in casa, asa ca stiu ce presiune poate avea o micutza vioara intr-o camera normala de locuit! Incercati si voi sa vedeti concret!

Te asigur ca pentru a o reda electronic, numai acea mica vioara in camera, iti trebuie "lighian" si "sifonier", sau principiul acestuia, SPL-ul si evident calitatea. Nivelul de intensitate sonora al unui instrument rece e foarte mare. Am avut si pianina in casa. Deasemenea, niste difuzorase de 16cm intr-un bookshlef nu pot reda decat un sumar rezumat. Exista armonici secundare, exista frecvente joase foarte intense, sunetul natural e foarte complicat..... in simplitatea lui insa daca luam in considerare numai presiunea SPL, instrumentele clasice au o ditamai presiunea naturala. Chiar si pentru redarea vocii unui cantaret de opera trebuie un SPL foarte consistent. Nu prea ai cum reda realist cu difuzorase mici cu suprafetze totale mici, decat un soi de imitatie, rezumat, care aparent poate fi bun si sa para "nirvana" .....dar la o comparatie.... :roll:

Cel mai bun experiemnt nu e tampenia blind, este sa aduci acasa in living niste intrumente clasice, o vioara, un violoncel, chiar si un pian sau chiar si simpla chitara rece. Apoi sa redai acea muzica in acelasi loc, prin boxe. Dupa aia mai discutam de SPL si "sifoniere". Cam asta vroia sa spuna VTP.... :lol: dar mie imi place sa-l contrazic! (mai ales cand vad cat de sigur este de ceea ce spune! :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by ViMe »

VTP wrote: In cazurile extreme citate se aplica raspunsul primit de la radio Erevan la o alta intrebare:
I: - "se poate construi comunismul in Elvetia?"
R: - "DA! Dar e PACAT!"
Exact! Sunt de acord cu aceasta opinie.

Doar pentru ca unele lucruri pot fi facute nu inseamna ca sunt de preferat.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by doru »

momolo wrote: Cel mai bun experiemnt nu e tampenia blind, este sa aduci acasa in living niste intrumente clasice, o vioara, un violoncel, chiar si un pian sau chiar si simpla chitara rece. Apoi sa redai acea muzica in acelasi loc, prin boxe. Dupa aia mai discutam de SPL si "sifoniere".
Sunt total de acord ca o serie de caracteristici si calitati importante ale boxelor, intru redarea cat mai realista a sunetului, depind de marimea lor fizica. Chestia e insa ca, in multe cazuri, a aduce sunetul real la tine acasa nu iti e de niciun folos, ba din contra! Daca (prin absurd) ai baga in debaraua (sufrageria) de la bloc o orchestra simfonica sau o trupa rock, crezi ca ai auzi altceva in afara unui urlet prelung si violent, care te-ar face instantaneu sa o iei la fuga? Ori aduci o orchestra simfonica, ori un picamer, efectul asupra auzului ar fi cam acelasi. Poate ca un sifonier cu un mare SPL ar reda multe din armonicile si subtilitatile unui contrabas de pilda, dar ce auditie de muzica poti face cocotat pe o canapea aflata la 1 metru in fata sifonierelor (boxelor) de 2m? Aici deja limitele fizice isi spun cuvantul. De asta am si spus ca, practic, e imposibil a recrea acasa, in spatiile in care traim majoritatea dintre noi, atmosfera sonora din sala de concert sau studio, excluzand, din aceleasi motive de realism, situatia (posibila dar de exceptie) in care cineva ar dispune totusi de spatiul suficient pentru a aduce acasa sunetul adevarat al unei orchestrei simfonice (si eventual nu numai sunetul!).
Aici este problema, in opinia mea. Boxe mari in spatii mici, conform titlului, sunt perfect compatibile, dar depinde totusi cat de mari sunt unele si cat de mici celelalte! Spatiul mic va determina pana la urma marimea boxei, pana la nivelul la care auditia devine si ramane o placere. Altfel discutia capata un caracter pur ipotetic si teoretic, pe care-l putem dezbate la infinit fara a trage vreo concluzie sau folos, desi caracterul ei, exprimat la inceput, parea unul destul de practic.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

doru... :lol: se pare ca-mi faci mie ce ii fac eu lui VTP ! Contra! :D

Cred ca totusi subiectul isi are un rost. Exista o temere ancestrala impotriva boxelor mari in camere mici. Iar omul normal "e ferit' sa cunoasca adevarul in acest sens pentru ca boxele mari costa mult si se transporta greu.

Alta chestie pe care a sugerat-o mereu si VTP - mai bine o incinta mare data incet decat una mica chinuita sa scoata ce nu poate.

De filozofat aici si asupra conceptului, "auditia pe galene". Cu toti stim ca la frecvente medii si inalte consumul de energie pentru producere si propagare este mic, astfel ca la cativa wati nesimtiti pentru medii-inalte poti sa ramai fara timpane intr-o camera mica. De aceea, de multe ori niste "tigai" de boxe mici par sa faca mai multa harmalaie decat trebuie intr-un spatiu mic de unde ar aparea si concluzia (gresita) ca acolo nu e loc de boxe mari (daca abia le suportam pe alea mici :roll: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by sergiu »

Ma gandeam ca vorbim de incinte acustice si asa numitele boxe sunt considerate a fi o alegere de proaspat initiat in tainele auditiei. Un bookshelf bun nu va tipa, daca are in spate sistemul care trebuie; in schimb o incinta acustica de dimensiuni generoase se va impiedica barbateste in peretii ce compun apartamentele comuniste. :D Singura varianta rezonabila ar fi sa ascultam cu volumul undeva la ora 8 si asta nu din cauza vecinilor ci din cu totul alte considerente deja evidentiate de doru. VTP are dreptatea cand lauda incintele cu spl mare, dar evita cu delicatete sa pomeneasca ca intr-un spatiu insuficient aceste boxe vor face inainte de toate galacie. Legile fizicii nu pot fi schimbate nici aici, cum nu pot fi schimbate nici cand vorbim de bookshelf-uri.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by doru »

Asa e, mai incerc si eu sa aprind "spiritele" discutiei :)
momolo wrote:
Alta chestie pe care a sugerat-o mereu si VTP - mai bine o incinta mare data incet decat una mica chinuita sa scoata ce nu poate.
Astea este o conceptie ce are in vedere niste situatii extreme, prefer echilibrul!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by VTP »

Vezi draga momolo??? Eu am dreptate nu pentru ca ZIC EU !!! Ca la gradinita! NU! Vezi, luarile de cuvant la congresul acesta arata ca participantii nu-si pot depasi prejudecatile si stereotipiile de gandire sau limbaj: dulapuri, butoaie, camere comuniste, etc. Sa fie al dracului ala care in drumurile sale a gasit, in Vestul Europei, doar camere de auditie sau livinguri de peste 30 mp. Eu, cel putin, pe unde am fost (si fusei pe ici pe colo) nu am vazut sisteme audio instalate in camere ce nu puteau fi comparate cu cele din Romanika, ba culmea! Aia carora le placea muzica nu aveau un spatiu mai mare si se chinuiau "romaneste", cu un sistem mai acatarii in circa 20 mp sau mai putin, iar cei cu livingul de 40 mp aveau o "formidabila" combinuta Medion sau Tevion!
Spui ca un test blind e un rahat cu care nu merita sa-ti bati capul: cand romanii nu au reusit sa treaca de boala copilariei audiofile nici acum si sunt emitatori de topicuri ca cele de pe Stereophile (Hi-Fi & Multimedia) ce concluzie ar putea cineva sa traga????
Cand inregistarile sunt cum sunt (calitativ), cum marea majoritate se scalda mai mult sau mai putin fortuit in produse mediocre, vrei sa aduci in casa un cantaretz la fluierul piciorului pentru comparatii??? Din prea mult avant mereu scapi mici amanunte din vedere!
Vezi, situatia asta perpetua, a noastra, m-a facut totdeauna sa experimentez, pentru a putea scoate tot ce se poate din ceva , comparandu-ma cu ceea ce pentru altii, mai destepti si mai potenti ca mine, reprezinta o referinta, si nedand prea mare importanta criticilor venite de la cei care stiu mai putin ca mine si care nici nu se straduie sa stie mai mult! Altfel nu as fi facut nimic pana acum! Chiar daca nu am realizat ceva PERFECT (ca nici nu se putea in domeniul asta!), am capatat experienta si pot sa spun ca stiu ceva, un pic, din domeniu si nu bajbai atunci cand caut ceva, iar atunci cand emit o parere, pot sa o si sustin, chiar daca unii CRED ca nu e asa: eu nu cred, incerc sa fiu SIGUR! E, probabil , defectul meu, dar, cel putin nu am ascuns ce am invatat, ce stiu si e pacat ca cei care stiu mai putin se arunca in contraziceri in loc sa poarte o discutie din care sa castigam cu totii!

T.Jones, din 1979 pana in 1999, Dilaila mea avea 22 mp comunisti! Dupa 2000 A.D., am "avansat" la 16 mp capitalisti (constructie 1937). In ambele cazuri am avut si dulapuri, si butoaie si turnuri, DIY sau de fabrica. Asta m-a ajutat sa-mi formez o opinie bazata pe ceva concret, plecand de la bookshelfuri de 20x 10 x15 cm cu woofer de 4" si pana la dulap cu woofer de 38 cm. Cine bate campii cu tot felul de teorii, imaginandu-si reflectii, rezonante, masurand tot felul de minuni, ajunge sa se departeze de realitate, plecand intr-o lume fictiva si stupida, incercand sa faca din kkt, biciul lui D-zeu! Pacat! Pierdere de vreme. Decat sa dai 200 euro pe un bass-trap sau un panou fonoabsorbant de mare firma, mai bine te duci la Persia Gallery si cumperi o carpeta de lana, o adevarata bijuterie, care ori pe podea, ori pe perete, va face mai mult decat "minunile specializate". Am vazut asta la englezi, si nu sunt baieti prosti! In plus, nevasta poate deveni nu numai mult mai intelegatoare, dar iti si va multumi in mai multe seri pentru achizitie!
Ar fi multe de spus, dar ........ e 12:39 p.m.!
Good night!

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by hi-end »

Boxe mari in spatii mici? SUPERTARE FRATEE-LOCUL ACTIUNII:o camera de 2/3 metri la casa SCULE:2 boxe meloman (alea mari romanesti de 80 de w pe 4 ohm)si o linie tehnoton pe care am vandut-o MUZICA :vita de vie - basul si cu toba mare :lol: sa vezi bass de iti face freza gen subwoofer auto :lol: asta acum 8 sau 9 ani am experimentat sau la un revelion cu o camera de 2,5/3 cu 4 boxe mari(melomanele mele si inca 2 home made) in total 4 difuzoare de 30 de centimetri diametru puse in miscare la 50 w rms asezate toate linga un perete si canapeaua la peretele opus= EXTAZ si bass ca la concert :mrgreen:

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by VTP »

hi-end,
asta ce a vrut sa fie? Experienta proprie sau o mica digresiune hi-end-istica? Si intr-un caz si altul, nu reprezinta nici macar un caz extrem ci o experienta childish!

Post Reply