Boxe mari in spatii mici

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by West »

Bookshelf-ul nu-i tot incinta acustica? :roll:

Daca topicul nu-i despre boxe de podea, despre toate boxele de podea, atunci sa se precizeze de la ce volum de boxa in sus se discuta, ca sa nu mai intervina cei lipsiti de experienta proprie.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by VTP »

West wrote:Bookshelf-ul nu-i tot incinta acustica? :roll:

Daca topicul nu-i despre boxe de podea, despre toate boxele de podea, atunci sa se precizeze de la ce volum de boxa in sus se discuta, ca sa nu mai intervina cei lipsiti de experienta proprie.
Briggs, fondatorul firmei Wharfedale, spunea ca incintele acustice se impart in 2 categorii:
- incinte acustice
- bookshelf-uri
Personal, cred ca are dreptate!

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

VTP wrote: Briggs, fondatorul firmei Wharfedale, spunea ca incintele acustice se impart in 2 categorii:
- incinte acustice
- bookshelf-uri
Personal, cred ca are dreptate!
Aceasta teorie a fost reluata si parareluata in scopuri mai rautacioase, dar eu te intreb intre un booksheelf first class si un standfloor de conserva ce ai alege?!
Acest Briggs , daca mai traieste, cum o vedea el ca firma creata de el face toate boxele Wharfedale in marea China laolalta cu tenisi, fluierase si electronice de duzina? mai are curajul de a emite astfel de teorii cand vinde in cora si altex???? E plin de astfel de boxe wharfedale in cora.....importatorul care aduce si sherwood, monitor audio vinde si prin hipermarketuri laolalta cu conserve....hmmmm marea drama a romanilor este ca i-au de bun tot ce ni se serveste la pachet expirat din occident (de parca aia nu au becalli si Eba lor!)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DAN_TM »


sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by sergiu »

DAN_TM wrote:Si astea or fi din China? http://www.wharfedale.co.uk/Products/Pr ... spx#detail
Conform teoriilor lui VTP acestea sunt niste bookshelf-uri.SPL 90 :wink:
Come on man! Bad choice!
Totusi lazile nu arata rau, putin old school pentru cei care pretuiesc vremurile trecute, putin new design pentru noii posesori de Rolls Royce. Eu nu am un Rolls, dar parca mi-ar place o pereche in casa.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DAN_TM »

Ma asteptam sa remarci materialul din care sant facuti magneti.Care mai foloseste azi asa ceva?De remarcat ca prezinta si variatia aimpedantei.Costa doar 9000 de lire.Acu iti mai plac?

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DAN_TM »

Adica surorile mai mici ale astora.Astea nu stiu cat sant.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by VTP »

Vezi tu T.J., asa oamenii isi strica singuri bunul nume, chiar daca am observat de mult logorea ta fara suport si sens!
Cine putea propune o alegere ca cea propusa de tine?
Cat despre Briggs si firma sa, nu are nevoie de intelegerea sau aprecierea ta!
Ca sa intelegi: ai dat cu mucii in fasole!!! Tipic pentru ceea ce inteleg eu ca este "audiofilul roman"!

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by West »

VTP wrote:
Briggs, fondatorul firmei Wharfedale, spunea ca incintele acustice se impart in 2 categorii:
- incinte acustice
- bookshelf-uri
Personal, cred ca are dreptate!
Multumesc pentru explicatie.
Consider spusa lui Briggs doar o figura de stil menita a sublinia limitele boxelor de raft. Nu cred ca intr-o discutie tehnica are rost sa amestecam artificii semantice, chiar daca autorul este celebru in istoria audiofiliei.

Stimate VTP, revin cu parerea ca ar fi util sa precizati de la ce volum al boxei in sus considerati dvs ca ea este mare si deci s-ar incadra discutiei de fata. Pentru ca alfel ne impungem inutil, fiecare gindindu-se la altceva.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

DAN_TM wrote:Si astea or fi din China? http://www.wharfedale.co.uk/Products/Pr ... spx#detail
Binenteles.

"The firm was eventually acquired by a Far Eastern company, and moved lock, stock and barrel to Shenzhen in southern China"

http://www.techradar.com/reviews/audio- ... 545/review

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

VTP wrote:Vezi tu T.J., asa oamenii isi strica singuri bunul nume, chiar daca am observat de mult logorea ta fara suport si sens!
Cine putea propune o alegere ca cea propusa de tine?
Cat despre Briggs si firma sa, nu are nevoie de intelegerea sau aprecierea ta!
Ca sa intelegi: ai dat cu mucii in fasole!!! Tipic pentru ceea ce inteleg eu ca este "audiofilul roman"!
VTP, iti inteleg dragostea ptr aceasta marca care a fost candva.....dar acum nu mai este. Nu zic ca si B&W fac in china, dar seriile ieftine nu varfurile de lance; la fel ca multe alte firme.
Nu am timp si chef ca sa stau sa polemizez la nesfarsit cu tine. Tine cont ca nu mi-ar fi fost greu sa-ti raspund pe masura, dar am vazut din poze ca esti un tip mai "matur".

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

eu zic sa incercam a ne mentine in sfera ideilor si fara prea multe referiri la persoana in mod direct.

Stiu sigur ca toti participantii la discutie au fiecare experienta proprie deloc neglijabila, "masurarea" de genul cine o are mai mare este sursa de cearta si orgolii.

Si de obicei cel mai tanar trebuie sa cedeze primul, asa ca il salut pe TomJones! (oricum, trebuie citit si bagat la cap si ce am scriu in citatul dat la fiecare post de-al meu. De aceea, iertare si tolerantza!, suntem cu totii subiectivi si patimasi)

Eu stiu la ce marime de incinte si tip de functionare se refera VTP. Si ii dau dreptate! Insa sunt chestii rare in ziua de azi si evident scumpe. Pe vremuri erau privite ca normale, azi nu e la fel, s-a schimbat optica.

Si in timp am aflat si eu, chiar daca nu-s nou in acest hobby - pe vremuri s-au facut incinte audio exceptionale, chiar daca in poze arata ca porcu'.

Din pacate, accesul la "proba practica" ne este total limitat la toti. Asa ca o buna parte din ceea ce tot dezbatem vine din privitul pozelor si cititul textelor pe net.

In mod logic, un om mai in varsta pasionat de o viata de aceste lucruri are un avantaj clar peste cei tineri. Chiar daca de multe ori exprimarea e lipsita de tact si rabdare. Ceea ce e firesc, la un moment dat te saturi sa tot fi rabdator deoarece numai unul din zece are bunul simtz si darul de a prinde lucruri bune din sfaturi si invataturi teoretice. Majoritatea trebuie sa se loveasca singuri cu capul de grinda ca SA AFLE ! :wink:

Cert este ca in audio s-a cam inventat tot ce era de inventat pana prin anii 60. Dupa aia s-au tot reluat teme de genul "reinventarea apei calde in Colentina".
Nici nu aveti idee la ce performantza ajunsesera unii chiar in acei ani considerati acum (din pura ignorantza) primitivi. Insa un argument logic pe care-l pot aduce - ascultati inregistrari facute in anii 58.....68 si apoi mai discutam! Sa nu credeti ca alea suna asa cum suna...din greseala! :D

Si pe vremurile alea sa vedeti din ce cutii oribile ascultau! Si nu cred ca se auzea deloc prost!

Adevarul este ca nu exista un singur drum catre sunetul de calitate, ci sunt mii de drumuri. Nimeni nu e corect sa revendice faptul ca drumul sau e singurul adevarat! Asta trebuie retinut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DorinD »

Daca e sa regret ceva in audiofilie este ca acum vreo 15-17 ani m-am impiedicat in cladirea Electronicii de pe Baicului de o pereche de hornuri mari in genul celor Western Electric ce tocmai fusesera dezafectate dintr-un cinematograf care a trecut la Dolby bla-bla.

Si acum am visuri erotice de genul ce turnura ar fi luat viata mea daca luam hornurile acasa si nu le lasam sa le arda in cazanul centralei termice! Erau din lemn precum placa de rezonanta a pianului si mari, foarte mari, dar tot ar fi incaput in sufragerie. Mai tata, ce prost am putut sa fiu...
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by nicumur »

Probabil ca aceasta disputa isi are originea in piata actuala - bookshelfuri "scumpe" care costa destul de mult si care se aud bine spre foarte bine si floorstandere (lazi cu difuzoare) facute pe genunchi, pe vapor (nici macar in mainland China) care suna ca porcu' injunghiat si care costa infinit mai putin decat o pereche de bookshelfuri "normale" si care sunt luate drept referinta de multi "audiofili".

O boxa de raft (nu cele pe doua cai care cantaresc 50 Kg bucata) nu va putea niciodata sa sune ca o boxa de podea cu un volum de 2 3 sau 5 ori mai mare.
Sa ne intelegem inca o data: diferentele intre boxele de raft si cele de podea sunt date (in umila mea parere) doar de basul scos de ele.
Iar pentru un bas "bun" trebuie difuzor eficient, cu diametrul membranei mare, cu magneti buni, care sa nu rezoneze, pus intr-o incinta cu volum cat mai mare, asta pentru a i se putea pune in valoare calitatile.

Am mai auzit expresia (favorita intr-o perioada) "prefer o boxa care sa scoata 50 Hz "curati" si nimic sub aceasta valoare decat una care sa scoata 30 de Hz "murdari""... Hmmmm, dar armonicile alea care ne mananca zilele, ce facem cu ele?


Acum, mai intervine cealalta disputa - SPL "mare" vs SPL "mic"
Nu stiu daca mi se pare mie (desi am observat fenomenul asta pe vreo 30-40 de amplificatoare din clasa "trancote de lux", indiferent de puterea debitata, si indiferent de clasa lor - am observat fenomenul si pe un amplificator in clasa A (defapt, clasa A pana la 20 W, dupa care trecea in clasa B)) dar, amplificatoarele, peste un anumit nivel (pe care nu l-as numi "asurzitor") incep sa-si schimbe total, dar absolut total "tonalitatea" sunetului, ca nu gasesc acum o alta definitie :roll:

Adica, pentru a debita o putere mai mare parca dispare basul, parca dispar si inaltele si mediile parca devin metalice si aglomerate, ca si cand amplificatorul ar fi "gatuit".
Repet, poate mi se pare mie, dar, amplificatoarele nu-si pot pastra calitatea sunetului atunci cand puterea creste - pur si simplu, sunetul devine de nerecunoscut.
(Un singur amplificator este pana acum exceptia care confirma regula, ampliful pe care-l am acum, dar el are o putere destul de mica, si poate de aceea nu se supune acestei reguli.)

In concluzie, parerea mea este ca este de preferat boxe cu SPL mai mare, strict sin acest motiv, ca sa nu se forteze amplificatorul si acesta sa nu modifice calitatea sunetului.

Strict parerea mea de trancotar :mrgreen:
Last edited by nicumur on 17 Jul 2009, 11:45, edited 3 times in total.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by hi-end »

Incimta acustica tip VTP cred ca are cel mai mare randament si cred ca daca este bine facuta poate intrece incinte de mii de eurohttp://www.netxpert.ro/index.php?option ... &Itemid=32

Post Reply