Boxe mari in spatii mici

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by felixx »

sergiu
VTP are dreptatea cand lauda incintele cu spl mare, dar evita cu delicatete sa pomeneasca ca intr-un spatiu insuficient aceste boxe vor face inainte de toate galacie. Legile fizicii nu pot fi schimbate nici aici, cum nu pot fi schimbate nici cand vorbim de bookshelf-uri.
Cum adica fac galagie?Oare are legatura cu pot. de volum?

spl...104
http://www.src-el-main.com/maxonic/index.html
http://www.src-el-main.com/maxonic/unit.html

si altele...
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

VTP, un pic cam dramatica interventia ta de aseara. Probabil nu erai in toane prea bune....

Si-ti mai dau dreptate intr-un punct - pe dincolo, prin lumea cilivizata, intradevar, camerele de locuit sunt ale naibii de comuniste, abia daca gasesti vreunul cu mai mult de 20mp, cateodata poate oleaca mai mult dar cuprinde si scara sub care si-au pus canapeaua. Si de asemenea, chestiile astea cu rezonante si alte tampenii de la boxele mari sau 1,5 metri in spate si vreo 2 lateral obligatoriu :roll: , sunt in genere bullshit sau experiente triste pe bani putini si lazi cu multe difuzoare amplificate de chinezarii leshinate. Dupa cum se vede si in pozele postate de felixx , unii in astia nu au aflat de lucrurile astea din moment ce si-au inghesuit ladoaiele la perete sau trompetele alea le ocupa juma' din living. ... :roll: ...si nu stiu de ce, dar am un presimtz, ca Moromete, tare mi se pare ca la tipii aia se aude al naibii de bine!...

hi-end observ ca nick-ul tau forumistic e intr-o oarecare contradictie cu preocuparile tale. Mai observ cu surprindere ca nimeni nu si l-a revendicat pana acum.... Insa ceea ce vreau sa-ti spun, asa parinteste, mai citeste aici pe forum, vezi si tu cam ce lume se invarte prin partea locului iar elanul tineresc mai temperaza-ti-l un pic!

Nu de alta, dar la unii dintre noi le flutura cracul de la pantalonul evazat (si avea ce sa fluture! :D ) pe vremea cand "Melomanu' " mai mirosea inca a aracet ud. Intre timp lucrurile s-au mai schimbat si au/am mai evoluat un pic. Sper ca ai vazut animatele cu ciocanitoare Woody care a nimerit "din greseala" in cazanul cu supa ?! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by doru »

"...flutura cracul de la pantalonul evazat (si avea ce sa fluture! :D ) pe vremea cand "Melomanu' " mai mirosea inca a aracet ud si "Maiaku'" a Orwo incins..."

Frumoasa exprimare, mi-am permis sa mai adaug la sfarsit cateva cuvinte. Ce vremuri...
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by sergiu »

Exemplul cu volumul a fost prost ales, eu ma gandeam la neste legi simple ale fizicii pe care le ignorati cu eleganta. Faptul ca niste nebuni (frumosi) au bagat lazile alea in 2mp nu inseamna nimic si eu daca ma strofoc gasesc niste bookshelf-uri ale naibii de scumpe care sunt asezate in niste camere cat un apartament comunist. :mrgreen:
Eu spun ca ar trebui sa fim ceva mai rationali nimic mai mult. Camera in care aceste incinte canta lucreaza ca un picamer, daca la introducerea lazilor nu se produce si o corectie macar partiala a mediului acustic, atunci chiar si o incinta inchisa la care se presupune ca problema reflexiilor a fost rezolvata va canta ca un contrabas dezacordat, daca este lipita de perete cum vad eu in pozele lui Felixx.

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by hi-end »

Imi cer scuze pentru exprimare- eram sub influenta unei beri reci :lol:

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by nicumur »

Probabil ca as fi unul dintre cei care ar trebui sa-si dea cu parerea ce inseamna boxe mari (defapt, subwoofere imense) intr-un spatiu de locuit "comunist" :lol:
In cazul subwooferelor (ca aia ne doare defapt pe noi, basul) pot spune ca-mi flutura si cracul de la blugi :mrgreen: dar si vecinilor le flutura mobila prin casa :?
Nu poti sa spui ca faci audiofilie fara compromis, astea-s gogosi :wink:
Ori vrei sa asculti muzica "pe viu" la tine in camera (si asta inseamna un SPL maaaaaaaare si muzica la un nivel asurzitor) - cred ca aproape oricarui audiofil i-ar tiui instantaneu urechile daca ar invita sa zicem o formatie de lautari sa-i cante "la ureche" in camera, ori vrei sa asculti o imitatie a respectivului concert.
Acum, va intreb cati dintre voi ati fi in stare sa suportati macar 20 de minute muzica LIVE in camera de auditie la nivelul ei "normal" 8)

Deci, poti pune si boxe de stadion in apartament, nu asta va conta - va conta enorm ca respectivele boxe sa cante in camera si nu sa zbiere.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by puf »

Poate ca sunt eu obosit de sunet si sunete dupa ani de lucru in astfel de medii dar sincer pe mine ma deranjeaza orice sunet ce sare de 95-100dB.
Nu m-a interesat niciodata sa aud la o reproducere sonora volumul real al vreunui instrument ca si cum ar fi langa mine.Poate pare ciudat dar membrii unei orchestre simfonice au probleme cu auzul tocmai datorita expunerii la intensitati acustice mari si timp indelungat.
Daca se doreste auditia la volume realiste si peste recomand mersul la concerte nu reproducerea concertelor in camera.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by katalin »

Si mie mie se pare destul de aiurea chesti cu reprodusul la volumul real a muzicii in cmera de auditie, dar pentru dinamica si senzatia de live e nevoie de un pic de volum.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by felixx »

Eu nu inteleg o problema....poate imi aprinde si mie cineva lumina....

Care este legatura intre spl si incinte care tzipa?

Please....no bagati pe aia cu amplificatorul la ora H sau Z sau graficul de raspuns......
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

Please....no bagati pe aia cu amplificatorul la ora H sau Z sau graficul de raspuns......
ma altur si eu acestei rugaminti ca mi se zbarleste parul in cap cand aud chestii deastea cu ora 11 si 12 !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by hi-end »

Ii rog pe cei care stiu ceva despre nivelul SPL(= Sound Pressure Level)al boxelor MELOMAN HIFI (cu difuzor tonsil de 80 de wati rms pe 4 ohmi pe care le detin de 10 ani in stare impecabila) sau daca stie cineva datele tehnice ale acestor boxe - multumesc anticipat

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DorinD »

Cand ascult acasa in boxe si inchid ochii am pretentia sa cred ca ma aflu in sala de concert. Pana nu de mult cei din casa ma boscorodeau ca ascult la volum prea ridicat. Mai cu forta, mai cu vorba blanda i-am scos odata la un recital de pian in sala mica a Ateneului. Au realizat si ei ce inseamna nivel acustic real de sala de concert si de atunci nu mai comenteaza vis-a-vis de volumul auditiei.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by doru »

nicumur wrote: Nu poti sa spui ca faci audiofilie fara compromis,...
Buna remarca, si, as adauga:.. iar compromisul omoara audiofilia! E posibil ca, a face audiofilie fara compromis, sa presupuna a baga in casa (daca poti) niste ciudatenii hidoase sau dulapuri si sifoniere in cel mai strict inteles al cuvantului, cel putin din punct de vedere vizual (cum se observa in pozele de mai ‘nainte).
E tot atat de posibil ca, unul (tot audiofil), sa mearga in vizita la cel cu dulapul din poza, sa-l asculte si sa plece absolut convins ca amicul cu pricina a luat-o razna rau!
Fiecare, in felul sau, are mai multa sau mai putina dreptate. Daca unuia ii place cum suna cutia de chibrituri n-o sa-l convingi sa-si bage in casa dulapul, si invers. Vrand-nevrand, se pare ca totul in viata e un compromis, iar cel care va gasi echilibrul va fi cel mai linistit, dar nu cel mai fericit! Cine a “scos” teoria relativitatii a fost un geniu!

Daca printr-o boxa cu SPL mare (sub)intelegem faptul putem asculta la un volum cat mai mic al amplificarii, in conditii normale (fara sa ne deranjeze la ureche), cred ca e de preferat aceasta varianta, decat acea de a roti prea mult potentiometrul spre maxim pentru a auzi cate ceva.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by West »

doru wrote:Daca unuia ii place cum suna cutia de chibrituri n-o sa-l convingi sa-si bage in casa dulapul, si invers.
Eu cred ca daca boxa standfloor este potrivita camerei de bloc si amplificatorului, nici un fost posesor de bookshelf nu va avea dupa ce plinge, pentru ca se va auzi evident mai bine.
O boxa standfloor creata si pentru auditii de aproape, ceea ce inseamna 2 m distanta de auditie (conform revistei germane Audio), nu va da impresia ca asculti Filarmonica la carcera. Iti va fi bine cu ea.
Probabil fiecare dintre noi am experimentat acea temere ca boxa de podea va fi prea mult in camera noastra de bloc.
Nu sint de acord cu ideea ca o boxa de raft ocupa mai putin loc. Daca judecam pe sectiune cam tot un drac cu boxa de podea. Ca inaltime, sigur, boxa de podea este mai inalta, dar cita bataie de cap cu stand-ul.
Eu unul nu m-as mai intoarce la boxa de raft.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by VTP »

Prietene momolo,

Vezi ca am dreptate? Oamenii vorbesc in lipsa oricarei experiente proprii si mai ales , ca de obicei, fara o definire a termenilor clara:
- Totem Arro de 130x180x850 mm si 12 kg e mare sau mica?
- ProAc Response D18 de 190x265x965 mm si 25 kg este mare sau mica?
- Experience V20 (Visaton) de 300x360x1.300 mm cum este?
- Atlas DSM mkII (Visaton) de 400x400x1.690 mm cum este?
nu mai vorbim ca iar se compara prestatia unei incinte acustice cu a unui bookshelf.
Cu 50-60 de ani in urma si pana dupa jumatatea decadei '80, incintele erau asemanatoare (geometric vorbind) unei caramizi , un paralelipiped asezat in picioare, cu adancime mai mare sau mai mica in functie de frecventa de acord incinta - woofer. Evolutia a impins lucrurile catre floorstander si catre bookshelf ca o alternativa pentru spatii mici. Bookshelfurile, ca atare sunt la fel de vechi ca si suratele lor mai mari, dar, constrangerile constructive si necesitatea de a modifica parametrii unor woofere pentru a functiona cat de cat corect in volume mici, i-au facut pe multi constructori sa le considere paria in acest domeniu. Ulterior, piata si dezvoltarea produselor tip combina, a dus la evolutia acestora, constrangerile si compromisurile fiind totusi valide!.
audiofilia ....! audiofilia? ce e asta? o forma de ............... Alzheimer??? Tot nu a reusit nimeni sa dea o definitie CLARA acestui substantiv!
Imi aduc aminte de cateva bookshelfuri care isi faceau treaba elegant:
- boxulitele de la Pioneer din doage bete de Suntori Gold (cat adevar o fi in minciuna asta!)
- boxulitele cu un driver cu membrana de lemn tratat cu sake, de la JVC;
- Kef Coda 7
- Celestion 9 si 11, etc.
Isi depaseau conditia umila de bookshelf, dar limitarile apareau imediat ce incercai sa le impingi un pic! Ce sa mai vorbim de altele, la care conditia proprie le sufoca!
Dar nici trecerea de la bookshelf la floorstander nu este simpla: o trecere prin zona saraca s-ar putea sa fie clar in defavoarea floorstanderelor. Sincer, nu stiu experienta celor care se lupta sa impuna ideea ca o incinta mare (mare cu adevarat fizic!) nu poate fi utilizata fara tot felul de angoase provocate posesorului. Ori necunoastere ori lipsa experientei proprii, sorry!!!
Poate cineva sa-mi dea exemple de incinte mari, eventual de cele frigider sau dulap? Si pe care le-a avut in casa?

Post Reply