VTP (Voigt Tapered Pipe)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by DAN_TM »

Se dau detalii amanuntite, doar sa te apuci de taiat pal. :D


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by momolo »

ia uitati cum arata pe dinauntru:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by felixx »

http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by Yoshiro »

Eu visez la o pereche de VTP-uri cu difuzoare Altec. Sper in octombrie sa pun mana pe o pereche.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by VTP »

Yoshiro wrote:Eu visez la o pereche de VTP-uri cu difuzoare Altec. Sper in octombrie sa pun mana pe o pereche.
Altec-urile sunt cam vechi si nu stiu in ce stadiu le vei gasi!!!!!
Variantele GPA, americane, nu-mi inspira incredere dupa ultimele experiente: Altec Lansing a fost ceva, cei de acum, mai mult lauda de ei!

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by Yoshiro »

Asa este sunt vechi, sper sa gasesc ceva cat de cat.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by momolo »

Yoshiro, daca esti fan Altec, nu pricep de ce-ti bagi sigla aia mare cu JBL'ul ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by felixx »

Eu visez la o pereche de VTP-uri cu difuzoare Altec. Sper in octombrie sa pun mana pe o pereche.
Ce model ai in vedere?
Am Altec 414B + 811horn + 806 driver...alnico.
Sunet foarte placut (as zice ca nu prea i-am gasit hibe...cel putin 414B-face treaba excelent,impecabil,d.p.m.d.v. exact pe gustul meu,cu toate ca 806 nu reuseste extensia peste 14-15khz.I-am pus T925A de la Fostex si am rezolvat.
Potriveala a fost o reusita,dar 811-ul are o coloratie oarecum sesizabila.
Poate sa placa totusi,oferind acel sunet "vechi"....vintage....cam ca vinul rosu...
Putine drivere de 1" pot face extensia pana la 20khz la modul corect.
Unul din ele fiind desigur TAD 2001.
Pentru moment le-am pus la pastrare pentru proiecte viitoare...sper...
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by Yoshiro »

momolo wrote:Yoshiro, daca esti fan Altec, nu pricep de ce-ti bagi sigla aia mare cu JBL'ul ?!
Nu ma consider fan Altec, insa cred ca majoritatea modelelor Altec ar merge bine in VTP. In plus se zice ca J.B.Lansing a plecat de la Altec in termeni de prietenie hehe. A avut o contributie totusi nu? :)
In plus JBL-ul are acum motorul diferential :mrgreen:
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by Yoshiro »

felixx wrote:
Eu visez la o pereche de VTP-uri cu difuzoare Altec. Sper in octombrie sa pun mana pe o pereche.
Ce model ai in vedere?
Am Altec 414B + 811horn + 806 driver...alnico.
Sunet foarte placut (as zice ca nu prea i-am gasit hibe...cel putin 414B-face treaba excelent,impecabil,d.p.m.d.v. exact pe gustul meu,cu toate ca 806 nu reuseste extensia peste 14-15khz.I-am pus T925A de la Fostex si am rezolvat.
Potriveala a fost o reusita,dar 811-ul are o coloratie oarecum sesizabila.
Poate sa placa totusi,oferind acel sunet "vechi"....vintage....cam ca vinul rosu...
Putine drivere de 1" pot face extensia pana la 20khz la modul corect.
Unul din ele fiind desigur TAD 2001.
Pentru moment le-am pus la pastrare pentru proiecte viitoare...sper...
Eu prin plimbarile mele am ascultat o pereche de A5 cu 416, driverul si hornul nu-mi amintesc, care mi-au placut. Daca as gasi celebru 604-8H ar fi perfect sau un alt full range 600B desi cred ca ar fi cam scump si nu stiu in ce masura ar merge in VTP.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.


VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by VTP »

Nu ma consider fan Altec, insa cred ca majoritatea modelelor Altec ar merge bine in VTP. In plus se zice ca J.B.Lansing a plecat de la Altec in termeni de prietenie hehe. A avut o contributie totusi nu?
In plus JBL-ul are acum motorul diferential
Altec nu are practic nimic in legatura cu sunetul decat prin intermediul lui Lansing.
604 si celelalte "jucarii" sunt creiatia lui JBL(ansing).
asta si pentru ca JBLansing a avut tot timpul probleme financiare. Gogu va poate lamuri!

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by Yoshiro »

VTP wrote:
Nu ma consider fan Altec, insa cred ca majoritatea modelelor Altec ar merge bine in VTP. In plus se zice ca J.B.Lansing a plecat de la Altec in termeni de prietenie hehe. A avut o contributie totusi nu?
In plus JBL-ul are acum motorul diferential
Altec nu are practic nimic in legatura cu sunetul decat prin intermediul lui Lansing.
604 si celelalte "jucarii" sunt creiatia lui JBL(ansing).
asta si pentru ca JBLansing a avut tot timpul probleme financiare. Gogu va poate lamuri!
Asta am vrut sa spun si eu,
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by todiion »

Foarte interesant subiectul felicitari. As avea totusi o curiozitate. Ar putea cineva de ex. sa incadreze acest tip de incinte intr-o categorie de pret sau sa le echivaleze cu ceva de pe piata? Precizez ca nu am ascultat niciodata.
Sa luam un caz concret sunt posesor de Triangle Titus destul de bunisoare dar ma gindesc la Triangle genesis quartet , am luat Triangle deoarece stiu ca ei folosesc foarte mult difuzoare de banda larga. Fostex 206 este stiu tot difuzor de banda larga. O incinta cu acest fostex 206 facuta ca la carte s-ar apropia de Triangle Quartet. De depasit nu cred, ca ar avea toti forumisti asa ceva :D .
Deci fata de produsele firmei Triangle unde ati incadra acest tip de incinta.
Stiu ca mai sunt si alte firme care folosesc difuzoare de banda larga dar ca detinator de Triangle mi-ar fi mai usor sa imi fac o idee.
Stiu ca si domnul momolo are parca Triangle Lyrr si a ascultat si incinte cu difuzor de banda larga.
Multumesc

Post Reply