VTP (Voigt Tapered Pipe)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by DAN_TM »

Hi-end, cred ca se refera la lungimea traiectului acustic si nu la inaltimea exterioara a incintei.In Timisoara stiu trei persoane cu VTP.Poate sant si pe forum?

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by VTP »

hi-end wrote:Nu am acum acea revista Tehnium in care scria despre vtp-uri dar imi aduc aminte de ceva interesant si anume ca daca dorim sa construim o incinta cu fregventa de rezonanta cat mai joasa santem obligati sa crestem inaltimea incintei (ceva de genul , pentru 50 de hz inaltimea trebuie sa fie 1 metru sau pentru 40 hz trebuie sa fie 2 metri-aceste date nu sant exacte si cand o sa gasesc revista o sa ma corectez)
Intre 2002 si 2006 au fost cel putin 4 numere /an! (deci vreo 20)
Frecventa de rezonanta a difuzorului este, de obicei, frecventa de acord a incintei.
Un sfert din lungimea de unda (in metri) a frecventei de rezonanta, reprezinta lungimea liniei acustice, respectiv lungimea incintei. Pentru reducerea inaltimii, incinta se pliaza.

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by hi-end »

DAN_TM -cred ca asa este, cum ai spus.
Last edited by hi-end on 23 Jul 2009, 00:54, edited 1 time in total.

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by sorin_denver »

Intentionez sa construiesc in viitorul apropiat incinte pentru fostex 206e. Acest difuzor in ce cutie suna mai bine ,in vtp sau proiectul propus pe site-ul lor ? Cel back loaded horn. Si daca suna mai bine in vtp , gasesc un proiect testat si realizat? Multumesc anticipat pentru raspuns.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by VTP »

sorin_denver wrote:Intentionez sa construiesc in viitorul apropiat incinte pentru fostex 206e. Acest difuzor in ce cutie suna mai bine ,in vtp sau proiectul propus pe site-ul lor ? Cel back loaded horn. Si daca suna mai bine in vtp , gasesc un proiect testat si realizat? Multumesc anticipat pentru raspuns.
In principiu, hornul este cel mai eficace, dar mai dificil constructiv.
Personal, modul de realizare din bucatele adaugate, nu-l agreez pentru ca naste turbulente in curgerea aerului.
Daca suna mai bine??? Ce inseamna mai bine??? Cum se poate defini MAI BINE??? IN functie de modul de actiune al sistemului traductor - incinta, sunetul poate diferi timbral datorita ponderii rezonantelor, lucru diferit si incontrolabil (nu exista incinta la care sa-i poti modifica timbrul in limite largi). Cum alegerea timbrului , deci a incintei este chestie de gust, care este MAI BINE???

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by katalin »

Proiectul de tip back loaded horn pentru difuzoreul fostex este extrem de complicat si implica o taiere extrem de precisa a materialului, lucru greu de realizat in romania.
Solutia propusa de VTP este mult mai simpla si mai usor de realizat cu mijloace minime.
Pe net au aparut si proiecte de incinte de tip horn pentru fostex folosind sandwitch-uri din placi de mdf sau placaj in care nu mai apar unghiuri si trecere se face lin micsoranduse considerabil turbulentele. Strainii realizeaza placile pentru acest proiect deobicei pe CNC, putin probabil sa gasesti in romania, insa exista o solutie chiar simpla faci o placa sablon pe care o decupezi cu pendularul dupa care o finisezi cu atentie, dupa aceea cu ajutorul unui sistem de copiere pentru freza de lemn se pot face celelate placi. Dezavantajul acestui tip de abordare este consumul mare de material.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by Shambala »

Acum sunt cnc-uri cam in fiecare oras mare. Din pacate pretul cerut pt taiere iti cam taie pofta. :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by momolo »

sorin_denver , depinde in ce tara esti ? (vezi ca e si o rubrica de prezentare). Daca esti in USA in orasul Denver poate ca ai sanse mai bune cu hornul, daca esti in Rromanika iti recomand VTP'ul deoarece este categoric mai simplu si cu sanse mai mari de reusita pentru amatori.

Hornul, asa cum s-a mai spus mai sus nu permite abateri, este o lucrare de precizie si e dificil de realizat. Presupunand ca ai un proiect bun si gata testat de altii.....in caz contrar, nici o sansa sa-l proiectezi si realizezi dupa capul tau de incepator! La hornuri isi prind urechile si aia cu experienta! Si fara laborator nu o prea scoti la capat cu astea!

Dar hornul in mod clar si teoretic este superior. Mai pe scurt, hornul pentru DIY'erul incepator este ca sufleul frantuzesc pentru bucatarul ucenic. In toate cazurile se desumfla la prima incercare....si la a doua incercare.....si la a treia.....etc :)

Fostex 206e in Bucale exista puse in cutii tip VTP realizate chiar de catre maestrul VTP la userul oake. Cutiile repective nu au fost calculate pentru aceste difuzoare, au fost pentru altele si adaptate (foarte bine) de catre maestrul VTP pentru Fostex-urile respective. Dorinta lui oake a fost "repede si ieftin". Iar ceea ce a iesit e foarte multumitor.

I-am auzit difuzoarele lui oake in faza initiala, adica atunci cand erau bagate in niste cutii cu gaura. Apoi le-am auzit ulterior dupa ce l-a ajutat VTP cu aceste cutii recuperate. Tre' sa ma laud lipsit de modestie ca eu l-am determinat pe oake sa scape de subwoofere si sa-si puna cutii VTP la Fostex'uri si sunt mandru de asta, am facut un bine unui prieten care refuza chiar si sa experimenteze ! Intr-un fel unica mea reusita e ca l-am facut sa experimenteze. :D

Diferenta intre sunetul acelorasi difuzoare bagate in cutii BR (ce au avut o baza de calcul luata de pe site, dar totusi cutii realizate jalnic) si apoi in cutii VTP este enorma! Nu se poate discuta de acelasi sunet, de sus pana jos. Motiv pentru care oake s-a lecuit definitiv si de subwoofere!...Sper! :roll:

Bagarea difurilor in cutie nu e chiar simpla, chiar daca e doar una bucata dif de banda larga. Trebuie acordata si cutia cu material fono-absorbant iar maestrul VTP a facut treaba asta cum nu se poate mai bine.

Eu ma tot chinuiam sa aud "dintii aia de pieptene" in sunetul acestor VTP si nu am reusit! :lol: Asta apropos de cum isi dau unii cu parerea pe alte forumuri de ceea ce habar nu au.

Mai trebuie precizat ca initial oake avea aceste Fostex montate in cutiile BR impreuna cu un super-tweeter complementar de la Fostex. In cutia VTP s-a renuntat la acest super-tweeter, maestrul spunand de la bun inceput ca nu e nevoie de asa tampenie.
Intr-un final chiar NU e nevoie, alea mai mult strica..... cand ai o cutie buna!.... cand nu ai, tzatzul tweeterului e nepretuit trancotarului incepator! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by VTP »

Cine este mai abil poate face, pe lateralele incintei, canale cu freza deget, planteaza fasii de plastic flexibil, de 3-5 mm, iar spatiile inafara traseului acustic se umplu cu spuma poliuretanica. Ordinea operatiilor se stabileste precis INAINTE de asamblare. (sunt 1001 solutii)!
Se mai poate inspira si din ce a facut Strad Audio la incinta Lembda.
Se poate utiliza un alt proiect, facut din placi ce aproximeaza hornul Fostex, cu conditia respectarii Llinie = 1/4 din lungimea de unda corespunzatoare lui Fs.
Sau se calculeaza si se pliaza un horn!

Nu am mai avut in mana 206E ca sa fac o incinta dedicata, dar se poate si asta.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by felixx »

Nu stiu daca e locul insa am ascultat pe indelete doua tipuri de hornuri cu Fostex Fe206.
Incinta de tip horn,daca nu e executata foarte corect poate lasa uneori impresia de sunet cavernos datorita lungimii traseului si basul (nu numai mediu) poate avea o senzatie de intarziere fata de celelalte frecvente.Se poate ajusta din camera de compresie si incerca diferite densitati de material fonoabsorbant acolo,insa de cele mai multe un backloaded horn va trebui sa fie suficient de mare (gura mare) pentru un raspuns bun...
De fiecare data impresia mea a fost ca nu-mi ofera un sunet complet ... bineinteles subiectiv.
"Cavernarea" si "intarzierea" sunt cele doua "probleme" la un backloaded horn, d.p.m.d.v.
Intr-un final chiar NU e nevoie, alea mai mult strica..... cand ai o cutie buna!.... cand nu ai, tzatzul tweeterului e nepretuit trancotarului incepator!
Cu Fostex FT17H m-am jucat si eu in cateva randuri,inainte de a-mi lua T925A-ul.
In opinia mea este o varianta extrem de buna de supertweeter pret/performanta.
Utilizarea lui implica o reducere a spl-ului pentru a putea fi audiat.Nu stiu cum a facut Oake insa nu se pune doar "calare" peste Fostex 206 pentru a iesi "tzatzaiala" din el.
Din cate stiu eu,Fostex 206 E are o cadere mult prea devreme pentru spectrul de sus si atasand FT17H de la 10Khz (cu reducerea corespunzatoare a spl-ul printr-un L-pad) poate asigura o extindere completa.
Putine difuzoare de banda larga pot fi luate in serios la capitolul extensie la capatul superior de frecventa si din pacate Fostex 206E nu e unul din ele.
Filtrul fiind destul de sus (10-12khz) si doar ord. I (un singur condensator) efectul in rau nu prea este prezent.
Distanta intre traductoare se recomanda sa fie minima.

Bineinteles,ideea de a avea doar un singur difuzor in incinta poate sa te "vrajeasca" sa nu-ti doresti acea extensie insa daca o sa incerce FT17H,senzatia de mai mult "aer" in redare este evidenta.....cu conditia de aliniere a spl-urilor.(Doar in modul acesta "tzatzaiala" dispare).
....parerea mea....
Last edited by felixx on 23 Jul 2009, 20:30, edited 1 time in total.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by sorin_denver »

Nu m-am exprimat corect, ideea nu este 'sa sune mai bine' , ideea este care ar fi solutia ideala pentru acest difuzor . Eu folosesc momentan un difuzor fullrange de 6' intr-o cutie de aproximativ 50 de litri cu o membrana pasiva de 8' (ideea mi-a venit de la o incinta de 50 de litri cu un difuzor fullrange de 5' si o membrana pasiva de 9' feastrex ) .Sunt constient ca nu au treaba una cu alta dar este o solutie provizorie de care eu sunt multumit momentan ( pina voi realiza proiectul cu fostex ). Ma incinta felul in care se aude muzica dintr-o incinta fullrange si sunt curios daca daca este cineva in masura sa ne impartaseasca din experierienta proprie cum suna o incinta de top fullrange (feastrex,lowther,aer) vs incinte de top pe trei cai . Si sunt din Constanta .
Last edited by sorin_denver on 23 Jul 2009, 17:16, edited 1 time in total.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by felixx »

Poti pune "on top" si Supravox,Fertin si FS,fara frica :)
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by oake »

[quote="momolo"
Motiv pentru care oake s-a lecuit definitiv si de subwoofere!...Sper! :roll:
[/quote]
Da momolo m-am lecuit definitiv de sub-uri...chiar nu le mai am in camera.
Iti multumesc pt idea pe care mi-ai dat-o si anume de a-l contacta pe maestrul VTP
Ce a rezultat depaseste imaginabilul...atentie : intr-o discutie cu maestrul VTP,domnia sa mi-a spus ca si materialul fonoabsorbant pe care il bagi in VTP-uri conteaza f mult :grosime,textura,materialul si unde?
Multumesc pe aceasta cale lui momolo pt bunele sfaturi pe care mi le-a dat,nu numai in domeniul boxelor...multumesc maestrului VTP pt aceste incinte minunate si nu numai...si mai ales pt potrivirea miraculoasa pe care a facut-o domnia sa cu fostexul meu.
Nu am boxe perfecte...in ce priveste rock-ul,progresul etc,cel putin mie imi dau tot,in mica mea camaruta.
Cand vb de simfonica,atunci parca ar mai trebuii cava bas de jos si numai atunci cand trebuie...am sa testez un filtru de linearizare.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by VTP »

Abordarea VTP nu e dificila constructiv. Orice atelier de mobila la comanda poate sa taie MDF de 18-25 mm. Ideea este ca TOATE piesele care se prind intre laterale sa fie taiate fara a se schimba cota de taiere a masinii. Pe site-ul Fostex, la proiectele de horn din lamele de MDF se da si modul de taiere al pieselor figurate pe o foaie de material. Priviti atent cum se debiteaza foaia!

Un difuzor de banda larga nu poate fi un performer bun la frecvente f. joase, de obicei sub 40 - 50 Hz, pentru ca ar avea probleme la redarea frecventelor inalte! De aceia are si X max mic si ca atare are nevoie de incinta de randament mare, tip horn. Ca BR nu este utila in acest caz, s-a convins oake singur, cu incinta BR recomandata chiar de Fostex!

Am ascultat Lowther, AER si Supravox in a II-a jumatate a anilor '90! Nu am avut ocazia sa ascult Feastrex, dar, cu tot respectul pentru eforturile tipic japoneze, am reticente majore ca pot depasi o companie care se straduie de aproape 8 decade sa construiasca difuzoare B.L. de varf! Ce se scrie pe net e aburici pentru pisici!

Referitor la 206E: privind catacteristica de raspuns a difuzorului, se vede CLAR ca NU este nevoie de tweeter. Difuzorul urca suficient peste 20 kHz. In plus, in medii si inalte are o crestere evidenta, care se simte chiar si in VTP. Un circuit de linearizare, din pacate, nu conduce la rezultate bune decat pe hartie, pentru ca, vorba unui clasic in viata (D.M.): "mosule, cand ii atarni ceva de coada, moare!", referire valabila pentru orice difuzor, de banda larga sau nu!

Cat priveste utilizarea tweeterelor si supertweeterelor, intre acusticieni sunt discutii care duc catre concluzia ca supertweeterul a fost mai mult o gaselnita de marketing aparuta la momentul stagnarii vanzarilor. Ajutorul dat de acesta conduce la incetosarea semnalului inca din zona de medii datorita unor fenomene de rezonanta multipla care nu este in semnalul initial si care "polueaza" si zonele de medii inalte. Sigur, interesele materiale primeaza, asa ca 2- 3tweetere ce mai conteaza???

206E are chiar un avantaj: are o caracteristica aproape lineara off-axis la 30 de grade, ceea ce nu am observat la alte difuzoare BL.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Incintele acustice tip VTP(Voigt Tapered Pipe)

Post by DAN_TM »

Mai multe proiecte cu banda larga, da-ti la sectiunea incinte http://www.jogis-roehrenbude.de/

Post Reply