Eggleston Isabel

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Eggleston Isabel

Post by SOLO »

In ideea de a inlocui MG12 ( just for fun :wink: ) am redescoperit ziele acestea Eggleston Isabel . Le-am mai ascultat si anul trecut si imi lasasera o impresie bunisoara .
Saptamana trecuta le-am pus pe niste mono manley dupa care pe un plinius . Cred ca au potential ridicat dar raman la ideea ca sunt foarte sensibile la amplificare . Pe manley basul era cam fleoscait si sunetul spre dark .

Inaltele superb redate pe ambele amplificari , cred ca acelasi tweeter este folosit si la unele Dynaudio .

Image

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Eggleston Isabel

Post by Obelix »

Dupa stirea mea Eggleston = Morel, da' poate ca gresesc...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Eggleston Isabel

Post by momolo »

Dupa stirea mea Eggleston = Morel, da' poate ca gresesc...
nu prea gresesti.

Oricum, in opinia mea nu-i mare branza de ele (le-am auzit pe un Jeff Rowland din ala ne-digital, mare si vechi, un amplif minunat).

Citind si forumul ala observ ca italienii sunt cam snobi....ca ai nostrii. Ar fi in stare sa plateasca oricat mai mult (degeaba) pe niste boxe americane sau englezesti desi au la nasul lor boxe italienesti mai bune si mai ieftine care ori le put urat, ori habar nu vor sa aiba de ele.

Il loc sa mergi pe sunetul mort, nu ar fi mai bine sa incerci ceva din cel viu ?! Mai ales ca finalul tau e tocmai bun pentru incinte cu sunet viu. :wink:

PS - sugestii: Diapason Adamantes, Rosso Fiorentino, Opera, Vienna Acoustics, Triangle.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Eggleston Isabel

Post by SOLO »

Sincer sa fiu italienii chiar fug de ele ca de dracu' . Zac acolo de multa vreme , doar eu ce mai incerc sa le scot de la naftalina si sa le mai bibilesc. Problema este ca sunt foarte dificile la amplificare , repet : orice schimbi se cunoaste imediat si nu ma refer neaparat la timbru sonor . Nu cred ca in sistemul meu ar merge mai ales din cauza amplificarii ( cam dark ) . Si totusi imi plac , au ceva ce multe difuzoare nu pot avea , oricat s-ar chinui unii : easy listening
O sa le iau cred o saptamana sa le probez .. sa-mi fac si eu damblaua pana la capat :roll:

PS.

Nu stiu ce sa zic de combinatia cu Jeff Rowland . Cu fiecare amplificare cu care le-am probat au sunat foarte diferit . As fi vrut ceva mixt in sunet ( nici lampi dar nici tranzistori ) . Nu degeaba vezi pe net lume care nu renunta la ele dar tot continua sa caute o amplificare potrivita ... nasol :?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Eggleston Isabel

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply