Sunet care te inconjoara...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Sunet care te inconjoara...

Post by ttsto »

West wrote:De ce nu incerci si Parasound pe boxele tale, KEF? De abia atunci ar fi comparatia corecta. Te sperie kilogramele lui? :mrgreen:
Deocamdata am facut comparatia cu un HK-680 si trebuie sa dau o nota foarte buna HK-ului.

Anthemul duce mai bine zona de medii-joase si joase, boxele mele nu au dat niciodata atata bass si atat de bine controlat, fara nici o bubuiala, insa nici HK-ul nu a fost de lepadat. A dus la fel de bine melodiile mele obisnuite si a trebuit sa caut cu lumanarea anumite diferente in rezolutie sau dinamica.
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Sunet care te inconjoara...

Post by katalin »

Controlul antehmului + calitatile sale de rezolutie detaliu si spatializare se arata deabia pe niste boxe mult mai scumpe. Poti sa il pui linistit si pe boxe de 4000eur.
Cu acest amplifi se pot integra boxe de podea in camere mai mici.

Danb
Posts: 39
Joined: 29 Aug 2009, 10:59

Re: Sunet care te inconjoara...

Post by Danb »

Salutare si bine v-am gasit:

Ma gandesc cum s-ar comporta pe o pereche de monitor audio din seria gold...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sunet care te inconjoara...

Post by momolo »

ttsto daca discutam despre amplificatoare si boxele puse pe acestea, cred ca obligatoriu ar fi de amintit sursa de semnal. In opinia mea sursa e cea mai importanta, amplificatorul nu poate "depasi" calitatea sursei. De aici se pot trage concluzii gresite, amplificand semnal de proasta calitate sau de mediocra calitate.

Nu de putine ori am constatat - diferenta intre doua amplificatoare poate fi mult mai mare daca se schimba sursa mediocra cu una mai buna. In fond aia bagi, tot aia scoti plus ca exista matching si intre sursa/amplificare (problema de impedante), chestie care poate da bubuiala, lipsa bas, lipsa inalte, lipsa detaliu, bas necontrolat, etc, chestiuni ce pot fi in mod gresit puse in seama amplificarii ducand la concluzii aiuristice.
Cred ca o apreciere corecta a unei amplificari se poate face numai daca ai sursa semnal de buna calitate si boxe bune, altfel se poate face doar aprecierea unei anume combinatii, caz in care trebuie tinut cont in primul rand de pret, cateodata prea mare pentru beneficiul mic, cateodata ok. Insa atentie la "concluzii"! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Sunet care te inconjoara...

Post by audioexpert »

Uneori trebuie sa faci analiza unui aparat rapid, ignorand sau extrapoland restul componentelor. Cu timpul te inveti. Trebuie rapid sa iti dai seama de potentialul unui amplif, vezi anumite nuante, iti dai seama ce-i poate pielea si pe o sursa mai slaba. Nu totdeauna ai la dispozitie absolut tot ce vrei.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sunet care te inconjoara...

Post by momolo »

Uneori trebuie sa faci analiza unui aparat rapid, ignorand sau extrapoland restul componentelor. Cu timpul te inveti. Trebuie rapid sa iti dai seama de potentialul unui amplif, vezi anumite nuante, iti dai seama ce-i poate pielea si pe o sursa mai slaba. Nu totdeauna ai la dispozitie absolut tot ce vrei.
- aparent si oarecum logic asa este. Insa e o greseala. Daca ai mai multa experienta iti vei da seama ca pot fi destule cazuri in care poti judeca gresit un amplificator de exceptie pentru simplu fapt ca nu ai avut un semnal de calitate, defapt ceva pe masura acestuia sau pur si simplu un matching de calitate. Practic poti face si comparatii gresite alegand pe cel mai slab (tot din aceste cauze peste care crezi ca poti trece cu banuiala si evaluarea). Iar in viitor, cand upgradezi sursa constati ca trebuie umblat si la amplificare. Multi sunt patiti astfel si de multe ori pretul nu reflecta calitatea.

Pana nu traiesti anume experiente o sa ti se para ca e usor, dai cu urechea si evaluezi potentialul, chestie care e valabila doar pe jumatate, insa fix in situatiile in care ai avea de castigat, fix in alea pierzi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply