HIFI ARENA din ROMANIA

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

Iar aici sunt pozele facute de mine la HiFi Arena 2009 :

http://picasaweb.google.com/STUDERa725/ ... uresti2009#" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

TNF
Posts: 5
Joined: 15 Nov 2009, 14:20

Re: HIFI ARENA 2009

Post by TNF »

A fost expozitie reusita....

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: HIFI ARENA 2009

Post by Kostas »

La MacIntosh cand a pus ca sursa Revoxul s-a schimbat lucrarea.
Amplifurile merg bine cu multe alte boxe , chestia asta cu tot lantul facut de o singura firma , de la sursa la boxe e buna ca marketing dar periculoasa ca rezultat final . :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

Eu nu pricep o chestie! Am avut rabdarea sa citesc articolul asta;

http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www. ... tului-fin/" onclick="window.open(this.href);return false;

Unde la sfarsit apare fraza urmatoare:

"...Concurenţa VPI vine de la marca Bryston, comercializată prin Audiotehnic."

Eu nu gasesc legatura intre firma VPI http://www.vpiindustries.com/home.htm" onclick="window.open(this.href);return false; si firma Bryston http://bryston.com/" onclick="window.open(this.href);return false; reprezentata in prezent de Audiotehnic http://www.audiotehnic.net/" onclick="window.open(this.href);return false; ?! :shock:

VPI fabrica turntable si accesorii, Bryston fabrica orice altceva inafara de turntable.....asa ca unde este legatura si cum poate concura Bryston pe VPI ?! :shock:

Tare ma tem ca cel care a scris articolul ala habar nu are despre ce scrie. Macar un minim de documentare care ar fi durat 10 minute de accesat netul!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: HIFI ARENA 2009

Post by VTP »

Probabil e o concurenta: la greutate!
Daca unul apasa o doza sa vada daca e "moale" te astepti sa deosebeasca un magar de o racheta??? Doar traim in Romania, si asta ..................!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

Anul asta observ extrem de putine opinii despre HiFi Arena. Pare un eveniment care s-a stins a doua zi precum o "noua" piesa muzicala la MTV.

Mai am o observatie - am auzit cateva descrieri si opinii laudative la un hal de sunet prost cum rar am mai auzit. Nu conteaza ca una din cauzele lipsei de calitate era acustica "de rigips" dar si nepriceperea celor care au alcatuit sisteme audio ad-hoc, ceea ce conteaza este ca auzind astfel de opinii imi dau seama ca audiofilul si trancotarul mediu din RO nu are unde sa auda sunet de calitate, adica nu prea este scos in lume caci evident este un lucru, ce are pe acasa e de tot dezastru (daca lauda ce lauda....)

O idee ar fi si ceva vizite mai dese (in cazul unor incuiati in casa, pur si simplu macar una bucata vizita) la dealerii audiofili care primesc. Din ce stiu eu, toti primesc, nimeni nu refuza, ajunge un simplu telefon la oricare dintre ei, nimeni nu conditioneaza o vizita de un telefon.

Dau un exemplu - camera unde rulau sculele Rockna.

In acest caz inteleg faptul ca unii vor sa se pastreze diplomati si sociabili insa am auzit si opinii ce par sincere si care ma uimesc.

Nu am nimic cu Nucu Jitariu, din partea mea toata stima, mai ales pentru ca a proiectat pentru o firma americana de calitate (PS Audio) ceea ce este in sine o mare carte de vizita, dar sculele pe care le-a pus sa "cante' la HiFi Arena, din punctul meu de vedere, sunau atat de slab incat eu unul le-as fi oprit.

Nu se poate judeca in aceste conditii dar macar o oarecare opinie se poate incropi, opinie ce poate fi mai tarziu anulata insa deocamdata iata ce am auzit eu pe propriul disc (demo Accuphase) pe care-l stiu pe dinafara si despre care stiu ca e un disc senzational (cand e pus pe un sistem senzational):

- in primul rand o mare, "vizibila" si izbitoare coloratie care "trona" peste tot sunetul localizata mai ales in zona basului de sus si mediei de jos. Ceva ca un soi de "pungaleala", alt cuvant nu gasesc si nici macar nu cred ca am descris bine ceea ce am auzit. "Pungaleala" era acolo, ca o coloratie evidenta peste tot, atat vineri dupa-amiaza cat si sambata cand am trecut pe acolo.
Ei au fost foarte amabili si primitori (era si FATHER pe acolo, ocazie cu care l-am cunoscut si am vazut ca e mai tanar decat il credeam) camera era goala de lume, conditiile linistite, dar sincer va spun ca intr-un minut deja imi pierdusem rabdarea si cautam un moment sa plec, atat mi se parea de aiurea....

Nu se poate sti care e cauza? Boxele, sculele, cablurile dar poate si acustica?

- lipsa crunta de detaliu. Am pus special doua piese pe care le stiu bine ca "ascund" detalii cand ruleaza pe surse deficitare. Pur si simplu lipsea informatie cu totul.... Nici aici nu pot spune cert ca e de vina sursa. Dar pot spune cert ce am auzit.

- lipsa totala de coerenta, sunetul era spart in bucatele care se dadeau deadura prin boxe. Apropos' sunetul venea din boxe, lucrul asta putand avea cauza asezarea deficitara a boxelor, camera, dar si amplificarea, sau toate. Nu se stie, cert este ca se auzea din boxe iar soundstage-ul era o parodie.

Imi pare rau, dar mi-am exprimat opinia sincer, asa cum am auzit. Nu cred ca e cazul vreunei imflamari de orgoliu, am subliniat, conditiile nu permit o opinie corecta insa ceea ce vroiam defapt sa spun este legat de uimirea mea fatza de aprecierile altora, caz in care imi imaginez ca respectivii nu au pur si simplu termene de referinta dar nici o proprie educatie auditiva. Dar in mod cert au acasa sisteme complet varza si nu au idee de muzica naturala. Am intalnit multe persoane care nu au scule audio, dar au ureche muzicala si detecteaza facil problemele in sunet, mai ales cand sunt mari cat roata carului. Deci nici macar acest caz....

Exista proprietati ale sunetului ce nu dispar nici in cel mai agresiv si nepotrivit mediu acustic. Sunt proprietati de baza ca de exemplu "a canta unitar" ceea ce este opusul notiunii "a canta spart in bucatele", fiind ceva legat de timing, de timp.

In cuvinte este totusi mai greu.

Dar asta spuneam, multi ar trebui sa caute locurile unde pot auzi sisteme audio mai bune decat au ei pe acasa. E si spre binele lor, intr-o viitoare achizitie/upgrade educatia (corecta) a urechilor le-ar scurta chinul. Fara indoiala, educatia suprema este in sala de concert muzica live, de orice fel, nu conteaza decat sa placa.

In concluzie - nu vreau sa judec de ce a lasat Nucu Jitariu sa-i cante sculele in acel spatiu si la acel nivel scazut de calitate, probabil a fost mai bine asa, si-a prezentat creatiile.

Vreau sa subliniez doar un lucru, aprecierea autentica se face intr-un singur fel, dincolo de vorbele noastre pozitive sau acide, si anume, scotzand banul din buzunar si cumparand sculele respective. Asta se vede in timp dar cred ca niste vorbe ceva mai critice sunt mai de folos decat unele mieroase si "cosmetizate" din partea unor oameni care in mod cert (si aici pun pariu!), nu ar cumpara niciodata Rockna. Pentru ca mereu am spus, drumul pana la vorbe este scurt, cel pana la buzunar este al naibii de lung. :wink:

Eu personal ii urez succes si daca exista posibilitatea as dori sa le ascult in conditii mai fericite. Dealtfel mi-a si adresat invitatia.....inainte de momentul in care am scris critic.

Auzind la viata mea sisteme audio mult, mult mai scumpe sunand tot atat de prost, nu pot sa-mi fac nici macar un proiect de opinie asupra noilor aparate Rockna insa pot sa-mi fac o clara opinie asupra nivelului (scazut) de pretentii al unora dintre.....audiofili :lol: ....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by TomJones »

Anul asta observ extrem de putine opinii despre HiFi Arena
Asa este. O fi criza, lipsa de interes, sictireala pentru un eveniment unde vezi aceleasi camere (si scule) pe care se dau vina cu acustica proasta..
iata ce am auzit eu pe propriul disc (demo Accuphase) pe care-l stiu pe dinafara si despre care stiu ca e un disc senzational (cand e pus pe un sistem senzational):
Discul acela daca il pui pe alt sistem inafara de accu pleci dezamagit total. In general fiecare firma de scule isi face si un disc de test care sa se auda bine pe sistemul marcii repective. Legat de sunetul Rockna, eu as critica sistemul alaturi de boxele si cablurile componente. Sistemul cu Jadis cu SF nici mie nu mi-a placut, dar in combinbatia sugden cu proac + rokna a fost relativ ok cu un bas ff puternic datorita incintelor (asta se rezolva prin niste cabluri de argint sau eventual porturile de bas reflex astupate asa cum erau toate boxele PMC de la electrocompaniet)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

TomJones
Discul acela daca il pui pe alt sistem inafara de accu pleci dezamagit total
Afirmatie falsa. Discul este excelent atat pe layerul CD cat si SACD. L-am auzit pe sisteme de top care NU contineau Accuphase si suna grozav.

Pesemne ca mai trebuie sa iesi dintre B&W-uri. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: HIFI ARENA 2009

Post by audioexpert »

momolo wrote: Asta se vede in timp dar cred ca niste vorbe ceva mai critice sunt mai de folos decat unele mieroase si "cosmetizate" din partea unor oameni care in mod cert (si aici pun pariu!), nu ar cumpara niciodata Rockna. ....
Dar ar cumpara Accuphase pana in tavan, sa faca stiva. Pe cat batem pariu ca in 2-3 luni vei descoperi adevaratele valori ascunse ale boxelor B&W. Ca sa-i faci pe plac lui Tom Jones , nu din alt motiv bineinteles.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HIFI ARENA 2009

Post by West »

A, Mama lu' Omida! Saru'minusitele! Bine ati revenit printre noi! Ceva numere la loto nu ghiciti?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

audioexpert
Pe cat batem pariu ca in 2-3 luni vei descoperi adevaratele valori ascunse ale boxelor B&W. Ca sa-i faci pe plac lui Tom Jones , nu din alt motiv bineinteles.
pe cat punem pariu ca era defapt vorba de tine si ca asta ti-e stilul propriu ?! :D Stai linistit, nu toti sunt la fel (ca tine). :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: HIFI ARENA 2009

Post by felixx »

Tomy...PMC-urile sunt diferite ca topologie si nu au port bas reflex,sunt TL.(Transmission line)...erau vreo 3 bucati operate la intrare.Mi-a placut zona joaselor PMC dar odata crescut volumul tind sa fie bright pe medii-inalte.
Tweeterul de la Focal nu tine echilibrul cu restul difuzoarelor,pacat de el....in rest....ne-am intalnit,am discutat,ne-am pupat...cam scurt cei drept...
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

Eu cred totusi ca PMC'urile merita "studiate", mi s-a parut ca promiteau ceva interesant.

Apropos de acustica, rigipsul de pe pereti (mai ales cel pus prost care vibreaza usor) e ca un filtru ciudat, "haleste" basul care intra si nu mai iese (defapt o parte din bas), in timp ce reflecta o parte din medii si inalte. Combinat cu cabluri aiuristice si puse fantezist ( a la trancotaire style) la care se adauga un oarecare matching nefericit precum si asezarea "la ochi" a boxelor in spatiu, toate astea pot duce la rezultate ca nu mai recunosti boxele....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: HIFI ARENA 2009

Post by FATHER »

Confirm descrierea facuta de momolo si-mi pare rau ca n-am putut ramane in seara aceea prin zona, sa luam transportul sub brat si sa-l ascultam la Iura. Pentru ca sunetul din camera era departe de potentialul WaveQuest. Si mai stiu ce scule de mari pretentii a surclasat acest transport.
Eu imi exprim rezervele fata de incinte, care erau si prea mici si cu cel putin o clasa sub restul sistemului. DAC-ul RD25 a fost terminat cu o noapte inainte deci canci rodaj. Daca nu ma inseala memoria, e cu Wolfson 8742, face streaming wireless in combinatie cu PC si este noul entry-level de la Rockna.
Beleaua mare e legata de acustica din odaie; fazare d-ampulea, bass din parti, acuratete nada. Mai ales ca s-a ascultat la volum maricel. Pupaza sub colac, in momentul in care incintele s-au rotit din oblic in perpendicular ma gandesc la d-alea cu antifaza&stuff. Galagie.
Oricum, la volum moderat , s-a auzit mai bine decat setup-ul cu Jadis. Conditiile improprii cer o noua auditie asa ca, in momentul in care-mi parvine WaveQuest , il fac pachet si-l trimit la momolo, sa vedem cum e cu analogic vs. dijital.
Ca in opinia mea, analogicul e ca amurgul. Se vede frumos in amurg dar parca se vede mai bine pe la pranz... :twisted:

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HIFI ARENA 2009

Post by West »

Ce scule de mari pretentii a surclasat acest transport?
Si cit costa transportul Rockna, daca are deja un pret stabilit?

Post Reply