branduri audiofile descoperite

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

branduri audiofile descoperite

Post by momolo »

M-am gandit cum sa postez pe forum un brand descoperit intamplator? Nu gaseam formula asa ca m-am gandit la un topic unde sa postam branduri necunoscute din ceea ce mai descoperim intamplator, auzite, neauzite, vazute, nevazute, etc, ideea e sa fie necunoscute si exotice.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: branduri audiofile descoperite

Post by momolo »

SUON'ARTE - am dat intamplator peste ei. Sa va uitati mai ales le preurile PHONO ! In site se afirma
Preamplificatore Phono
TEA-9501PCS
Amplificatore phono mono per testine moving-coil ad alta e bassa uscita. Il migliore amplificatore per testine moving-coil al mondo.
http://www.suonarte.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Adica simplu..... cel mai bun din lume! Modestie zero, marketing agresiv! ...Insa, oare cum suna ditamai baragladina aia de pre phono ?! (63Kg x 2 bucati!!!!) Nu prea am vazut pana acum respectiva solutie tehnica. Destul de impresionant la prima vedere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: branduri audiofile descoperite

Post by momolo »

se pare ca in realitate firma producatoare este japoneza, pe nume AUDIO TEKNE iar Audio'Arte sunt importatori insa pe site se vorbeste despre colaborarea dintre doi italieni (Gianluigi Baldi e Paolo Giacchi) si creatorul firmei japoneze, Kiyoaki Imai :

http://www.audiotekne.com/en/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: branduri audiofile descoperite

Post by TomJones »

Nu prea scrie ce lampi folosesc: probabil rusesti sau chinezesti de care nu as fi prea multumit. Singurii fabricanti europeni care nu folosesc aceste lampi sunt Audio Note care folosesc lampi Telefunken si culmea, amplificatoarele yugoslave Korato care folosec lampi General Electric, iar cablarea interna este Vandenhul. Imi aduc aminte la un hifiarena de acum cativa ani un astfel de amplif presta excelent pe niste Dynaudio pe care se faceau teste si cu ampliful Rokna a lui "Lupu'Roz" (Nucu Jitariu)...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: branduri audiofile descoperite

Post by SOLO »

Pfff... leit Air Tight

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: branduri audiofile descoperite

Post by momolo »

cica acel preu phono dual mono, adica doua bucati de cate 65 kile una, s-a fabricat pana acum doar in 6 exemplare in toata lumea. Patru bucati sunt cumparate de audiofili japonezi la ei acasa, una se afla la comerciantul din Italia, Gianluigi Baldi si a sasea pereche s-ar afla.... tot in Italia. Pana la urma, desi posesorul ar fi vrut sa tina secret, a iesit la iveala; este vorba de primul exemplar care a fost upgradat ulterior tot de catre Kiyoaki Imai.
Pretul se pare ca e cam secret sau oricum, nepublicat. Se stie doar ca este doborator de mare.
Faimosul Bebo Moroni (faimos in Italia) a auzit acel exemplar "secret" cu seria 0000 si a povestit ca este suprem, adica cel mai cel din toate cele.
Desi magaoaia are 130 kile, nu merge decat alimentata din preul specific, topul de la Audio Tekne care costa o alta avere insa e fabricat, de data asta.... in 7 exemplare! :D Deasemenea, posesorul secret al primului exemplar are si finalii corespondenti (pe langa preul de linie).

Lampile folosite sunt (in mod evident) NOS. La asemenea nivel nu s-ar folosi niciodata lampi noi. Tot evident, sunt lampi NOS de serie speciala si sortate draconic.

Sunt categoric si evident peste Air Tight, mai ales ca folosesc solutii tehnice ciudate si neconventionale cu acele trafuri imense cu permaloy. Oricum, in Japan sunt socotiti printre top of the top ever, ceva suprem.

Nu exista comparatie cu trancotele facute de sarb sub numele Korato, macar daca ne gandim ca un preu MC fara alimentare cantareste 130Kg la Audio Tekne. Cat priveste cablarile interne cu cabluri "nobile", din punctul meu de vedere, care dintre producatori se lauda cu chestii din astea (de genul "-am pus siltech pe semnal") sunt ori ei niste papagali, ori excroci care se adreseaza la fraierii buni de jumulit. Aparatele bune NU se fac cu cabluri Van den Hul si nici altele de genul asta. La aparatele bune se pun cabluri decente fara nume "nobile" acolo unde trebuie, cum si cat trebuie fara ca lucrul asta se reprezinte un plus deosebit care sa le justifice sau sa castige calitatea. Aceasta se castiga pe alte cai, nu sarmele cu "nume nobile" folosite intern si de multe ori nici macar componentele electronice cu nume "nobil".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: branduri audiofile descoperite

Post by DorinD »

Dar ce ziceti de incintele principale cu hornuri asa cum stiu ca-i plac lui Momolo! :D
"It is never too late to have a happy childhood"

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: branduri audiofile descoperite

Post by audioexpert »

momolo wrote: Nu exista comparatie cu trancotele facute de sarb sub numele Korato, macar daca ne gandim ca un preu MC fara alimentare cantareste 130Kg la Audio Tekne. Cat priveste cablarile interne cu cabluri "nobile", din punctul meu de vedere, care dintre producatori se lauda cu chestii din astea (de genul "-am pus siltech pe semnal") sunt ori ei niste papagali, ori excroci care se adreseaza la fraierii buni de jumulit. Aparatele bune NU se fac cu cabluri Van den Hul si nici altele de genul asta. La aparatele bune se pun cabluri decente fara nume "nobile" acolo unde trebuie, cum si cat trebuie fara ca lucrul asta se reprezinte un plus deosebit care sa le justifice sau sa castige calitatea. Aceasta se castiga pe alte cai, nu sarmele cu "nume nobile" folosite intern si de multe ori nici macar componentele electronice cu nume "nobil".

Citat momolo 2005:


- remarcabila a fost prestatia USHER, CDplayer, boxe cat si sculelor yugoslave KORATO; azi am ascultat lampile imense single-end pe acele "sifoniere" USHER; ca si ceilalti am perceput spatiul complet aiurea pentru acele imense boxe cu gaura pe spate. Ca medii-inalte mi s-au parut destul de ok si peste altele cu pretentii grele; cel mai tare o zbarcesc la bas in opinia mea insa trebuia alt spatiu si un amplif mai "vanos", nu o lampa de 10W! sarbul este de urmarit! Are preturi mari, cu nimic mai prejos ca altii insa mestereste bine ce face el acolo! Atentie: lampile lui sunt...sarbesti! O mica fabricuta provenita dintr-o fabrica Philips adusa in Yugoslavia in 1964 si revigorata acum la productii mici.

Sculele KORATO mesterite de sarbul Costa prezent acolo (se discuta in engleza) imi par foarte, foarte interesante! amplificatoarele pe lampi suna superb insa pretul lor nu este deloc mai jos ca multe altele din lumea larga (push-pull cu 4 buc 6550 = 2000 euro). Are un power solid-state pe bipolare Motorola care mi-a placut foarte mult! Boxele USHER sunt surprinzator de bune! Mi s-au parut corecte si cu iz de high-end. Cele mari au si bas insa cer spatiu mare; cele mici sunau foarte placut; cred ca in sunet foarte mare contributia o au sculele KORATO. De urmarit aceasta firma. Totusi sunt sceptic cu privire la preturile lampilor

Oare care afirmatie se bazeaza pe ASCULTAT EFECTIV si care din auzite.

Ceva se bate cap in cap aici, cred ca sunt fantastic de prost ca sa inteleg.

Eu incepam sa nu mai ascult din reviste si sa imi fac doar pareri obiective.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: branduri audiofile descoperite

Post by doru »

Nu pot sa cred ca tine cineva o arhiva momolo, din care extrage citate din anul 2005! Daca ati stii ce spunea prin ’95…
momolo, cere si tu dosarul sa-l vezi, fratele-meu, ca acum oricine are dreptul!
:)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: branduri audiofile descoperite

Post by momolo »

doru
Nu pot sa cred ca tine cineva o arhiva momolo, din care extrage citate din anul 2005! Daca ati stii ce spunea prin ’95…
nu pot decat sa ma simt onorat! Unul pe alte forumuri ma confunda cu altul din cauza unui stil foarte umoristic si-mi promite ca-mi sparge mecla in timpul unei crize de epilepsie forumistica, altul pe aici intre doua postari in care ori face copy-paste din idei furate de la altii, ori da cu mucii in fasole, imi tine dosar si probabil are si altar woodoo cu print-screen'uri copiate si decupate.....Iar eu abia mai tin minte ce am scris ieri!..... :roll: (si nu recitesc niciodata).

audioexpert esti mic copil, anul 2005 e proaspat, iti recomand studiul biografiei mele din anii 70 cand intre doua tzarcuri cu nisip ascultam magnetofonul Tesla B3 pe care-l consideram fara ezitare cel mai hiend din lume. Vezi ca in '73 cand eram abia iesit din scutece aveam 2 (doua!) benzi BASF vechi (deja vechi pe vremea aia) imprimate a paishpea oara pe turatia 4, mono, pe care le consideram cel mai grozav lucru din lumea asta in materie de sunet! Daca vrei, da-mi numele tau si adresa (nu fi lash baiete! :lol: ....vezi ca ne gasim noi la hihi-arena si as putea sa-ti sparg mecla! :lol: ) si-ti trimit cateva franjuri din benzile alea recuperate din perdeaua de muste de la tzara cat si suzeta mea audiofila recuperata din WC. Le poti studia dupa care ma poti da in gat la toti si asa poti avea si tu satisfactie dupa ce ti-a tras'o nea'Ursu fara vaselina cand tocmai te dadea afara deadura pe scari de neispravit (si neputincios) ce te-ai dovedit! :lol: (vezi ca fiecare avem propriile obsesii si neimpliniri pe care le vedem fix in ceilalti, mai putin in noi. Tot shpilul este daca putem singuri sa ne vindecam. :wink: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: branduri audiofile descoperite

Post by audioexpert »

Imi dau seama ca URSUL NEPUTINCIOS poate sa mi-o traga fara vaselina,(probabil stii asta din proprie experienta) dar un lucru e cert, muzica nu stie sa faca. Sunt convins ca chiar tu poti sa-l inveti multe, e chiar recomandat.

Ps. pe mine nu ma cheama Igor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: branduri audiofile descoperite

Post by momolo »

audioexpert
pe mine nu ma cheama Igor.
niet, tu ai doar un nume romanesc simplu care incepe cu litera "S".

Parerea mea e ca rafuiala trebuie s-o porti in privat si nu pe forumuri.

Aici ai putea scrie (poate) lucruri interesante si te-ar ajuta si pe tine sa te simti mai bine. Frustrarea pastrata multa vreme este extrem de toxica, precum otrava. Sunt sigur ca (precum intotdeauna) nu exista doar o singura parte care detine adevarul absolut insa e de preferat pozitia verticala si rezolvarea barbateasca, face to face. Asa ca, te rog, nu ma amesteca pe mine in chestiuni care NU ma privesc si hai sa nu mai plictisim forumul cu treburi atat de off-topic si de personale (pentru tine) !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: branduri audiofile descoperite

Post by audioexpert »

momolo wrote: niet, tu ai doar un nume romanesc simplu care incepe cu litera "S".
Nu te pricepi deloc sa faci pe mama omida. In tot numele meu nu am litera S.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: branduri audiofile descoperite

Post by momolo »

audioexpert nu sunt mama omida, sunt doar varul ei.

Si nu te cred, chiar te chiama cum stiu eu, cu "S" cu tot. :wink:....asta in caz ca nu te chiama cu "M" ceea ce m-ar mira (de prea multa oftica tinuta ascunsa). In fine, S sau M, nu conteaza si nici ca ma pasa pe mine.

Ce zici, nu crezi ca ajunge atata off-topic ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: branduri audiofile descoperite

Post by nicumur »

http://www.aoy.ro/manufacturers.php?manufacturerid=51" onclick="window.open(this.href);return false;
Poate voi ati auzit de firma Astintrew, dar eu nu am auzit de ea niciodata :roll:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Post Reply