AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by momolo »

pe Amazon exista la vanzare AKG K702:

http://www.amazon.com/K702-Reference-Cl ... 1&sr=1-219" onclick="window.open(this.href);return false;

insa pe siteul oficial nu exista K702 ci numai K701:

http://www.akg.com/personal/Wired,pcati ... and,1.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Stie cineva ce-i cu aceste K702 ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AKG

Post by Obelix »

http://www.akg.com/site/products/powers ... ge,EN.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKG

Post by momolo »

m-a solicitat cineva apropiat in legatura cu achizitia unor casti audio care sa fie:

1. cat mai ieftine (cateva bulioane dar la nevoie sa poate plusa sanatos in caz ca se gaseste Sfantul Graal in ale castilor si merita banul - e vorba de o persoana care cumpara "lucru bun" cand e cazul).

2. sa se auda fenomenal (= peste jagardelele no-name din magazinele de PC, care insa nu sunt toate chiar total mizerabile, va spun din proprie experienta). Cert este ca trebuie sa se auda bine pe orice muzica, nu numai audiofila. :roll: In principal se va utiliza electronica si.....clasica! :roll:

3. sa intre (cat mai) prietenoase in orice gaura de trancota. Se prefera gaurile de trancote vintage (= aici se doreste eliminarea exclusivitatii de genul catorva amplifuri de casca cu care isi arata castile respective valoarea megalitica, insa se doreste si punctul 2, adica sa sune fenomenal :) ....)

4. sa nu arate pe cap precum casca unui martian de curand aterizat (= adica sa poata fi folosite la nevoie si in avion, autobuz sau pe vapor fara sa se uite lumea ca la urs :) )


Eu personal, in calitate de asazis-cunoscator si vrand sa-mi arat mega-stiinta mea, am citit ce se scrie pe netul nostru cel de toate zilele despre casti.

Partea cea mai nasoala e ca am rezultat mai ametit decat eram inainte de a citi comentariile destul de pertinente si bine scrise de catre diversi useri seriosi pe diverse forumuri (straine si nationale). In mod evident, siteurile comerciale de specialitate nu fac doua parale, asa ca nu m-am obosit cu astea si cu abureli de marketing. Datele tehnice chiar ca nu fac doua parale in cazul asta atat ca trebuie stiuta impedanta, se pare ca 32 ohmi sunt foarte universale.....insa aia 60 ohmi de la K701 rebegesc orice amplif de doi bani..... :roll: (mai stiu si eu "teoretice" din astea asa ca nici impedanta nu e importanta atat cat nu sunt vreo 600 ohmi!)


Am dedus astfel diverse lucruri haotice relativ la castile pe care le-as fi stiut eu bune (tin sa precizez ca subiectul casti ma lasa rece):

- AKG K701 - ale' mai ale naibii casti in materie de amplificare necesara. Suna spre rece (pe amplificari mai oropsite), nu's din cale afara de muzicale (adica sunt de monitorizare), se rodeaza tare greu (un an de manele!) si stau rau pe mecla, producand bataturi in moalele capului. Cica nici prea din cale afara nu sunt finisate, vazute live si nu in poze (eu le-am vazut live dar parca imi placeau cum arata si cum suna).
- AKG 702 de mai sus - cica mai bune, poate, doar teoretic, insa fiind negre tin la jeg.
- Beyerdinamic DT 880 - unii ce-mi par oameni rafinati si cunoscatori (chiar si la noi in Mioritika) au ajuns la ele dupa ce "s-au dat" in Senn si AKG la greu. Cica sunt bune dar eu le-am auzit o data pe un Lavry DA10 (considerat in sfarsit pe buna dreptate o amaraciune in materie de amplificare casti) la comparatie cu Senn 650 si AKG profy mai vechi, moment cand Beyer 880 mi s-au parut cel mai nesarate si mai lesinate. Nu-mi pot scoate ideea asta din cap, posibil sa ma insel insa cert este ca si astea vor gaura high-end iar pretul e dureros (si nu se gasesc in Miortika)
- Senn 650 - le stiu bine. Din punctul meu de vedere nu le suport. Sunet colorat in anume fel, necinstite, nu le-as recomanda. Nu spun ca-s proaste, suna dragut si nu obosesc, sunt simpatice, dar nu-mi place mie genul ala de sunet, fix ce nu pot suferi la niste casti asa ca nu pot recomanda ce nu-mi place mie.
- Senn 595 - laudate la greu, se pare ca mare afacere. Dar tot niste Senn sunt, asa ca....
- AKG K601 - deja un pret mai uman ca 701, mai ales daca sunt second hand. Cica ar fi mai prietenoase insa nu se prea vorbeste de ele. Fara dubiu, nu sunt nici astea casti pentru toate gaurile!
- Beyerdynamic DT 770 - se pare ca astea sunt cele mai "compromise" :D , adica si bune si de bagat in orice gaura......Dar sunt totusi Bayer..... si nici prea ieftine nu sunt.
- AKG K240 - ca pret oficial nu-s ieftine chiar deloc, dimpotriva! Astea par promitatoare insa nu le-am auzit complet lamuritor (adica scule straine de cunoasterea mea si nu prea hiend). Ma gandesc la un lucru - daca suna precum niste vechituri AKG profy pe care le stiu eu, cred ca second hand sau din comertul "negru" ar merita. Nu stiu ce sa spun... :roll:
- Grado i60 - au la un site binecunoscut (si serios) cu 3 bulioane. Deja e un pret mult mai uman ca la cele de sus. Sunt laudate prin revistele cu stele insa pe forumuri doar de catre unii, nu multi. Majoritatea ar spune ca zbiara, adica sunet "luminos", pentru surzi sau ca daca le pui pe cap ajungi repede surd. Nu stiu ce sa spun?! :roll: Judecand dupa review-uri astea par cea mai tare afacere la banii dati plus ca au sanse mari de potriveli la diverse gauri trancotare. Pretul e bun. Astea imi par cele mai potrivite pentru tema data insa ma tem sa nu sune fara coaie si zbierator.
- Grado i80 - la fel ca sus insa cu un bulion in plus, adica 4 la numar. Nu se intelege clar pentru ce exista diferenta de pret?! Textele descriptive oficiale sunt gretoase, numai osanale ca de obicei. De pe forumuri nu se intelege mare branza decat ca la unii le plac si la majoritatea cunoscatorilor (aia "plimbati" in K701 si Senn 650) nu prea.
- de KOSS nu mai stiu nimic dacat ca dupa siteul lor "pute" a chinezarie plasticoasa ieftina (desi nu prea...) cu nume nobil (KOSS au fost o data un NUME!).
- In rest mai sunt niste DENON care arata foarte bine dar costa de bubuie (si sunt comprimate, deci de evitat), mai sunt banalele SONY despre stiu pe pielea mea ca nu-s proaste si in general isi fac banii dar sunt si astea comprimate, mai sunt Audiotechnica alea cunoscute dar oricat m-am straduit (le-am ascultat in conditii decente si de mai multe ori) nu-mi plac defel si sunt tot pentru surzire rapida (adica comprimate), mai sunt niste Philips pe care le stiu si le-am avut dar nu stiu ce sa spun, parca nu-s din cale afara (sau pretentioase si astea nevoie mare), mai sunt Panasonic-Technics, niste facaturi ieftine care arata bine si mai sunt STAX, supremele, adica pe scurt cele mai bune ever dar care costa teribil (nu e cazul nostru) si arati ca un martian cu ele pe cap (nu-s de plimbare).

Deci, avand in vedere cele expuse, voi ce mi-ati recomanda sa sfatui la randul meu ?! :roll: (ieftine, bune, mici, frumoase, devreme acasa, etc,etc :lol: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by Obelix »

Castile de si le-a luat cumnatu'meu, foarte bune PENTRU BANII DATI (subliniez...)

http://www.amazon.de/Sennheiser-212-Dyn ... 087&sr=8-1" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma limitez aici, nefiind un adept feroce al ascultatului in casti... E doar o idee...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by DAN_TM »

Am o pereche de Sennheiser HD 590 de care sant f. multumit ptr cat au costat.Totusi, nu e recomandabil ascultatul preponderent la casti.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by Obelix »

Ca sa ne formam impreuna o solida "cultura Internet" ... :twisted:

http://www.headphone.com/products/headp ... g&dir=DESC" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by nicumur »

http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/sto ... 1665089914" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta am, asta recomand :mrgreen:
Se potrivesc perfect in ORICE amplificare (de la statii la telefoane mobile, de la deck-uri la MP3-uri portabile), nu sunt obositoare, se aud bine, dar ramane problema uitatului ca la urs daca le porti pe strada, ca sunt cam mari :P

Un bas plin si inalte cristaline (asa cum imi plac mie :lol: ) cam asa s-ar putea caracteriza.
In 7 ani nu am simtit niciodata nevoia sa le schimb (desi am mai avut vreo 7-8 perechi de casti prin casa).

http://www.okazii.ro/catalog/31948480/C ... l-pak.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Cam scumpem dar daca zice ca-s noi...
Atentie ca nu-s VR-6, sunt versiunea mai noua.

http://www.amazon.com/gp/product/B00001 ... d_i=mdr-v7" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta-i pretul pe Amazon, superieftine.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by LEKTOR »

Casti pt orice ocazie - de la fotoliu la metrou la urcat pe munte - recomand in-ear - mai discrete - si anume pe SHURE E5

Alt site dedicat

http://www.earphonesolutions.com/eabyprra.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by Obelix »

Chestie de gust, desigur, mie insa nu-mi plac "castile-tampax"... :roll:
E adevarat ca nu "m-am dat" decat cu din alea de duzina... :oops:
Ocaziile... cand reusesc sa ma conving sa-mi pun suncile pe bicicleta, adica rar, rar de tot... :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by momolo »

Chestie de gust, desigur, mie insa nu-mi plac "castile-tampax"...
- nici mie! Ma gandesc la faptul ca aceste "doape" nu sunt tocmai ok din punct de vedere medical, adica surzesc mai eficient decat castile normale "aerisite".

O sa radeti de mine daca va spun ca din punctul meu de vedere, cele mai bune casti pe care le-am ascultat pana acum au fost niste....... SONY :roll: Culmea! Este adevarat, era de mult, acum vreo 7...8 ani, insa cred ca si azi mi-ar fi placut. Le-am testat pe un receiver.....SONY :roll: cap de serie, intr-o camera unde existau si boxele cuplate la receiver. Cum am bagat semnal am crezut ca merg boxele si cautam sa vad de ce nu merg castile....insa le-am scos de pe cap si mi-am dat seama ca..... mergeau castile! Impresionant! Nu mai spun de sunet care mi-a placut timbral si muzical, sunet cald si relaxat, fin, foarte placut si complet in banda, basul nefiind din ala care apasa dureros pe timpane insa in acelasi timp corect si fara nici un defect. Mi-au facut o impresie foarte buna, mai ales ca ascultasem si alte casti in ziua aia.
Precizez ca am ascultat o data AKG 701 si mi-au placut, am ascultat si Senn 650 sau cum am spus mai sus chiar si Beyerdynamic, insa niciodata nu m-a impresionat vreuna ca acele SONY amplificate cu..... :roll: Sony din sursa CD.... SONY ES. Castile respective erau mari, culoare negru, tin minte ca nu aveau plasa sau gauri, deci comprimate, foarte comode pe cap si nu tin minte indicativul decat ceva cu "MDR". Tin minte insa faptul ca erau cap de serie si costau extrem de mult ca altfel mi le cumparam. Pretul lor era cat a unei perechi de boxe considerate bune de mine pe vremea aia. As fi curios sa aflu ce casti SONY erau acelea? M-am uitat pe net, au fost foarte multe modele, greu de detectat.
As fi curios sa mai ascult in ziua de azi capete de serie SONY insa din cate bag de seama ei nu mai fabrica casti high-end ca alta data.

Si as fi curios de acele GRADO i60 sau i80 dar nu gasesc unde se pot incerca?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by LEKTOR »

Inca ceva casti - http://www.audiocubes2.com/category/Hea ... cd47155549" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu am niste SONY MDR SA5000 de vreo 4-5 ani, capul de serie, se aud f. bine -

http://www.amazon.com/Super-Audio-Stere ... 799&sr=8-2" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by HighEndFan »

Intamplator, zilele trecute mi-a lasat cineva in probe o pereche de casti Technics RP-FD100.
Nu ascult muzica la casti, le-am oprit mai mult de curiozitate, m-au incitat aspectul si specificatiile:
Image
3HZ-100KHZ !! :shock: :shock:
Intr-adevar suna formidabil, dar n-am termen de comparatie, singurele casti pe care le am sunt unele rusesti (de loc rele!), EMFITON GDS-15-cred ca asa se scrie- care au o banda metalica gofrata intre doi magneti perforati ,niste ciudatenii cum n-am mai vazut.
Oricum, cele Technics sunt EFECTIV din alt film, au atat un spectru de frecvente mult mai larg, cat si calitati audiofile evidente. Pana acum am considerat castile mele rusesti foarte bune, acum insa imi dau seama ca si la casti exista ca si la boxe clase distincte.
Tot nu m-au convins ca auditia in casti ar putea inlocui auditia in boxe, dar am inceput sa le intrevad utilitatea la diverse probe care se pot face la orice ora, fara sa deranjez toata casa(si chiar blocul :oops: ).
De asemenea imi place ca nu stau lipite de ureche, practic sunt ca doua difuzoare (ma rog, de fapt patru, caci sunt pe doua cai) tinute la circa un centimetru distanta de ureche de niste pernite din buret imbracate in catifea, iar spatiul dintre pernite si difuzor este deschis, nu e ca la alte casti acoperit, ca o calota.
S-ar putea sa le pastrez...
Oricum, as fi curios daca le-a mai ascultat cineva comparativ cu alte casti, cam pe unde le-ar situa? Nu prea am gasit review-uri pe net despre ele.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by bnt »

Beyerdynamic DT 150? Sunt foarte confortabile, dupa cateva minute uiti ca le ai pe cap (verificat in timp pe pielea proprie). In principiu sunt casti de monitorizare, dar (subiectiv, evident) nu suna rau de loc. In plus, asa negre si ne-spectaculoase nu "bat la ochi" in public, si fiind inchise nu te prea deranjeaza cine/ce zbiara langa tine...
http://www.amazon.com/Beyer-Dynamic-Com ... 01&sr=1-15" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by LEKTOR »

Cunosc acele casti Technics, de fapt am si uitat de ele, vroiam sa le iau acum citiva ani - au fost proiectate exact cind a scos Sony SACD si TECHNICS DVD-A- si erau pt piata japoneza !

Modelul exact este RP FDA100
Last edited by LEKTOR on 05 Sep 2009, 15:08, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by LEKTOR »

Cred ca cel mai complet forum pt casti este

http://www.head-fi.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply