Monitor Audio Platinum

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Monitor Audio Platinum

Post by bubicu »

Momentan sunt un detinator al unor boxe Usher X-719 Bookshelf de care sunt extrem de multumit si care spun eu pentru ce sunt facute exceleaza. Dar normal ca au si aceste un mic minus si anume pe partea de medii (fiind pe doua cai si de asemenea difuzorul de joase fiind mai mult proiectat pentru joase) , as dori intr-un viitor oarecare sa-mi achizitionez niste stand-floor, iar pentru aceasta imi voi face categoric timp sa ajung in Bucuresti si sa ascult incepand de la Triangle, Sonus Faber , Focal , Dynaudio etc.
Mi-a atras curiozitatea insa acest model de boxe Monitor Audio Platinum. Stiu ca Monitor Audio este in general o firma entry-level( am detinut mai multe modele) si unii nici nu vor sa auda de ea :D , varful lor de gama mi se pare destul de interesant

http://ryanandsusie.com/news/wp-content ... -pl300.PNG" onclick="window.open(this.href);return false;

A avut cineva ocazia sa le asculte? De asemenea si acele bookshelfuri Pl100.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Monitor Audio Platinum

Post by momolo »

bubicu totul se reduce la raportul calitate oferita/pret cerut. Eu decat sa-mi bat capul cu varful de lance de la Monitor Audio mai degraba mi-as directiona atentia pe varful de la Wharfedale daca e sa ramanem in zona asazis britanica (insa cam chinezofila),
http://www.wharfedale.co.uk/Products/Pr ... spx#detail" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta ca un oarecare exemplu.

Boxele tale Usher imi par destul de reusite pentru pretul lor, asa ca "upgradele" nu va fi prea usor si nici ieftin.
Boxele mari si bune costa semnificativ mai mult iar o data cu niste incinte bune sunt necesare si aparate mai bune (amplificare, sursa).

Mai degraba ar trebui sa gandesti unitar, pe sistem audio, matching, caz in care mai bine gasesti boxe cat mai potrivite pe actuala amplificare daca nu doresti sa intri intr-o "vrie" de upgrade.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Monitor Audio Platinum

Post by diy-audio »

momolo wrote: Boxele tale Usher imi par destul de reusite pentru pretul lor, asa ca "upgradele" nu va fi prea usor si nici ieftin.
Boxele mari si bune costa semnificativ mai mult iar o data cu niste incinte bune sunt necesare si aparate mai bune (amplificare, sursa).
foarte adevarat!!! va fi greu sau scump sa renunti la Usher.

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Monitor Audio Platinum

Post by bubicu »

Eram curios asa in general oricum un lucru am invatat .Nu mai cumpar niciodata ceva fara sa ascult :D Sper sa ma pot tine.....

Post Reply