Amplificatoare SS 'pure class A'

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by puf »

Daca iti plac Dynaudio iti recomand sa asculti versiunile pasive normale din seriile Audience sau Focus ca alternativa la monitoarele nearfild.
Dynaudio are un sound specific care nu seamana deloc cu altceva iar daca esti obisnuit cu asa ceva orice altceva iti va parea cel putin altfel daca nu ciudat.
Atentie la potrivirea cu amplificatorul incintele astea fiind pretentioase.

Chitu
Posts: 7
Joined: 11 Mar 2009, 16:01

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by Chitu »

Obelix wrote: parerea mea e ca ce suna bine, suna bine si in WC (intre niste limite, desigur...)

Perfect adevarat! .....daca ne referim la auditia in casti!

Daca nu te-ai referit la auditia in casti poate detaliezi putin aceasta afirmatie :roll:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by Obelix »

Adica sa nu pui niste chistoace cu difuzoare de 13 si amplificatoare "monolampa" de 5W intr-un teatru/stadion, nici un sistem cu boxe "frigider" in 8 m. patrati :mrgreen:
Adica tot ce tine de "bunul simt Hi-Fi", nici macar "audiofil"...
In alta ordine de idei, eu prefer o amplificare dedicata pentru PC in locul boxelor "active", dar nu am argumente "serioase" in afara flexibilitatii solutiei alese si faptului ca PC-ul NU este sistemul meu principal...

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by catalinmetal »

momolo wrote:tpradu
Cred ca cel mai fericit meloman e cel al carui sistem suna cel mai bine dintre toate cele pe care le-a auzit.
mare adevar ai spus! :D

Obelix
parerea mea e ca ce suna bine, suna bine si in WC (intre niste limite, desigur...)
mare adevar ai spus si tu! Asta e defapt cheia, lumea si-a pierdut bunul simt. Adevarul e simplu, boxele si sculele bune suna bine oriunde si oricum (iar in conditii bune suna si mai bine, asa cum te-ai referit la anumite limite).
ei bine, momolo, vreau sa te contrazic aici, si cred ca ai spus acest lucru asa oarecum intr-o nota de relaxare (ca pe o gluma)...

eu unul am experimentat ceva pe partea de acustica camerei, si cu masuratori dar si urechiometric, plus ca multe sisteme am avut ocazia sa le ascult in conditii acustice complet diferite, si, in urma acestor experimente practice, as tinde sa spun ca, uneori, e chiar usor ca, intr-un spatiu de auditie neprielnic, chiar si cele mai bibilite setupuri sa sune de nerecunoscut.

daca un spatiu iti manaca dinamica, extensia in bas, soundstage-ul, iti buseste timingul, imi poti spune, ce ar mai ramane de sunat bine? daca aprceciem un setup cu inregistrari minimaliste,si nu ne intereseaza caracterisitile de mai sus, atunci DA, un sistem suna bine oriunde... altfel, eu consider ca NU, un sistem trebuie sa fie integrat cu mediul de auditie, pt a scoate ce e mai bun din el, si a nu fi penalizat de cutare sau cutare caracterisitca acustica, inerenta in acel loc, fara tratamente speciale.

daca gasim un balans incat fara tratamente sa aobtinem un sunet dorit si cat de cat corect, muzical, atunci e si mai bine, insa sunt cazuri putine acestea, iart posesorii se pot considera f norocosi!

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: Amplificatoare SS 'pure class A'

Post by catalinmetal »

si inca ceva: nu inseamna neaparat ca o incinta mare nu canta bine in spatii mai mici, sau invers, nu pot avea muzicalitate de la o incinta ceva mai mica, intr-un spatiu mare, daca stiu sa asez setupul si pozitia ascultatorului astfel incat sa maximizez efectele pozitive ale acelor incinte.

e usor sa generalizam, si sa dam verdicte, insa practica continua, ne asigura ca, uneori, aceste "axiome" dovedesc ca nu am experimentat indeajuns pe subiect. eu nu am lasat la mine in living nici un centimetru neexperimentat, cu fel si fel de setupuri. stiu destul de bine cam cum imi suna fiecare pozitie a camerei, adica, mai bine zis ce aduce fiecare si ce ia de la sunet, si ce fel de sunet merge bine in ce pozitie. momentan mi-as dori un balans intre 2 pozitii pe care le-am gasit mai nimerite, insa, cred ca fara un tratament adecvat, nu cred ca voi reusi, dar vom mai vedea. cert este ca, setupul meu curent, POATE suna mai bine de cum il am asezat si bibilit acum, si acest mai bine vine dintr-o acustica care, pe alocuri, il penalizeaza cumva.

Post Reply