ROTEL

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by _BGD_ »

momolo wrote:
15 Feb 2023, 10:52
Totul e minunat pana auzi ceva si mai minunat.
Oh boy, asa este!
Mi-a fost dat urechilor spre auditie un Accuphase E5000 legat la Triangle Magellan Quatuor.

Atat :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

Carcosa wrote:
15 Feb 2023, 11:08
am pus pe A+B biwire dar ma gandesc ca e un stres suplimentar la nivel amplificator.
nu are nici o treaba, dar chiar nici una. Evident nu afecteaza absolut cu nimic. Mereu am zis ca e bine de invatat macar partea de baza a electronicii. Bi-wire doar mareste sectiunea conductorului, deci vei avea o rezistenta pe metru mai mica daca sunt impreuna (iar rezistenta pe metru la valoarea ei infima e fix nimic din punct de vedere teorie conventionala daca ai cativa metri de cablu. Conteaza daca insa ai sute de metri). Daca pui bi-wire si ai la boxe 4 borne (scotand strapurile) cracanezi cele doua cai, le dai separat prin cablul fiecareia. Deci din punct de vedere electric/electronic e fix tot aia. Nu vede nici un electronist nici o schimbare pe nici un osciloscop. Chestia asta o facem noi "haudiofilii" pentru ca se aude altfel in bi-wire. Pentru ca se aude altfel cand schimbam diverse sarme (daca avem la ce si cu ce..... ma refer la urechi). Dar asa cum am spus, subliniez, electric si electronic (ca teorie conventionala) e fix vax albina = tot aia, amplifului nu-i pasa, vorba aia, pumnii lui minte nu are.

PS - nu cunosc seriile noi de la Rotel, nu am auzit/vazut.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
15 Feb 2023, 11:08
Oh boy, asa este!
Mi-a fost dat urechilor spre auditie un Accuphase E5000 legat la Triangle Magellan Quatuor.
pe E5000 nici nu l-am vazut real, deci nu am ascultat. Am citit acum ce au facut la acest model nou, Accu' E-5000. E tare de tot! Au progresat!
E bine ca ai inceput sa auzi ceva de top. Asa incepi sa intelegi despre ce vorbim aici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by _BGD_ »

Corect, si de asta m-am bucurat foarte tare.
E5000-ul e...urias! Masiv!
Lucratura exterioara, finisajul, top!
Radiatoarele, enorm de mari.
Traful ala in capsula, efectiv cam cat o farfurie.

Ca sunet, in match cu Traingle-urile...nu stiu sa ma exprim. Forta in sunet, dar o forta d-aia controlata...

Ce sa mai...cand am ajuns acasa la ale mele...jale! :)

Post Reply