ROTEL

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: ROTEL

Post by yinyangbt »

Nici nu ma gandesc la el ! :) Ca nu ma tin salele sa-l duc acasa !!! :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

Shambala wrote:
10 Feb 2022, 21:42
Stiu ca nu asta ai intrebat, dar eu inca am pe lista "sculelor de ascultat" - ROTEL RB-1090
Scule de ascultat pe indelete, la mine acasa
eu am avut ocazia. Dupa opinia mea este un final extraordinar, opera de arta din toate punctele de vedere! Adica....superb!
yinyangbt wrote:
10 Feb 2022, 21:55
Nici nu ma gandesc la el ! Ca nu ma tin salele sa-l duc acasa !!!
nu-i bai, altii au trashait unele si mai grele! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: ROTEL

Post by Stronghold »

Bună tuturor. Ce sa zic, dețin doua buc rotel rb 970mk II si un preamplificator rotel rc 970, conectate in bridge si sunt mulțumit tare de ele. In principiu le am conectate la un dac /wolfson wm8740, sau mai nou la un dac fiio bta 30 pro/la un player arcam dv 79. As zice ca are cam tot ce ai nevoie pentru a asculta muzica. În interior nu s au zgârcit la componente (condensatori rubycon).

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: ROTEL

Post by Stronghold »

Si daca suntem la capitolul rotel, as avea posibilitatea sa achiziționez un rotel rb1090 sau un vincent D150.as dori sa le folosesc împreună cu infinity kappa 8.2 series II. ceva păreri vis-a-vis de cele doua amplificatoare?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

Stronghold wrote:
07 Dec 2022, 16:25
Si daca suntem la capitolul rotel, as avea posibilitatea sa achiziționez un rotel rb1090 sau un vincent D150.as dori sa le folosesc împreună cu infinity kappa 8.2 series II. ceva păreri vis-a-vis de cele doua amplificatoare?
Boxele astea sunt deosebit de dificil de pilotat.

Pe scurt, poti sprijinii usa sa stea deschisa cu Vincent-ul in timp ce asculti Rotel-ul pe Kappa.
Roteloi care dupa gusturile mele de azi, adica si mai cusurgiu, poate nu are rafinamentul pe care-l au diverse scumpiciuni dichisite comparabile la kilogram (si poti uita de orice Vincent in clipa asta) dar acest model vechi de la Rotel nu costa mult si poate controla si o galeata legata cu sarma de tractor pana o gaureste.
Dar o sa le rapesti bucuria detinatorilor de B&W doarece bivolul asta de 1090 le face sa invie pe alea din seriile pizdoase ca nu ai auzit B&W pana nu le pui pe asta.
Deci, da-i bice ca poate in sfarsit le gasesti ceva pe masura acelor boxe deosebit de ticaloase!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: ROTEL

Post by Stronghold »

Mulțumesc pt feedback momolo.Sa vad cum ma înțeleg pt acel rotel. Ca idiotu, în urma cu vreo 2 luni era unul la vanzare pe olx la preț bunicel, și m am scobit în ochi pana ce s a vândut. In ceea ce privește infinity kappa, o părere este bine venita! Se conduc destul de greu. Le am încercat pe yamaha M65 cu preamp yamaha c85 și chiar mi au placut kappa. As fi curios sa le vad cântând cu rotel rb 1090 la care as adaugă un preamp yamaha C 1 din dotare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

Stronghold wrote:
07 Dec 2022, 19:00
un preamp yamaha C 1 din dotare
Wow! Valeu! Tu ai C1! Pai poti taia bilet la intrare, sa vad! Promit ca stau cu mainile la spate! Nu am vazut nici unul, doar in poze!
Atentie ca acel domn din Cluj nu e este "usa de biserica". Dealtfel foarte politicos si civilizat la vorba dar daca face vreo bocana zice ca nu stia, ca nu si-a dat seama, etc. La el unele mai sunt si reparate. Stiu ca le vinde cu sigiliu si garantie. Evident, nu e musai sa fie ciobanit, reparat si de fapt e cam greu de facut asta cu asa aparat.
Era unul in Italia asta vara, daca nu ma insel voia vreo 900 euro pe el. La sud de Roma. Dar e mare si greu, daca nu ambalezi bine asa magaoaie, patesti ca cu Sansui-ul asta din Australia (deplasare de organe la impact, vezi exemplu ce inseamna ambalare proasta la magaoaie): https://www.youtube.com/watch?v=IZOjX3TKIsI
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: ROTEL

Post by Stronghold »

momolo wrote:
07 Dec 2022, 21:28
Stronghold wrote:
07 Dec 2022, 19:00
un preamp yamaha C 1 din dotare
Wow! Valeu! Tu ai C1! Pai poti taia bilet la intrare, sa vad! Promit ca stau cu mainile la spate! Nu am vazut nici unul, doar in poze!
Atentie ca acel domn din Cluj nu e este "usa de biserica". Dealtfel foarte politicos si civilizat la vorba dar daca face vreo bocana zice ca nu stia, ca nu si-a dat seama, etc. La el unele mai sunt si reparate. Stiu ca le vinde cu sigiliu si garantie. Evident, nu e musai sa fie ciobanit, reparat si de fapt e cam greu de facut asta cu asa aparat.
Era unul in Italia asta vara, daca nu ma insel voia vreo 900 euro pe el. La sud de Roma. Dar e mare si greu, daca nu ambalezi bine asa magaoaie, patesti ca cu Sansui-ul asta din Australia (deplasare de organe la impact, vezi exemplu ce inseamna ambalare proasta la magaoaie): https://www.youtube.com/watch?v=IZOjX3TKIsI
Mii de scuze, telefonul a scris C1. Eu am C-2 de la yamaha.

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: ROTEL

Post by Bobi Bob »

Stronghold wrote:
07 Dec 2022, 19:00
Mulțumesc pt feedback momolo.Sa vad cum ma înțeleg pt acel rotel. Ca idiotu, în urma cu vreo 2 luni era unul la vanzare pe olx la preț bunicel, și m am scobit în ochi pana ce s a vândut. In ceea ce privește infinity kappa, o părere este bine venita! Se conduc destul de greu. Le am încercat pe yamaha M65 cu preamp yamaha c85 și chiar mi au placut kappa. As fi curios sa le vad cântând cu rotel rb 1090 la care as adaugă un preamp yamaha C 1 din dotare.
Daca mai esti interesat a aparut unul pe olx
https://www.olx.ro/d/oferta/amplificato ... gSqlg.html

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: ROTEL

Post by Shambala »

A fost recent de vanzare la Power Zone in Cluj (cei care vand unele scule reparate ciobaneste).
Oare de ce este scos la revanzare asa de repede ? :mrgreen:

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: ROTEL

Post by Carcosa »

O intrebare :
A avut cineva de-a face cu RB -980BX ?
S-ar potrivi cu B&W CM 7 ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

Carcosa wrote:
15 Feb 2023, 10:07
A avut cineva de-a face cu RB -980BX ?
S-ar potrivi cu B&W CM 7 ?
acel Rotel este o trompeta, toate din seria si perioada asta sunt simple trancote banale, mediocre (dar alte branduri sunt si mai proaste). Rotel a murit cam incepand cu 1980 (anii 70 au fost deosebiti). Au mai scos f rar modele mari, top mai ok si atat. Cunosc CM7, mie nu imi plac deloc cum suna si in mod evident (mie mi-a fost super evident) sunt ale naibii de greu de amplificat ca sa scoti un sunet cat de cat decent din ele. Le consider bani aruncati.
Nu tot ce zboara rotel sau b&w e bun de mancat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: ROTEL

Post by Carcosa »

Multumesc de info !
Boxele le detin si le amplific cu Revox B251 si nu se aud rau de loc si ma gandeam daca ar fi un upgrade daca as pune 2 astfel de 980BX ca si monobloc sau biamplificare .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

Poate Revox-ul ala e muzical si suna frumusel dar nu le controleaza. Totul e minunat pana auzi ceva si mai minunat. Insa cu acele Rotel cazi din lac direct in putz cu capul in jos.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: ROTEL

Post by Carcosa »

momolo wrote:
15 Feb 2023, 10:52
Poate Revox-ul ala e muzical si suna frumusel dar nu le controleaza. Totul e minunat pana auzi ceva si mai minunat. Insa cu acele Rotel cazi din lac direct in putz cu capul in jos.
:)
Da asa este ! Nu le controleaza doar ca sa ajung pe aprope de "decenta " am pus pe A+B biwire dar ma gandesc ca e un stres suplimentar la nivel amplificator.
Revenind la topic :
Seriile noi sunt de la Rotel sunt de luat in seama ? de ex : Rb-1552mk2?

Post Reply