ROTEL

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

ROTEL

Post by LEKTOR »

Ce pareri aveti despre Rotel ? Cel putin prin anii '80 si '90 faceau componente serioase .
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

Am avut unul fabricat prin 1992...94 in Taiwan, putere 50W, audiofil, adica fara corectii de ton. Suna excelent pentru banii lui, chiar prea bine! Ca lucratura inauntru parea de prin "tabara" Philips.

Am mai ascultat un vintage din anii 70, o huiduma aurie cu VUmetre analoage. Foarte interesant, poate nu corect si liniar sau audiofil, insa suna tare frumos! Tranzistoare rotunde cu carcasa de metal, toate NPN ! Lucratura made in Japan, super-lucratura!

Am mai auzit si altele, printre care niste preuri vechi foarte interesante si cu parte de phono bunicica sau un player CD de prin 1998 care suna nesperat de frumos sau finalul RB-1090 (care nu se mai fabrica de mult) si care e de luat in seama.

Pana acum vreo cativa ani au facut scule interesante iar in vechime au facut scule faine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

CBI
Posts: 16
Joined: 24 Jul 2009, 16:44

Re: ROTEL

Post by CBI »

am eu un rotel 985bx,integrat,fabricatia a fost prin 95-'98,luat de nou de la cineva sh(chiar era nou,sau foar putin probat,nou sh,ceva de genul :D )
sunt f multumit de el,sunetul care-l caracterizeaza este unul transparent,detaliat,cu dinamica f buna,bas f bun ,extins si controlat(nu prea e basos) si nimic care sa iasa in evidenta sau sa dranjeze(caldura,agresivitate).As putea spune ca este oarecum neutru.Nu am avut probleme cu el niciodata si mi-a dus toate genurile de boxe si lazi cu usurinta.Iese cu usurinta din gama de trancote de la primele note,se simte rezolutia,viteza si curatenia sunetului in imginea stereo
Inauntru este lucrat serios si curat,cu piese relativ putine(schema simpla)dar de calitate buna.Are un traf toroidal de cel putin 400w ochiometric(e destul de maricel),nu stiu ce ,scrie made for rotel,f silentios.E lucrat dual mono dupa traf,chiar si cablajul,avand pe finali clasici de-ai casei,B817 cu d1047 ,bipolari de la sanyo,cu Pcolector 100w maxim,cate 3 perechi per ch,avand o putere de 2x100 in 8ohmi minim,pana la 120w la 1% thd,si 190 pe 4 ohmi.Filtraj 2 x 20000 ,cred ca bhc made for rotel la o tens de 2 x55 vcc.Face ceva caldurica cand apuca de se incalzeste,mai mult din preuri,care cam ard in timpul verii :x
Telecomanda gen caramida f nepractica,relee peste relee,volum motorizar alps,4 iesiri de boxe comutabile(ca ca la cele cu buton remote)
Pe boxe cu spl mare(sau casti eficiente),>93-95db are un usor zgomot de fundal in apropiere (<0,5m) care provine de la preu,legat direct pe final nu se simte nimic.Nu prea am chef sa-l desurubez sa-i fac niste poze,va trebui s ama credeti ca arata f frumos lucrat pt clasa lui.Nu am gasit schema de service sa dau mai multe detaliii despre functionare,deci sper sa nu pateasca nimic :D
Am ascultat si clasicul 980bx cu preu separat si nu am considerat ca merita sa tin 2 scule care se pot incadra intr-una.Imi trebuia neaparat iesiri AB si casca comutabile.Plus ca a fost si impecabil,pret bun,ca vorba aia,,pe prafurile astea mai iei si ce gasesti nu ce doresti :D
Mai vreau unul mic pe la 50-60w,tot din anii 90,sper sa pice okazia :wink: :),la bani putini prefer aceasta firma oricareia cu renume de alta data,plin netu' de ele ,multe 'obosite' din facere,sau si mai grav,de timp

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: ROTEL

Post by aurel pustiu »

RB-1090 la 2.000$ era un amplificator final foarte bun. Partea proasta venea de la preamplificator, era greu , adica scump sa gasesti un echivalent pe masura amplifului la bani decenti. Parea ciudat sa dai 2.000$ pe ditamai finalul si apoi cel putin aceeasi bani pe un preu bun subtire si usor ca un pachet de tigari.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

aurel pustiu
RB-1090 la 2.000$ era un amplificator final foarte bun. Partea proasta venea de la preamplificator, era greu , adica scump sa gasesti un echivalent pe masura amplifului la bani decenti. Parea ciudat sa dai 2.000$ pe ditamai finalul si apoi cel putin aceeasi bani pe un preu bun subtire si usor ca un pachet de tigari.
fix aceeasi impresie am avut si eu. Finalul era grozav la banii lui insa preamplificarea trebuia cautata in alta parte si se merita un preu high-end pentru acel final excelent (care ar fi costat de doua, trei ori cat finalul!). Pacat ca dupa aia nu au mai fost in stare sa fabrice un final de aceeasi calitate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: ROTEL

Post by aurel pustiu »

Am avut acasa si RB-1070 si RB-1080 dar erau departe rau de RB-1090. Nu l-am cumparat pe ultimul pentru ca mi s-a parut prea voluminos, dar sincer acum regret mentalitatea de gaga, dar totusi nu mai aveam banu pentru un preu de cateva mii de euro. Sincer nu prea avea ce cauta acest final in gama Rotel, e ca si cum Renault face o masina concurenta cu Mercedes-ul la clasa lux, chiar daca ar fi la fel de buna tot nu va fi un succes. Totusi daca cineva il gaseste la second-hand neumblat in el eu l-as recomanda cu caldura.

User avatar
seamaster
Posts: 14
Joined: 10 Oct 2008, 12:50

Re: ROTEL

Post by seamaster »

... RB 1090 a fost considerat, la data aparitiei, ruda mai mica si mai ieftina a lui KRELL FPB 400.
in ciuda celor spuse prin alte parti, de forumisti cu dubla prezenta, RB 1090 conduce lejer incinte acustice gurmande, fara mofturi si fite !
aprecierea calitatii sonore este discutabila, avand in vedere ca fiecare aude diferit din constructie, iar dupa o anumita varsta, din cauza rodajului :lol:
personal, pentru pop/rock/jazz/concerte in format cd/dvd/BD, prezenta sonica este foarte buna, cu un sunet destul de neutru si aerisit.
evident intr-o combinatie cu incinte care presteaza in aceeasi directie sonica - parerea mea, nu dati cu pietre !
l-am incercat si cu un preu pe lampi, in combinatie cu interconect uri/speaker cable de la MONSTER si de la ZU, iar surpriza a fost una foarte placuta - sunet cald, rotund - ceva in directia vinil/R2R tape !
pentru RB 1090 a fost produs preul RC 1090, un preu accesorizat decent, cu un pret rezonabil, undeva la 1.200 euro in conditiile in care RB 1090 costa cam 2.200 euro.
proiectate ca si in trecut in uk, atat carcasa cat si configuratia electronica interioara si produse in PRC.
ca sa nu va plictisesc, preferatele mele sunt preul RCH 10 + puterea RBH 10, cu un sunet de foarte buna calitate ( anii '80 ! ) si un " aer exterior " pur britsh !

salutari.
Attachments
ROTEL_PRE_RCH_10+AMP_RBH_10 m.jpg
(24.72 KiB) Downloaded 568 times
KRELL FPB400 m.jpg
(22.98 KiB) Downloaded 568 times

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

seamaster
preferatele mele sunt preul RCH 10 + puterea RBH 10, cu un sunet de foarte buna calitate ( anii '80 ! ) si un " aer exterior " pur britsh !
- tot respectul din partea mea! Se vede ca le ai cu domeniul asta! (pacat ca nu postezi mai des!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
seamaster
Posts: 14
Joined: 10 Oct 2008, 12:50

Re: ROTEL

Post by seamaster »

... Am mai ascultat un vintage din anii 70, o huiduma aurie cu VUmetre analoage. Foarte interesant, poate nu corect si liniar sau audiofil, insa suna tare frumos! Tranzistoare rotunde cu carcasa de metal, toate NPN ! Lucratura made in Japan, super-lucratura! ...

banuiesc ca astea !
pentru colectia mea de vintage, mai ca le-as vrea, dar de unde ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

seamaster
... Am mai ascultat un vintage din anii 70, o huiduma aurie cu VUmetre analoage. Foarte interesant, poate nu corect si liniar sau audiofil, insa suna tare frumos! Tranzistoare rotunde cu carcasa de metal, toate NPN ! Lucratura made in Japan, super-lucratura! ...
- il stiu perfect. Cred ca si banuiesc de unde este, asa ca practic l-am ascultat si eu.
Sunt de aceeasi parere, chiar fix acelasi lucru l-as fi zis si eu.

Stiai ca finalii sunt toti NPN si nu complementari ?! Asta e o solutie demult uitata, dar pacat, nu e o solutie proasta, dimpotriva, are unele avantaje diferite de solutia clasica cu finali complementari. Evident, ambele solutii au compromisul lor, dar punand finali necomplementari beneficiezi de finali la fel, ceea ce e important din multe puncte de vedere. O pereche de complementari, oricat ar fi ei de bine facuti, nu sunt complementari 100%, exista diferente de caracter intre NPN si PNP orice ai face.

Ca sa nu mai spun ca finalii de "tabla" imi plac si mie, au sunetul lor special. Iar scula e de o lucratura cum numai pe vremea aia era posibila! Mie imi place si cum arata ca design.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
seamaster
Posts: 14
Joined: 10 Oct 2008, 12:50

Re: ROTEL

Post by seamaster »

am atasat !
comentariul subliniat cu albastru este de la tine !
salutari
Attachments
m_ROTEL_RC+RB_5000 SERIES.jpg
(31.37 KiB) Downloaded 397 times

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ROTEL

Post by momolo »

comentariul subliniat cu albastru este de la tine !
:D de unde sa stiu ?! seamana bine cu ce as fi spus! :D :D :D

PS - cand scrii un citat ai un buton dreptunghiular sus pe care scrie Quote. Selectezi citatul intreg si dupa aia apesi pe acest buton. In site va aparea ca un citat (e bine de specificat si autorul).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
seamaster
Posts: 14
Joined: 10 Oct 2008, 12:50

Re: ROTEL

Post by seamaster »

momolo wrote:
comentariul subliniat cu albastru este de la tine !
:D de unde sa stiu ?! seamana bine cu ce as fi spus! :D :D :D

PS - cand scrii un citat ai un buton dreptunghiular sus pe care scrie Quote. Selectezi citatul intreg si dupa aia apesi pe acest buton. In site va aparea ca un citat (e bine de specificat si autorul).

ok. graba creeaza confuzii - fara intentie !
pana la urma este rb 5000 sau te-ai gandit la integratul ra 1412 ?
salutari.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: ROTEL

Post by yinyangbt »

Buna ziua , tuturor , din nou !
Reiau acest topic , ale carui postari sunt de 12 ani !!!
Intre timp , firma nu s-a inchis , au aparut generatii noi de aparate , iar experientele domniilor voastre sigur s-au imbogatit ,va rog sa le impartasiti aici . Cum considerati ca se prezinta la ora actuala in peisajul hifi produsele din ultimii ani purtand aceasta marca ?
Va multumesc !

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: ROTEL

Post by Shambala »

Stiu ca nu asta ai intrebat, dar eu inca am pe lista "sculelor de ascultat" - ROTEL RB-1090
Scule de ascultat pe indelete, la mine acasa :mrgreen:

Post Reply