Auditia in casti

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by Adrian_2k8 »

Nu te supara dar nu cumva incerci sa compari merele cu perele? Senn-urile alea sunt earpaduri, celelalte sunt circumaurale inchise... Asta daca am vazut eu bine pe net... Scopul pentru care au fost construite difera.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: Auditia in casti

Post by Mars.X »

Difera?! Nu au fost facute tot pt auditie? Glumesc, desigur. Evident, vreau sa ascult muzica, in final. Si sa se auda cat mai bine. Posibil impreuna cu un amplif dedicat pt casti, pt M50... Stiu ca PX 100-II-urile sunt deschise si supra-aurale, fata de M50 care sunt circumaurale si inchise. Intrebarea mea ramane, este diferenta semnificativa?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

Mars.X wrote:Stiu ca PX 100-II-urile sunt deschise si supra-aurale, fata de M50 care sunt circumaurale si inchise. Intrebarea mea ramane, este diferenta semnificativa?
in primul rand este o diferenta .... medicala. Cele deschise, implicit cele care creeaza o presiune mai mica sunt si cele care dauneaza cel mai putin urechii interne.
Ai spus:
Evident, vreau sa ascult muzica, in final.
..Din pacate, folosind castile vei asculta mai putina muzica in viitor cand auzul iti va fi afectat (iremediabil). Nu uita ca omul se naste cu un numar limitat de cili auditivi in cohlee (parte a urechii interne), aproximativ 30.000 din care pe parcursul vietii se tot distrug iremediabil deoarece acestia NU se pot regenera, nici nu cresc altii noi, practic este un "bagaj" cu care vi pe lume....si acum depinde cum ai grija de el ?...
Zgomotul intens si supunerea urechii la presiuni acustice mari provoaca distrugeri IREMEDIABILE. Folosirea de casti este din pacate daunatoare. Daca tot nu poti renunta din varii motive, macar foloseste casti deschise si orice sistem care produce o cat mai mica presiune sonora in urechea interna.
...Altfel nu vei mai asculta muzica prea multa vreme.

PS - "doapele" sunt cele mai daunatoare urechii interne tocmai datorita principiului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: Auditia in casti

Post by Mars.X »

Un sfat bun, intr-adevar. Mai ales daca asculti la volum mare si pe o durata lunga. Promit sa ascult doar ocazional, cand nu pot altfel. Bun, deci sa raman at la PX 100-II? AT ATH-M50 sunt de evitat sau mai au totusi o sansa, daca sunt fol cu moderatie?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

La ATH-M50 ma gandeam si eu intr-o vreme tocmai pentru ca ar fi corecte. Insa mi-am luat AKG 601 http://www.akg.com/personal/K_601,pcati ... and,1.html" onclick="window.open(this.href);return false; pentru ca am avut o ocazie second hand.

Daca tot esti chitit pe AT-uri, mai degraba decat alea iti recomand astea care sunt open si deloc rele:

http://www.audio-technica.com/cms/headp ... ndex.html/" onclick="window.open(this.href);return false;

Referitor la intrebarea ta, toate variantele de mai sus (ATH-M50, ATH-AD700, AKG 601/701) sunt net superioare la PX 100 insa depinde si de amplificarea castilor. Cred ca AT sunt mai putin pretentioase ca AKG-urile, varianta AD700 este chiar foarte interesanta.

PS - desi eu am gasit diverse trancote vintage care conduc excelent AKG 601 si nu costa cat un amplif audiofil de casca.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: Auditia in casti

Post by Mars.X »

Am luat in cele din urma Audio-Technica ATH-M50. Am ascultat la repezeala cateva track-uri de la iesirea phono a unui Denon DCD-1520. Deocamdata atat am de zis: Uaaaau! :)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Auditia in casti

Post by SOLO »

Image

De vreo doua zile ascult pe un Rudistor RP5.1 cu lampi Siemens NOS .
Foarte interesant sunetul si pot sa spun ca diferenta dintre Little Dot MK2 si Rudistor este destul de mare ( si la pret ) . Little dot pare umflat , pompat , loudness . Rudistor echilibrat , spatios , zgomot de fond 0 . Dinamica foarte buna , basul nu e asa de pompat ca pe Little Dot . Castile pot fi o limita in momentul asta , as vrea sa pot proba ceva mai bun , care sa se ridice la inaltimea sistemului :

Link Ikemi , Cabluri XLO , Rudistor RP 5.1 , Sennheiser 595 .

http://www.rudistor.com/Docs/SoundStage.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Auditia in casti

Post by SOLO »

Am gasit ceva mai serios . Diseara proba de foc ..

Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

SOLO wrote:Am gasit ceva mai serios . Diseara proba de foc ..
....pai si rezultatul probei de foc ?!....

Parca ziceai ca-ti iei Audio-technica M50.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Auditia in casti

Post by SOLO »

La M50 am renuntat . Pt. birou mi-am luat niste Sen HD201 pt. ca nu mai aveam rabdare sa mai astept .
Cat despre sistemul de mai sus nu stiu ce sa zic , mi-e greu sa ma pronunt deocamdata . Pot sa spun ca ATH-W5000 nu sunt niste casti foarte comode .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Auditia in casti

Post by hondaru »

O pereche de casti de buget sunt si Koss porta Pro. Din fericire se gasesc acum si pe la noi, la blister, dar bureti de rezerva din pacate importatorul nu a catadicsit sa aduca. Sunt comode avand posibilitatea reglarii fortei de apasare asupre urechii. Au un bas adinc incredibil pentru dimensiunile driverelor. Puncte slabe: buretii care dupa 2 ani tind sa se transforme in pulbere. Cu toate ca constructia pare fragila este suficient de rezistenta. Raportul pret calitate este excelent, as putea spune imbatabil.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

CBI
Posts: 16
Joined: 24 Jul 2009, 16:44

Re: Auditia in casti

Post by CBI »

ca sa nu deschid un topic in plus,scriu aici
as dori niste recomandari de casti deschise sau semideschise,marime mare,peste lobul urechii si cat de cat confortabile ,cu sunt complet si cel mai important,sa sune cat mai liniar(deci un fel de monitorizare,sa aud exact cum e inregistrarea si aici nu ma refer la detalii fine sau "stereo spatial" etc).
nu ma intereseaza partea tehnica pt ca spre deosebire de boxe,inca nu am putut trage concluzii referitoare la tonalitate rontaind la grafice ca cele de pe headphone.com,de ex
momentan folosesc batranele akg K141 monitor pe 600 ohmi(am o afinitate spre acest brand oarecum) dar s-au cam uzat la exterior si daca tot le schimb ma gandesc ca poate mai exista si altceva asemanator si cu performante mai bune
bugetul nu este stabilit,mai intai studiez terenul.Si second hand ar fi o alternativa care nu ma deranjeaza
Sau as ramane indatorat daca as primi o indumare pe pm catre un user care de ocupa in domeniu si sa il rog sa imi dea cateva directii,pt ca treaba va fi sigur de genul dau banul ascult apoi :D
multumesc anticipat

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

Stie cineva ceva de castile astea ?! Le-am gasit intr-o reclama de la paypal care spune ca daca le platesti prin ei ti le trimite gratis, promotie la transport (dar e putin probabil sa fie valabil si pentru mioritici):

http://www.marshallheadphones.com/products" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu-s urate iar in reclama scria ca-s cele mai grele casti (adica iti cade capul pe masa sau nu te ia vantul).

Judecand dupa tipii de pe canapea, s-ar putea sa fie casti de fragezit timpanul. Observ ca in poze mainile care tin castile sunt tatuate masiv :D ....

Dar totusi arata fain si pretul e super. Stie cineva ceva de astea ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

No matter how hard and heavy the music, the super
soft cushions will rest lightly upon your ears.
:lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: Auditia in casti

Post by florinmacri »

Sarbatori fericite oameni buni!
Ma tot framanta o problema de ceva vreme si nu prea stiu cum sa gasesc rezolvarea. Am de gand sa-mi iau niste casti dar aprofundand subiectul am aflat ca daca vrei ceva mai de calitate iti trebuie amplificare dedicata. Eu nu vreau sa cad in latura snobismului insa imi doresc ceva de calitate atat cat imi permite bugetul (aprox. 1000-1500 lei) si care sa nu-mi trebuiasca amplif. dedicata pentru ca auditia la casti o voi face ocazional seara cateva zeci de minute. Nu vreau sa fac rabat de la calitate insa nici nu-mi permit "FERARI'' in audiofilie. Initial ma gandisem la ATH M-50s sau ATH AD-700 dar mi-au luat mintile AKG 701. Eu ca amplificare folosesc un HK 655 VXI si un Naim 5i. Ceva sugestii aveti?

Post Reply