Auditia in casti

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by brighty »

Ca sa nu deschid alt topic ori sa postez aiurea, in cine stie ce loc, aplic aici o scurta observatie, desi nu s-a mai scris nimic in acest topic de ceva vreme...

M-am nimerit astazi, intamplator, la prezentarea promotionala a unor Skullcandy Crusher care ''amenintau", in reclama, cu un bass realist numa' bun sa te dea pe spate!... :D Am avut si ocazia de a pune pe urechi aceste fitzoshenii scumpe, muzicile oferite fiind tot felul de sample-uri hip-hop (probabil, cei din magazin le targeteaza ca rivale pentru mai-cunoscutele Beats by Dr.Dre) Am ramas dezamagit de cum aratau si sunau, sincer sa fiu: un look auster din plastic negru, asemanator castilor no name chinezesti de le gasesti in orice GSM shop de cartier, dar nu asta ar fi fost cea mai mare deceptie daca macar si-ar fi atins scopul, acela de a ma da pe spate, cum am zis dintru inceput! :lol: No way! Nici macar atat... O coloratie ciudata a sunetului si un fel de bas care parea a veni mai degraba dinspre porturile reflex. Un baiat din magazin mi-a atras, apoi, atentia ca au un switch atasat pe una din cupe care, de fapt, acela ar fi fost raspunzator de Marea Bubuiala!! :P :D Ok, dau switch-ul pe pozitia corespunzatoare, pun castile la loc pe cap si ce sa vezi, fratioare?! :twisted: Unica senzatie in plus era un fel de vibratie in cupe, dar care nu avea defel de a face cu basul intensificat... :? :shock: Parea ca switch-ul activase un mecanism intern de 'broom', ca sa dea senzatia falsa si cocalareasca de "subwoofer" :lol: Mda... si mai costau si cateva sute bune... Probabil vor prinde la cativa hipsteri ametiti, care n-au bani destui de Beats, ce sa zic...

Am mai probat, tot acolo, de distractie si de curiozitate, inclusiv niste Sony din gamele superioare de pret, parca si un Sennheiser pt Android, atat cu muzicile lor (de pe playerul pus la dispozitie), cat si de pe telefonul meu (cu Poweramp pe post de player), dar, inca o data, nu m-a impresionat nimic, toate sunau crunt de ieftin... Acu', n-o sa trag o concluzie definitiva ca vulpea la struguri, da' parca ceva nu se leaga in poveste... in special cand majoritatea acestor fitzoshenii vin marcate 'for iPhone' ori "for Android" si se fac de 'maro' la o simpla auditie de muzica on-the-go...

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: Auditia in casti

Post by spitfire »

Majoritatea beat-urilor sunt niste mizerii. Cele care-s de doamne-ajuta sunt scumpe si la acelasi pret sau mai putin ai o gramada de variante mai bune. De la Skullcandy mai rasarite ar fi Aviator insa si aici ai alte variante mai bune la acelasi pret. In combinatie cu telefoanele castile ce sar de 100 de euro/dolari nu-si arata adevarata valoare. Iphone 5s si Samsungurile seria s au dacuri bunicele insa tot nu ofera calitatea audio pe care o ofera un dac/amp portabil ieftinel de 100 de dolari.

panda1
Posts: 38
Joined: 13 Oct 2008, 06:28

Re: Auditia in casti

Post by panda1 »

Observ ca se discuta mult despre casti,dar nimeni nu pomeneste absolut nimic despre amplificatorul de casti!Castile sant de impedante dela 16ohm la 300ohm,iar amplificatoarele sant cam de un singur fel[adica nu prea se stie pe ce impedanta este iesirea]Cum sa sune bine o casca de 300ohm intr-un final de 16ohm?Regula este absolut aceeasi ca la amplificatoare,adica impedanta de iesire=impedanta boxei.O neadaptare perfecta duce evident la pierderi de putere,frecventa,dinamica etc.Am studiat cateva scheme de ampuri pretentioase si m-am ingrozit; pur si simplu au facut un simulacru de adaptare cu cateva rezistente,adica mai mult decat penibil.Asadar vin in intampinarea fanilor de casti cu urmatorul model;amplificator 500mW trioda pur clasa A [deci cu TRANSFORMATOR DE IESIRE!] cu 6 impedante selectabile[16ohm,32ohm,40ohm,50ohm,150ohm,300ohm]Am ales impedantele cele mai vandute,dar se poate scoate orice valoare de impedanta[se modifica pur si simplu numarul de spire din secundar]Evident ca este all tube,si il voi prezenta in curand pe situl meu.Va doresc numai auditii placute,si astept intrebari si sugestii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

panda1 wrote:Am studiat cateva scheme de ampuri pretentioase si m-am ingrozit; pur si simplu au facut un simulacru de adaptare cu cateva rezistente,adica mai mult decat penibil.
ar fi normal sa dati niste exemple concrete. Deci, ce amplificatoare ati studiat la schema si au rezultat a fi penibile ?! (sa le stim si noi, sa le ocolim, sa nu aruncam banutii degeaba!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Auditia in casti

Post by tatatodor »

panda1 , nu uitati de 600 ohm ....e destul de folosita aceasta valoare.Chiar de baza ,zic unii....
Back in the days music was the only drug you needed

panda1
Posts: 38
Joined: 13 Oct 2008, 06:28

Re: Auditia in casti

Post by panda1 »

Ar fi neelegant sa dau nume de firme,dar netul este plin de scheme de tot felul si este usor de observat ca nu exista un selector de impedanta la iesire.Majoritatea sant cu tranzistori sau integrate unde de obicei impedanta de iesire este mica,deci nici vorba de sute de ohmi.De altfel ca de obicei voi apela la experienta lui momolo pt o evaluare corecta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

panda1 wrote:Ar fi neelegant sa dau nume de firme
parerea mea este ca-i neeleganta alta afirmatie:
panda1 wrote:Am studiat cateva scheme de ampuri pretentioase si m-am ingrozit; pur si simplu au facut un simulacru de adaptare cu cateva rezistente,adica mai mult decat penibil.
De la schema pana la cum se aude e cale lunga. Daca am sti cum se aude citind scheme, am fi boieri si am scuti multe esecuri in achizitii audiofile. Si pe netul romanesc exista anumite proaste obiceiuri care au la baza genul de afirmatii generale nesustinute de nimic concret sau adevarat (ca vorba aia, din taste se poate orice; eu stiu de proiectare unde exista vorba celebra, "hartia suporta orice"), le stim bine cu totii. Partea slaba e la realizari unde conationalii nostrii nu contribuie cu nimic la piata audiofila (desi toti din jur au realizari chiar notabile, de exemplu bulgarii cu Thrax, sarbii cu Karan, au si ukrainienii niste boxe de banda larga deosebite, lituanienii, ungurii, cehii cu Kronzilla si Pro-Ject, etc, etc. am dat exemple care-mi vin acum rapid in minte dar sunt multe).

Pe de alta parte consider ca adaptarea de impedanta la amplifurile pentru casti nu e o chestie atat de grava si de importanta (daca ne gandim la calitatea audio, aia care se aude la urechi - si nu e atat de important cat de tare ne zbiara castile in timpane.... poate pentru DJ-ei). Si cred ca am ascultat multe amplificari de casti, ba am peste 12 perechi de casti inclusiv amplificatoare dedicate (chiar si unul pe tuburi).
Mai degraba sunt importante etajul de intrare si adaptarea cu sursa (faimosul matching). Precum si multe alte "fleacuri" care se rezolva in 3 minute. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

In numai 2 ani de zile, din 2010 in 2012, Beats a vandut casti in valoare de peste 1 miliard de dolari. Iar in 2013, 59% din piata de casti din SUA era detinuta de Beats, un succes increbibil care se bazeaza pe superbul design al acestora, dar si pe sustinerea acordata de superstaruri ca Lady Gaga, Pharell sau Lyl Wayne.

O pereche de casti costa in jur de 200 de dolari, dar ubicuitatea lor in Statele Unite demonstreaza ca fanii nu se uita la bani atunci cind este vorba de calitate.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20 ... delaco.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ender25
Posts: 8
Joined: 22 Jun 2015, 08:28

Re: Auditia in casti

Post by ender25 »

Eu ascult ocazional la casti desi prefer sunetul sistemului meu stereo. Folosesc niste Audeze LCD 2 si, pana acum, am fost foarte multumit de rezultate! :)

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by brighty »

Zvonuri ca noul iPhone 7 va dispune de un set de casti cu mufa necorespunzatoare standardului jack, generand atat profit pentru companie, prin constrangerea utilizatorilor sai, dar si imensa risipa de device-uri electronice, care vor fi incompatibile si inutilizabile de catre posesori.

http://action.sumofus.org/a/iphone-head ... 75..ZkJZQ5" onclick="window.open(this.href);return false;

silviu2403
Posts: 3
Joined: 03 Jan 2016, 19:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Auditia in casti

Post by silviu2403 »

Salutare, eu am Akg K601 Reference amplificate din Ifi micro i DSD. Sunetul pentru mine este unul foarte bun. Ascult in special noaptea cand mai lucrez. Parerea mea este ca sunetul care il am acum in casti se poate egala cu greu intr-un sistem clasic. Jucaria asta mica de ifi a schimbat foarte mult sunetul in casti, scena mai larga, focus mai bun al instrumentelor, naturalete. Inainte am avut un Fiio e18.
Sistemul clasic de baza este format din Dynaudio Focus 220 MK2, 2 x Emotiva xpa-1, Audiolab 8000q, Sony x77es, Audio Technica LP120.

Imi face placere sa ascult si pe casti si pe sistem.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

silviu2403 wrote:Salutare, eu am Akg K601 Reference amplificate din Ifi micro i DSD. Sunetul pentru mine este unul foarte bun. Ascult in special noaptea cand mai lucrez. Parerea mea este ca sunetul care il am acum in casti se poate egala cu greu intr-un sistem clasic.
probabil mai trebuie sa asculti sisteme audio cu boxe. Am si eu castile tale (si inca peste zece perechi mai bune sau mai slabe) si le-am bagat intr-un numar mare de amplificatoare dedicate si diverse scule cu gaura de casti. Din punctul meu de vedere ceea ce se aude poate fi depasit usor chiar si cu sisteme modeste (trancotare) bine aranjate (evident, se poate sunet nesperat de prost si din scule scumpe!).
Chiar si boxe vechi cumparate cu 250 lei le da clasa acestor casti si la toate castile in general. Am ascultat cam tot ce este in materie de casti de top (inclusiv STAX cu toata instalatia) si sunt deja lamurit! Pe net unii raspandesc povesti nemuritoare despre casti!
In opinia mea e o mare poveste ca poti inlocui boxele cu casti. Boxele nu pot fi inlocuite!
Sunetul din casti are deficiente fundamentale daca discutam la modul absolut de o redare cat mai realista a inregistrarilor.
Bonus, mai si strica "ORL"-ul!
Dar, castile sunt ok daca e noapte si nu vrei sa deranjezi sau daca monitorizezi inregistrari sau daca vrei sa auzi despre ce e vorba. Insa o auditie de calitate implica mai mult!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

silviu2403
Posts: 3
Joined: 03 Jan 2016, 19:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Auditia in casti

Post by silviu2403 »

Niciodata nu asculti destul in materie de echipamente audio si mereu e loc de mai bine. Sunt multe boxe vintage care suna nesperat de bine, am Grundig Hi-Fi 506, Epicure Model 10, Soundlinear ML1, Tannoy 609. Toate pot creea o experienta acustica foarte buna. Ascultatul in casti este un compromis pana la urma. Si eu prefer oricand sa ascult muzica pe sistemul clasic, insa sunetul din casti in formula actuala este unul chiar multumitor pentru mine. Eu caut mai mult placerea de a asculta muzica pe termen lung, caut ca muzica sa nu ma oboseasca. Castile in combinatia cu ifi au un sunet relaxant, aerisit, spatial. Chestia asta idsd are un comutator de efect 3d, prima data am zis ca e o prostie, insa efectul nu afecteaza calitatea sunetului, face ca muzica sa nu o mai simti doar in casti, sunetele se aud parca din exteriorul lor, largeste scena si focuseaza instrumentele. Castile fiind deschise, efectul e chiar interesant. Eu am cumparat acest amplificator de casti dupa ce am citit de el pe un forum de casti din afara. Acolo il laudau foarte multi utilizatori. Daca ai curiozitatea iti recomand sa il asculti, eu zic ca merita.

Am mai avut Sennheiser HD 595 acum 4-5 ani, insa atunci nu aveam amplificator de casti si nu pot spune ceva despre ele, sunau ok pe un nokia n91 care avea un amplificator dedicat de casti in el. Oricum iesirea de casti era foarte puternica.

Am mai ascultat HD 518 insa mai mult imi plac akg, sunt parca mai moi, mai naturale. E doar o impresie...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Auditia in casti

Post by momolo »

Evident, asa cum am spus mai sus, e numai punctul meu de vedere.
Si nici macar nu te pot contrazice, dimpotriva, in ceea ce spui regasesc si unele concluzii de-ale mele.

Dar eu despart auditia (audiofila :lol: ....zic asa sa pun sare pe rana trancotarilor) de "conspectarea" a ceea ce este pe un disc sau banda. Cu castile "conspectez", analizez, vad despre ce e vorba si e chiar frumos in cazul castilor bune amplificate cu chestii bune (asa cum ai zis) insa daca vreau cu adevarat sa ascult muzica, asta merge numai pe boxe (intr-un sistem audio bun si evident, e doar punctul meu de vedere).

Cel mai mult ma deranjeaza afectiunea aparatului auditiv uman de catre casti, de orice fel. Cei care utilizeaza mult castile ajung inerent sa aiba probleme medicale la aparatul auditiv. Parerea mea este ca si utilizarea moderata creeaza probleme, defapt orice utilizare a castilor aduce o afectare.

Si evident, toata lumea stie, exista casti mai nocive decat altele. Cele deschise conventionale sunt cel mai putin daunatoare, apoi urmeaza cele pe compresie si la urma, cele mai rele sunt "doapele".

Pare banal ce spun, ar trebui sa stie si copiii de gradinita insa observ multi tineri care habar nu au (nu le-a zis nimeni) si de aceea stau toata ziua cu "doapele" la presiuni mari sau foarte mari. De aceea in ultima decada am intalnit din ce in ce mai multe persoane tinere cu probleme de auz, adica semi surzi, tari de urechi. Va fi nasol de ei spre batranete!

Cat priveste AKG 601, eu cand le-am cumparat de la un prieten forumist, acesta si-a pastrat o pereche Sennheiser HD 595 (sper sa nu gresesc modelul, pe atunci erau topul marcii) in detrimentul AKG-urilor 601. Atunci am facut o scurta proba cu ambele si spre fericirea noastra, mie mi-au placut mai mult AKG (care erau de vanzare) si el prefera SENN-urile pe care nu dorea sa le dea. Avea atunci amplif dedicat, unul chiar foarte bun de la Little Dot, un solid state, daca nu ma insel cel balansat (sau nu retin, poate cel nebalansat dar si ala e foarte bun). Eu am luat dupa aia unul pe tuburi, mai adecvat AKG-urilor, casti ceva mai analitice si mai reci.

Ulterior mi-a imprumutat un prieten AKG 701 (parca 701 si nu 700), adica modelul superior. Chiar as spune ca nu mi-au placut prea tare desi am avut pe ce le pune (diverse) si le-am avut mai multa vreme in care nu le-am folosit. Defapt, sa descriu precis, erau din prima superioare modelului detinut de mine, 601, in ceea ce priveste rezolutia si precizia. Insa pe mine nu ma incanta doar rezolutia si precizia, sunetul trebuie sa aiba multe alte merite ca in final sa semene cu sunetul real.

Astfel, desi modelul 601 parea mai naclait ca rezolutie, era mai muzical, mai rotund si mai bland, per total mai placut si evident, mai putin obositor.

Dar e si problema de amplificare la mijloc (pe langa problema de gusturi). Fara dubiu, 701 aveau nevoie de un amplif si mai special, si mai potrivit! E un model greu de potrivit! Insa nu cred ca le-ar fi disparut nicicum acel carater rece si analitic. E si chestie de gusturi, unii chiar asta cauta, eu nu.

Apropos de treaba asta - am observat, in cazul castilor si amplificarii dedicate se aplica aceleasi reguli si exista aceleasi probleme ca in cazul boxelor si amplificarilor. E un fenomen identic dar miniatural. Matchingul la casti/amplif nu e cu nimic mai simplu decat cel de la boxe/amplificare! Dimpotriva, tind sa cred ca problema e si mai incurcata decat la boxe! Aceleasi casti pot prezenta diferente enorme de la o amplificare la alta. Pana si cablul de la casti poate schimba sunetul la fel de dramatic ca cel de boxe!

Am mai constatat ceva, e o mare iluzie sa credem ca un amplif bun de casti e bun cu orice fel de casca! Nici vorba! E ca la boxe! Sau mai rau! De aceea eu daca as fi pasionat de casti mi-as alege un sistem gata combinat, amplif cu casti dedicate. Si cred ca as alege un sistem complet STAX deoarece mi se par cele mai bune casti din toate cate am auzit vreodata. Culmea, pe locul doi as pune niste.... SONY mari, uriase si vechi, model cam de la sfarsitul anilor 90 de care nu mai dau si la care am uitat indicativul. Culmea, erau pe compresie si proveneau de pe piata USA!

Anul trecut chiar am fost solicitat de un constructor DIY-comercial sa testez un amplif de casti. Mi-a luat o luna sa ma dumiresc ce probleme avea ampliful (doream sa explic cat mai exact problemele auzite - :) usor de auzit, greu de povestit!) si mi-au fost de mare ajutor cele 12 perechi de casti ale mele (sau mai multe, nu am stat sa le numar). E ca la boxe, daca vrei sa analizezi cu adevarat un amplificator, trebuie sa ai o droaie de boxe, in cazul asta o droaie de casti. Cu ocazia asta am gasit o mare potrivire cu niste casti din colectie, niste KOSS 4X din 1984 care au 8 ohmi. Culmea este ca ampliful respectiv, pe tuburi cu traf de iesire, are selectie de impedanta la iesire, defapt selectie de sectiune la traf. Si evident nu avea pentru 8 ohmi, e o valoare rara, mai ales intalnita la castile vintage. Cu toate astea se potriveau de mare fel (culmea, nici macar pe sectiunea minima asa cum e logic inginereste, ci pe sectiunea urmatoare); nu am auzit acele KOSS mai bine de atat cred ca niciodata. Iar cu AKG 601 ampliful nu se potrivea mai deloc indiferent ca avea iesire pe impedanta respectiva, probabil nu "le ducea", expresie atehnica. Asta in conditiile in care am walkman'e (cass sau cdplayer) care zburda, se joaca cu AKG 601 la tensiunea de 3V din doua baterii!

Astfel, gasirea unui matching intre casti si amplificare dedicata nu e cu nimic mai simpla decat gasirea matchingului intre boxe si amplificare! Dimpotriva, imi pare ca-i si mai nasoala plus ilogica situatia!
Deci aviz amatorilor care baga casca in prima gaura si judeca! (nu mai discut de rodaj!)

Insa, dealungul timpului nu am avut nimic in materie de casca care sa depaseasca sistemele mele cu boxe, chiar trancotare.
Pe boxe feelingul e cu totul altul si seamana mai mult cu realitatea, se apropie mai mult de ceea ce trebuie (din punctul meu de vedere). Castile genereaza o lume a lor in sunet, un pic sau mai mult falsa, sintetica, deci cam multa iluzie. Plus ca ne afecteaza la ureche, ceea ce nu-i bine deloc!

De aceea, in domeniul asta as sfatui pe cei care cred ca pot inlocui un sistem conventional cu boxe bune (si evident scump, asta e problema) cu niste casti bune in speranta ca e mai ieftina calea asta (contabil, este mai ieftina!) sa incerce totusi sa mearga pe varianta boxe. Castile sunt utile in anume cazuri (nu vrei sa deranjezi, vrei sa monitorizezi mai ales in miez de noapte, calatoresti, etc) dar nu pot inlocui un sistem audio conventional (audiofiliceste vorbind :D , sa moara trancotarii de necaz! ).
De multe ori am ascultat diverse discuri pe casti (combinatie buna, top) si aveam o parere, percepusem interpretarea si muzica intr-un fel, era fain, eram multumit. Apoi ascultam aceelasi discuri pe un sistem conventional cu boxe (bun sau foarte bun). E cu totul altceva, parca descopeream prima oara muzica respectiva, constatam ca imi scapasera destul aspecte importante, era alta traire a muzicii, mai aproape de realitate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Auditia in casti

Post by vjvarta »

eu ascult la casti doar banda (mag, deck) si vinil deoarece imi ofera oarecare intimitate si astfel pot sa percep mai bine aroma analogului cu toate detaliile si atmosfera lui. digitalul e pt boxe, merge cand vrei sa nu fie liniste in camera ( a nu se intelege ca am ceva cu digitalul, dimpotriva).
castile din dotare sunt niste Pioneer SE-M390, Sony MDR-XD200 si niste Sennheiser HD 250 linear care au 300 ohm impedanta si suna cam plat si pitigaiat pe orice le pun. am cautat amplifuri de casti pe ebay (nimic pretentios bineinteles) dar la majoritatea nu scrie ce impedanta suporta si nu vreau sa mi iau ceva doar sa mi dea castile mai tare. daca are cineva cunostinta de vreo chinezarie care sa suporte 300 de ohm , astept sugestii caci vreau sa vad cum suna cand sunt conduse cum trebuie.

Post Reply