HiFi ARENA 2008

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: HiFi ARENA 2008

Post by felixx »

As putea spune ca daca nu ne lua oboseala si daca felixx nu trebuia sa mearga la gara, am fi lungit vorba pana dimineata.
Oake,daca mai stateam la masa 8) :lol: ...trebuia sa pregatim ...cam in doua ore max....ceva pungulite. :lol:
Mi-a facut placere.

Cat priveste cealalalta auditie,am ramas placut surprins. :mrgreen: si sa stii ca incintele alea trebuiesc pastrate pentru viitoarea Hi Fi Arena.Bibicu' nu scotea nici un cuvant :lol:
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

felixx :lol:
Cat priveste cealalalta auditie,am ramas placut surprins. si sa stii ca incintele alea trebuiesc pastrate pentru viitoarea Hi Fi Arena.Bibicu' nu scotea nici un cuvant
omul ala a scapat basma curata! Daca erau puse la hihiarena i le beshteleam si pe ale lui! :lol: (un pic, piculetz! :lol: )

Acum, serios, cam pe acolo incepe, insa aveau si ele anumite bubulitze pe care dealtfel le-am trambitzat la fatza locului. Anume, un pic intzepate.
Cica dupa aia le-a aranjat. Inca nu am mai avut timp sa trec, sper in curand. Motivul?!, Simplu! Pur si simplu imi face placere sa ascult sistemul ala, e pura MUZICA! Ulterior un bun amic neforumist a exclamat "-Abia acum imi dau seama ca nu ai cum sa apreciezi mare parte din muzica, in special clasica, daca nu ai pe ce o asculta in astfel de conditii!"......Mi-am adus aminte de mine acum multi ani cum alegeam muzica. Alegerea era mai mult dictata de sistemul audio, calitatea audio la auditia diverselor inregistrari, astfel ca multa muzica nu o apreciam, pentru ca nu aveam pe ce s-o inteleg.

Insa asta e si farmecul, ca mereu e ceva de lucru la un sistem bun. Iar asta o faci de drag si cu placere, ca si cand lucrezi la opera ta.

Si intradevar, alea sunt incinte care mergeau cat de cat la camera de hotel, insa in camera aia sunt totusi mici. Exista suratele lor mai mari care merg acolo mai bine.

Iar de fatza era doua personalitati publice care ulterior si-au exprimat admiratia. De aceea eu nu am facut decat cateva poze pe care le tin ascunse. Nu cred ca le-ar place sa fie postati aiurea pe net si nici tie nu ti-am cerut voie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: HiFi ARENA 2008

Post by LEKTOR »

Referitor la partea video - ce surse foloseau - hardware/dvd,satelit,etc si software/bluray dvds,etc ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by momolo »

LEKTOR
Referitor la partea video - ce surse foloseau - hardware/dvd,satelit,etc si software/bluray dvds,etc ?
practic toti, inclusiv pentru proiectorul ala Panasonic (care era grozav) foloseau playere blueray si discuri demo.
Insa la nici unul nu am vazut imagine de top.

De exemplu, anul trecut venise SONY cu un panou mare pe care se dadea imagine dintr-o camera video HD. Imaginea aia era pur si simplu fabuloasa, ramaneai masca!
Alta chestie fabuloasa de anul trecut era un retro-proiector SONY (....tot SONY!) care rula filmul de animatie "Nemo".
Si mai erau destui anul trecut care s-au ingrijit special de imagine. De exemplu Panasonic rula un film cu agentul 007 dintr-un player HD, cred ca fostul format DVD-HD ala disparut, sunetul pe un sistem surround Panasonic deloc prost, lumina stinsa, era impresionant. Hitachi avea niste plasme care se vedeau grozav la culori, foarte naturale, cei cu Pioneer tapetasera peretii unei camere cu multe plasme anul trecut printre care si una foarte mare (iar anul asta aveau numai 3 bucati si un amarat de LCD Pioneer care demonstra fara voie ce nashpa e LCD-ul pe langa plasme), practic toti au coborat stacheta in mod vizibil.

Anul asta, atat sambata cat si duminica, nu am vazut nici o imagine de referinta, nici chiar la Pioneer pe KURO unde chiar le-am spus ca se poate mult mai bine (nu era prost, insa se putea mai bine).

Practic nu si-au dat interesul.

Imaginea cea mai buna, de exemplu pe o plasma, o obti dupa rodaj, cautand cablurile cele mai bune, cautand calea cea mai buna intre sursa ta video si panou (adica HDMI sau YUV sau chiar banalul RGB care in unele cazuri se poate vedea grozav), si chiar cablul de curent are mare importanta pentru imagine, nu mai zic si de folosirea unui filtru de retea care poate aduce imbunatatiri sau reglajele video facute cu atentie.
Nimic din toate astea, au adus panourile plasma sau LCD, le-au trantit acolo, le-au pus pe DEFAULT (la intrebarea mea, adica de ce se vad diferit cu aceeasi imagine, unii mi-au spus clar ca sunt lasate pe setarile default), au bagat sursele cu ce cabluri de doi bani au gasit si asta basta!

Iti spun ca acasa, pe plasma mea amarata HDready si dintr-un player NMT de doi bani, se vede mai bine decat multe combinatii video de acolo cu fisiere demo (dar asta dupa ce am rodat-o, dupa ce i-am gasit cabluri bune, calea cea mai buna de semnal, setarile cele mai bune chiar si din player, unele perverse si care nu sunt logice, etc)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: HiFi ARENA 2008

Post by oake »

momolo wrote:oake

Iar treaba cu "personalitatile"...sa nu exageram. Mi-a facut placere sa stam la un pahar de vorba si la o auditie de taina. Fara indoiala urmeaza altele, caci ce inseamna oare audiofilia fara MUZICA ?!
oake, sa-mi spui masura la tricou. Vreau sa-ti printez unul cu "I love mp3"
Treaba cu "personalitatile" o pot argumenta insa dialogul ar intra intr-o sfera cam personala ceea ce nu-mi pot permite in spatiul public,un motiv in plus sa ne reantilnim,de ce nu? la un pahar de vorba si la o auditie,cum bine spuneai.

momolo niciodata,dar niciodata nu am simtit nevoia sa perii pe nimeni si asta banuiesc, din doua motive:
- nu sunt croit pe asa ceva,ba chiar imi repugna gestul in sine si persoanele care o fac.
- nu am nevoie de atitudinea asta...pot obtine si obtin rezultate mult superioare prin "simplul" si "banalul"dialog bineinteles argumentat.

Despre treba cu tricoul hai sa zic ca,cu vopseaua serigrafica o mai scoti "la vopsea",dar ce te faci cu materialu' ? :lol:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: HiFi ARENA 2008

Post by LEKTOR »

Conteaza mult setarile la display - default e departe de imaginea ideala

Pioneer are un demonstration dvd pt panelele Kuro - am ambele versiuni '07 si '08 si mi se par f. bune ca demonstratii.

http://www.demo-world.eu/demo-dvds/pion ... c-2007.php



Sony a scos o serie limitata de dvduri SUPERBIT - apoi au renuntat la ele cind au scos bluray - le facea competitie serioasa - adica de ce sa mergi pe blu cind si superbitul se vede la fel ?

http://www.sonypictures.com/cthe/superb ... erbit.html



Alte dvduri de demonstratie - Planet Earth bluray si Disney Pixar blu ray

plus altele - http://www.remotecentral.com/features/bestdvd.htm
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

bibicul
Posts: 4
Joined: 24 Oct 2008, 15:11

Re: HiFi ARENA 2008

Post by bibicul »

Am fost si eu la hi-fi arena 2008 - joi, vineri si sambata...3 camere(le stie toata lumea) mi-au atras atentia, unde se auzea muzica si camera de la Big Bang(cu piese interesante, dar in combinatii nefericite), de unde chiar am dorit sa cumpar ceva, dar stilul de a face afaceri al patronului m-a facut sa ma recuz!

Multumiri lui Jack, Paul Hafner, reprezentantilor Electrocompaniet pentru amabilitatea de a suporta cd-urile personale!!!

Regret neparticiparea altor firme din Bucuresti si provincie: Highfidelity - cu Lavardin, cei cu B&W si Classe, Inauditu, Hifiexpert, Realacustic, etc.

Vazand abia acum ca s-a facut referire la mine privitor la audierea acelor boxulitze handcrafted by Iura, trebuie sa spun ca intradevar mi-au placut!!!

Fiind facute dupa ureche si din resturi sunt o realizare de exceptie as putea spune. Daca vrei sa iti bati joc de boxele cuiva le pui pe alea in paralel...asta nu inseamna ca ar fi foarte ieftine, si sunt optimizate astfel incat sa cante muzica si nu sunete!!! In seara respectiva am stat pana tarziu sa le ascult si mi-a facut placere!!! :wink:

Si fiind optimizate sa cante pe podea, cel mai bine canta "pe podea"?!? :shock:

Asta nu inseamna ca se pot compara cu sistemul de referinta din camera mare! Acolo, mai ales dupa ce a sosit si preul Accuphase 2810 e altceva! Sistem foarte sensibil la orice modificare: uneori mi-a placut enorm cum suna, alteori nu, dar in ultima configuratie este peste tot ce am audiat la hi-fi arena sau alte parti! Un sunet curat si foarte muzical!!!

Post Reply