TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii

Post by dj_italo2001 »

"TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii"
Pai cum sa zic eu...de mic mi-au placut, in primii ani de surubareala si facut diverse montaje inevitabil am avut contact cu "lampoacele"....atat bune cat si rele.

Dupa cca 30 ani in electronica am ajuns la urmatoarea concluzie:

Decat o lampa iefina (de buget, china) mai bine un tranzistor de top japonez.
Vrei sunet precis, neutru, cat mai apropiat de cel din studio ? UITA de lampi !
Vrei sunet placut, usor de digerat, care sa fie placut colorat ? Lampa este raspunsul ! Este cel mai ieftin "procesor" de sunet ana(o)logic, foarte simplu si usor de implementat. Din fericire cu puterea mare de calcul (si ieftina actual) un DSP rezolva problema (aproape) la fel ca si tuburile.
Asa ca celor nemultumiti de sunet le recomand un amplif SS chiar si vintage + boxe cat de scumpe isi permit decat un amplih pe tuburi si boxe mai ieftine.
Motiv pentru care m-am scapat de toata haudiofilia chinezeasca si am ramas in zona SS-ului japonez de studio.

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii

Post by Mokep »

Lampile sunt foarte bune de exemplu la amplificatoarele de chitara unde se urmareste un anumit sunet, o anumita coloratura. Eu detin asa ceva, 22w care pot zdruncina toata camera serios de tot(dar la ureche nu deranjeaza). Am avut un Vox pe tranzistori de 15w, acesta pare o gluma proasta in comparatie. Distorsiunile la lampi se intampla intr-un mod foarte imprevizibil si intr-un spectru lafel de neanticipat; azi suna cumva, maine altfel; nu sunt doua zile la fel, dar mereu frumos daca e in parametri.

Ascultarea vs prestatia live:

Why don't musicians use audiophile speakers? via PSAudio
https://www.youtube.com/watch?v=w2iAqepNnow" onclick="window.open(this.href);return false;

Totusi sunt oameni care inca se pricep foarte bine si la cele pentru auditie, ca de ex cei de la McIntosh, USA.

Un link cu un amplif Telefunken pe lampi din 1937 la lucru; asa ceva mai rar:

Historic 150W Tube Amplifier Telefunken Ela V407 from 1937
https://www.youtube.com/watch?v=BoEjXA3pTTA" onclick="window.open(this.href);return false;

vidax
Posts: 21
Joined: 02 Jan 2009, 04:00
Location: Boldesti-Scaeni, Prahova
Contact:

Re: TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii

Post by vidax »

dj_italo2001 wrote:"TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii"
Pai cum sa zic eu...de mic mi-au placut, in primii ani de surubareala si facut diverse montaje inevitabil am avut contact cu "lampoacele"....atat bune cat si rele.

Dupa cca 30 ani in electronica am ajuns la urmatoarea concluzie:

Decat o lampa iefina (de buget, china) mai bine un tranzistor de top japonez.
Vrei sunet precis, neutru, cat mai apropiat de cel din studio ? UITA de lampi !
Vrei sunet placut, usor de digerat, care sa fie placut colorat ? Lampa este raspunsul ! Este cel mai ieftin "procesor" de sunet ana(o)logic, foarte simplu si usor de implementat. Din fericire cu puterea mare de calcul (si ieftina actual) un DSP rezolva problema (aproape) la fel ca si tuburile.
Asa ca celor nemultumiti de sunet le recomand un amplif SS chiar si vintage + boxe cat de scumpe isi permit decat un amplih pe tuburi si boxe mai ieftine.
Motiv pentru care m-am scapat de toata haudiofilia chinezeasca si am ramas in zona SS-ului japonez de studio.
Ai lucrat ca electronist o buna perioada de timp intr-un studio de inregistrari sau banuiesti ca intr-un studio suna asa cum iti place tie? Sau n-am inteles eu ?

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii

Post by dj_italo2001 »

Am avut ocazia sa stau (nu foarte mult timp) in preajma unor sunatisti si clar mie personal NU imi place sunetul de studio, dar nici cel supra "procesat" de lampa...adevarul e undeva pe la mijloc.
Doar ca lampa face ceva placut mintii umane...ii sa senzatia ca e mai mult de "rumegat".
Merge la amplificari de instrument, merge atunci cand esti nemultumit si de sunet si vrei ceva in plus, dar nu merge atunci cand vrei sa analizazi la modul cat mai obiesctiv informatia audio.
Motiv pentru care totusi prefer "raceala" ss-ului in detrimentul lampilor.
Cat despre eterna disputa haudifilie vs studio nu vreau sa aprind iarasi foc de paie, orgoliile fiind si asa mari prefer sa o lasa asa...
Pentru cei cu dare de mana foarte bune si chinezariile frumos spoite cu tuburi care "scanteiaza" cand descarca intre electrozi si apoi mor intr-un nor de fum...:)

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii

Post by hondaru »

Dj probabil studioul in care ai apucat sa intrii era unul la limita profesionalismului insa un studio serios este cu totul alta mancare de peste. Este adevarat ca sunetul pe care-l auzi acolo este cu totul altul fata de ce esti obisnuit si automat creaza repulsie dar asta nu inseamna cu nu este bun.
Faptul ca ai ascultat probabil doar chinezarii pe tuburi nu inseamna ca nu exista si aparate care suna cu totul fabulos si fara pic de coloratie. Sa nu uitam ca imprimarile din anii 60 au fost facute cu aparatura pe lampi si suna fara cusur (sigur ca in orice exista si exceptii).
Tuburile au fiecare amprenta sonora functie de producator si de materialele folosite si de aici intreaga tevatura din jurul lor. Daca nu ar fi atat de energofage si caldura degajata ar fi mai mica poate ar castiga multi adepti. Mai este si impedimentul pretului pentru ca un amplificator serios implica niste transformatoare facute cu maiestrie de cele mai multe ori manual care costa pe masura. Daca totusi stau sa ma gandesc bine, un amplif pe lampi de calitate costa mai putin decat unul SS. De exemplu Shindo produce niste aparate de exceptie si la comparatie sa zicem cu Tidal sau MBL sau altii de aceelas calibru sunt chiar ieftine! Ce-i drept putini isi pot permite aparatura de asemenea calibru si infinit mai putini sunt propietarii de asemenea aparate care scriu pe forum.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii

Post by Mokep »

Lampi la lucru in amplificator chitara, dintre cele mai ieftine de acest tip, costa cam 700Euro nou.

Via Mick &Dan @Pedal Show, 2-3 minute ca idee :


https://www.youtube.com/watch?v=XBOjIVs4b7o&t=1845s" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TUBURI ELECTRONICE - pareri generale si diverse discutii

Post by momolo »

Eu il inteleg pe dj_italo2001. Omul mi se pare in mod cert, pasionat si stie ce spune, adica si-a dat silinta si nu vorbeste din citite sau povesti.
V-ati luat degeaba de el. In felul lui are dreptate. Mai mult decat credeti sau vreti sa credeti.
Cat priveste "sunetul de studio", e bine sa vorbim despre chestiuni pe care le-am trait. Nu fantasme.
Am auzit in cateva ocazii "sunet de studio" care ar determina diversi audiofili de aici sa-si reconfigureze credintele si fixatiile (eventual sa-si taie venele). E o poveste aia cu "sunetul de studio" steril, informativ, neplacut, tra la la. Exista parodii de studio cu asemenea sunet, exista si studiouri adevarate unde daca ai privilegiul sa asculti, mergi dupa aia acasica si pui toporul pe scularaia haudiofila. In lumea profesionistilor e ca peste tot, multi lautari, putini maestri. Primii fac cel mai mult zgomot de parca numai ei ar exista pe lume.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply