VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by Obelix »

Mda, "analogicii" numai de modestie nu o sa moara, nici de "open minded" :lol:
(la fel se poate spune acelasi lucru si despre "partea adversa", probabil de aia "cluburile audiofile" nu a sa fie operationale prea curand... :| )

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by momolo »

Mda, "analogicii" numai de modestie nu o sa moara, nici de "open minded"
e posibil ca lucrurile legate de "open mind" sa stea un pic invers de cum ti le imaginezi tu, acum.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by audioexpert »

cine a facut setarea la pick-up?

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by felixx »

Din punctul meu de vedere,vinilul a sunat mai bine decat cd-ul pe Triangle-Acuphase.
cine a facut setarea la pick-up?
Conteaza?
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by momolo »

Conteaza?
conteaza foarte mult pentru cei care se uita in jurul lor (la reactia celorlalti) sau in reviste (la review-uri) ca sa inteleaga daca ce aud cu urechile lor e bun sau prost! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by West »

felixx wrote:Din punctul meu de vedere,vinilul a sunat mai bine decat cd-ul pe Triangle-Acuphase.
Ai putea detalia in ce fel a sunat vinilul mai bine? Eu nu am ascultat si nu am o opinie contrara, dar sint tare curios, poate explica cineva care sint aspectele sunetului la care vinilul a invins cd-ul?
Sa nu veniti cu textul 'la toate'. Ca il voi considera necredibil, deci gluma. :)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by SOLO »

Citesc cum momolo o tine inainte cu vinilul si de cele mai multe ori ma face sa ma gandesc la expresia "magarul intre oi" . E greu sa accepti ce spune daca nu ai ocazia sa experimentezi.
West , stateam si ma gandeam daca m-ar intreba pe mine cineva "de ce suna mai bine vinilul" sau "ce are in plus" , ar fi imposibil sa-i explic . Este ca si cum ar trebui sa-i explic lui frate-miu care asculta mp3 pe cea mai tare placa de sunet si cele mai tari boxe de la media galaxy de ce imi pierd vremea pe forumul nostru si mai ales de ce tin in casa mormanul de fiare . In conluzie , nu m-ar intelege decat daca l-as cara dupa mine cateva saptamani ca sa se convinga singur . Urechea trebuie antrenata , stim cu totii asta .
Eu nu cred ca voi trece niciodata pe vinil din motive care nu au legatura cu muzica , dar recunosc ca cel mai natural sunet se obtine cu vinilul . Nu mai zic de situatiile penibile cand o sursa relativ ieftina dar bibilita cum trebuie da ceata la unele digitale de mii si mii de euro . Am vazut asta de atatea ori ..

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by West »

Eu am judecat asa: sunetul redat are niste parametri, cum ar fi rezolutie, neutralitate, fidelitatea detaliilor, dinamica, etc. Mai putem analiza comparativ cele 3 parti(didactice) ale spectrului sonor.
Si am tot sperat ca cineva chiar va putea explica, daca poate, nu am pus cutitul la git nimanui, in care anume aspecte ale sunetului redat s-a manifestat suprematia vinilului.

Apoi, aceasta formulare: 'naturalete a sunetului redat'.
Oare nu abuzam de acest epitet, oare cita acoperire are el in realitate?
Mergem la concerte live. O sala are alta acustica decit alta, o vioara sau un saxofon, sau un pian are alt timbru decit alt instrument similar, de marca sau vechime diferita.
Un violonist sau un saxofonist are alt 'sunet' decit alt muzician, acela este brand-ul lui.
In muzica live, totul este atit de diferit. La un moment dat am auzit o parere cum ca o vioara era acordata putin mai slab pentru ca nu fusese folosita mult timp si era necesar sa fie protejata.
Daca trecem la inregistrarea si masterizarea muzicii, plonjam intr-o alta mare de variatiuni ale sunetului rezultat.
Noi, audiofilul, in aceast univers de diferente micro sau macro in sunetul ce ne intra in ureche, chiar mai putem spune ca ala este mai natural decit celalalt?

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by felixx »

Ai putea detalia in ce fel a sunat vinilul mai bine?
Vinilul are acea textura bogata ce produce un sunet deschis si echilibrat,cu o dinamica reala si o informatie completa asupra instrumentelor ambientale adiacente.
Suna foarte detaliat insa niciodata intepat.Pot spune ca are un continut de detaliu usor "incalzit".O definitie mai buna in spectrul medii-inalte.
Nu sunt prima data la acest tip de comparatii.
As putea spune ca vioara sau chitara au un castig in claritate si au o mai buna separare iar imaginea per ansamblu este mai putin dreapta.
Mai mult,timbrul instrumental este mai curat,cu mai mult aer,lasand sa se auda acea naturalete specifica scenei live.
Cu toate ca vinilul are o definitie mai mare,niciodata nu mi-a sunat intepat si mi-a oferit nenumarate detalii care mi-au placut.
In seara respectiva am optat pentru vinil 100%.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by West »

Multumesc, felixx, pentru aceasta caracterizare a sunetului de vinil.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by momolo »

West asa cum zice si SOLO, trebuie sa asculti si-ti dai seama singur. Ti se pare ca se abuzeaza de termenul de neutralitate insa acesta vine automat in mintea oricui dintr-un singur motiv, suntem programati genetic pentru "impacarea" cu sunetul natural, e ca si cand respiri aer, nu-ti dai seama ca respiri insa daca stai o vreme intr-un aer poluat sau fum, dupa ce iesi la aer curat dintr-o data iti dai seama ca respiri.

Ca sa stie toti trancotarii - vinilul are o banda de frecventa mult superioara formatului CD-audio dar si celor de inalta rezolutie mergand pana la 5Hz....50.000Hz functie de cum e taiat discul si de doza/preamp. Multi (necunoscatori) ar spune ca ce avem noi nevoie de frecvente superioare spectrului audio atata vreme cat abia auzim 15.000Hz?! Ei nu cunosc complexitatea sunetului cat si faptul ca majoritatea sunetelor complexe au in regim dinamic sub-armonici care se intind intr-un spectru mult mai mare decat cel considerat audio-omenesc, adica 40Hz....20.000Hz. Mai simplu spus, ceea ce auzim din natura poate avea combinatii de frecvente care depasesc cu mult acest spectru standart. Daca tai acele frecvente, dintr-o data sunetul devine fals pentru urechea umana care nu le aude direct ci doar aude combinatiile si sub-armonicile, acestea disparand o data cu "castrarea" benzii audio extinse ultra-sonic si infra-sonic.

Apoi mai e treaba cu refacerea sinusoidei (prin definitie curba) din niste nivele alaturate ca niste dinti de fierastrau, adica dintr-o forma complet nefireasca in natura. Oricat de fina ar fi aceasta refacere tot va purta in ea ceea ce este nefiresc in natura. Astfel ca se poate spune, este o pacaleala. Iar urechea, defapt creierul se lasa foarte greu mintit cand vine vorba de auz, un simt primar care poate fi pacalit mult mai dificil decat ochiul. Intai auzi inamicul si apoi il vezi, chestie valabila de milioane de ani, e in codul genetic.

Diferenta la ureche intre analog si digital este cam asa - ultimul pare mai simplu, e ca o simplificare a primului, ca un soi de reductie. De aceea am spus mereu ca CD-audio si SACD-ul sunt mp3-urile analogului. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by audioexpert »

felixx wrote:


Conteaza?[/quote]

La pick-up ul acela da, enorm. Este deferenta dintre a suna bine sau prost.


Vreti sa stiti istoria lui................... e foarte interesanta.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by Kostas »

Votez cu analogul ... dar "never say never".

Pe vremuri eram satul de paraieli, doze proaste, preamplificari nepotrivite pentru doze, de maguri greu de manevrat si intretinut, de benzi prinse (tineti minte cum era cand paradeai cate o banda sau caseta care nu era a ta, ce emotii traiai)

Acum sunt la fel de satul de digital, de ceea ce se numeste "crispy sound" si am la dispozitie solutii analogice rezonabile .

Dar.. asta e situatia azi 18.11. 2009. Maine sau mai tarziu poate aparea alta solutie poate digitala, poate o combinatie analog-digital care sa fie mai buna. Mai multe nu spun desi am informatii, pentru ca pot fi considerat dus cu pluta.
De aceea vreau un club audiofil esoteric, restrans si selectiv in care sa poti spune unele adevaruri fara sa isterizezi masele traco-trancotare ! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by doru »

Cu scuzele de rigoare, ca aduc discutia pe un taram (cel culinar) ce nu are legatura cu audiofilia, as compara diferenta dintre vinil si suport digital, cu diferenta dintre un aliment natural si unul (super)prelucrat. Painea (noastra, cea de toate zilele) neagra, facuta din faina de grau neprelucrat, este mult mai sanatoasa si bogata in o serie de elemente absolut necesare organismului, elemente care, prin prelucrare, se pierd (ex.: continutul de fibre). Desigur, painea alba, mai ales cea rumenita, proaspat scoasa din cuptor, este mult mai gustoasa si aspectuoasa, dar continand si toate ingredientele daunatoare sanatatii (continut glicemic ridicat).
Cam asta ar fi, dupa parerea mea, diferenta esentiala dintre vinil si suport digital, adica diferenta dintre natural si prelucrat. Cu cat sunetul este mai prelucrat in procesul sau de inregistrare si redare spre auditie, cu atat mai mult ne indepartam de originile sale. Sunetul ajunge sa se “deprecieze” mai mult sau mai putin cu fiecare treapta superioara de prelucrare si suport de redare (sunet original, live – vinil – banda magnetica – CD – mp3 – etc). Partea proasta este ca, in continua dezvoltare si perfectionare a tehnologiilor de inregistrare, stocare, redare a sunetului, urechea ascultatorului ajunge inevitabil sa se deformeze si sa aprecieze ca acel sunet este cel placut si corect. Daca ii spui astazi unui pusti de 15 ani ca muzica se poate asculta de pe vinil sau banda magnetica se va uita chioras la tine, gandind ca, in cel mai bun caz, esti un batran putin cam dus. Exista chiar genuri muzicale (din categoria muzicii electronice) care se bazeaza pe sunetul digitalizat, caz in care, uneori, un suport digital de redare poate fi mai adecvat auditiei.
Recunosc ca, din motive practice, ce tin in principal de comoditate, folosesc cu precadere sursele digitale la auditie. Ma voi opri insa cu siguranta la CD (SACD). Intre timp am scos vinilurile si pick-upul de acu’ 20-30 ani de la “naftalina”.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by West »

Kostas wrote:Votez cu analogul ... dar "never say never".
Acum sunt la fel de satul de digital, de ceea ce se numeste "crispy sound" si am la dispozitie solutii analogice rezonabile .
Poate ai mai imbatrinit si digitalul aduce prea multa informatie de procesat? :roll: :lol:

Kostas, forumul acesta nu include masele trancotare.
Chiar daca informatiile tale frizeaza sf-ul, ar fi interesant sa povestesti ce stii. Ce aveti toti de sinteti asa crispati?
'Stiu eu, dar nu spun'. Nu am putea sa ne relaxam putin si sa stam de vorba ca oamenii? :roll:

Post Reply