CLUBURI AUDIOFILE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Obelix bag de seama ca iti trebuie un cassdeck bun! :) Nici eu nu prea credeam in "flururasul" ala de banda la 4,75 pana am dat de primul cassdeck bun!

Ma intreb ce fatza ai face daca ai auzi un cass de calitate pe o amplificare high-end de 100K pe care se aude TOT ! Am asistat chiar si la faza in care unii credeau ca ruleaza sursa digitala 30K dar in loc de asta era un cassdeck din 1980 ascuns in spate, pus pe podea la modul foarte putin audiofil. :D

Daca inevitabil se ridica problema de catre cei care inca nu stiu practic cum sta treaba, afla ca fashaitul de la banda magnetica e chiar ultima grija. In general zgomotul inregistrarii analogice nu are importanta primordiala ci modul cum se aude.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Obelix wrote:Mda, o caseta trasa (4.75 cms, banda "normala") trebuie sa sune extraordinar... nu numai ca nu se mai aud "dintii de fierastrau", incep sa se "inmoaie" si sinusoidele "pure"... :lol:
Chiar asa, despre ce rezolutie mai vorbim in momentul in care cd-ul este retrogradat la caseta? Caseta care era considerata in epoca mag-urilor un soi de mp3 al zilelor noastre.
Poate ca acea caseta a adus comoditatea unei auditii de noapte, dar mi-e greu sa cred ca se auzea la fel de bine ca cd-ul.
Am asistat si eu la o experienta similara celei evocate de momolo, un deck reda prin acel sistem de top. Am fost uimit cit de bine se auzea deck-ul, dar sunetul nu batea in nici un caz un cd. Cred ca fortam limitele tehnologiilor.
Si eu am fost entuziasmat la un moment dat de sunetul casetei, dar nu am ramas la deck, am revenit la cd(sacd).
momolo wrote: Ma intreb ce fatza ai face daca ai auzi un cass de calitate pe o amplificare high-end de 100K pe care se aude TOT ! Am asistat chiar si la faza in care unii credeau ca ruleaza sursa digitala 30K dar in loc de asta era un cassdeck din 1980 ascuns in spate, pus pe podea la modul foarte putin audiofil. :D
Nici nu-i greu sa te pacalesti, pe acel sistem se ruleaza multe discuri, pe multe le auzi pentru prima data, se sare de la o piesa la alta, nu totdeauna sint ascultate in intregime.
Daca s-ar face o comparatie pe indelete, mi se pare imposibil sa nu deosebesti caseta(chiar invirtita de un deck super-restaurat) de un cd.
M-am pacalit si eu odata ascultind un cd(al meu) care se inregistra pe mag. Am crezut ca aud piesa redata de pe cd, dar ea era redata de mag odata cu inregistrarea. Cunosteam piesa, dar o auzeam prima data pe acel sistem si ascultasem doar putin ce facea acel mag. momolo, chiar tu spuneai cit de inselator poate fi sunetul.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

West, eu cred ca trebuie sa mai asculti. Nu poti intelege dintr-o singura auditie. Sunt alte lucruri pe care trebuie sa le ai intelese dinainte. Conteaza mult ce intelegem prin sunet natural si corect presupunand ca asta cautam cu totii.

In opinia mea banda magnetica e sursa suprema, dupa care urmeaza vinilul si undeva mai jos (unii spun mult mai jos :D ) orice forma de digital.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Nu contest chestia cu mag-urile si vinilul. Eu nu le am si nu am avut ocazia sa le compar.

Dar mi-ar fi placut daca tu ai fi explicat care este diferenta intre sunetul digital si cel de mag(sau vinil). Ai suficiente cunostinte SA EXPLICI aceste diferente. Nu prea ajuta daca doar sapi in piatra ca analogul este peste digital.

Mai ales ca este destul de greu sa ai sunet tras in analog de la microfon pina la vinil(de benzi nu mai spun).
Si atunci cit de analog este ce asculti tu pe vinil? Aici ar trebui o discutie corecta, fara patima.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

West, muzica se asculta, nu se povesteste.

In realitate si dincolo de exagerari, multe surse digitale se aud exceptional, insa pentru a se intelege ce vorbim unii dintre noi, ar trebui inteles nivelul fiecaruia de pretentii si de educatie a auzului si a modului de a asculta.

Mai sus ma refer la un nivel de intelegere de varf, undeva aproape de "Nirvana' audiofila, loc de basme si povesti unde pana si o scobitoare capata grosimea si marimea unui baobab.

Eu zic in felul urmator - digitalul poate fi exceptional dar pana in pragul "coanei" Nirvana, loc unde se impiedica. Ma refer la top, moment in care iti dai seama ca nu se poate continua pe cale digitala, oricare ar fi sistemul si calitatea encodarii-decodarii. De la acest prag analogul continua.

Cat priveste cazul vinilurilor noi si masterul digital - consider ca un master tras digital devine mai "ingurgitabil" depus pe vinil in loc de un format asemenea digital. La asta se adauga si calitatea foarte buna a sculelor pro digitale; studiourile bune au scule digitale profy de top care rivalizeaza sau depasesc topul sculelor audiofile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Stii bine ca sint de aceeasi parere, ca muzica se asculta.
Dar cind vine vorba de lucruri mari, cum este dilema digital/analog, eu cred ca este de ajutor daca asertiunile sint agrementate cu niscaiva argumente. Mai ales daca sint si interesante. :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

West oricat m-ai "interoga" :D , mi-e greu sa explic, desi nu imposibil, insa acum nu am inspiratie. Mult mai simplu ar fi sa vi incoace si sa-ti pun un CD si apoi o placa viniloasa. Iti vei da seama instant despre ce vorbesc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

OK, interogatoriu oprit la ora 1.20.
Ma duc sa ma culc. Sa vezi ce-ti fac daca am cosmar cu viniloase. :lol:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: club Audiofil romanesc

Post by Obelix »

Fara nici o intentie polemica, e cam PREA usor sa zici ca ba nu ai urechi bune, ba nu ai scule la pretul unei vile medii (CINE are asa ceva acasa sa se anunte... :wink: ) ba ca mai asculta pana ajungi la concluzia mea... :mrgreen:
Am hotarat sa nu creez discutii inutile, reactia mea fiind doar o consecinta a afirmatiilor privind intrarea in priapism audiofil folosind un casetofon si o caseta ferro... :mrgreen:
A CONTRARIO, eu afirm ca aceasta "DIGITALIZEAZA" semnalul, dimensiunile "grauntelor" de pe banda corelate cu viteza mica fiind explicatia...
(plus zgomotul de fond, cu care eu nu m-am obisnuit niciodata, si... am mai avut si casetofoane bune, alta discutie inutila cu "a cui e mai lunga" :mrgreen: )
Daca s-ar fi pomenit de un magnetofon bun insa, asi fi tratat subiectul in "read only"... :P

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Da, Obelix, de aceeasi parere am fost si eu. Poti sa fii uimit cit de bine se aude o caseta la un moment dat, dar mi se pare imposibil sa bata un cd bun, invirtit de un player de calitate.

Pe de alta parte, Obelix, eu sint de parere sa creezi discutii, ca de aceea ne intilnim pe aici, ca sa vorbim, ca sa spunem ce credem, bine sau gresit. Daca o spunem civilizat, nu vad de ce ne temem mereu, cu totii, de discutii.
Ar trebui sa fim mai liberi in exprimare, sa intrebam sau sa combatem parerea cuiva, daca avem argumente. Sa expunem acele argumente.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Obelix
si... am mai avut si casetofoane bune
ca de exemplu ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Obelix, uite un link care te ajuta sa intelegi ce inseamna casetofon de top si nu janghina de pubela (se observa ca atat maguri cat si cass-uri sunt puse unele langa altele pentru ca asa si merita; multe cassdeck-uri suna peste multe maguri si invers):

viewtopic.php?f=7&t=65&p=10335#p10335" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: club Audiofil romanesc

Post by Obelix »

momolo wrote:Obelix
si... am mai avut si casetofoane bune
ca de exemplu ?
Ca de examplu marca xxx sy brandu' yyy, in rest, nu spun nimic, sunt practic convins ca orice exemplu asi da va fi "daramat" :cry:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Obelix, te fofilezi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: club Audiofil romanesc

Post by Obelix »

Ce marca avea scula "din spatele cortinei" din "legenda urbana" de ieri seara, sa stiu sa imi adaptez raspunsul... :mrgreen: :twisted: :?:

Post Reply