CLUBURI AUDIOFILE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

:D E secret! Nu se face public deoarece vor creste instant "actiunile" trancotei respective la Bursa Trancotara (sunt cu ochii pe noi :wink: ) Exista cazuri precedente....

Ciudat....sau normal, e o chestie anume - exista diferente enorme de la un model la altul iar datele tehnice si aspectul tehnic nu garanteaza catusi de putin calitatea audio a unei tape machine. Mai pe scurt, nu se poate ghici din poze mai nimic. Exista scule mai umile care bat scule extrem de grele la aspect dar si invers (cazul normal). Daca la asta adaugam starea tehnica a trancotei, vedem ce complicat este. Singura metoda este cea extensiva, achizitionat trancote cu vagonul si munca de studiu urechiometric. De ce crezi ca cineva care se cheltuie pe aceasta pasiune ar arunca pe gratis informatii greu platite pe un forum ?! (unde va apare instant un bizon care le stie pe toate :roll: dupa citite, si care va spune "- Pleaca domne' de aici cu prostiile astea, eu am auzit altceva, avea vecinu' un cass din asta si nu facea doua parale !..." etc, etc).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Miine-poimine vom vedea deck-uri la vinzare cu preturi de 4-5 mii de euro.
Sa vedeti atunci curent audiofil, vinilul va fi nimic, cd-ul noroiul pe care calcam zilnic, iar mag-ul va fi ingaduit ca o ruda proasta de la tara. :lol: :lol: :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

exemplu de club audiofil, real life, creat din forumuri:

http://www.milossaluciano.com/hi%20fi.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.milossaluciano.com/membri%20cats.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.milossaluciano.com/gli%20imp ... 0amici.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Ce pot sa fie bidoanele alea argintii cu tuburi ca de perfuzor din spatele Kronzillelor ?! ....Cumva ulei de sarpe ?!

http://www.milossaluciano.com/luigipink.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Nici ei nu dau pe dinafara cu spatiul.
Multi au sculele inghesuite ca si pe la noi. Dar noi avem circumstante atenuante, ne-a facut comunismul bloc. :) Lor le-a facut capitalismul case.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Dar ia zi, cati la noi au sculele de nivelul (si preturile) alea ?! Cati la noi isi pozeaza marafeturile si pe ei sau familia lor sa se puna pe net ?! Arunca o privire la cei de aici (doar cativa) care s-au pus pe net si observa diferentele.

Eu zic asa, camere capitaliste sau comuniste, nu conteaza. Ceea ce conteaza e cum sunt folosite. :wink: Se poate sunet bun si in camere mici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: club Audiofil romanesc

Post by SOLO »

Nu sunt multi nici la ei care se pozeaza . Aia pe care ii vezi tu acolo sunt cu traditie , "renumiti" sa zicem . Pe unii ii cunosc personal .
Au si ei problemele lor , ceea ce m-a impresionat tot timpul este usurinta cu care accepta sa-i vizitezi sa stea la discutie , chiar daca nu stiu cui deschid usa :-)

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Aici daca te duci la unul in vizita si ii spui ca nu-ti place cum se aude ti-ai dat foc la valiza cam in 90% din cazuri. Ba as spune o alta observatie ciudata, cu cat mai multi se viziteaza pe aici, cu atat le dispare opinia proprie in locul unei atitudini "diplomate" si "scaldatoare" care nu spune niciodata nimic.

SOLO
Pe unii ii cunosc personal .
si ai auzit ceva sa te impresioneze in mod deosebit ? Daca da, care ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: club Audiofil romanesc

Post by SOLO »

Care naiba le mai stie , ca in fiecare saptamana tot printre trancote care mai de care nimeresc . Mi-au placut Tannoy seriile scumpe , destul de multi detin astfel de boxe si mi-au atras atentia mereu . Unde era Wilson si MBL din nou mi-a placut .
Eu raman la parerea ca e mai bne sa ramai diplomat si sa spui ca suna nasol dupe ce ai iesit din casa omului eventual sa ramana pentru tine ca experienta. De multe ori "nasolul" e pur si simplu chestie de gusturi . Mi se intampla sa fiu pus in fata unor sisteme foarte diferite ca "prezentare" si sa imi placa amandoua .. Ce fac ? care e ala bun ? Inseamana ca sunt nasoale ambele ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

SOLO
Eu raman la parerea ca e mai bne sa ramai diplomat si sa spui ca suna nasol dupe ce ai iesit din casa omului
poanta e ca aici unii spun in casa omului ca e misto si dupa ce ies spun la toti ca e nasol.....functie de simpatiile personale....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Functie de simpatii, dar tangenta de educatie. Care tinde spre zero absolut. :lol:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: club Audiofil romanesc

Post by Kostas »

Denumire audiofla : Natural Sound Club

Eu le-am spus unora ca nu e bine, ca sunetul nu e bun, am spus-o politicos, am facut si sugestii si oamenii mi-au multumit. Si altii mi-au spus pe sleau cand eram entuziasmat fara motiv, e drept ca nu m-a jignit nimeni cum ca asi fi decrepit sau auzul mi-a luat-o razna, in sfarsit am ramas prieten cu toti cei cu care m-am contazis . :wink:
Last edited by Kostas on 19 Nov 2009, 10:19, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Denumire audiofla : Natural Sound Club
nu-i prea buna ca vin si cei cu 5.1 :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: club Audiofil romanesc

Post by Kostas »

Atunci Synthetic Compresed Sound Club :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Kostas wrote: Eu le-am spus unora ca nu e bine, ca suntul nu e bun, am spus-o politicos, am facut si sugestii si oamenii mi-au multumit. Si altii mi-au spus pe sleau cand eram entuziasmat fara motiv, e drept ca nu m-a jignit nimeni cum ca asi fi decrepit sau auzul mi-a luat-o razna, in sfarsit am ramas prieten cu toti cei cu care m-am contazis . :wink:
Cred ca iti trebuie multa experienta pentru a putea judeca sunetul din casa cuiva.
In primul rind ca noi purtam in minte sunetul nostru de acasa ca pe o referinta. Apoi sistemele sint atit de diferite ca pret si alcatuire, ca sa nu mai vorbim de acustica incaperii.
Mai intervine si diferenta de muzica ascultata. Eu chiar nu as putea judeca ceva pe muzica electronica sau alte nazdravanii sintetice. Daca omul caruia ii asculti sistemul numai de-astea vrea, habar nu am. Eu nu voi putea intelege muzica lui si daca invirt un disc cu muzica mea nu-l va interesa pe el, iar concluziile mele, chiar pertinente, nu-i vor spune nimic.
Sau ce poti spune cuiva care are boxe de raft, cind tu ca si judecator asculti numai pe cele de podea. Diferenta este atit de mare...
Dupa cum am inceput asa si termin, iti trebuie multa experienta in ascultarea diferitor sisteme si o cultura muzicala importanta. Nu-i pentru oricine judecarea unui sistem si cred ca putini sint apti.

Ma bag si eu la botezul noului club care nu exista si nu se stie daca va exista. Se da vreo masina, ceva, celui care va boteza cu sticla de sampanie intinsa pe pereti Clubul?

Fiti atenti aici, ca mi-s dur si ultras :!: :idea: :idea: :idea: :!: :


'' Romanian Acoustic Stereo Association - RASTA - ''




Ei, v-ati adunat de pe jos? Sint si eu un brander de statura mondiala, or what?

Am zis!

Post Reply