Despre potriviri de CABLURI

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Despre potriviri de CABLURI

Post by audioexpert »

momolo wrote: Asa ca apare intrebarea - cum e mai bine de procedat ?!
Cel mai bine e sa se inchida topicul asta si sa ne mutam pe celalalt si sa comentam Accuphase-ul (am scris corect). Si sa facem un duel exclusiv pe cunostinte si experienta acumulata cu toate felurile de urechi si sa vedem de ce nu merg cabluri super rezolute acolo, sa discutam serios problema cu balansatul si multe altele (momolo - vei avea misiune grea) , sper ca nu am insultat pe nimeni

West - peace man

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre potriviri de CABLURI

Post by momolo »

audioexpert, cea mai grea misiune o vei avea tu, sa demonstrezi ca nu esti ceea ce pari pe internet. :wink: (sti ca unii judeca oamenii dupa postarile pe forumuri).

Cat priveste cablurile, eu nu le pot imparti in rezolute si nerezolute. Consider aceasta abordare gresita.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Despre potriviri de CABLURI

Post by audioexpert »

momolo wrote:audioexpert, cea mai grea misiune o vei avea tu, sa demonstrezi ca nu esti ceea ce pari pe internet. :wink: (sti ca unii judeca oamenii dupa postarile pe forumuri).

Cat priveste cablurile, eu nu le pot imparti in rezolute si nerezolute. Consider aceasta abordare gresita.
In primul rand trebuie sa privim un sistem, sursa , amplif , cabluri , boxe un circuit inchis, un tot unitar, si prima mea afirmatie este ca in general aparatelor accuphase nu se potrivesc cu cabluri super rezolute (de aici ideea ca argintul nu e bun- asta nu e ideea originala a lui momolo).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre potriviri de CABLURI

Post by momolo »

audioexpert
In primul rand trebuie sa privim un sistem, sursa , amplif , cabluri , boxe un circuit inchis, un tot unitar, si prima mea afirmatie este ca in general aparatelor accuphase nu se potrivesc cu cabluri super rezolute (de aici ideea ca argintul nu e bun- asta nu e ideea originala a lui momolo).
- partial iti dau dreptate, asa este si din punctul meu de vedere.

In primul rand, subliniez si eu un mare adevar (in viziunea mea) ca intr-un sistem audio cablurile sunt ca un circuit inchis, ca un tot unitar. Astfel, nu poti descrie un anume cablu fara sa ti cont de celelalte. Aici ajungem la o realitate nashpa, gasirea cablurilor potrivite reprezinta descurcarea unui sistem de multiple variabile interdependente.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre potriviri de CABLURI

Post by momolo »

Cat priveste cablurile rezolute si Accuphase, aici nu sunt foarte lamurit. De exemplu, cablul de semnal culoare maron produs de Accuphase este un cablu foarte rezolut (analizat si pe alte aparate). Si totusi se potriveste excelent intre aparatele Accuphase.

Alt exemplu oarecare - cablurile extra-rezolute la care te gandesti si tu, dar si eu si care nu merg bine in sisteme Accuphase (sunet obositor si agresiv), nu merg bine nici in cazul altor branduri mai putin rezolute ca Accuphase.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Despre potriviri de CABLURI

Post by ViMe »

Ce cabluri (de alimentare, interconect si boxe) credeti ca s-ar potrivi pentru un sistem* compus din: boxe Pioneer TAD R-1, amplificare Sony TA-FA777ES si sursa Sony SCD-777ES?

* pe care tare mi-as dori sa-l pot macar asculta

Post Reply