Cd player philips vintage

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Cd player philips vintage

Post by oake »

De curand am achizitionat 3 cd player-e philips vintage,la preturi modice si anume : CD 210 cu TDA 2x1543 si cu mecanica CDM 4/19,un CD 350 cu TDA 2x1540 P cu mecanica CDM 2/10 si un CD 160 cu TDA 1541 si mecanica CDM 2/10.
Toate mi-au batut regaul meu apollo...scula totusi de 1000 de euroi,chiar se apropie nesimtit de mult de B&O-ul meu CD 50.
M-a surprins faptul ca intre 350 si 160 nu sunt prea mari deosebiri,evident pe sist meu de amplificare.
Ce diferente ar fi intre TDA 1541-1541A-1541A S1-1541A S2 ?
La cd 160 pe DAC scrie 1541 S...inseamna ceva S-ul ?

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cd player philips vintage

Post by DAN_TM »

Cam care sant sumele cu care le-ai achizitionat?Interesant ce spui.Am ascultat acu vreo 7 ani un player Philips, parca laserdiscplayer era, si mi-a placut mult la momentul respectiv.Un CD 960 crezi ca merita cateva sute de euro, io stiu 2,3 sute?Poate l-ai ascultat.Transporturile sant usor de gasit, in special CDM 1?Mersi.S-ul o fi de la Selected?Sau Silvercrown?Are cumva stilizata o coroana pe DAC?

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Cd player philips vintage

Post by oake »

DAN_TM wrote:Cam care sant sumele cu care le-ai achizitionat?Interesant ce spui.Am ascultat acu vreo 7 ani un player Philips, parca laserdiscplayer era, si mi-a placut mult la momentul respectiv.Un CD 960 crezi ca merita cateva sute de euro, io stiu 2,3 sute?Poate l-ai ascultat.Transporturile sant usor de gasit, in special CDM 1?Mersi.S-ul o fi de la Selected?Sau Silvercrown?Are cumva stilizata o coroana pe DAC?
Din pacate nu are coroana stilizata pe DAC.
960-ul este un cd player cu TDA 1541 si transport CDM 1...e scula !
Ele se vand pe eBay la putine sute de EUR,dar la sute.
Eu am achizitionat scule muuuult mai ieftine.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cd player philips vintage

Post by Obelix »

CD210 are uN SINGUR 1543... :mrgreen:
Personal eu recomand "siamezii" Philips CD-620, CD-630 si Marantz CD-40, CD-50 si CD-60, toate sunt pe baza de CDM 4/19 (usor de gasit in piesa de schimb) si TDA 1541A. Toate au (practic) aceeasi "placa de baza".
Pretul pe e-Bayurile din vest se invarte intre 20-50E...
Eu am vreo 7-8 bucati... :mrgreen:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Cd player philips vintage

Post by SOLO »

Chiar saptamana trecuta am ascultat din nou un Marantz cd 94 asta dupa ce am mai avut acasa un MkII cu TDA 1541a S1 . Foarte muzical , sunet rotund , bass frumos dar dupa parerea mea un circuit depasit tehnologic . La capitolul detalii nu sta foarte bine , scena cam restransa ..
Si totusi a fost unul din playerele care mi-au ramas dragi si daca as gasi unul in stare perfecta la 200 de euro l-as cumpara . Pentru sistemele prea analitice , ultra detaliate si obositoare poate fi mana cereasca .
Ma surprinde comparatia cu rega apolo , nu pot totusi sa cred ca il intrece la capitolul detaliu si transaprenta .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd player philips vintage

Post by momolo »

Obelix
Personal eu recomand "siamezii" Philips CD-620
eu il am deja la colectie si e in stare buna. :D

Un lucru mai trebuie mentionat, conteaza enorm si starea capului optic. In timp acesta se poate naclai cu depuneri de la fum tigare, praf si diverse din aer. Sa nu uitam ca aceste playere au multi ani in spate. Afectarea sistemului optic duce la performante audio mult diminuate.

Eu cred ca ceea ce conteaza cel mai mult la playere nu este DAC-ul ci mecanica si partea servo. DAC-ul il vad pe locul 2. Opinia mea.

Si fara indoiala, un "amanunt" estential il reprezinta amplificarea si boxele pe care se fac aprecierea si comparatia intre diversele playere digitale.

Confirm ce spune oake. In conditiile lui, pe ceea ce are, eu sunt de aceeasi parere si concluzie (am fost, am ascultat, cunosc despre ce vorbeste). Dealtfel ma fac vinovat ca i-am dat diverse idei.....trancotare! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cd player philips vintage

Post by Obelix »

Da, dar CDM1 e de negasit, pe cand 4/19... te impiedici de ele la iesirea din metrou... :wink:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Cd player philips vintage

Post by oake »

Obelix wrote:CD210 are uN SINGUR 1543... :mrgreen:
Personal eu recomand "siamezii" Philips CD-620, CD-630 si Marantz CD-40, CD-50 si CD-60, toate sunt pe baza de CDM 4/19 (usor de gasit in piesa de schimb) si TDA 1541A. Toate au (practic) aceeasi "placa de baza".
Pretul pe e-Bayurile din vest se invarte intre 20-50E...
Eu am vreo 7-8 bucati... :mrgreen:
Obelix...pe el scrie Twin DAC,l-am desfacut,dar din pacate Dacul e pe burta cablajului...pana la urma il fac bucati si tot ma uit.
Ca sunet,la opera cam scapa vocea tenorului de sub control,lucru care nu se intampla cu 350 sau 160,dar in rest suna impecabil,repet : pe sculele mele.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cd player philips vintage

Post by DAN_TM »

Daca tot e vorba de dacuri si playere, e un pic off topic, dar merita aflat ce tzepe pot exista.Multi poate stiu linkul, dar unii nu http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/REF ... CD66F.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cd player philips vintage

Post by Obelix »

Oake> din amintiri, DAC-ul este un integrat cu 8 picioruse, identic (in exterior) cu un OPAMP... :|
Si... e vizibil pe placa... :mrgreen:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cd player philips vintage

Post by LEKTOR »

Obelix wrote:Eu am vreo 7-8 bucati... :mrgreen:
Mai bine spuneai ca ai cd changer ...


Din vremea aceea si bazat pe acele componente, regele acelor timpuri - adica cel mai cautat acum in anii 2000 - este MARANTZ CD 73

http://www.audioscope.net/marantz-cd-73-p-853.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.thevintageknob.org/DAD/CD73/CD73.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Dacuri si mecanisme - cross reference

http://www.thevintageknob.org/MARANTZ/P ... IVES1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Cd player philips vintage

Post by oake »

Obelix wrote:CD210 are uN SINGUR 1543... :mrgreen:
Personal eu recomand "siamezii" Philips CD-620, CD-630 si Marantz CD-40, CD-50 si CD-60, toate sunt pe baza de CDM 4/19 (usor de gasit in piesa de schimb) si TDA 1541A. Toate au (practic) aceeasi "placa de baza".
Pretul pe e-Bayurile din vest se invarte intre 20-50E...
Eu am vreo 7-8 bucati... :mrgreen:
Obelix...cand spui " siamezii " te referi la faptul ca sculele mentionate de tine au 2x TDA 1541A ?
Mi-am comandat deja un Marantz CD 50,l-am gasit cu telecomanda avand in vedere ca are volum pe telecomanda.
La Philips CD 630 scrie pe el TwinDac, la marantz CD 50 nu scrie asta si nici in poze nu vad ca ar avea asa ceva,sincer sa fiu nici la Philips CD 630 nu am vazut lucrul asta.
Chiar nu ma pricep la electonica !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd player philips vintage

Post by momolo »

Hohoho !!! Mai terminati cu rajnitele astea digitale si puneti o placa LP cu oarece colinde sau concerte baroc ! :D

PS - azi e dezlegare si la banda de magnetofon, se accepta in loc de LP ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Cd player philips vintage

Post by oake »

momolo wrote: PS - azi e dezlegare si la banda de magnetofon, se accepta in loc de LP ! :D
De ce nu si la caseta...ma refer poate la Dragonul lui Iura ?

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cd player philips vintage

Post by Obelix »

oake> ma refeream ca sunt cam 95% identice in interior ( "ia mai sunati mai flacai, hei, hei"ca sa fiu in ton cu iepoca) :twisted:
"Twin" este doar imaginatia celor de la marketing... :twisted:
De altfel, schemele sa cam gasesc... :roll:

Post Reply