Reduceri ? (Triangle Quatuor belgiene)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Reduceri ? (Triangle Quatuor belgiene)

Post by SOLO »

Au inceput reducerile pe-aici si mergand eu azi asa prin magazine , ma tot intrebam : Oare cand o sa vedem reduceri de 50% si in magazinele de hi-fi ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

La voi exista "moda" reducerilor de ianuarie. Aici inca nu a ajuns aceasta moda, e defapt invers, noi suntem obisnuiti cu moda scumpirilor de ianuarie.

Cat priveste sculili audiofili, nu numai ca nu se ieftinesc, dar chiar se scumpesc. Ineficienta se plateste (scump).

Din pacate, asa cum spuneau batranii (spre supararea tinerilor), o data ce marile companii (majoritate japoneze) au renuntat la sectorul audio-stereo in productia de masa, o data cu acest moment totul in acest domeniu a decazut masiv. Incepand din acel moment calitatea reala audio in domeniul stereo a devenit din ce in ce mai scumpa intrand pe mana "artizanilor ciocanari" care, precum in orice domeniu de artizanat cer preturi pe masura (adica enorme). Asa am ajuns azi la o situatie ciudata, calitatea audio stereo care odinioara costa putin, azi sa coste o avere, fiind servita pe tava aurita, argintata, bronzuita, etc,etc. Cu aceasta ocazie s-a inventat "arta sunetului prost" care din pacate a fost dusa spre perfectiune si astfel am ajuns ca platind o avere pe niste scule audio sa ne doara capul de cum suna.

Totul pleaca de la o cauza economica si comerciala, momentul cand marii giganti au spus ca piata audio stereo nu mai este interesanta economic. Problema nu consta in faptul ca acestia erau singurii care produceau scule audio de calitate, erau si ceilalti, aia micii, unii traind si azi, problema vine dintr-un sistem de referinte, adica aceste mari companii ofereau un raport calitate/pret de exceptie astfel ca ceilalti, "artizanii" trebuiau cu adevarat sa se ridice la anumite standarte ca sa poata exista intr-un domeniu CONCURENTIAL. Drept dovada ca ceea ce se facea pe atunci era de calitate si foarte ieftin fatza de ceea ce se face azi. Erau vremuri cand un aparat de mare top costa aproape cat o masina ieftina sau cel mult medie-normala. Azi acelasi nivel de calitate costa cat o casa....

O data cu disparitia acestor giganti de pe piata audio stereo s-a deschis cutia Pandorei si dupa cum se observa, momentul a coincis cu explozia cablurilor scumpe si a diverselor chestii....sa le spunem politicos, ciudate, de pe piata audiofila. Mai precis, lumea s-a schimbat si a intrat intr-o noua era ce presupune in primul rand indepartarea de la linia fireasca de bun simt......caci ce are deaface facutul banilor multi, repede si usor cu bunul simt ?!

Daca marile companii nu se retrageau de pe piata audio stereo, azi nu ar fi existat atitia ciumpalaci penibili care produc la preturi incredibile diverse cutii lucitoare, negre, albe, rosii, etc si pline de luminite si embleme "nobile" dar care suna paralel cu adevarata muzica si adevaratul sunet. Este si un fenomen uman, o data ce ai platit o caciula de bani parca nu-ti mai vine sa fi obiectiv in cazul in care asteptarile iti sunt inselate. Aici intervine cu adevarat auto-sugestia si iata "motorul" audiofiliei moderne....

Asa cum azi platim de trei ori pretul sa mancam mancare ecologica (de care nici nu putem garanta ca e cu adevarat curata si ecologica precum cea de acum 50 de ani cand poluarea nu era ca azi), tot asa astazi platim inzecit sa auzim MUZICA din sculele noi. Ceea ce o data era pentru toata lumea si relativ accesibil la pret, azi e lux si extravagantza. Iluzia e intretinuta cu chestii auxiliare pe care le numim "ulei de sarpe" si care au devenit in sine o industrie de facut bani, platesti ca sa ti se livreze "boala" apoi platesti ca sa ti se livreze "medicamentele".

Pe scurt, iluziile se platesc scump.

Iar cat priveste ieftinirile, ce importantza mai are ieftinirea cu sa zicem, 30 % a unor scule audiofile noi daca ele oricum costa de zece ori mai mult decat fac ?! Tot scump ramane si tot lipsit de bun simt este. Iar in domeniul asta ....paradoxal dar adevarat, ceea ce este ieftin.....nu se vinde! Pana aici s-a ajuns......
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Reduceri ?

Post by hersorin »

Si in Belgia au inceput soldele, doar ca in Hifi reducerile se fac la sculele entry, la sculele de top doar o negociere mai nesimtita poti sa faci si mai scoti ceva dar si aici depinde de magazin.
Oricum cine are bani nu asteapta niciodata reduceri. Ma uitam la un magazin cu scule de top cum intr-o zi bagau in vitrina o pereche de Triangle magelan superbe iar in doua zile cind am mai trecut nu mai erau, deja au fost vindute. Sincer sa fiu a fost o perioada cind se vindeau mai bine sculele extrem de scumpe (gen Grande utopia, magelan concerto, B&W 802, etc astea le-am pipait si in citeva zile au disparut).
Chestia cu reducerile este destul de subtirica sa zic asa deoarece voiam sa cumpar si eu un Tv odata si cind am vazut pretul real era cu 1 euro mai ieftin decit in restul anului. Reducerile astea sunt parca o traditie pe aici, toti vorbesc, se calca in picioare si poate nu cumpara nimic dar e frumos ca vin reducerile.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Reduceri ?

Post by Obelix »

Pai matale de comparatoare de pret nu ai auzit :roll:
Ceva de genul : http://www.lcd-compare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; unde multi din cei citati acolo trimit si in tara care a inventat cartofii prajiti... :twisted:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Reduceri ?

Post by LEKTOR »

daca nu erau americanii cu kartofu, ce mai prajeau frantujii ?

Eu zic ca tot timpul anului sint reduceri la pret - asta depinde de cum te tirguiesti cu vinzatorul - in general toate sculele noi pe care le-am luat - fie de pe net, dupa analiza de pret fie din magazin dupa tirguiala cu negustorul ( reduceri cam de 20-30 % )
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Reduceri ?

Post by Obelix »

Reduceri de pret generalizate sunt IN GENERAL inainte de schimbarea "colectiei" cu cea de anul care vine... :wink:
PS: conform "traditiei" za french fries (varianta EU) au fost inventati in Belgia... E adevarat ca "la sursa" sunt si rusinos de buni, nu stiu cum le reusesc asa...

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Reduceri ?

Post by nicusor »

momolo, poate ne dai un exemplu concret din ce ai scris. De exemplu un Technics, Pioneer, Sony etc. de 1000-2000Euro sau echivalentul in $ care surclaseaza o scula actuala din aceeasi gama de pret. Te rog nominalizeaza si sculele surclasate si cum a avut loc comparatia. Nu mai tinem cont de inflatia globala si de fluctuatiile cursurilor diverselor valute. Si eu as colectiona diverse aparate daca as avea loc in casa sau le-as putea transporta, dar tentatia ar fi strict dpdv al nostalgiei nu ca m-as astepta la ceva minuni. Financiar si accesibilitatea nu constituie o piedica pentru mine, a nu se interpreta eronat.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Reduceri ?

Post by LEKTOR »

Un amp japonez care costa peste 2000 $ ( deci peste 300,000 yeni ) in anul '85 era cam in topul clasei respective. Acest amp bate lejer ampuri de 2000 $ fabricate in 2009 ! Can asta e ideea.

Vezi aici preturile respective

http://translate.google.com/translate?h ... %26hl%3Den" onclick="window.open(this.href);return false;


http://translate.google.com/translate?h ... start%3D30" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Reduceri ?

Post by Obelix »

Cred ca ar trebui tinut cont de valoarea ACTUALIZATA a dolarului, cum "baietii" au folosit intensiv masina de imprimat bancnote in ultimele doua decenii :twisted:
Chiar ieri ma uitam la TV la o emisiune despre "American Muscle Cars" (de fapt, tramvaie de 2 tone jumate cu motor de camion) si am fost surprins sa aflu ca la vremea lor costau niste amarati de 2500 $... Masini fabricate in 1970, chiar inaintea primei crize petroliere...
Deci nu asi fi surprins ca valoarea actualizata a respectivelor amplificatoare sa fie de 10/15/20 000 $...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

nicusor iti las bucuria sa le descoperi singur, mai ales ca din cate spui, nu ai probleme financiare. :D In fond sunt chiar foarte ieftine pentru cei cu dare de mana.

LEKTOR
Un amp japonez care costa peste 2000 $ ( deci peste 300,000 yeni ) in anul '85 era cam in topul clasei respective. Acest amp bate lejer ampuri de 2000 $ fabricate in 2009 ! Can asta e ideea.
- aici te contrazic! :D Situatia e chiar si mai dramatica, un fost amp de 2000 USD in plina perioada 80 depaseste scule cu mult mai scumpe de 2000 USD azi. Sunt situatii deadreptul hilare.

Cazurile concrete sunt pentru cunoscatori, ca nu tot ce zboara se mananca. Unii dintre noi le stim si situatia e chiar albastra!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Reduceri ?

Post by nicusor »

momolo wrote:nicusor iti las bucuria sa le descoperi singur, mai ales ca din cate spui, nu ai probleme financiare. :D In fond sunt chiar foarte ieftine pentru cei cu dare de mana.

LEKTOR
Un amp japonez care costa peste 2000 $ ( deci peste 300,000 yeni ) in anul '85 era cam in topul clasei respective. Acest amp bate lejer ampuri de 2000 $ fabricate in 2009 ! Can asta e ideea.
- aici te contrazic! :D Situatia e chiar si mai dramatica, un fost amp de 2000 USD in plina perioada 80 depaseste scule cu mult mai scumpe de 2000 USD azi. Sunt situatii deadreptul hilare.

Cazurile concrete sunt pentru cunoscatori, ca nu tot ce zboara se mananca. Unii dintre noi le stim si situatia e chiar albastra!

Circulind mult in Europa nu e o problema nici sa ajung la sursa unde sunt mult mai ieftine. Ma pasioneaza acest domeniu, deci DA, am dare de mina .

Acum, frumos ar fi sa iti sustii afirmatiile cu argumente, daca se poate logice. Nu am contestat cele afirmate de tine poate le-am pus doar la indoiala.

@Lektor Nu am auzit de acel brand sau nu imi merge bine browser-ul. Poti sa il nominalizezi te rog? Momolo cred ca se refera la brand-uri celebre si mari gen SONY, Pioneer, Technics, Denon samd.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Reduceri ?

Post by Kostas »

Domnul Nicusor, ar fi de dorit sa va interesati si cine sunt interlocutorii Dvs. macar dupa cate pagini forumistice au in spate. Nu de alta dar am mai asistat de multe ori la incontrari de acest gen, mai noul forumist inclestandu-se cu cineva cu zeci de ani de experienta la activ, cu muuulte aparate ascultate, desfacute si chiar facute de la zero, pe scurt - nu sti cu cine vorbesti (dar poti afla citind ). Asa ca sunt multi useri pe aici care nu o sa stea de fiecare data sa explice fiecare afirmatie. De exeplu daca userul VTP imi spune ceva cu privire la incinte sau DNA emite o afirmatie indomeniul pro pot sa il intreb politicos amanunte nu sa ma incontrez cu el, pentru ca sunt oameni care au experienta cu carul in domeniul respectiv si daca fac o afirmatie stiu ei dece au facut-o . uite , eu ma pricep la instumente muzicale , de exemplu, cum crezi ca asi reactiona daca eu fac o afirmatie cu privire la acordaj si emisia sonora si vi sa imi spui sa las caterinca , de unde sti, etc ?!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

Subiectul este extrem de delicat si nu poate fi abordat pe forumuri. E un fel de "club virtual secret", multi stiu bine la ce fac eu aluzii si cu ei ma inteleg.....sa zicem, prin semne. Cum crezi ca pica sa vi pe un forum si sa spui ca un amplificator trancota din anii 80 spala pe jos cu alt amplificator audiofil nou care costa de 10 ori mai mult ?! Sau de 30 de ori mai mult! Reactia ar fi perfect previzibila, cel ce afirma este ori linsat forumistic, ori exista destui care preiau afirmatiile mot-a-mot, ori aici daca nu ai experienta practica nu te ajuta nici o mie de povesti pe interent. Sunt extrem de multi carora le e lene sa ia tramvaiul ca sa asculte un sistem audio bun la care nu au acces in mod normal, daramite sa mai experimenteze si sa compare tot felul. Sunt multi carora le este lene sau nu au chef nici sa-si compare sculele proprii aflate in propria casa. Insa toti acestia devin extrem de ...harnici pe interent, la scris si despicat firul in patru. Ori chestiile ma plictisesc, asa ca nu mai deschid nici o discutie care sa genereze interventii aberante.

Unde mai punem ca sunt si informatii valoroase care costa, chiar foarte mult! Pentru ca trebuiesc bani pentru trancotele bune, stiinta tehnica sa le pui la punct si sa le combini, apoi mai trebuiesc multi bani ca sa cumperi audiofilismele scumpe cu care sa compari si nu in ultimul rand trebuie munca si timp consumat. Pai la ce as scrie pe gratis informatii muncite si platite cu greu (bani + timp + munca + sacrificiu) unora care mi-ar sari la beregata cu propriile aberatii si stilul tipic de despicat firul in 4 pe forum ?! De multe ori am postat tot soiul de informatii in spatele carora s-a aflat efort, timp si bani.

Si in plus de asta se vede instant cine merita un sfat bun (si muncit) si cine nu merita. Se vede imediat omul plin de prejudecati si de el insusi. In aceste cazuri, orice discutie e pur si simplu pierdere de vreme, risipa de resurse.

Kostas a punctat bine mai sus. Sunt persoane care daca afirma ceva, pe mine unul ma intereseaza doar informatiile suplimentare si auxiliare, nu-mi pierd vremea sa-i contest intr-un gest ce seamana cu pisarea contra vantului. Si din pacate, sunt atat de putini si au atat de spre ZERO chef sa scrie pe forumuri, partial si din motivele expuse de mine mai sus.
Dupa cum s-a intamplat si pe alte forumuri, cei care au avut ceva cu adevarat valoros de zis au fost realmente linsati, exterminati, alungati, insultati, banati, anulati. Mereu castiga lichelele.

Sunt totusi chestii care nu se spun decat in viata reala, forumurile sunt asa ca o figura de stil si sa ne mai cunoastem omeneste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Reduceri ?

Post by nicusor »

Chestie de nuanta aparent dar in esenta foarte diferit. Nu "ma plimb" si nici nu am scris asta! Serviciul este de asemenea natura incit mare parte a timpului sunt in deplasare. Faptul ca am spus ca imi pot permite diverse trancote nu inseamna ceva. Cred ca majoritatea de aici pot sa-si permita. Un Nakamichi Dragon, o trancota consacrata se gaseste si la 300Euro, fara efort la 500. Un Akai 636/747 la 300-700. Nu e prohibitiv.

Am spus ca nu e o problema sursa prin prisma acestui fapt, ca oricum umblu mult in Europa si am si timp la dispozitie. Departe de casa incerc sa il fac cit mai placut, satisfacindu-mi hobby-ul!

Va doresc auditii placute!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Reduceri ?

Post by momolo »

faptul ca am spus ca imi pot permite diverse trancote nu inseamna ceva. Cred ca majoritatea de aici pot sa-si permita. Un Nakamichi Dragon, o trancota consacrata se gaseste si la 300Euro, fara efort la 500. Un Akai 636/747 la 300-700. Nu e prohibitiv.
emitand astfel de preturi imi dovedesti ca esti pe dinafara cu acest domeniu (vintage).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply