FILME DESPRE SI PENTRU AUDIOFILI

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Filme despre audiofili -

Post by Kostas »

The distortion of sound, un film despre cum se pierde muzica prin compresie

https://www.youtube.com/watch?v=mDZcz-V29_M" onclick="window.open(this.href);return false;



Interesanta parerea din documentar a inginerului sef de la JBL : "Vinilul este nirvana..."
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Filme despre audiofili -

Post by Kostas »

Un filmulet despre Greeg Timbers, inginerul sef de la JBL, un clasic in viata...

https://www.youtube.com/watch?v=TcWT-06oTQ8" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Filme despre audiofili -

Post by Kostas »

Un filmulet cu Frank Filipetti, producator, inginer de sunet, muzician si audifil , care are la activ peste 10 premii Gramy...

https://m.youtube.com/watch?v=c5ptvPya7Mc" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Filme despre audiofili -

Post by DorinD »

Saracii "monstrii sacri" se prostitueaza si ei putin pt. un banut in plus.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Filme despre audiofili -

Post by momolo »

DorinD wrote:Saracii "monstrii sacri" se prostitueaza si ei putin pt. un banut in plus.
Situatia e simpla, omul a luat un ban sa faca reklama la chestiile respective. Partea pozitiva, totusi nu face reklama la castraveti murati sau lansete de pescuit, adica se pastreaza in domeniul lui de activitate, audio. Partea rea, daca diversi meseriasi si audiofili cu rangul greu constata ca draciile alea nu suna totusi cum trebuie (sau mai rau, suna prost puse sub diverse boxe) o sa se uite chioras la Frank Filipetti, ca la un hamesit dupa bani (sau ca la un surd). Deci nea' Filipetti si-a asumat un risc (legat de onoare si faima) cand s-a bagat sa faca reklama la chestiile alea. Deci e pe barba lui.

Iar noi, rumanii, ma gandesc eu, avem un mod diferit si destul de stresat de a privi problema respectiva in comparatie cu americanii. Astia sunt mult mai relaxati cand il vad pe unul ca tipul asta ca face reklama la o chestie (mai ales daca e din domeniul lui de specialitate li se pare chiar normal).

Am ajuns la concluzia ca suntem foarte diferiti de lumea licuriceasca. Aia nu au nici o apasare cand vad chestiile astea, li se par firesti, la ei oricine poate sa scoata un ban (muncit) chiar si din reklama, nu are nimeni de impartit cu nimeni.....si nimeni nu vrea nimic pe gratis (le lipseste gena pomenii).

Dupa cum vedem la TV, Licuriciul are un singur mare respect, pentru ban! Noi nu avem intotdeauna respect pentru ban desi salivam la el ca lupii flamanzi si hamesiti.

Licuriciul considera ca nimeni nu e obligat sa cumpere sau sa dea crezare reklamelor (sub orice forma). Probabil sunt vaccinati de mici, sunt obisnuiti, li se baga reklama si in laptele matern. Ei considera ca-i treaba fiecaruia daca pune botul la o tzeapa sau nu, adica fiecare cu "zdamasii". Si mai considera ca totul e pe bani, nimic pe gratis.

Ei bine, noi suntem ceva mai diferiti. Nu mai zic in ce fel ca mi-ar lua zece ecrane de PC!

Din cauza asta orice chestie licuriceasca aplicata in Romania e fix ca nuca in perete. De aceea la chestiuni care pe ei ii distreaza sau pur si simplu ii lasa indiferenti, noua ne provoaca indignarea (sau mania proletara) si simtim nevoia "sa facem dreptate" (in numele poporului!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Filme despre audiofili -

Post by remoteviewer1 »

Aceste companii sau corporatii de kko, dupa ce au distrus totul in calea lor prostituandu-se cu chinezarii sinistre (grupul Harman a distrus toate brandurile din portofoliu, Infinity, JBL, etc.) vin acum sa ne vanda noua fraierilor (audiofili) nu stiu ce gogosi glazurati, ne-au gasit de prosti, a cata oara? De asta aveam nevoie in acest moment, de chinezarii la preturi audiofile, aka Harman, Technics, etc. Decat sa cumpar de la "monstri sacri" tot felul de tinichele kitch sclipicioase pline cu aer, mai bine mi-as cheltui banii (castigati cu sudoare)cu manufactura unui inginer pasionat care mai da si cu urechea si nu are bani de documentare masluite. Slash,Linking park, Hans Zimmer...plange fundul meu dupa compresia mp3-ului... :cry: , genul asta de videoclipuri scufunda situatia si mai mult...E greu sa convingi pe Dorel sa nu mai manance parizer si crenvursti cu copite, mici la reducere si bere la pet riscand sa faca cancer la colon. Il indemni la un coq au vin, niste icre de Manciuria, fazan la cuptor, il aduci pe hAdrian Minune sa explice ca gratarul e cancerigen...sa pape salata cu baby spinach stropita cu un rose de calitate Dorelul daca apreciaza viata...hai lup(harman)ule ne lesi?

P.S. In cazul in care tonul meu vi se pare agresiv, cititi la comentarii sa vedeti la ce conceptii a ajuns "masa proletara" cu privire la calitatea in audio(sa nu radeti, dar mp3-ul e mai bun si decat vinilul :lol: ) :
So much audiophile BS has been skillfully (or accidentally and haphazardly) woven into this film. As an audio engineer, this misrepresentation of what makes quality audio really offends me. MP3s have actually very good quality that most qualified people are unable to distinguish from uncompressed wavs. If compression makes your drums sound like that, you're doing it wrong. Tapes, 8-track, and even vinyl are all of a lesser quality (in every measurable metric) than 44kHz audio CDs... and lesser quality than a good MP3 (320k). (I'll probably get some flack from the pro-Vinyl crowd, but it really is inferior in quality.) Ever try the Phillips Golden Ear Challenge? Try beating that before you say that you can tell the difference between a 128k MP3 and a CD (spoiler: even with good speakers, it's HARD!). For reference, 128k is the lowest quality that Spotify streams. HiRez audio is not going to improve your listening experience, and in fact your ears probably can't hear the difference even with the right speakers. This is the Michael Moore film of the audio industry. That is not to say I disagree with the overall premise of the film. I believe in having good quality audio (320k MP3, or uncompressed FLAC), and good quality speakers, headphones, and playback devices, and I think if that is the takeaway from this film, I am in support of it, but just take every quote with a grain of salt. As a side note, YouTube recently installed a volume normalized environment, which means that highly compressed songs will sound like crap compared to dynamic songs.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Filme despre audiofili -

Post by Kostas »

Daca am suparat pe cineva cu postarile si link-urile date de mine imi cer iertare. Ramane ca cei deranjati sa demonstreze cu argumente, prin fapte si cu exemplificari ca au deplina dreptate.
Eu voi posta in continuare cand gasesc ceva interesant, la nivelul meu de intelegere, considerand ca din orice intamplare este ceva de invatat, chiar prin contrast cu alte fapte si realitati.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Filme despre audiofili -

Post by momolo »

Kostas wrote:Daca am suparat pe cineva cu postarile si link-urile date de mine imi cer iertare. Ramane ca cei deranjati sa demonstreze cu argumente, prin fapte si cu exemplificari ca au deplina dreptate.
ce reactie aiurea! Probabil esti un pic stresat (din cauza unui anturaj ceva mai cu probleme. Iar problemele unora se transmit altora daca se invart prea mult prin jur).

Deci, ca sa-ti explic, clar:
- nu ai deranjat pe nimeni. Nu aveai cum.
- linkurile puse de tine sunt excelente si-ti multumesc! Si interventiile tale imi plac de obicei.
- unii dintre noi facem garagatza de ceea ce vedem pe ecran. Nimic mai mult! Nu e de vina proiectionistului ca publicul din sala de cinema arunca cu floricele inspre ecran! Acum esti ca un proiectionist care se supara, iese din cabina si intrerupe proiectia pentru ca publicul face scandal la film. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Filme despre audiofili -

Post by Kostas »

Multumesc.
Nu stiu la ce anturaj faci referire, desi sunt inconjurat de oameni stresati, dar sa nu ramana cineva cu impresia ca ma invart printre traficanti! :)

PS
Daca dadeam link-uri catre Piedone la Hong Kong eram de acord cu floricelele :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Filme despre audiofili -

Post by momolo »

Kostas wrote:dar sa nu ramana cineva cu impresia ca ma invart printre traficanti!
ar fi chiar util, de obicei sunt oameni destepti si intreprinzatori! :D De prosti insa sa te feresti ! Mai ales aia care scot praf pe gura !
In cazul nostru particular e bine sa te feresti si de surzi. Se ia! Igiena urechii e nepretuita la audiofil si meloman deopotriva! (trancotarul nu are nevoie deoarece se scarpina des cu letconul in ureche in timp ce este cuplat in priza si astfel se dezinfecteaza).
Si de fuduli sau impostori sa te feresti, mai ales de ipocriti. Se spune ca darurile astora sunt de tip grecesc, adica otravite. Si unele au efect lent, in timp, ca muscatura de varan la piciorul bivolului de noroi. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Filme despre audiofili -

Post by Kostas »

https://www.youtube.com/watch?v=WZHjRe-hm_s&app=desktop" onclick="window.open(this.href);return false;

Sistemul lui Mike de la 6Moons
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Filme despre audiofili -

Post by johndoe21ro »

Eu as avea curiozitatea de a asculta sistemul asta:
https://youtu.be/_b7Q8NxbOT0" onclick="window.open(this.href);return false;

Nu e prea ortodox sa-mi dau cu parerea insa as tinde sa cred ca prefer sa incerc sa ascult Avantgarde-urile (exista posibilitatea sa sune mai intepator si sunetul sa vina ca printr-o palnie) decat 'ursii' de la Wilson care ar fi mult prea lenesi si prea masivi pentru gustul meu. De-asta am si ca preferinte de top Raidho si Triangle... consider ca viteza este strans legata de rezolutie, de macro si microdinamica si, pana la urma, de realismul unei prezentari acustice. De Tenor nu am auzit decat de bine dar, pe de alta parte, numai de bine se aude, de obicei, prin internet. Insa Lamm-uri am ascultat in mai multe randuri si cred ca sunt niste amplificari redutabile! Ciudate optiunile pentru cabluri (asta doar pentru ca nu am auzit eu de marcile respective, nu inseamna ca ele nu sunt ce trebuie in sistemele respective)!

Si tot 'horn-uri' (Acapella, Lamm, Einstein, AudioQuest, Finite Elemente):
https://youtu.be/3TApUNZXED8" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Filme despre audiofili -

Post by johndoe21ro »

Un sistem cu niste incinte pe care eu le consider a avea un raport pret/calitate incredibil. Ce-i drept, ce economisesti cu ele, cheltui (ba chiar mai pui mult) cu restul sistemului (amplificare, sursa, cabluri)!
Pacat de cablurile AQ fake si de camera:

https://youtu.be/SFjENeXicxM" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Sper ca muzica boomtzi-boomtzi a la Ibiza este folosita din motive de... copyright si ca posesorul nu asculta asa ceva! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Filme despre audiofili -

Post by Kostas »

interesant de rezolvat , comutarea intre mai multe surse

https://www.youtube.com/watch?v=bsQafEQUfbo" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Filme despre audiofili -

Post by Kostas »

Audiofilul la raspantie - introducerea CD-ului :D

https://www.youtube.com/watch?v=vwrU8s-M-gc" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply