Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by momolo »

Se pot face PC-uri relativ silentioase sau chiar complet silentioase, lipsite de ventilatoare, racite exclusiv pasiv (inclus sursa racita pasiv). Laptopurile sunt in general destul de zgomotoase, toate au incorporat un mic ventilator.

Insa problema principala la un PC din punct de vedere al calitatii sunetului nu e zgomotul produs de ventilatoare ci altele. De exemplu interferentele electromagnetice din cauza surselor in comutatie si balamucului de alimentari, apoi ar fi jitterul mare cat casa si transmisia digitala de date catre, spre exemplu, DAC-uri externe, nu in ultimul rand exista probleme software din cauza carora nu se poate decoda la o calitate suficienta pentru pretentiile unor audiofili mai gadilosi la ureche.

Insa tot nu se poate transha un raspuns ferm. Exista si implementari bazate pe PC (ca sursa), destul de bune.

Problema este relativitatea aprecierii fiecaruia, diferenta de pretentii in lumea trancotaro-audiofila fiind absolut enorma, ceea ce apreciaza pozitiv persoana A poate fi total contrazis de persoana B in ceea ce priveste calitatea audio.

Personal nu am auzit nici o sursa audio bazata pe PC, pe care, din punctul meu de vedere s-o consider buna sau sa-mi placa. Dar la nivelul unor oameni care au bugetul mic, PC-ul poate fi o solutie cateodata decenta.

Doua chestii ne dicteaza noua alegerea sursei audio:

1. banii

2. suportul pe care putem gasi si cumpara inregistrari de calitate.

Abia relativ recent unele case de productie s-au apucat sa vanda muzica in format digital de inalta rezolutie (24/96) on-line. Probabil catre asa ceva se poate evolua in ceea ce-i priveste pe audiofili, insa e doar o ipoteza. Unii se arata inca destul de incapatanati, de exemplu eu (+ multi altii) care ne incapatanam sa cumparam si sa ascultam pickup-uri, LP-uri, maguri, benzi, casete magnetice, aparate pe lampi, etc, in plina era "mp3-ipod-go for it".

Deja pentru tinerime un magnetofon este ceva similar unui OZN de curand aterizat, iar cat priveste placile LP, unii dintre ei raman cu gura cascata la asa o grozavie, 20 minute pe ditamai harabaia in timp ce un player mp3 intra pana si intr-o gaoaza (in curand supozitorul mp3 in timp ce stai in jacuzzi cu femeia gonflabila 3D ce tipa surround pe 10.1 canale, actiune petrecuta intre doua chaturi on-line si zece labe)

Problema e pana la urma legata de om si nu de masina deoarece masina este un simplu mijloc, o unealta. Probabil ca MUZICA adevarata s-ar putea auzi in vreun fel si din computer, insa ceea ce trebuie cu adevarat este interesul, pasiunea si o buna educatie cu un corect sistem de valori in mintea omului.

Astia batranii raman (ramanem) legati de "aparatele cu manivela", de "locomotivele cu aburi" pentru ca sunt cinstite (pentru noi) si asta ne-a fost tineretea, insa astia tinerii habar nu au de deastea (si nici rabdare sa le priveasca nu mai au saracii), sunt crescuti cu "furaje" chimice la lumina becului programat inspre descreierare colectiva, nevazand Soarele tineretii noastre, astfel ca de computer-audio se vor ocupa niste surzi in bezna mintii lor care nu au nici un reper intru comparatie, al caror sistem de valori are in top Ipod-ul si mp3-ul peste un morman de prostie militanta si agresiva. Evident, nu au cum ajunge departe, s-a produs o ruptura intre doua generatii aflate in timpuri si tipuri de civilizatii diferite.
De aia computerul pana la urma nu are nici o vina, e fix "vina" tunului care darama poarta pentru ca a incaput pe mainile cui nu trebuie, altii nefiind interesati de el, preferand berbecul infipt in usa.

In final ideea este simpla - inca nu s-a spus tot in ceea ce priveste computerul ca sursa audio audiofila, insa in mod cert viitorul apartine computerelor, ca ne place, ca nu ne place. (Mie nu-mi place, de exemplu). Cat priveste viitorul audiofiliei, acesta e mult mai putin cert ca al computerului "audiofil".

Dar poate nu va mai fi nevoie. Muzica isi trage ultima suflare, va fi inlocuita cu actualele latraturi, chelalalieli si zgomote pseudo-animalice lipsite de sens (ca si mintea celor care o produc astazi intru bezmeticirea omului "modern").
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by Schindler »

Nu fi asa pesimist momolo ! Sint destui tineri care sint receptivi sa invete de la "veteranii" audiofili ... Ei se furajeaza cu Logitech-uri si cu I-Pod-uri fiindca nu stiu ca mai exista si altceva ... dar citeva auditii ii vor convinge ...
Un lucru este insa cert : audiofilia nu a fost, nu este si nu va fi pentru mase ... din pacate. Si asta nu din considerente materiale. Eu cred ca pentru a fi audiofil, este nevoie si de putina cultura ... si de cultura muzicala ...
... iar astea nu se pot cumpara cu bani , ca diplomele de facultate din ziua de azi, de exemplu, sau ca sculele audio ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by momolo »

Eu cred ca pentru a fi audiofil, este nevoie si de putina cultura
mai mult decat putina!

Parerea mea este ca un audiofil se masoara in cultura muzicala si audio, nu in dotarea materiala cu trancote de lux.

Schindler, poate ca tu esti mai optimist decat sunt eu pesimist. La un tinerel nascut cu ipod-ul in manute si care ajunge sa afle la ce foloseste muzica clasica (am spune pe scurt, muzica), mai sunt inca 10.000 de bizoni care il pot calca in picioare cu tot cu gramofon, numai de bucurie si din pura placere.

Problema este ca unii nu-si cunosc unica limba materna asa ca nu le poti pretinde intelegerea lui Bach, pe scurt sunt irecuperabili inca din frageda varsta. Nu e chestie de ipod-mp3 si ocazie auditie, e o chestiune de "defect de fabricatie, cei 7 ani de acasa", lipsa.

Poate ca sti deja, exista melomani care nu au auzit niciodata ceva mai rasarit decat un boombox dar care stiu pe dinafara muzici clasice si chiar de alte genuri, oameni inteligenti si finuti cu educatie care oricand vor sa mearga la un concert de muzica clasica, opera, jazz, etc si care resping manelizarea, prostul gust si bizonia din jur. Pe acestia tot audiofili ii numesc eu, desi sunt complet paraleli cu sculele audiofile scumpe de existenta carora nu au auzit niciodata. Dar au o caracteristica, in primul rand au educatie, ca au avut de la cine s-o capete, in al doilea rand nu prea sunt din noile generatii tip "viitorul patriei".

Daca sunt oleaca pesimist stiu pe ce ma bazez. Lumea nu poate rezista la infinit bombardamentului mediatic menit sa indobitoceasca.


Vorbea impuscatul de "omul nou". Dar se pare ca economia falimentara de stat comunist nu a putut sa termine treaba. Insa o s-o termine capitalismul, mult mai eficient.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Se poate Hi-Fi pe computer? :)

Post by FATHER »

momolo wrote: Lumea nu poate rezista la infinit bombardamentului mediatic menit sa indobitoceasca.

Ai sa ramai surprins... :twisted:

Eu zic ca daca nu cauti masurile absolute, se poate asculta si de pe PC.... Un calculator configurat minimal, o interfata buna si un DAC peste medie pot face treaba buna. Ai macar marele avantaj al versatilitatii.

Post Reply