Casti / headphones

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Casti / headphones

Post by LEKTOR »

Experiente, sisteme amplificare casti, etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Casti / headphones

Post by LEKTOR »

Multi au trecut la casti electrostatice - inspirindu-se ,cred, de la STAX - dupa Senheiser iata si pe cei de la KOSS

http://www.koss.com/koss/kossweb.nsf/p? ... ^es^ESP950
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti / headphones

Post by momolo »

pe vremuri am avut niste casti sovietice electrostatice. Rotunde, destul de grele, marime medie, nu mari, impedanta 100 ohmi mergand direct la orice amplificare insa cerand totusi putere, sunau foarte bine. La vremea aia mi-au placut cel mai mult, comparand si cu branduri celebre.
Nu le mai am si nu stiu cum am "scapat" de ele.

Mai am niste casti vintage de la KOSS, numite "DIGITAL 4X" si avand impedanta 8 ohmi. Sunt foarte greu de amplificat, aparent suna corect in orice gaura insa atunci cand dau de gaura potrivita, apare si basul dar si restul calitatilor extraordinare.
Intre timp le-a putrezit un soi de burete intern, cutia driverelor fiind pe compresie dar aerul este totusi expulzat prin acest burete rar.
Am reusit sa le inlocuiesc acel burete-garnitura prin anii 90.
Difuzoarele sunt de celuloid si sunt foarte mari!
Au probleme si cu "covrigii" din vinil care stau pe urechi, adica pernitele de piele (de plastic :) ). Nefiind rotunde ci un soi de patrat ovaloid, nu am idee cum le-as putea inlocui (covrigul e facut prin cusaturi...). Dar daca as gasi ceva, se poate inlocui foarte usor "covrigul" suport pe urechi, fiind doar lipit de carcasa cu un lipici care a cedat de mult, in prezent semanand cu lipiciul unei benzi adezive invechite.
Dateaza din anul 1984 si le-am vazut pe urechile lui Jean Michel Jarre la mega-concertul de la Houston. Fapt pentru care eram mandru de castile mele! :)
La vremea respectiva am platit o avere pe ele! Nimeni de la noi nu avea habar ce-i aia KOSS, fapt pentru care nu-si gaseau cumparator ?! :lol: ...Eu stiam, fapt pentru care, totusi, pretul a fost mai mic decat cel original, care era foarte mare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Casti / headphones

Post by szacaz »

pe vremuri am avut niste casti sovietice electrostatice
amfiton cumva?

daca da, am avut si eu o pereche, si mi-a placut grozav sa ascult cu ele; era foarte nasol sistemul mecanic, nu se asezau prea bine pe urechi, motiv pentru care le-am mutat difurile in alte casti - dupa care le-am dat cuiva si date au tramas

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Casti / headphones

Post by momolo »

Intradevar, parca amfiton se numeau, scris in slavona.....sau ceva cu Electronica?...nu mai tin minte.

Dar imi amintesc ca stateau rau pe cap si dupa o ora deveneau foarte incomode.

Erau pe vremea aia singurele casti care sunau plin, dinamic, necolorat si foarte muzical. Pe scurt, mai bine decat boxele trancotare pe care le foloseam atunci!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Casti / headphones

Post by kaav »


Post Reply