Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by cosmin »

Astazi am facut un experiment: am iesit cu interconnect din cd player direct intr-un power amp Luxman M-03 profitand de faptul ca acesta are atenuatoare (reglaje de volum).

Rezultatul: un sunet exceptional ! La primele auditii pare mai bun decat tot ce am amplificare acum acasa !

Inseamna ca preurile care le am nu sunt din cele mai bune ? Sau faptul ca nu mai e preu e calea mai scurta de la sursa la power amp (finali) si astfel pierderile sunt minime ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by LEKTOR »

In cazul tau ar fi incomod - cum controlezi volumul, trebuie sa mergi tot timpul in spate la amp - multe power ampuri au cd direct, de asemenea, cd playere cu output reglabil ( din remote ) - am vazut cazuri in care audiofilii au lipit cablurile pe cablajul de la cd player si la power amp. Preampul e normal sa modifice semnalul, cu cit nu il modifica mai mult, cu atit mai bun, trebuie circuit bun de direct mode, unde practic semnalul trece direct in volum ( care si asta conteaza ), apoi mai exista asa zisele preampuri pasive !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by cosmin »

LEKTOR wrote:In cazul tau ar fi incomod - cum controlezi volumul, trebuie sa mergi tot timpul in spate la amp - multe power ampuri au cd direct, de asemenea, cd playere cu output reglabil ( din remote ) - am vazut cazuri in care audiofilii au lipit cablurile pe cablajul de la cd player si la power amp. Preampul e normal sa modifice semnalul, cu cit nu il modifica mai mult, cu atit mai bun, trebuie circuit bun de direct mode, unde practic semnalul trece direct in volum ( care si asta conteaza ), apoi mai exista asa zisele preampuri pasive !
M-03 are volumul frontal, doua atenuatoare L,R:
http://www.thevintageknob.org/LUXMAN/M03/M03.html" onclick="window.open(this.href);return false;

In plus preul C-03 nu are telecomanda :http://www.thevintageknob.org/LUXMAN/C03/C03.html

asa ca tot trebuie sa ma deplasez la rack sa schimb volumul. :wink:

Ideea e ca este foarte interesant, dar la mine inca de la primele auditii pare ca se obtine maxim de calitate in acest mod de conectare.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by momolo »

LEKTOR ,cosmin se refera la calitate audio fara problema ergonomiei.

cosmin, parerea mea este ca ti-a placut tie mai mult si nimic in plus. Nu cred ca se pot trage concluzii atat de usor. Foarte importanta e si muzica pe care ai pus-o astfel incat sa ajungi la concluzie. In opinia mea doar muzica clasica de pe discuri de top ar putea permite o concluzie corecta.

Teoretic, cu cat semnalul parcurge o cale mai scurta, cu atat scapa mai putin alterat. Insa una e teoria si alta e realitatea practica. Am ajuns sa cred ca singura regula e ca nu exista nici o regula.

Din ce am cunoscut eu dealungul timpului, intotdeauna s-a auzit mai bine cu preamplificare decat fara. Puterile separate nu stau bine la impedantele de intrare iar un preamp nu are numai rolul reglajului de volum ci si rolul adaptarii de impedante, sau mai bine zis intai de toate este important la asa ceva.

Pentru o apreciere justa trebuiesc boxe de calitate si o ureche antrenata pe sunet sanatos, in primul rand sunet natural, cum se spune pe forumuri, sunet live, de preferinta sau obligatoriu instrumente reci, clasice, voce, tot ce nu este produs sintetic.

Astfel ca afirmatia "se aude bine" este profund relativa, de la caz la caz.

Mai exista si un alt aspect - potrivirea intre un pre si un power este un "sport" dur in audiofilie. Cu integratele e mai simplu.... pentru ca sunt gata integrate. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by cosmin »

momolo wrote: Mai exista si un alt aspect - potrivirea intre un pre si un power este un "sport" dur in audiofilie. Cu integratele e mai simplu.... pentru ca sunt gata integrate. :D
C-03 si M-03 sunt gandite pentru a lucra impreuna.

Sa fie oare si problema cablurilor ? Desi am incercat pana acum destule cabluri si deocamdata am ajuns la unul singur care pare de departe cel mai bun: interconnect-ul accuphase maro.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Audispray
Posts: 2
Joined: 05 Feb 2010, 09:41

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by Audispray »

M-am jucat si eu ceva vreme cu un C-03. Un pre excelent la banii lui (la preturile actuale cel putin) dar sa nu-ti imaginezi ca ar fi vreo referinta in domeniu. Nimic surprinzator ca puterea suna mai bine "pe direct" ; daca ai o sursa capabila de un drive suficient pe intrarea in power - go for it - oricum majoritatea pre-urilor vor colora ca si Luxmanul.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by cosmin »

LEKTOR wrote:Preampul e normal sa modifice semnalul, cu cit nu il modifica mai mult, cu atit mai bun...
Da, cred ca asta e raspunsul cel mai aproape de adevar.
Am mai citit astazi pe net prin destule alte locuri si se pare ca intr-adevar: orice preu mai altereaza putin semnalul dar il "coloreaza" oarecum pentru a compensa aparent pierderile.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by momolo »

Eu nu m-as grabi sa vorbesc de colorare si alterare. E ca in povestea cu cine ridica primul piatra.

Depinde decisiv de cine asculta si apreciaza. Am auzit lanturi audio foarte complicate si incalcite unde semnalul calatorea o mie de ani pana la difuri dar si sisteme cu traseul scurt de semnal, in ambele cazuri sunet de referinta.

Ceea ce conteaza este echilibrul final al sunetului, sa dea cat mai mult senzatia de real, desi nici un sistem audio nu se apropie foarte tare de realitate.

Asa ca problema nu sta in teoria traseului scurt sau lung, sta in urechile cui asculta.

Pe vremuri credeam si eu in teorii din astea puriste, dar cu timpul am ascultat diverse si am intalnit cazuri care contrazic total teorema asta, cazuri in cale semnalul plimbat ca la balamuc iesea mai real decat dat o singura tura in jurul blocului. Cazuri in care daca trag pe un tape-recorder prin preu si inevitabil folosind doua cabluri semnal in loc de unul, suna pur si simplu mai bine si mai real. Initial as fi spus TEORIAAAA, dar ma f_t in ea de teorie, urechea (si bunul simt) ne spun adevarul. Multi nici nu pot accepta lucruri evidente, au capul prea plin de teorie.

Azi mi se pare indecent sa discut de colorare generica si inerenta privind o solutie in ansamblu. Trebuie vazut de la caz la caz. Cert este ca experimental se pot gasi rezolvari care sfideaza teoria.

De aia unii au talent sa faca sisteme audio sa sune MUZICA si altii oricat s-ar screme, nu le iese, dupa care cauta sa prinda sufeltul si sa-l cantareasca. E defapt povestea lui Frankenstein.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by cosmin »

momolo wrote:Eu nu m-as grabi sa vorbesc de colorare si alterare. E ca in povestea cu cine ridica primul piatra.
momolo, nu eu am spus asta ci multi altii pe multe alte meleaguri. Eu doar am sintetizat, in plus se pare ca aceasta teorie se verifica aparent si la mine.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by momolo »

Se verifica pe naiba. Mai ai cativa ani sa tot incerci si apoi vorbim.

Las-o p 'aia cu "au scris multi pe net". Cititul de deastea e f_tere de minti. Actiunea directa e adevarul. Dar nu te repezi cu concluziile, ia-o incet, take your time (acum multi ani am trecut si eu prin asta).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by SOLO »

Cosmin , iti recomand experimentul asta simplu : Asculta asa pe direct minim o saptamana , dupa care discutam . Daca inca iti place mai mult playerul pe direct atunci norocul tau :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by hersorin »

Adevarul ca treaba cu ascultatul un timp mai indelungat o folosesc si eu. Nu am urechi prea fine si pe moment nu prea imi dau seama de anumite diferente dar dupa o saptamina e mult mai simplu.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by cosmin »

SOLO wrote:Cosmin , iti recomand experimentul asta simplu : Asculta asa pe direct minim o saptamana , dupa care discutam . Daca inca iti place mai mult playerul pe direct atunci norocul tau :wink:

solo
Merci de pont.
Adica sa treaca timp suficient si sa pun cat mai multe genuri eventual ! :D Deja am gasit ceva care se auzea parca mai bine cu preul pus :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by cosmin »

hersorin wrote:Adevarul ca treaba cu ascultatul un timp mai indelungat o folosesc si eu. Nu am urechi prea fine si pe moment nu prea imi dau seama de anumite diferente dar dupa o saptamina e mult mai simplu.
Eu unul am testat in general pana acum pe cat posibil A/B. Si comparatia am facut-o imediat, strict pe aceeasi piesa. Numai asa am putut sa realizez diferentele, mai ales cand acestea au fost abia perceptibile.
Cred ca urechea este posibil sa se obisnuiasca cu timpul cu noul sunet, astfel ca exista si o sansa sa "inceapa sa iti placa".
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Este mai bine CD player direct in Power Amp ?

Post by momolo »

Cum bine au spus SOLO si hersorin auditia in timp mai indelungat scoate adevarul la iveala. Nu se pune problema de obisnuinta, daca ceva nu e in regula va iesi la iveala dupa ceva timp de ascultat, cand va deveni enervant, plictisitor, sacaitor, etc.
O parere solida se formeaza cam intr-o saptamna, doua. Exista proba scurta, A/B pe moment, dar si proba lunga, in timp. Ambele importante in egala masura. Cea mai buna judecata se face in timp, cu mintea limpede si nu pe moment sub entuziasmul clipei. Timpul scoate la iveala adevarul. De aia multi isi schimba/vand sculele dupa cateva luni. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply