Recordere digitale pe banda

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Recordere digitale pe banda

Post by akaiofil »

caseta de sters capul foloseste la ceva? nu le poti sterge manual, clasic?
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Recordere digitale pe banda

Post by LEKTOR »

Max 95 min, 60 min ar fi ideal ! L e poti sterge, - capul este practic ca la video, nu ca la un deck !

NAKAMICHI a scos un DAT si un DAC separat, folosit si de un transport cd changer - precursor la sistemul Nakamichi Dragon CD/DAC

http://translate.googleusercontent.com/ ... Y3lw8M10Ug" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.thevintageknob.org/THEVAULT1 ... 1000D.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recordere digitale pe banda

Post by momolo »

LEKTOR
momolo, cel din poza ta este SONY 2000ES, nu 75-ul
, evident, chiar asa scria si pe foto pe care am inserat-o, dar am vrut sa pun unul frumos si de top. Uite, mai citeste o data linkul dat de mine:

http://www.datrecorders.co.uk/dtc75es.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Iar poza este a astuia:

http://www.datrecorders.co.uk/dtc2000es.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Insa personal prefer modelele profesionale de la TASCAM. Spun asta in cunostinta de cauza. Astea "de casa" sunt ceva mai subrede si mai "subtiri" la sunet (dar frumoase si intre lemne).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recordere digitale pe banda

Post by momolo »

akaiofil
caseta de sters capul foloseste la ceva? nu le poti sterge manual, clasic?
- daca vei folosi casete noi sigilate si de marca buna (TDK, Maxell) vei avea nevoie foarte rar de curatare. Nu-ti recomand caseta de stergere decat in cazul ca te grabesti, dar nu abuza. Asta da jegul pe margine. Insa daca-l stergi manual ai mare grija cum stergi capul rotativ in dreptul "pastilelor". Se sterg cu miscare verticala si nu in lungul deplasarii benzii. In lung se sterge doar cilindrul. Foloseste betegase cu vata (cu izopropilic) dar bine compactata sa nu lase scame si nu forta nimic pe acolo.

(am si eu un 75es stricat. E cam jucarie. Vezi de Tascamul ala pe care ti l-am dat in poza. Naka e racheta cosmica, nu-l gasesti si oricum ar costa un pret barosan).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Recordere digitale pe banda

Post by akaiofil »

momolo wrote: Naka e racheta cosmica, nu-l gasesti si oricum ar costa un pret barosan).
http://cgi.ebay.com/Nakamichi-1000-DAT- ... 2eab56b6a6" onclick="window.open(this.href);return false;

altceva nu gasesc, nu naka :) (aka 11k parai) :)
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Recordere digitale pe banda

Post by LEKTOR »

Dai un ban dar stai in fata - cu microfonul, adica iti faci MASTER TAPE ! :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recordere digitale pe banda

Post by momolo »

La banii astia te poti duce personal pana in Hawaii sa le iei. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Recordere digitale pe banda

Post by akaiofil »

sa stii ca si mie mi s-a parut scump shipping-ul :)
It's the music, stupid!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Recordere digitale pe banda

Post by LEKTOR »

Nu mi se pare mult transportul, mai ales daca va folosi Protectorul - asa aparat nu-l trimiti prin Fedex, ci prin armored vehicle

http://www.armoredcars.com/freightliner-batt-xl.php" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Recordere digitale pe banda

Post by puf »

Eu foloseam la stergerea de capete rotative VHS hartie imbibata in alcool izopropilic, deobicei hartie de ziar, stergeam pastilele chiar in sensul de mers al benzi prin aplicarea unei presiuni variabile cu degetul pe hartie si rotirea capului.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Recordere digitale pe banda

Post by akaiofil »

cam asa faceam si eu, dar nu cu hirtie, cu o cirpa din aia de ochelari, din piele de caprioara, nu era fantastica da' eu eram micutz si prost si casete orwo VHS nu existau asa ca nu prea se murdareau capetele la AKAI (fireste) :)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Recordere digitale pe banda

Post by akaiofil »

primele impresii dupa 25 de min de folosire in pauza de masa:

- scula este una...digitala. la fel si sunetul;

- copia directa, digitala de pe cd (41.1Khz) suna mai "digital" decit cd-playerul (probabil convertorul D/A + partea analogica din cd-playerul meu sint mai bune decit cele din DAT);

- copia analogica de pe cd (48Khz) suna .... habar nu am cum :) digital clar, dar parca mai "fada" decit cea digital-digital, parca mai slaba in detaliu...o sa aprofundez problema;

- senzatia de "trag muzica" este evidenta, nu se compara cu cd-copy la birou in fatza monitorului (are importanta pentru mine, ca altfel imi faceam selectii cu cd-writerul de la pc :) dar nu are legatura cu audiofilia, mai degraba cu vechi pasiuni nostalgice...)

- nu am tras inca de pe vinil, iar asta va fii a doua functiile lui (prima este facutul de selectii de pe cd-uri) in functie de rezultate, desi sint cel mai fan ascultat vinil (acompaniat de chianti :) ) si nu voi renuntza pt toate digitalele din lume la placerea asta.

- cum in general genul de muzica care-i va fi destinat este italo 80 sau mai noua (gen nepretentios din punct de vedere audiofil) iar scopul va fii muzica de fond pe linga o carte buna sau un film fara de sonor pe care-l vad a nu stiu cita oara pare oarecum ca-si va atinge scopul.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recordere digitale pe banda

Post by momolo »

Ti-am spus ca e un model mediu doar. L-ai putea pune mai in valoare cu un DAC, adica redai semnal SPDIF intr-un DAC extern de calitate si va fi altceva decat cu propriile decodoare digital-analog continute in jucarica.

La conversia vinil (analog) - digital o sa vezi ca se va prezenta ceva mai bine, dar limitarea pe care o ai este redarea, adica ce am spus mai sus.

Acorda atentie si la alimentare. Baga-l corect in faza si ar fi indicat sa schimbi sarma de veioza atarnatoare cu un IEC de carcasa sau cablu curent ceva mai serios. Ca ar suna considerabil mai bine bagat intr-un conditionator de curent, asta e alta poveste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply