...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

...

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:25, edited 2 times in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

PolyGram, ar fi indicat sa te preziniti la rubrica speciala de "bun venit si buna ziua".

Catre oricine comenteaza sau posteaza la acest subiect - avand in vedere ce s-a intamplat pe alt forum unde userul PolyGram a postat acelasi lucru, va atrag atentia ca aici nu sunt tolerate scandalurile si aiurelile.

Ceea ce este scris reprezinta doar opinia, impresiile si parerile unui (de azi) coleg de forum, asa ca in primul rand trebuie sa aratati respect si politete.

NU este deloc interesant subiectul '"de unde are bani"proprietarul sculelor prezentate mai sus, nefacand obiect de discutie.

NU este deloc relevant ca proprietarul sistemului de mai sus este si dealer high-end si face afaceri in domeniu. Asta e treaba lui si consider ca pe acest forum "fantoma reclamei mascate" a fost exorcizata, orice tentativa de aducere in discutie a subiectului "reclamei mascate" va fi aspru sanctionata. Aici are voie sa se exprime ORICINE, atat simplii audiofili consumatori, cat si comercianti in domeniu cu singura obligatie sa arate respect pentru ceilalti si sa sublinieze cand e momentul ca orice afirma este opinie personala (in majoritatea cazurilor se subantelege, deci nu trebuie exagerat).


Cat priveste Wilson Audio Alexandria, am avut ocazia sa vad in Bucureti o pereche culoare... aurie, care a fost intre timp inlocuita de alte incinte acustice. Din punctul meu de vedere sunt boxe extrem de dificile.

Deasemenea, tot in Bucuresti cunosc un caz in care un intreg set de cabluri Transparent exact ca cele prezentate mai sus (si care costa intradevar extraordinar de mult iar la vedere sunt ...socante) a fost inlocuit cu cabluri... DIY.

Am si o observatie personala - masuta/mobilierul pozitionat intre canapeaua de auditie si sistem, in opinia mea conduce la perturbarea sunetului destul de grav. Cred ca nu ar trebui sa se afle nici un obstacol intre punctul de auditie si sistem.
Mai am o observatie - pozitia boxelor nu mi se pare, din punctul meu de vedere, deloc normala, dar cred ca in acest caz exista o cauza importanta care a dus la aceasta pozitionare - peretii sunt absorbanti precum intr-un studio profy. Fara indoiala, nu se poate judeca dupa foto si dat asa cu parerea, sunt numai niste simple nedumeriri cand privesc ansamblul pozat.

KRELL si WADIA am avut ocazia, dar de Vitus habar nu am. As fi curios, insa din cate imi dau seama, sistemul cu pricina este in zona Clujului.

Oricum, felicitari pentru articol. Rog pe ceilalti sa arate respect si buna cuvinta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: TOYS for BOYS

Post by Kostas »

"Pozele se pot vedea aici:
http://picasaweb.google.com/partenecata" onclick="window.open(this.href);return false; ... ria2Forum# "

nu se poate vedea nimic la acea adresa, acum... dupa ce am devenit curios !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:25, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:26, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: TOYS for BOYS

Post by SOLO »

Frumos ... cred ca oricine ar trebui sa aiba ocazia sa asculte un sistem mai de calitate ( si bine pus la punct ) inainte sa judece in materie de sunet . Felicitari proprietarului .. un start bun :mrgreen:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

Ok, acum merge linkul picasa.

Opinia mea e ca s-ar imbunatati considerabil sunetul daca ar fi eliminat cubul ala de mobilier pe post de masuta. Eu am constatat efecte nocive exact in situatia asta cu o masuta mai scunda, goala pe dedesupt si in cazul unor boxe mai inalte decat alea. E vorba de relexii, naiba stie explicatia stiintifica, dar alterarea se produce ciudat, este afectata imaginea stereo, spatialitatea, focusarea si chiar felul de raspuns in frecventa. Optim este ca spatiul dintre punctul de auditie si boxe sa fie gol, ideal ar fi chiar si spatiul dintre boxe sa fie gol.

PolyGram, nu ai spus nimic despre muzica ascultata. Ce gen, eventual si ce discuri dintre cele care ti-au placut, etc. Am inteles ca proprietarul sistemului asculta in primul rand clasica.

Poate ca si boxele Marten Coltrane ar fi fost interesante, dar spatiul ala e maricel pentru ele, insa are scule care le pot amplifica (au membrane cam grele, sunt foarte dificile la amplificare si in doua randuri am ascultat modelul mare "Supreme" dar nu edificator)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: TOYS for BOYS

Post by akaiofil »

am si eu aceiasi configuratie (a se intelege un soi de masa intre scule si fotoliu) :) singura influentza pe care am remarcat-o se manifesta in privintza imaginii stereo, dar la mine distantza de auditie este mult mai mica.
altfel pare un sistem batzos, nu am ascultat niciodata nimic din ce este acolo, dar cred ca un pick-up fatzos ar arata fantastic ca sa nu mai vorbim de sunet.
personal cred ca as muta toate fiarele dintre boxe si le-ash pune undeva in afara spatiului vizual, lateral sau in spatele pozitiei de ascultare.
It's the music, stupid!

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: TOYS for BOYS

Post by AWDRobert »

Spune-ne te rog "cat de" anecoica era camera?

Probabil ca nu ai masurat timpi de reverberatie dar poate gasesti o comparatie usor de inteles

Ce fel de material este pe pereti? un fel de Rigips?

Cat despre sistem .... ce sa zic? as fi ales alte culori :)
Robert
"doar trancotar"

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: TOYS for BOYS

Post by PolyGram »

In asa fel am fost absorbit si fermecat de sunet, incat (aproape ca) nu-mi mai amintesc ce anume am ascultat :lol: Al Di Meola si cateva piese de pe cd-ul de teste de la Manger sigur am ascultat. Cred ca am pus si un cd/sacd de la Linn. Proprietarul a mai pus cateva piese de pe ceva albume/formatii necunoscute pt mine. M-a fermecat vocea unui cantere japoneze. Incredibil de real se auzea
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

Ti-a pus probabil Jacintha si colectiile clasice audiofile.

Ar fi indicat sa faci cel putin si a doua vizita. De obicei a doua oara ai spiritul mai calm si mai ascutit, vezi si auzi mai multe.

Sistemul high-end la clasica se alege, cum alegi calul dupa dinti. Un Mahler, un Beethoven, un Wagner, un Hendel, Mozart, Strauss, etc, vor dezbraca de "podoabe" orice scule audio. Atat piesele mari si cele mici si simple, fluierul curat si fara artefacte, cornul englezesc atat de simplu insa atat de complicat, flautul fara harj si cu sunet metalic, toba mare si contrabasii fara boom, violoncelul care suna cu vibratia cutiei, vioara care suna a vioara si nu a sarma sau trompeta cu corzi, trompeta care nu zbiara, oboiul atat de delicat incat nu mai suna in mintile lui la cea mai mica alterare, orga de catedrala care vibreaza cu toata camera in sunet de "tevi", pianul atat de complicat incat practic contine tot spectrul plus sunetul de ciocanel de plush care loveste coarda, etc,etc, etc. Multe deastea dincolo de iluzii false de sounstage induse de inginerii de mastering, dincolo de falsele detalii de la plescait de buze si scartait de instrumente pe podea sau clampanit de clape de suflatori bagate in fatza ca sa fure iluzia detaliului, asculta timbrele, senzatia de viu, curatenia sunetului, separatia si localizarea tridimensionala dar fara defazari si scamatorii, etc,etc.
Fa abstractie de spectacolul vizual si de preturi ametitoare, judeca aspru si cu bunul simt al detasarii, in fond ceea ce pentru unii este enorm, pentru altii e banalitate. Omul se obisnuieste sa mearga in caruta zdruncinata de magar dar tot atat de simplu se va obisnui si in Rolls Royce, insa ambele pot fi cantarite si apreciate just, conform bunului simt universal care nu contruieste scari de valori, doar le aseaza la locul lor cel drept. De multe ori intr-o zi insorita de munte e minunat in caruta trasa de magar, alteori cand ploua e mai bine in Rolls Royce. Barierele si lanturile ni le construim singuri in mintea noastra. Iar muzica nu are pret asa cum sunetul nu poate fi povestit in cuvinte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by TomJones »

momolo wrote:Ti-a pus probabil Jacintha si colectiile clasice audiofile
sau poate Ayako Hosokawa...ca e japoneza, Jacintha stiu ca e filipineza...ma rog mare deosebire nu este ca toate au ochii oblici.. :)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by cosmin »

momolo wrote:Ti-a pus probabil Jacintha si colectiile clasice audiofile.

Ar fi indicat sa faci cel putin si a doua vizita. De obicei a doua oara ai spiritul mai calm si mai ascutit, vezi si auzi mai multe.

Sistemul high-end la clasica se alege, cum alegi calul dupa dinti. Un Mahler, un Beethoven, un Wagner, un Hendel, Mozart, Strauss, etc, vor dezbraca de "podoabe" orice scule audio. Atat piesele mari si cele mici si simple, fluierul curat si fara artefacte, cornul englezesc atat de simplu insa atat de complicat, flautul fara harj si cu sunet metalic, toba mare si contrabasii fara boom, violoncelul care suna cu vibratia cutiei, vioara care suna a vioara si nu a sarma sau trompeta cu corzi, trompeta care nu zbiara, oboiul atat de delicat incat nu mai suna in mintile lui la cea mai mica alterare, orga de catedrala care vibreaza cu toata camera in sunet de "tevi", pianul atat de complicat incat practic contine tot spectrul plus sunetul de ciocanel de plush care loveste coarda, etc,etc, etc. Multe deastea dincolo de iluzii false de sounstage induse de inginerii de mastering, dincolo de falsele detalii de la plescait de buze si scartait de instrumente pe podea sau clampanit de clape de suflatori bagate in fatza ca sa fure iluzia detaliului, asculta timbrele, senzatia de viu, curatenia sunetului, separatia si localizarea tridimensionala dar fara defazari si scamatorii, etc,etc.
Fa abstractie de spectacolul vizual si de preturi ametitoare, judeca aspru si cu bunul simt al detasarii, in fond ceea ce pentru unii este enorm, pentru altii e banalitate. Omul se obisnuieste sa mearga in caruta zdruncinata de magar dar tot atat de simplu se va obisnui si in Rolls Royce, insa ambele pot fi cantarite si apreciate just, conform bunului simt universal care nu contruieste scari de valori, doar le aseaza la locul lor cel drept. De multe ori intr-o zi insorita de munte e minunat in caruta trasa de magar, alteori cand ploua e mai bine in Rolls Royce. Barierele si lanturile ni le construim singuri in mintea noastra. Iar muzica nu are pret asa cum sunetul nu poate fi povestit in cuvinte.

momolo, in opinia mea, la o prima vizita cu scule high-end de asemenea calibru, (financiar in primul rand) esti mult mai fermecat de aparate in sine decat de muzica. Chiar si cand asculti cateva piese tot aparatele le admiri si parca numai la ele te concentrezi mai degraba decat la muzica. De-abia de la a doua, treia vizita incepi sa te obisnuiesti (vizual) cu aparatele, boxele si camera si vei incepe sa asculti si muzica.
Intr-adevar muzica clasica pare a fi o referinta de la care poti pleca si judeca performantele sonice ale sculelor. Adica in opinia mea poti judeca in primul rand cat de transparente si acurate sunt in a reda timbrele reale ale instrumentelor muzicale.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by cosmin »

momolo wrote:Ti-a pus probabil Jacintha si colectiile clasice audiofile.
Sistemul high-end la clasica se alege, cum alegi calul dupa dinti. Un Mahler, un Beethoven, un Wagner, un Hendel, Mozart, Strauss, etc, vor dezbraca de "podoabe" orice scule audio.
Foarte bine punctat. In opinia mea nu faci o estimare corecta cu CD-uri excelent masterizate gen XRCD etc. care oricum suna bine si pe sisteme mai entry-level dpdv audiofil.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TOYS for BOYS

Post by momolo »

cosmin
CD-uri excelent masterizate gen XRCD etc. care oricum suna bine si pe sisteme mai entry-level dpdv audiofil.
- aici, personal nu sunt de aceeasi parere. Foarte multe discuri CD de la XRCD nu-si dau de banuit valoarea pe sisteme slabe si mediocre, unele suna banal iar altele par a fi chiar aiurea trase daca nu ai super-scule sa le redai si sa-ti dai seama cat de ok sunt. As spune chiar ca cele mai multe discuri bune sunt asa, in timp ce exista multe facaturi pacalite sa sune bine pe scule proaste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply