...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

...

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:30, edited 2 times in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Chord vs. Kimber

Post by momolo »

Asadar, cu sau fara ecranare?
din tot ce am incercat eu, nu pot trage nici o concluzie. Am gasit cabluri bune (= potrivite) atat cu ecranare cat si fara, referindu-ma la cele de curent si boxe. Cele de semnal consider ca e sanatos sa fie cat mai ecranate, altfel avem niste antene in plus la sistem.

Personal nu citesc bullshitul scris pe siteurile nici unui producator de cabluri, inclus cele pe care le detin si care au costat foarte mult (exemplu, Fadel si Accuphase) si despre care nu am citit nimic; textele astea ma plictisesc si ma enerveaza, e logic, toti vor sa vanda asa ca pe siteul propriu insira numai laude; cat priveste articolele review, astea sunt toate comandate pe bani, iar pe forumuri adevarul e vazut rareori, abia cand il cunosti deja cum arata la infatisare ca sa-l poti distinge in multime, dar in rest se plimba minciuna in haine luxoase.
Mai sanatos ar fi decat sa tot scriem sa mai scurmam in sacul cu sarme sau sa ascultam o simfonie.

Astfel, nu cred ca se poate judeca si aprecia ceva relativ la ceea ce scriu ei acolo. Fiecare incearca sa-si vanda sarmele la concurenta cu sarmele altora asa ca inventivitatea in povesti explicative nu are limite.

Cert este ca ceea ce percepem la ureche legat de fenomenul cablurilor nu se poate masura conventional. Daca punem un osciloscop/vobuloscop folosind cabluri total diferite, nu vom observa nimic alterat la semnalul masurat (conventional). Sa zicem ca vom compara un cablu de la talcioc cu un Valhala. In ambele cazuri pe osciloscop va arata la fel. Insa daca le punem in sistem ramanem uimiti de diferentele la ureche (evident, cine nu a incercat nu va intelege si va judeca gresit ceea ce vorbim noi aici).

Consider ca pentru a gasi cablul cel mai bun (= potrivit) ne trebuie alt instrument decat osciloscopul, urechea bine antrenata si educata.
Calitatea educatiei noastre urechiometrice este inestimabila, poate salva sume enorme de bani asociata cu bun simt, luciditate si cunostinte tehnice macar minime (ca sa nu credem in voodoo si sa ne inchinam la el avand altar propriile scule audio....).

Fara indoiala, se poate masura si efectul cablurilor, dar nu conventional. De exemplu, la Accuphase cablurile sunt vandute cu ... prospecte tehnice in care sunt insirati diversi parametrii tehnici masurati, de la capacitate pe metru liniar pana la rezistenta, inductanta si altele. In general in domeniul profy (zona mai serioasa) se dau parametrii de baza la sarme pentru ca acolo se folosesc des lungimi mari.

Dar eu personal inca nu pot spune ca ecranul in cazul cablurilor de curent si boxe aduce automat calitate in plus (desi teoretic ar trebui). As spune altfel, calitate in plus poate aduce un cablu potrivit chiar daca este Valhala sau sarma taiata de la masina de spalat rufe. Gasirea acestei sarme este precum cautarea Sfantului Graal, este o arta si un talent (+ educatie, pasiune, iubirea sunetului si muzicii, nu in ultimul rand luciditate si bun simt).

Problema multora care nu sunt trancotari adunatori ca mine (eu sunt in stare sa smulg si cablurile de la tramvai ca sa le incerc...) este una de ordin practic, nu au ce sa compare si sa incerce. Isi f_t mintile pe net si in reviste dupa care nasc sume grele din portofel si drumul astfel parcurs e fara intoarcere, o data dat banul gros pe sarma pretioasa si uleioasa, nu mai pot accepta ca si-au tras o tzeapa cu frunze inalta cat casa. Cumpararea in acest mod a cablurilor seamana cu actiunea de a pescui intr-un lac cu o sulita aruncata in apa fara sa poti vedea nimic. Cam tot atatea sanse de nimereala si are.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Chord vs. Kimber

Post by Obelix »

... si odata dezgustat bine de sarmele pe care a dat 3 luni se salariu, le va lauda gros pe forumuri, ca sa poata sa le vanda cu pierderi minime, folosind termeni imprumutati (copy/paste) de la echipa marketing a producatorului si folosind review-urile "obiective" din revistele cu poze frumoase, dar care traiesc vanzand pagini de publicitate la... cabluri (printre altele)... :mrgreen:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Chord vs. Kimber

Post by SOLO »

Personal cred ca oricat am citi despre cabluri tot trebuie sa testam inainte sa achizitionam . Eu il consider un lucru obligatoriu . Cablurile sunt cel mai parsiv elemnt dintr-un sistem audio . Te trezesti cu un cablu de 1500 care suna ma prost decat unul de o suta iar pe sistemul altuia situatia se poate inversa.

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chord vs. Kimber

Post by PolyGram »

....
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:15, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Chord vs. Kimber

Post by momolo »

Obelix
... si odata dezgustat bine de sarmele pe care a dat 3 luni se salariu, le va lauda gros pe forumuri, ca sa poata sa le vanda cu pierderi minime, folosind termeni imprumutati (copy/paste) de la echipa marketing a producatorului si folosind review-urile "obiective" din revistele cu poze frumoase, dar care traiesc vanzand pagini de publicitate la... cabluri (printre altele)...
- bine punctat, lucrul asta se aplica la orice, nu numai la cabluri. Cele mai interesante opinii sunt DUPA ce review-erul nu mai detine obiectul (adica a fost vandut unuia pe care nu-l cunoaste personal, in consecinta se simte liber sa-si verse la modul public ofurile ascunse in suflet pana la momentul revanzarii si incasarii banilor :D ). Pe mine ma amuza cum unii pot scrie pe forumuri publice inversul a ceea ce discuta (si gandesc) in particular. Te trezesti pe un forum public cu unul care lauda cu temenele odorurile detinute, in timp ce umbla febril sa si le revanda la juma'de pret (pentru ca intre timp a gasit altele mai bune la acelasi pret sau chiar mai ieftine)

PolyGram
...dar tot teoretic, ecranarea poate avea si efecte negative. Sau e poveste chestia aia cu prezenta daunatoare a unui metal in campul electro-magnetic generat de trecerea curentului print-un conductor?
- asa este. Si asta e un punct de vedere al unor producatori, insa probabil ca nu exista nici aici o regula. Poate ca ceea ce am spus la modul general (cablurile de semnal au nevoie de shield) nu e valabil (fiind o constatare de-a mea bazata poate pe insuficiente experiente), insa daca adunam toate teoriile diversilor producatori de cabluri vom constata ca nimic nu e bun, nici cu si nici fara shield, nici cuprul si nici argintul, nici sectiune mare si nici subtire, nici impletit si nici neimpletit, etc.

Ca treaba sa fie si mai a naibii, unii producatori de mufe RCA spun ca alea care fac contact pe masa doar intr-un singur punct sunt mai bune. Exemplu niste mufe pe care le-am vazut la Fadel (nu toate sunt asa) care au un singur punct de contact pentru partea de masa a mufei mama RCA.

Singura solutie practica de rezolvare este proba sarmelor in propria instalatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chord vs. Kimber

Post by PolyGram »

....
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:15, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chord vs. Kimber

Post by PolyGram »

...
Last edited by PolyGram on 23 Jun 2012, 13:16, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chord vs. Kimber

Post by PolyGram »

Pe site-ul lor nu gasesc modelul SL-10, cel maron.
O fi vorba se ASL-10?

http://www.accuphase.com/model/sr_cable.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Chord vs. Kimber

Post by TomJones »

Ala maro nu se mai face....de aceea nu mai este pe site...

http://www.audiocubes2.com/brand/Accuph ... _Plug.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Chord vs. Kimber

Post by momolo »

Ala maro nu se mai face....de aceea nu mai este pe site...
confirm, asta stiam si eu. Asta nou (care la culoare e un fel de visiniu foarte inchis) costa dublu dar e complet diferit din toate punctele de vedere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chord vs. Kimber

Post by PolyGram »

...dar nici asta nou nu apare pe site?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Chord vs. Kimber

Post by PolyGram »

...
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Post Reply