Distractia de Weekend - Pranz cu Audio Analogue

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Pranz cu Audio Analogue

Post by momolo »

Pai nu am vazut butonul ala.

Interesant de intrebat - are vreun sistem/aparat la proba ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Pranz cu Audio Analogue

Post by SOLO »

tare cred eu ca platesti si astepti o luna sa ajunga din Italia :|
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Pranz cu Audio Analogue

Post by momolo »

Garantat. Acolo pe site are multe chestii scumpe. Evident, fiind firma de vanzari on-line nu-si permit sa tina pe stoc chestii scumpe.

Cat priveste asteptatul, la toti dealerii de aici se asteapta cateodata foarte mult. O luna e chiar o perioada optimista pentru RO. Sunt cazuri cand poti astepta si peste 6 luni (timp in care esti dus cu vorba din 2 in 2 saptamani).

Dar avand in vedere ca suntem in UE, nu vad ce l-ar impiedica pe un cumparator sa cumpere din afara tarii ?! Daca luam de exemplu cazul unor scule mai scumpe nu cred ca 100 euro de avion (in caz ca zboara de cenusa) si ceva bani de taxi- hotel ar fi o chetuiala asa de mare ca sa se duca direct la Italia si sa asculte/cumpere de acolo ?! De exemplu, cand ai 10.000 euro de dat pe scule cred ca o cheltuiala din asta e mizilic (reprezinta cat te-ai tocmi in primele 5 minute) plus ca faci o plimbare.

Eu cred ca un dealer national are succes aici daca lasa la pret sub aia de dincolo, daca da in rate si daca are talentul sa combine si formeze sisteme care sa sune bine pentru a-si servi clientul. Altfel, traiasca comertul on-line si mersul la fatza locului.
E un echilibru intre exigentza cumparatorului si oferta celui care vinde. Din cauza acestui echilibru care se formeaza natural, la noi adaosurile s-au micsorat drastic in ultimii 10 ani (ca mai inainte nici nu prea se putea discuta de ceva). Pe vremuri un tip care reusea sa tina o afacere din asta se stergea pe picioare cu clientul mioritik aflat umil si fara drepturi inafara UE intr-un stat corupt si abuziv care punea (si pune) taxe si biruri pe orice si cum vrea muschiul sau. Acum macar am scapat de taxele vamale si putem sa dam fuga cu buletinul. Acum exista conturi si carduri din care poti extrage oriunde fara sa te indoiae bancile cu taxe aberante. Punem si ieftinirea transportului. Toate astea au facut ca vaca de muls adaos sa slabeasca pentru comerciantul mioritik.

Pe parcurs ce se va mai destepta lumea o sa le fie din ce in ce mai greu.

De exemplu, in Italia se ajunge in (medie) 2 ore (ma refer la Nord, ca la hotii din sud nu ai ce cauta). Acolo poti vizita mai multi dealeri locali care avand o piata MULT mai consistenta ca la noi au si o aprovizionare pe masura plus scule intoarse din buy-back, adica niste chestii foarte interesante. Mai trebuie un pic de limba straina si cumpararea poate fi chiar amuzanta si ca un mic concediu. Banui ca cine are banii de o masina (buna) de dat pe niste scule audio are si cateva zile libere plus un minim vocabular si cunoastere de utilizare mailingul pentru a pregati cateva vizite programate dincolo.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Distractia de Weekend - Pranz cu Audio Analogue

Post by Obelix »

Intotdeauna m-am mirat cum rezista comertul mioritic cu adausurile practicate... :wink:
probabil ca o "lene intelectuala" a celor care isi numara banii combinata cu o "superioritate" plina de ifose a celor care nu au nevoie sa si-i numere... :|

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Pranz cu Audio Analogue

Post by momolo »

Obelix, de acelsi lucru m-am mirat si eu si de multe ori nu inteleg cum de se poate ?! Ceea ce nu am spus (si totusi nu e cazul in cazul comertului de profil audio) este legat de marlania si comportamentul primitiv al vanzatorilor.
Eu cred ca o cauza vine din educatia (scazuta) a majoritatii cumparatorilor.
Si mai e o chestie, ai sa te miri dar cred ca cei care inghit "galushca" nu sunt aia cu bani multi ci , culmea!, aia cu bani putini. La mijloc este atat comoditatea si faptul ca dand cu nasul de obiectul fizic si pipaibil, isi pierd rationalitatea si rabdarea, dar si faptul ca spre mirarea noastra multi habar nu au sa utilizeze internetul, mailingul si telefonul in folosul lor.
Mioriticul mediu este un om putin evoluat, inca este tributar obiceiurilor clasice printre care mersul la "carciuma din drum"si pipairea obiectului spre cumparare, desi un drum ceva mai departe i-ar aduce economii substantiale.
Obelix, cum iti explici ca destui mioritici platesc comisioane unor bisnitari care cumpara de pe ebay in loc sa cumpere direct ?! Sunt destui bisnitari care castiga din treaba asta. E vorba si de, hai sa-i zicem, "lene intelectuala" cand lenesul plateste pe altul sa gandeasca in locul lui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply