Ce Burner folositi ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Ce Burner folositi ?

Post by aurel pustiu »

:) RedBook nu are standard de ceas. Ceasul discului nu este in relatie directa cu ceasul cititorului. Nu exista un control real de ceas. Daca discul se invarte mai repede sau mai incet nu se mai stie exact unde se termina un bit si unde incepe altul. Vibratiile afecteaza citirea, la fel si alte probleme de control ale lentilei sau ale mecanismului de citire. In general RedBook-ul este un proces continuu care nu suporta opririle sau recitirile in mod nativ. Totusi ca sa nu fie asa de vulnerabil s-au implementat ceva corectii de erori, care lucreaza ok, dar care sunt insuficiente atunci cand se vorbeste de hi-end. De curand s-a implementat si recitirea unei portiuni care sa creasca sansa de a avea erori minime, sunt transporturi care citesc la viteze de X ori. Chiar si asa sanse de rateu inca mai sunt destule, deci va trebui sa se renunte la acest format candva. Formatele de tip .wav , .mp3 , .flac ...etc.... sunt incomparabil mai bune din punctul de vedere al recuperarii integrale a datelor.

Sunt nenumarate cazuri de cdplayere, dvdplayere ieftine pe care un mp3 tras bine , facut cu scule klumea se aude mai frumos decat discul cdda original.

Incercati si voi: creati un mp3 bun pe scule bune si redati-l pe o gioarsa de dvdplayer , pe iesirea digitala printr-un dac bun. Apoi redati pe acelasi dvdplayer si discul original cdda. Sa vedeti ce surprize apar. E stiinta multa la redarea unui disc cdda (RedBook).

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Ce Burner folositi ?

Post by aurel pustiu »

Producatorilor de muzica le convine cumva situatia asta pentru ca astfel sunt oarecum protejati de copierile de inalta calitate. Oricat de mult s-ar inrautati treaba un audiofil nu va face rabat la calitate si isi va cumpara un disc original. La oadica daca piata scade f mult tripleaza preturile si vor rezista o perioada pe spinarea audiofililor pana vor gasi o modalitate de redresare. Asa ca eu unul nu as putea sa prognostichez o data cand vor disparea cd-urile.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

aurel pustiu
RedBook nu are standard de ceas. Ceasul discului nu este in relatie directa cu ceasul cititorului. Nu exista un control real de ceas. Daca discul se invarte mai repede sau mai incet nu se mai stie exact unde se termina un bit si unde incepe altul. Vibratiile afecteaza citirea, la fel si alte probleme de control ale lentilei sau ale mecanismului de citire. In general RedBook-ul este un proces continuu care nu suporta opririle sau recitirile in mod nativ. Totusi ca sa nu fie asa de vulnerabil s-au implementat ceva corectii de erori, care lucreaza ok, dar care sunt insuficiente atunci cand se vorbeste de hi-end. De curand s-a implementat si recitirea unei portiuni care sa creasca sansa de a avea erori minime, sunt transporturi care citesc la viteze de X ori. Chiar si asa sanse de rateu inca mai sunt destule, deci va trebui sa se renunte la acest format candva. Formatele de tip .wav , .mp3 , .flac ...etc.... sunt incomparabil mai bune din punctul de vedere al recuperarii integrale a datelor
multumesc!
Sunt nenumarate cazuri de cdplayere, dvdplayere ieftine pe care un mp3 tras bine , facut cu scule klumea se aude mai frumos decat discul cdda original.
- asta se intampla pe scule audio slabe, la ureche pare ca mp3-ul e mai placut, parca suna mai plin si mai muzical. In schimb, pe un sistem audio de calitate e imposibil, instant se simte facatura, aiureala si falsitatea. In mp3 si orice format lossy informatia este trunchiata, deformata.
Incercati si voi: creati un mp3 bun pe scule bune si redati-l pe o gioarsa de dvdplayer , pe iesirea digitala printr-un dac bun.
- idem. Trebuiesc boxe si amplificare de calitate si iluzia se destrama.
E stiinta multa la redarea unui disc cdda (RedBook).
mare adevar ai grait ! Dovada sunt jdemiile de playere si DAC-uri + transporturi audiofile care mai de care cu solutia proprie, unele reusite, altele doar bani aruncati de pomana.
Producatorilor de muzica le convine cumva situatia asta pentru ca astfel sunt oarecum protejati de copierile de inalta calitate. Oricat de mult s-ar inrautati treaba un audiofil nu va face rabat la calitate si isi va cumpara un disc original. La oadica daca piata scade f mult tripleaza preturile si vor rezista o perioada pe spinarea audiofililor pana vor gasi o modalitate de redresare. Asa ca eu unul nu as putea sa prognostichez o data cand vor disparea cd-urile.
- mare adevar ai zis (inca o data)! Asta e motivul principal, tipii si-au dat seama ca formatul asta e cu bube la copiere si le convine de minune plangand dupa vinil care era deadreptul perfect pentru ei. Defapt perioada de aur HiFi a murit o data cu moartea LP-ului ca format principal pentru poporul consumator. Daca acum ar muri batranul format audio si ar fi inlocuit cu ceva pe baza de date clasice (fisiere), cred ca tipii o belesc urat de tot cu vanzarile (pentru ca orice protectie la copiere e sparta mai devreme sau mai tarziu). Practic ar permite copierea absolut 100% perfecta. Unul cumpara fisierul si alti zeci de mii il iau de pomana IDENTIC cu originalul iar pentru ei s-a terminat afacerea (care este FOARTE suculenta). Defapt se vede de pe acum tendintza - "boborul" a trecut voios pe mp3-ul piratat, lasand naibii calitatea pentru a avea ceva GRATIS. Si aici ma refer atat la ai nostrii (care nu conteaza) cat si la cei mai cu motz, americanii sau altii echivalenti. Nimeni nu plateste ceva daca poate avea gratis sau mai ieftin in alta parte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Ce Burner folositi ?

Post by aurel pustiu »

Da, vinilul e perfect pentru producatorii de muzica. Nu comentam aici daca e mai bun sau mai rau decat variantele digitale, dar din punct de vedere al protectiei e aproape perfect. Un audiofil caruia ii plac vinilurile in general ii pute formatul digital, asa ca daca cineva ar copia vinilul pe cd la o calitate foarte buna tot nu va avea sanse sa se raspandeasca puternic printre audiofili.

Vis-a-vis de experimentul propus de mine am subliniat ca daca este posibil sa se foloseasca un dac foarte bun , la fel si restul sculelor, tocmai ca sa se simta mai bine ce inseamna un transport prost de cdda. In rest evident ca formatele gen .mp3 nu sunt indicate din cauza compresiei, dar ele stau mai bine pe partea de recuperare a datelor de pe un format fizic gen disc cd.

Poate ma insel dar va mai fi multa vreme loc pentru uleiul de sarpe in transporturile de date audio, pentru ca e paine buna de mancat, nici producatorii de scule de top nu vor sa existe un transport simplu , bun si ieftin care sa nu mai diferentieze Accuphase de Mekosonic. Nu vedeti ca deja tipa lumea ca firme de brand iau un aparat banal si ii schimba doar eticheta , vezi casul Lexicon - Oppo la BlueRay sau Goldmund - Pioneer la dvdplayere. Un transport perfect cum sunt cdromurile nu mai lasa loc de diferentieri intre firmele bune si proaste. Daca iau in vedere si criza economica actuala aceasta democratizare tehnologica pare din ce in ce mai departata pentru ca la mod global se va rasturna cu fundul in sus toata ordinea mondiala economica si nu cred ca americanii vor lasa ca firma Rockna de ex. sa fie mai buna si sa vanda mai mult ca Harman Kardon de ex.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

aurel pustiu wrote:Daca discul se invarte mai repede sau mai incet nu se mai stie exact unde se termina un bit si unde incepe altul.
Doamne... unde s-a ajuns. :mrgreen: Pe mine ma scuzati, nivelul discutiei ma depaseste, ma retrag. Dar macar am incercat... :)
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Ce Burner folositi ?

Post by aurel pustiu »

Pai da, la cdda nu avem biti pe disc, bitii ii presupune circuitul cititor. Sau daca nu e asa eu astept sa pui o explicatie ceva mai detaliata pentru ca mereu avem de invatat cate ceva.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

Domnule Pustiu, eu sunt convins ca dumneavoastra cunoasteti semnificatia (definitia) bit-ului, doar o gasim peste tot, in orice dictionar, tiparit sau online, in orice limba de pe pamant. Si fiind vorba despre o definitie, ea nu este interpretabila dupa bunul nostru plac. Si in aceste conditii eu cred ca afirmatia Dvs. este totusi o scapare, o gafa, nicidecum nu poate fi vorba de necunoastere.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

Cred ca pe undeva este o neintelegere de comunicare.

aurel pustiu, am o curiozitate a mea si sper sa nu mi-o iei in nume de rau. Daca se poate si nu doresti sa ramana confidential, te-as intreba ce scule audio ai sau ai avut, precum si ce sisteme audio (de calitate) ai ascultat si ti-au placut pana in prezent ?

Din punctul meu de vedere, e doar opinie personala, cred ca se face risipa de vorbe pe internet cand vine vorba de digital si surse redare digitale. Practic, din ce cred eu, cei care sustin diverse teorii cum ca nu sunt mari diferente (sau deloc) intre surse ieftine si cele scumpe (sau foarte scumpe) nu au avut niciodata ocazia reala de a asculta surse digitale de calitate si nicidecum ocazia unor comparatii.

Personal am avut ocazii (si mi-as dori cat mai multe pe viitor) sa compar diverse surse digitale. Despre unele nici nu pot discuta aici pe forum (din motive...politice...), chiar daca este chiar (si) forumul meu, insa tot ce pot spune este ca diferentele sunt crunte, enorme si chiar grotesti. Conditia e simpla, se le ai pe ambele in aceeasi camera si pe acelasi sistem, plus un sistem de amplificare de calitate.

Dau un exemnplu pe care il pot da fara sa deranjez...sper (politic) pe vreunul, OPPO - cand a izbucnit entuziasmul popular despre OPPO am fost foarte sceptic si intr-un final am avut ocazia sa detin la mine acasa un player multlaudat. Mi-au trebuit mai putin de 3 minute sa-mi dau seama ca e o pocnitoare sinistra si dupa cateva zile mi-am dat seama ca este si mai sinistru decat mi-am imaginat (adica in scepticismul meu fusesem chiar optimist... deci intr-un fel, isteria generala ma influentase si pe mine un pic).

Deasemenea, am avut acces la comparatii intre surse digitale foarte scumpe. De fiecare data mi-am dat seama ca desi exista o oarecare eroare, raportul intre calitatea audio reala si pret s-a dovedit in final destul de corect, de cele mai multe ori chiar onest daca a fost vorba de branduri consacrate si vechi. In cazul brandurilor aparute peste noapte raportul poate fi catastrofal mergand pana la cocluzia de "tzeapaaaa!".

Mai pot adauga ca doar simpla comparatie, adica 2 surse diferite in acelasi sistem arata clar proportiile diferentelor si ca sistemul audio trebuie sa fie pe masura valorii surselor, altfel din nou se pot produce erori (grave) de apreciere.

Mi-am mai dat seama ca nu pot discuta aceeasi "limba" decat cu cei care ca si mine au avut acces la CALITATE audio, altfel imi pierd vremea si cei care urmaresc discutia ma judeca gresit sau pur si simplu inteleg niste enormitati.

Alta observatie - cei care au dorit sa asculte la viata lor sisteme audio de calitate, oricat de saraci sunt, au reusit, au gasit unde. Cei care nu au dorit, nu au reusit si am gasit o categorie de oameni care nu doresc sa afle adevarul, ei doresc doar sa-si impuna propriile idei si credinte, doresc doar sa epateze si sa se ridice (pe baze false) deasupra celorlalti, evident, o simpla iluzie cand vine vorba de internet.

Cred ca discutiile astea sunt in mare parte sterile. O simpla auditie si comparatie intre surse digitale facuta in conditii obiective si decente poate lamuri mai mult decat sute si sute de pagini de forum. Asa cum o imagine face 1000 de civinte, tot asa o auditie valoreaza poate si mai mult.

Diferentele intre sursele digitale exista, sunt enorme (pana la grotesti) pentru ca digitalul e mult mai putin onest decat analogul. Avand de aface cu o codificare-decodificare, modul in care sunetul este distorsionat si matratat e unul cat se poate de haotic si parsiv.

(PS - am avut ocazia de mai multe ori sa ascult Rockna, chiar si noul transport)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce Burner folositi ?

Post by akaiofil »

aurel pustiu wrote:Pai da, la cdda nu avem biti pe disc, bitii ii presupune circuitul cititor. Sau daca nu e asa eu astept sa pui o explicatie ceva mai detaliata pentru ca mereu avem de invatat cate ceva.
la fel si la date. exista numai "sapaturi" pe care "circuitul cititor" le TRANSFORMA in informatie binara (circuitul respectiv nu face "presupuneri" :) ) in functie de cum ii dicteaza un circuit de clock.
aurel pustiu wrote:....Ceasul discului nu este in relatie directa cu ceasul cititorului...
??????????????????????????
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce Burner folositi ?

Post by akaiofil »

aurel pustiu wrote: ....Da, vinilul e perfect pentru producatorii de muzica. Nu comentam aici daca e mai bun sau mai rau decat variantele digitale, dar din punct de vedere al protectiei e aproape perfect. Un audiofil caruia ii plac vinilurile in general ii pute formatul digital, asa ca daca cineva ar copia vinilul pe cd la o calitate foarte buna tot nu va avea sanse sa se raspandeasca puternic printre audiofili....
audiofili sint o cantitate absolut neglijabila in ecuatia producatorilor de muzica. de ce? odata pentru ca sint putini in comparatie cu consumatorii "normali" de muzica, si in al doilea rind pentru cel putin jumatate dintre ce-i care-si spun "audiofil" consuma cu incapatinare cam acelasi gen (limitat) de muzica (care in general nu se vinde in milioane si milioane de copii) si cauta cu disperare un anume soi de discuri (care iarasi nu sparg vinzarile).

Protectia la copiere a vinilului este nula gindeste-te ca toata muzica din anii 80 din romania venea de pe asa ceva, ma rog retine doar ideea, erau alte vremuri oricum, si poate exemplul nu e cel mai stralucit.

Piratarea muzicii este un fenomen intretinut de catre producatorii de muzica, asa cum este controlat ignorata de catre Microsoft si piratarea de windows dupa o ecuatie simpla: ce nu poate fi piratat nu se raspindeste la mase (vezi dvdAudio si sacd). probabil ca lasind o libertate controlata fenomenului de piratare inclina pozitiv balantza vinzarilor legale. aduna si ceva psihologie a manipularii individului/maselor in ecuatia asta.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

akaiofil
Protectia la copiere a vinilului este nula gindeste-te ca toata muzica din anii 80 din romania venea de pe asa ceva, ma rog retine doar ideea, erau alte vremuri oricum, si poate exemplul nu e cel mai stralucit.
in opinia mea aici te inseli mult. Protectia la copiere a LP-ului este totala. Pe deoparte, orice copiere a unui LP, pe banda analogica sau in digital implica pierderi de calitate dar pe de alta parte implica ceva nepretuit, TIMP ! Copierea unui LP se face in timp real + timpul de manevrat sculele de copiere. Asta in timp ce copierea unui intreg CD audio sau DVD se face in cateva minute, adica nu in timpul real. Deasemenea, copierea unor fisiere se poate face in secunde, practic poti copia sute sau mii de ore de muzica in mai putin de cateva ore. Asta in timp, cum am spus, 1000 de ore de muzica pe LP se copiaza in MINIM in 1000 de ore. De aici vine aceasta protectie sau "protectie" (pentru cine intelege mot-a-mot).

Si mai e o chestie - LP-ul da de mancare si la alte industrii, recte producatorii de banda magnetica si aparate tape-recorder sau alte feluri de recordere.

Si inca ceva, LP-ul se uzeaza de la prima ascultare, se strica si singur stand in praf, se poate sparge, se poate zgaria. Asta face ca cei ce vor muzica pe LP sa cumpere acelasi disc chiar si de mai multe ori.

In cazul CD audio sau fisierelor, acestea nu se uzeaza niciodata la ascultare si nu exista nici un motiv sa cumperi discul sau fisierul de doua ori, doar daca cumva l-ai pierdut.

Toate aceste argumente reprezinta o mega-protectie la drepturile de autor. Este ca in cazul sistemelor de alarma si paza unde nici unul nu este infailibil 100% dar toate se bazeaza pe descurajare si a da de lucru la hotzi pana ori nu le mai renteaza sa fure, ori ii prinde politia mesterind la usa.

In concluzie, trebuie sa privim flexibil, nu mot-a-mot.

(si pe vremea raposatului, daca puteam cumpara LP-urile, preferam cu totii sa le cumparam. Luate pe banda magnetica era mai scump si mai neconvenabil. Ma refer la cazul cand s-ar fi importat oficial la niste preturi normale si corespondente cu un curs valutar de atunci. Insa pe piata neagra 2 LP-uri costau cat un salariu mediu, lucru care stimula bisnita cu muzici piratate trase pe banda. In vest nu era pirateria atat de dezvoltata ca la noi pentru ca la ei se puteau cumpara LP-uri si casete audio trase original foarte ieftin, rapid, convenabil si comod, cine ar fi vandut benzi trase ca la noi nu era bagat in seama, lumea nu avea timp de pierdut aiurea, insa noi in comunism aveam doar timp de pierdut aiurea.)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce Burner folositi ?

Post by akaiofil »

pai am zis si eu ca nu am gasit neaparat exemplul cel mai stralucit :)

in alta ordine de idei, in ziua de azi cind lumea nu mai are timp pentru placerile simple si naturale ale sufletului, vinilurile se adreseaza unei categorii aparte reprezentata de prea putini ca sa conteze cumva piratarea.
personal inca consider "dezvirginarea" unui vinil proaspat cumparat o chestie audiofila de nivel foarte inalt :)
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce Burner folositi ?

Post by akaiofil »

momolo wrote: .... insa noi in comunism aveam doar timp de pierdut aiurea....
stau si ma intreb, facind abstractie de regimul de atunci etc. oare chir am pierdut acel timp? ma uit la copii si tinerii din jurul meu astazi si consider copilaria mea, chiar si in acele vremuri, un timp incredibil de frumos si de adevarat (ma repet ca sa nu fiu gresit inteles, nu intra in discutie regimurile sociale). azi nu vad decit nintendo, mcdonalds etc. si o fuga continua, continua, intr-un paradox perplexativ: cu cit alergi mai repede cu atita ai timp mai putin.
It's the music, stupid!

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Ce Burner folositi ?

Post by tatatodor »

Leonard Koh -The saga of the black cd :

"TIMING VS DATA - So,why are the copies seemingly identical?Well,firstly,the copies may not be identical;they may just look identical as DATA.The computer does not care WHEN the data is read or written,just WHAT data is read or written.However,in music we all know that TIMING is as important as playing the right note.The right note at the wrong time is the wrong note.(The wrong note at the right time is still the wrong note)".....
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

tatatodor wrote:Leonard Koh -The saga of the black cd :

"TIMING VS DATA - So,why are the copies seemingly identical?Well,firstly,the copies may not be identical;they may just look identical as DATA.
Adica omul incearca sa spuna ca da, imaginea din calculator (fisierul de pe HDD) este o copie perfecta a originalului, problema (vezi citatul urmator) aparand la redarea acelor date din calculator, adica:
The computer does not care WHEN the data is read or written,just WHAT data is read or written.
Absolut corect. Dar a uitat sa adauge ceva gen: "The job of (out)putting everything together, in the right order and at the right moment is all the responsability of the DAC".
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Post Reply