Ce Burner folositi ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

Teal'c, tu inca nu ai inteles ca aici (pe forum) bitii sunt analogici? Iti explica Aurel Pustiu cum sta treaba. :D
Attachments
rsistence_futile..jpg
(28.86 KiB) Downloaded 167 times
Last edited by Adrian_2k8 on 06 May 2010, 14:40, edited 1 time in total.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

In opinia mea aurel pustiu a explicat foarte bine. Dar am observat in timp ca in general IT-istii au dificultati mari de intelegere a formatului CD-ului audio (care NU este un CD de date!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Teal'c »

momolo wrote:In opinia mea aurel pustiu a explicat foarte bine. Dar am observat in timp ca in general IT-istii au dificultati mari de intelegere a formatului CD-ului audio (care NU este un CD de date!).
Ba exact date se afla inclusiv pe cd-da, doar ca sunt scrise, organizate si codate fizic altfel decit pe un cd-rom. No offence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

CD-ROM = cd de date
CD-DA = ALTCEVA.

(o dam pe gramatica ?)

http://en.wikipedia.org/wiki/CD-ROM" onclick="window.open(this.href);return false;

http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book" onclick="window.open(this.href);return false;

"http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_( ... al_details"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Obelix »

Ba da, orice suport care poate fi citit pe un CD/DVD de calculator este digital, doar codajul difera si nivelul de corectie de eroare. In acest fel, formatul CD-A, fiiind mai vechi, e mult mai "primitiv" si mai ales adaptat DOAR informatiilor de tip audio.
Pe un CD-rom poti scrie fara probleme fisiere VAW (pe ce le citesti, e o alta problematica) pe un CD-A nu poti scrie date decat daca accepti ca la fiecare citire acestea sa fie usor diferite. (cu ce metoda si in ce scop, nu are importanta aici)
Acuma, discutia poate continua la nesfarsit intre "ingineri" si "poeti", cert e ca nimeni nu a sesizat bascalia unui CD organizat "tip Excel" cu linii si coloane (desigur, "perfect compatibil" cu un suport rotund :mrgreen: ) iar unii au muscat-o, asi zice, grav... :mrgreen:

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Teal'c »

Era prea rotunda gluma :mrgreen:

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

A, deci trebuia facuta intai trecerea din coordonate carteziene in coordonate polare! Hai ca acum m-am prins. :) Haha.
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by ViMe »

:) In acelasi spirit de inviorare de atmosfera va propun cateva citate:
Adrian_2k8 wrote:(...)inca nu ai inteles ca aici (pe forum) bitii sunt analogici? (...) :D
:lol:
momolo wrote:In opinia mea (...) am observat in timp ca in general IT-istii au dificultati mari de intelegere a formatului CD-ului audio (care NU este un CD de date!).
?!?
Teal'c wrote:(...) exact date se afla inclusiv pe cd-da, doar ca sunt scrise, organizate si codate fizic altfel decit pe un cd-rom. No offence.
:idea: viewtopic.php?p=14615#p14615" onclick="window.open(this.href);return false; (din pagina 1)
momolo wrote:CD-ROM = cd de date
CD-DA = ALTCEVA. (...)
?!?
Obelix wrote:discutia poate continua la nesfarsit intre "ingineri" si "poeti"
sau poate intre
momolo wrote: gospodine si elevi
:arrow:
* sper ca simtul unorului este inca prezent pe forum

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce Burner folositi ?

Post by akaiofil »

Obelix wrote: ....Ba da, orice suport care poate fi citit pe un CD/DVD de calculator este digital...
total gresit. CD/DVD/Bluray etc este un suport PUR ANALOGIC. este compus doar din "gauri" si atit. modul de citire si interprtare logica al acestora genereaza informatie binara. la fel si pe hard disc, nu exista biti. exista doar cimp magnetic iar prin citirea intensitatilor diferite ale acestuia se genereaza informatia binara (care la rindul ei este o analogie a valorilor diferite de potential electric interpretate numeric).

personal nu cred ca exista informatie binara, este o notiune virtuala creeata prin metode de interpretare ale unor suporturi de natura exclusiv analogica, dar asta este alta discutie. altfel spus informatia digitala nu poate exista de sine statator, ca si informatie fizica palpabila decit prin interpretarea cu o anumita logica a formelor analogice purtatoare.
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce Burner folositi ?

Post by akaiofil »

Obelix wrote: ....Pe un CD-rom poti scrie fara probleme fisiere VAW (pe ce le citesti, e o alta problematica) pe un CD-A nu poti scrie date decat daca accepti ca la fiecare citire acestea sa fie usor diferite. (cu ce metoda si in ce scop, nu are importanta aici)....
iarasi gresit. in primul rind un CD-A (banuiesc ca vrei sa spui cd audio care este de fapt CD-DA) nu poate fi scris. ceea ce vrei tu sa spui (in opinia mea) este ca un suport de tip COMPACT DISC poate deveni CD-rom sau CD-audio in functie de tipul informatiei si felul in care este aceasta scrisa pe acel suport.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

ViMe tu ai ceva concret de spus despre CD-DA sau doar te dai istet in diverse colaje de citate ?

akaiofil, ai grija ca te trec IT-istii in tabara poetilor ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by Adrian_2k8 »

akaiofil wrote:CD/DVD/Bluray etc este un suport PUR ANALOGIC. este compus doar din "gauri" si atit.
Desigur D-le Akaiofil Dvs stiti ca respectivul "suport" cum il numiti Dvs. nu este compus doar din gauri. Este compus din gauri si din spatiile dintre gauri (care sunt exact la fel de importante ca si gaurile in sine). Si ati uitat sa precizati ca toate gaurile au aceeasi dimensiune, adica nu este una mai adanca sau mai lata decat alta a.i. sa poata produce si o alta informatie decat 0 sau 1. Nu avem pe un astfel de suport "jumatati de gaura" care sa genereze o a treia stare a sistemului. Deci din acest punct de vedere, informatia inscrisa pe acel suport este strict in sistem binar. Avem zero, avem unu. Nu ne da niciodata cu zecimala. :)

Acum eu voi pleca spre casa, dar putem continua discutia maine. Asta daca nu dispare ce s-a scris pe aici. :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce Burner folositi ?

Post by akaiofil »

Adrian_2k8 wrote:
akaiofil wrote:CD/DVD/Bluray etc este un suport PUR ANALOGIC. este compus doar din "gauri" si atit.
Desigur D-le Akaiofil Dvs stiti ca respectivul "suport" cum il numiti Dvs. nu este compus doar din gauri. Este compus din gauri si din spatiile dintre gauri (care sunt exact la fel de importante ca si gaurile in sine). Si ati uitat sa precizati ca toate gaurile au aceeasi dimensiune, adica nu este una mai adanca sau mai lata decat alta a.i. sa poata produce si o alta informatie decat 0 sau 1. Nu avem pe un astfel de suport "jumatati de gaura" care sa genereze o a treia stare a sistemului. Deci din acest punct de vedere, informatia inscrisa pe acel suport este strict in sistem binar. Avem zero, avem unu. Nu ne da niciodata cu zecimala. :)

Acum eu voi pleca spre casa, dar putem continua discutia maine. Asta daca nu dispare ce s-a scris pe aici. :D
gresit. implementind o alta logica in citirea datelor poti face ca spre exemplu daca doua citiri consecutive se produc peste o zona "gaurita" sa le interpretez ca 2 nu ca 1 sau 0. exemplul este aiurea fireste, dar ceea ce vreau sa spun este ca modul in care implementez/interpretez citirea imi genereaza informatia binara (pentru ca asta vreau, informatie binara).

fizic suportul este alcatuit dintr-o forma pur analogica. nu da niciodata cu zecimala pentru ca logica de citire si interpretare nu implementeaza zecimale. daca din 10 in 10 pulsuri de citire vreau sa pun ",1" daca citesc un "flat" sau ",2" daca citesc o "gaura" suportul nu ma limiteaza in a face asta. mai mult de cit atit principiul este o analogie PURA: obtin 1 sau 0 facind ANALOGIE cu forma fizica a suportului ("flat" sau "gaura")

am pus "gauri" in gilimele, fireste ca exista si zonele dintre gauri asa zise-le "flat-uri" (sinceri imi scapa termenul tehnic si la una si la alta), dar asta este o problema lingvistica (a mea) sper sa prinzi totusi ideea simpla si pe care o mai repet odata: compact discul este un suport analogic. modul de implementare al citirii acestuia este in logica binara pentru ca scopul final al acestui suport este da a extrage de pe el informatie binara.
Last edited by akaiofil on 06 May 2010, 16:23, edited 1 time in total.
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce Burner folositi ?

Post by akaiofil »

Adrian_2k8 wrote:Teal'c, tu inca nu ai inteles ca aici (pe forum) bitii sunt analogici? Iti explica Aurel Pustiu cum sta treaba. :D
bitii rezultati din citirea unui suport de tip Compact Disc (fie el cd-rom fie cd-da) sint rezultatul unei ANALOGII intre forma fizica citita de pe acel suport si interprtarea in logica binara a acelei citiri.
Last edited by akaiofil on 06 May 2010, 16:23, edited 1 time in total.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce Burner folositi ?

Post by momolo »

Adrian_2k8
Asta daca nu dispare ce s-a scris pe aici.
stai linistit ca nu dispare nimic, nici macar gaurile din CD nu vor dispare, dar poate se vor largi intre timp de atata discutat.
Avem zero, avem unu
discutia se poarta precum in jurul notiunii de zero. Unii spun ca zero e nimic (dar nimicul nu poate exista pentru ca e nimic) si deci nu exista, altii spun ca fara zero nu exista alte chestii, fiecare vede paharul in felul lui, unii vad partea goala, altii partea plina.

Cert este un lucru, daca punem pe un CD-ROM niste fisiere wav si apoi le copiem de sute, mii de ori, intr-un final, pe ultima copie a copiei, a copiei, etc, se va afla ACEALASI fisier wav care va suna LA FEL pentru ca este pur si simplu acelasi si pentru ca daca ar fi altul, nu ar mai exista, adica nu ar mai putea fi citit/copiat mai departe.

Dar daca copiem un CD-DA, nici macar prima copie nu va suna la fel si nu va fi la fel .

Ceea ce vedem noi in calculator dupa ripp-ul unui CD-DA este intradevar un fisier de date cu terminatia .wav dar NU este ceea ce se afla pe disc, este o interpretare (e un termen mai putin tehnic, mai mult metaforic) a ceea ce se afla pe disc.

La copierea acestui fisier .wav rezultat din ripp de pe un CD-ROM sau HDD pe un alt suport (HDD sau alt CD-ROM) nu se produce nici o interpretare ci o translatare, adica ceea ce este acolo se transmite/ se muta/ se copiaza 100% si nu se interpreteaza.

Asta e ceea ce inteleg eu in calitatea mea de poet (digital).


akaiofil
am pus "gauri" in gilimele, fireste ca exista si zonele dintre gauri asa zise-le "flat-uri" (sinceri imi scapa termenul tehnic si la una si la alta),
= pit & land.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply