DAC audiofil

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

DAC audiofil

Post by momolo »

O comparatie (cred eu) foarte interesanta intre doua varfuri de gama de la Denafrips si HOLO:
Denafrips Terminator Plus Vs Holo Audio May KTE
https://www.youtube.com/watch?v=RA25soROau4

Sa ascultati pe ceva mai bun calitativ intre TRACK 1 si TRACK 2 inainte sa stiti care e fiecare. Eu asa am facut si am ascultat de mai multe ori si am avut o concluzie clara, chiar fara ezitare dupa care am aflat (cu suprindere, ca nu ma asteptam) care din cele doua DAC-uri reprezinta fiecare. Nu am vrut sa stiu dinainte.
Tipul are concluzia si preferinta lui pe care o spune dupa aia.
Nu scriu pe care l-as prefera eu din comparatia asta, deocamdata, intai sunt curios ce opinii aveti voi, adica ce ati alege intre cele doua (deci nu trisati, intai ascultati fara sa stiti care e - nu cititi inainte comentariile sa nu va influenteze).
Deci, :D supunem la vot ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DAC audiofil

Post by kaav »

Denafrips, suna ''realistic'', celaltat, prea slefuit/polizat/placut ca sa ma convinga ca ...
Denafrips, clar.
Nu am citit parerile, nu imi pasa de ele, doar am acceptat provocarea (nu am tras cu ochiu'). Simplu.
Ca si aspect nu imi place Denafrips, mor cad vad aluminiul ala netratat, ''natur'', nu il mai suport.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: DAC audiofil

Post by brighty »

Nu pot sa zic ca am un castigator detasat, dupa auditie (la sistemul stereo de casa)...

La HOLO, contrabasul suna spectaculos, are o profunzime impresionanta, dar pianul este mai retinut, in vreme ce Denafrips se lauda cu un pian mai "bright", bine pus in evidenta de la primele note, insa contrabasul pare destul de lesinat, abia audibil. Poate si sistemul la care am ascultat o fi avand partea lui de vina...tot ce este posibil...eu doar v-am relatat ce am ascultat si cum mi s-a parut :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DAC audiofil

Post by momolo »

ok! Poate mai sunt si altii care au o parere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply