sursa alimentare PC "audiofil"

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: sursa alimentare PC "audiofil"

Post by dj_italo2001 »

Personal prefer Delta, dupa care Seasonnic , Etasis .

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: sursa alimentare PC "audiofil"

Post by kaav »

Dupa un an si 10 luni de la achizitie, am remarcat ca se aude ventilatorul de la sursa pe care o detin acum (Super Flower Leadex, 80+ Silver, 650W) mai tare, decat ventilatorul de la procesor (Un Zalman mare si rotund ca un covrig, montat pe un I7 6700k, 4.0Ghz, care la randul lui este asezat pe o placa de baza MSI cu cipset Z170A SLI plus. Am desfacut sursa, chiar daca este in garantie, sa o inspectez (am mari indoieli cineva ar considera asa ceva ca fiind un defect, deci nu mi-a pasat de garantie). Arata la o analiza vizuala, impecabil. Nici un condensator umflat, nimic suspect. Ventilatorul in sine nu este produs de Super Flower. Il voi inlocui cu un ventilator de la Artic pe format de 14. Pentru cei care vor sa faca asa ceva intr-o maniera facila, trebuie sa tina cont de faptul ca mufa cu care este cablat la sursa, este lipita suplimentar cu mastic, adica daca nu vrei sa ciobanesti piesele delicate ale sursei, mai bine tai firele si apoi le relipesti la un ventilatorul nou presupus ca fiind mai bun - cum vreau sa fac in viitorul apropiat.
Ventilatorul se aude in conditiile descrise de mai sus, doar daca lipesti urechea de carcasa pc-ului :D .
Pentru mine nu este suficient atat, trebuie sa fie silentioasa complet tot timpul. Sursa, este ca in prima zi,, nici o pata de arsura pe pcb. Ma reper, acestea sunt doleante de om sensibil la orice zgomot, oricine altcineva ar considera sunetul produs ca fiind normal si chiar neobservabil.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: sursa alimentare PC "audiofil"

Post by _BGD_ »

Salut,

Exista surse de PC fanless :)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: sursa alimentare PC "audiofil"

Post by kaav »

Nu vreau asa ceva (fanless), vreau o sursa buna (cum deja am acum) dar cu un ventilator de calitate cu turatie constanta, mica, care evacueaza aerul cald produs de componente calculatorului.

Post Reply