"AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

"AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Cred ca merita deschis un asemenea subiect!

M-am saturat de ipocrizia unora care se ascund dupa deget. Imi este clar ca lumina zilei ca "audiofilul de computer", adica acela cu fisierele pe HDD este defapt manat de un singur si fundamental motiv - muzica din fisiere este gratis! Deamoaca!

In realitate e doar furaciune din torenti si/sau primita pomana de la amici. Si eu (care nu-mi pierd timpul cu ascultatul din computer) am primit tone de fisiere (FLAC si wav) de la prieteni. Care la randul lor le primisera si ei sau erau procurate din torenti de pe net.

NU am intalnit pe nimeni sa plateasca un ban pentru fisiere (inafara de exact 2 persoane pe care le cunosc si care sunt audiofili, au bun simt si nu fac tam-tam pe net). Astfel, stiu doar cazuri foarte rare cand anumite persoane cu adevarat pasionate (de audio-computer) au platit pentru niste fisiere "hirez" pe net. Dar a platit unul si au impartit fisierele la mai multi. Sau persoane care imprumuta CD-uri de la prieteni si le extrag. Sunt cazuri extrem de rare, dar nicidecum nu sunt ei personajele care bat talanga pe forumuri despre cat de grozava e audiofilia din fisiere!

Ce ma supara cel mai mult, este IPOCRIZIA multora care sar de cur cum le dai un mic bobarnac si pozeaza in maicute neprihanite avand acasa harduri pline de fisiere furate.

Mai e si zicala aia celebra (credibila doar pentru retarzi), "imi ripuiesc propria colectie"! :lol: :lol: :lol: Pe naiba! Din viata reala stiu clar, sunt doua categorii, cei care cumpara discuri (CD si LP noi sau second hand) si cei care nu cumpara nimic, "ca doar nu or fi prosti sa dea bani" ....daca gasesc fisiere pe deamoaca din net sau de la prieteni! Mai sunt si diversi exchibitionisti care se muleaza pe curentul de opinie in cate o gahsca si mimeaza, zic si canta diverse numai sa fie acceptati in gashca. Cazurile in care unii imprumuta discuri originale de la prieteni si le copiaza sunt rare si in general sunt la schimb. Motivul e firesc, de ce as plati eu bani pe discuri si sa le dau pe deamoaca unuia sa le copieze ?! Ok, e prieten, ii dai de cateva ori dar nu toata viata! Oricum, astea nu sunt cazuri dese. E infim la suta pe langa marea masa care descarca din net GRATIS.

Inca o data subliniez, inainte de toate cea mai deranjanta este ipocrizia! Impostura de a poza in ceea ce nu esti. Daca primesti sau gasesti pe deamoaca e o treaba si poate e treaba fiecaruia, dar daca te si bagi in fatza sa te bati cu caramida in piept ca tu esti ala corectul care cica plateste pe fisiere sau ...ripuie propria colectie! :lol: :lol: :lol: , e penibil!

Dar asta e avantajul forumurilor si mediului virtual, poti sa pozezi in ceea ce nu sti.

In concluzie, revin la subiect - pentru mine aceasta moda pe care as denumi-o "audiofilul de computer" are la baza sursa gratis, pe deamoaca de fisiere audio. Asta e motivul Nr. 1, asta o mobilul Nr. 1 si industria care ofera scule pentru auditia de fisiere, defapt ofera scule pentru furat drepturi de autor. De aceea daca observam, productia de DAC-uri este masiva in China, o piata fara reglementari si fara restrictii unde falsurile si pirateria sunt la ele acasa.

Nu m-as grabi sa condamn neaparat omul obisnuit care descarca fisiere audio gratis din internet sau le primeste de la prieteni. Asta nu mi se pare condamnabil atata vreme cat nu incalca nici o lege. Am zis, am capatat si eu fisiere pe deamoaca de la prieteni, am gasit pe deamoaca din internet dar nu m-as deghiza in Maica Tereza computeristica!

Problema o vad mai degraba in alta parte, sintetizez:

1) postura ipocrita a unor vectori de opinie pe internet.

2) curentul de opinie care duce turma de oi catre aceste metode ridicand in slavi o situatie care e defapt la limita legii, inafara moralei si distruge, sufoca lent industria muzicala (am discutat in alt topic si trebuia subliniat - artistul are si el nevoie sa manance!).

3) comertul cu scule care permit utilizarea muzicii furate. Practic sunt scule "de furat". Nu e nimic ilegal (deocamdata), nu e vorba de vreo incalcare a legilor daca vinzi DAC-uri. "nasuri", fleacuri si tzac-pacuri! Insa mi se pare o postura discutabila sa fi implicat in comertul cu scule audio si in acelasi timp sa promovezi activitatea asta aproape imorala care are (inevitabil) la baza incalcarea drepturilor de autor prin fisierele audio obtinute in peste 90% din cazuri ilegal sau cel putin semi-ilegal din internet. E vorba de responsabilitate si atitudine morala. Daca ne-am apuca toti de ascultat fisiere din computer s-ar putea ca intr-o generatie sa nu mai avem ce asculta inafara de muzica celor morti! Domeniul asta cu scule audio stereo depinde indirect si de industria muzicala care la randul ei depinde direct de respectarea drepturilor de autor!

De aceea, si mai ales din considerente morale, nu sunt deloc favorabil acestor "vectori de opinie".

Atitudinea mea e simpla - daca am ocazia le cer sa-mi explice cum reusesc sa asculte fisierele platind drepturile de autor ?!

Voi ce parere aveti !? :D

PS: Evident, "audiofilul de computer" mi-ar sparge capul direct si deja stiu pe dinafara "argumentele" (de rahat) pe care le tot citesc de ani de zile cand vine vorba de chestiile astea! Eu in tot ce am spus aici ma bazez pe ceea ce stiu si vad in viata reala! Netul e bun la camuflaj, adica sa pozam in tot ce nu suntem, dar in viata reala nu am vazut nici un pasionat de "computer-audio" care sa se preocupe sa plateasca ceva pentru fisierele ascultate! ...Poate curentul electric! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by Kostas »

Cred ca muzica gratis de toate felurile - inclusiv cea din piete, de pe pasuni sau prin download - are pe termen lung un efect negativ, de multe ori si asupra calitatii muzicii.
Un dealer cred ca are alta viziune, nu descarcatul gratis este scopul lui, ci faptul ca exista un numar imens de utilizator de calculator, mult mai mare decat utilizatorii de cd-player sau pickup, care pot utiliza calculatorul ca sursa pentru un sistem audio decent - ceea ce nu este deloc condamnabil si spun acest lucru stiindu-se ca nu sunt afiliat la nici un dealer, nu fac parte din nici un "grup" audiofil iar descarcarea de fisiere ma lasa rece - fiind adeptul muzicii live, sau al unei inregistrari de buna calitate pe suport cd sau LP. Incerc numai sa inteleg fenomenul din punctul de vedere al omului obisnuit , cu banii numarati, - pe multi chiar ideea unor sisteme separate cu cabluri, boxe agabaritice , amplificatoare de zeci de kilograme ii sperie, iar un sistem construit pe baza a ceea ce au si mai aproape de ceea ce inteleg ca interfata devine mai prietenos.
Insa - ma repet - piratatul este cat se poate de condamnabil si chiar stau sa ma gandesc - daca s-ar da mancare si bautura gratis, proasta dar gratis (precum in Roma antica) cate restaurante sau crame cu lucruri de calitate ar mai supravietui.
...parerea mea...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Kostas, tu esti in afara oricarei banuieli de partinire, e asa cum spui, depun marturie. Este adevarat, stiam si eu, un dealer de scule audio se orienteaza spre zona potentiala aducatoare de clienti. Sa speram ca in viitor zona de mp3-lojitec nu va deveni cea mai aducatoare de clientela deoarece la cum evolueaza lucrurile nu este exclus.
Insa, noi vrem, nu vrem suntem niste formatori de opinie. Noi alaturi de altii activi pe internet. Ori in ultima vreme observ ca incep sa se inmulteasca indemnurile spre "computer-audio". Exista multi tineri care inca nu au pareri formate, nici nu cunosc mare lucru. Daca astora le bagi calculatorul cantator in cap, se chiama ca totusi activezi intr-o directie ca formator de opinie. Ori tocmai de aceea exista forumul, sa se discute. Poate nu ai citit insa eu unul am observat mare fanatism la "audiofilii de computer", vezi la rubrica de buna ziua, a intrat unul care a umplut pe aici intr-o zi dupa care a disparut. Omul parea sincer, chiar dorea sa ma "trezeasca", sa-mi arate cum suna o placa de sunet.... Asus :lol: :lol: :lol: si sa ma aduca pe "calea cea buna"! Sunt aproape sigur ca el crede in ce ceea ce spune. De aceea spun despre formarea opiniei. Multi pur si simplu refuza sa auda, sa experimenteze alternativa deoarece sunt deja "fanatizati" si evident, incantati de starea in care se afla.
Kostas wrote:daca s-ar da mancare si bautura gratis, proasta dar gratis (precum in Roma antica) cate restaurante sau crame cu lucruri de calitate ar mai supravietui.
...parerea mea...
vezi la magazinul IKEA, exista 'hot-dog"-ul de 1 leu, e buluc permanent desi chestia aia (care cica e comestibila) e sinistra!

Cred ca mi-am scris opiniile de multe ori, ascultatul din PC, eventual cu o tableta/telefon pe post de telecomanda si avand "play-list"-uri, cu un deget poti trece la alta melodie, alt album, etc, sau cu un clikait de maus, chestia asta, usurinta asta, am observat, ii face pe multi sa nu mai fie in stare sa asculte ceva pana la capat.

Apoi e problema calitatii, sunetul e inselator, omul se obisnuieste repede cu orice sunet cat de prost, omul uita sunetul foarte rapid si astfel tinand cont si de calitatea reala din toate aceste dispozitive bazate pe computere deghizate in fel si chip, rezultatul este searbad, sarac, monoton, meschin, uniformizator, muzica e "tunsa" de micro-armonici si ajunge toata o gramada uniforma care umple doar timpul. Muzica are in felul asta tendinta de a suna toata otova si din cauza asta consumatorul ajunge sa asculte ca un fluturas autist din floare in floare, nehotarat, nimic pana la capat, totul pe sarite, ca un fel de mancare din aia de tip fast-food, o inghiti pe fuga eventual atent in alta parte, eventual cu ochii in televizor.

Am zis de multe ori, asta e in primul rand lipsa de respect pentru sine dar e si obisnuinta, a doua natura. Pe cati "audiofili computeristi" i-am vazut la ei intre sculele lor, tot pe atatia i-am perceptul ca-s haotici si nu prea se bucura cu adevarat de auditie mai niciodata, muzica la ei e mai mult zgomot de fond si teste permanente.

La chestia cu traitul auditiei (care pentru un audiofil ar trebui sa fie un eveniment de fiecare data), cel mai bine se exprima amicul comun Oake. Dar nu am vazut pana acum nici un audiofil de computer sa traiasca asa cum bine descrie Oake trairea prin muzica (dar el e din familie de scriitori si a citit carti in tinerete - astia micii de acum nu stiu nici cum arata o carte).

Majoritatea audio-computeristilor stau blegiti cu tableta in mana (sau orice rahat din asta din care dai cu degetul in orizontala) si deruleaza si iar deruleaza..... si tot asa..... Cei mai multi par sa aiba o singura bucurie, sa adune fisiere si sa si le aranjeze (in play-list-uri :lol: ).

Nimic din toate astea nu are legatura cu ceea ce este un audiofil adevarat pentru care sunetul si muzica sunt inaintea sculelor si play-list-urilor. E cu totul alta sa pui o placa pe pickup dupa ce o dai cu periuta, sa te asezi in fotoliu si sa asculti muzica pana la capat.

Am intalnit muzicieni care pe buna dreptate au mare dispret pentru orice "best-off" (= play-list :D ) gasibil pe Cd sau Lp. Ei spun ca asta nu e muzica si eu spun ca-i mai degraba fast-food. Si aici vreau sa ajung, pe un forum audiofil e ca pe un forum de bucatarie, nu e locul potrivit sa faci apologia ingurgitarii de hamburgheri intr-o parcare de TIR-uri! E ca si cum ai veni intre bucatari profesionisti si le-ai spune cat sunt de fraieri ca nu cumpara cartofii pentru prajit gata curatati si congelati (ca la fast food) doar sa-i toarne in baia de ulei si nu cumpara praf de pireu sa-l faca la microunde! Dupa cum stim mancarea aleasa intr-un restaurant de cinci stele se pune putina in ditamai farfuria si costa enorm. Acolo nu te duci ca porcul sa mananci dintr-o troaca uriasa cu lopata dupa care sa ragai multumit ca ti-ai umflat matele si sa-ti bati joc de "fraierii" care platesc o suta de euro pe o sparcaiala cat gainatul pus in mijlocul farfuriei decorate. E o chestie de cum te inveti, in fond e o chestie de educatie si clasa din care vrei sa faci parte.

In concluzie, in dedesuptul problemei este o chestiune de auto-respect si o chestiune de stabilire a zonei, mahala sau downtown ?! (ca sa folosesc si eu un termen din asta englezit cum le place la "audiofilii" care pomenesc de bautura (alcoolul este viata si viata e alcoolul!) la fiecare fraza, intalnire, auditie, etc, etc, etc )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by remoteviewer1 »

Off , momolo ai reusit in 2 posturi sa ataci 2 subiecte tabu din sotzietatea romaneasca plin de printzipii...unul referitor la celebrul cainemort (de 1 leu) de la Ikea (daca nu stiti unde ajunge rumegusul de la sectionarea blaturilor la bucatarie, mai ganditi-va odata :lol: ) si ripuiala...

Hmm, avem de-a face cu un subiect complicat si totusi simplu. Eu in viata de toate zilele sunt un om (din pacate) direct si incerc in spatele alias-ului sa fiu identic. Numai ca am observat in viata asta a fi direct, nu e tocmai ok pentru nimeni in general. La un moment dat al carierei mele asa-zis audiofile, era sa fiu dat pe usa afara a unui dealer autohton (dupa ce am fost jignit in repetate randuri, am indurat ceva in ziua respectiva...) cand i-am sugerat (intr-o vizita in care nu intentionam sa cumpar nimic pe moment, insa ma "informam" pe viitor) sa nu mai puna cd-uri de test "incepatorilor", ca s-ar putea sa-i incurce mai tare, sa ii lase mai moale la inceput sa nu ajunga sa fugareasca nirvana ce nu exista. Alt dealer autohton, alta zi mai putin fasta: intentionam sa cumpar un amplif sh dintr-o marca mai exotica la noi in tara, fiind sincer, am recunoscut dealer-ului motivul vizitei (ca vreau sa aud un produs din portofoliul sau eventual pentru a cumpara un produs in alta parte), a urmat un raspuns sec din partea patronului: "nu putem sa va punem sa la proba, asteptam un client "important" si nu putem strica set-up-ul actual" cu toate ca locul parea sinistru de pustiu la acea vreme ("dar va putem vinde nu stiu ce produs pe stoc", alta marca, alta mancare de peste, pe care l-ar fi pus in priza in 2 secunde mai ales ca erau 2 trepadusi pe acolo ce frecau duda si destul de zambareti). Alt dealer autohton alta poveste cu talc: cumparam o doza pick-up parca de cateva sute de lei, si vazui niste boxe interesante pentru mine si l-am intrebat daca le-ar pune in priza, sa le ascult, cu toate ca i-am marturisit ca intentionam sa achizitionez incinte...Raspunsul a venit sec: "nu se poate!".Noroc ca putem da vina pe criza, sunt curios daca ar disparea (ingrozitoarea "criza"), cum s-ar mai justifica unii comercianti, dar oare unii clientii audiofili? "E criza, nu am bani sa dau 50 de ron pe un cd, mai bine imi cumpar 3 pachete de tigari de banii astia..."

Aceste intamplari arata ca nimanui nu ii place sa i se bage degetul in rana(nimanui si poate nici mie), si ca "majoritatea" nu este "cu adevarat" pasionata de ceea ce face, in schimb este guvernata de unele interese personale mai mult sau mai putin meschine, e simplu. De ce ar recunoaste un "audiofil" ca asculta muzica piratata? E la fel cand pe un baiat de clasa a 9-a il intreaba la misto golanii din a 12-a daca se mai mangaie pe la putzulica din cand in cand, nu o sa recunoasca in veci...chiar daca uda cerceafurile noapte de noapte . E simplu..., cum un grup de oameni aparent simpatici pot deveni ostili, in momentul cand scoti adevarul la iveala, cu cat se agita mai tare si fac scandal mai mult, se transfigureaza in mici monstri, tu stii ca i-ai atins la coarda sensibila. Cu cat interesele sunt mai meschine, cu atat reactia va fi mai violenta. Din acest motiv cred ca acest subiect nu poate fi dezbatut cu mintea limpede de majoritatea celor ce se califica ca si pasionati de acest hobby. Credeti ca nu sunt atatia cititori pe aici ce asculta muzica de pe calculator pe boxe de mii de euro (si nu ma refer la un coleg de forum hipersensibil in ultima vreme la postarile de acest gen)? Inteleg scuza celor lipsiti de mijloace materiale, insa scuza back-up-ului colectiei de (10) cd-uri in cativa tera de muzica nu o inteleg, aceasta declaratie mi-o asum si stiu ca o sa-mi aduca multe ganduri bune :lol: . In fapt nici nu e treaba mea ce fac altii in casa lor, de unde asculta, ce asculta, nu imi place insa prezentarea situatiei de niste "primadone" audiofile care acusi declara ca nici nu stiau ca e imoral sa asculti lucruri descarcate de pe net, daca le aparea coperta albumului la Ipod, credeau ca e "original". Si da, recunosc ca fac schimburi de cd-uri si viniluri cu propriul frate, insa e altceva dupa parerea mea...asta nu e piraterie, pentru ca nu le pot asculta simultan decat in acelasi timp cu el, la aceasi instalatie, nu de cate ori si oriunde vrea muschiul meu.

Insa eu dorm linistit cu privire la acest subiect, deoarece societatea moderna este plina de tot felul de exemple bizare gen: televizor destept de 1,5 metri diagonala ce prezinta exlcusiv filme pirat, Mercedes ultimul racnet de 2 tone cu motor subdimensionat de 4 cilindri dizal parcate pe trotuar intre blocuri, casoaice imense in care se incalzesc doar doua camere, exemplele pot continua mult si bine...

Dupa parerea mea, putem convietui linistiti impreuna si audiofilii de computer si aia de cd-uri si viniluri si benzi, etc., totusi un pic de sinceritate si lipsa de ipocrizie nu ar strica la lume in general. Sunt in viata lucruri mult mai ingrozitoare decat pirateria de muzica... Ma numesc Gigel sunt "audiofil" si nu am mai ascultat flac-uri de 1 an si 6 luni, 2 saptamani 3 zile...hac!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

:lol: Ai atins corzi sensibile, sa te uiti mai des peste umar si sa fi atent daca vizitezi dealeri, s-ar putea sa fi primit "bine"! :lol: Apropos, desi nu face parte din subiect (dar e haios!) am uitat sa mentionezi dealerul la care te duci sa cumperi un kil de malai si ca raspuns ti se ofera un sac de ciment, tu spui repetititv ca ai nevoie de kilul ala de malai si el iti arata un sac de ipsos, ca te simte putin nemultumit :lol: , la urma incepi sa-ti pierzi rabdarea si repeti apasat ca ai nevoie totusi de un kil de malai (sa faci o mamaliga) insa omul te ia de mana si iti arata o roaba de nisip "sa te impace la sfarsit"! :lol: :lol: :lol: Sau dealeru' la care nici nu mai ai curajul sa-i spui ca se aude ca porcul deoarece ti-ai incasa-o instant in moalele capului. :lol: :lol: :lol:
Insa noi discutam de altceva acum :D
remoteviewer1 wrote:Dupa parerea mea, putem convietui linistiti impreuna si audiofilii de computer si aia de cd-uri si viniluri si benzi, etc., totusi un pic de sinceritate si lipsa de ipocrizie nu ar strica la lume in general. Sunt in viata lucruri mult mai ingrozitoare decat pirateria de muzica... Ma numesc Gigel sunt "audiofil" si nu am mai ascultat flac-uri de 1 an si 6 luni, 2 saptamani 3 zile...hac!
Am zis poate mai sus, nu-i problema mea si poate nici a ta ce face haudiofilul de computer la el acasa, problema mi se pare in:
1) promovare
2) directia unor formatori de opinie, culmea, chiar pe forumuri audiofile!

"Audiofilul" de computer ne-ar sparge capul asa doar de distractie la amandoi, de exemplu il stiu pe unul din acela cu winampul si lojitecul care "pumnii lui minte nu are", si am putea s-o patim precum caricaturistii aia obraznici din Franta daca insistam prea mult contra flacurilor si tzac-pac-urilor! :D

Dar asa cum ai mentionat, e cam ciudat sa ai boxe si scule de mii de euro iar colectia de discuri sa fie formata din vreo zece originale (de test :lol: ), cateva suluri de blankuri si multe HDD-uri doldora de flacuri si tzac-pac-uri! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Iosif Sava intrebat cand traia (acum zeci si zeci de ani intr-o alta era cretacica): " -Maestre, ce faceti cand nu ascultati Bach ?!" El a raspuns: " - Derulez!"

In prezent, un "audiofil" de computer este intrebat la fel si raspunde: " -Configurez!"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by Micky »

Acest topic eu nu-l vad făcut decât sa ne luam de cei care asculta muzica din PC, laptop, tablete etc. Era chiar interesant sa ne impartaseasca cei care asculta muzica luata de pe net ce configurații au, vrem nu vrem sunt persoane care asculta muzica data de pe torenți sau copiata din alte surse. As fi un ipocrit sa recunosc ca nu am cd- uri copiate in casa si n-am nimic impotriva celor care nu au bani sa își cumpere muzica originala. Chiar acum 2 zile a venit un prieten la mine si am făcut un test cu o placa de sunet Asus care o avea la el si am comparat-o cu cd playerul meu. Vroia el sa vadă ce diferente sunt... Testul a fost rapid caci placa de sunet externa distrugea muzica in comparație cu playerul meu. Cablul folosit la conectarea plăcii cu amplificatorul era de 20 de ori mai scump ca acea placa.
Cei care spuneți voi ca au devenit deranjați prin postari si idei, eu n-am nimic cu ei, apoi si in cealaltă tabără sunt astfel de personaje. Sincer cei care asculta muzica piratata nu cred ca afectează piata prea mult si nici dezvoltarea si creația in acest domeniu.
Eu cred ca felul in care ascultam muzica nu ar trebui sa ne despartă iar mai presus de toate e muzica care ar trebui sa ne unească. Bafta si multa muzica buna!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

Eu as zice sa consideram si alta parte a acestui subiect - adica, sint si acei oameni , care au pastrat setupul de 2 canale - boxe, pre, amp, cabluri scumpe, dar au trecut la acele playere disc-free sa le zic asa - playere digitale cu support pe hard drive - fie solid state, fie disc ( dar tot disc-free ar fi considerat :lol: ) care asculta High Rez music files, nu chestii de pe torente ,etc

Un exemplu ar fi SONY HAP-ZE1ES - http://www.soundstagehifi.com/index.php ... sic-player

Alte exemple - scumpe, mii de $

http://www.6moons.com/audioreviews2/lumin/1.html

http://www.baetisaudio.com/index.php

http://www.aurender.com/page/audiophile

http://www.antelopeaudio.com/en/product ... -Converter

Nici eu nu sint adeptul acestui tip de muzica digitala, unde practice nu ai nici un contact fizic cu mediul - fata de un vinil in coperta , fata de un cd cu un booklet,fata de o rola de mag de 10" rotindu-se agale cu 19 sau 38 cm/sec ...
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by SOLO »

Topicul asta ma face sa ma gandesc la miile de topicuri care iau la misto pe prostii care dau bani pe cabluri, doar stie toata lumea ca nu exista nici o diferenta intre ele.

Eu propun o categorie noua "Computer Audio" in care sa discutam despre NAS,Linux,Dacuri,Hdd-uri,Computere,PLaci de sunet, Programe si tot ce misca in domeniul calculatoarelor care are o legatura cu lumea audio. Ar fi multe de spus, nu credeti?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by remoteviewer1 »

momolo
sa te uiti mai des peste umar si sa fi atent daca vizitezi dealeri, s-ar putea sa fi primit "bine"!
Pai in primul rand sa ma primeasca "bine" daca ma mai prind prin cosmeliile lor, oricum frustrarile astea refulate mai sus au ca sursa experiente reale, cu toate ca nu am nimic de impartit cu nimeni si nici de purtat razboaie, insa stiu ca multi cititori se vor "recunoaste" printre randuri. Ati patit vreodata la dealerasii nostri autohtoni, sa va fie "jena" sa spuneti ce sisteme aveti acasa pentru a nu fi catalogat: daaaa, asta e din tabara aia, poc usa in nas!...in fine, eu voi fi Fiul Stelelor (un fel de profet alternativ) al audiofiliei romanesti, voi muri rastignit fara sa ajung la celebritate si ingropat la groapa comuna...Oricum data viitoare inainte sa mai calc vreun dealer, voi inventa inainte un sistem aleatoriu de marci ce nu sunt distribuite in romania, ca de nu..."ai boxe X? Is niste porcarii, lasa ca iti vand eu lucruri meseriase..."

Micky
Chiar acum 2 zile a venit un prieten la mine si am făcut un test cu o placa de sunet Asus care o avea la el si am comparat-o cu cd playerul meu
O secunda m-am gandit ca ai sa spui ca placa Asus se auzea mai bine... :D
Sincer cei care asculta muzica piratata nu cred ca afectează piata prea mult si nici dezvoltarea si creația in acest domeniu.
Eu nu cred acest fapt...parere strict personala si confirmata de exemple reale citite in presa internationala (s-au mai scris pe aici exemple cu Pandora si alte balarii cat sustin munca aritistilor, gen nada, zero barat).

Solo
Eu propun o categorie noua "Computer Audio"
Propunerea e binevenita, insa eu nu voi interveni pe acolo cu tot felul de apropo-uri ca vinilul ar fi mai bengos, de ce este mai bun, etc...as lasa oamenii sa se exprime si nu as deschide niciodata topic-ul respectiv.

Si ca sa termin cu inca o "declaratie" de razboi: mai nou, unii "audiofili" incep descrierea sistemului din dotare: Laptop Xsus cu pci/mdi/tid/nas/pas/cas cu sistem de operare Windows 12 (oare chiar conteaza la calitate audio sistemul de operare, sincer, oi fi si eu ca aia ce nu cred in cabluri la faza asta?), boxe xxx, amplif yyy, pai o sa imi trec si eu laptopul Asus de pe care scriu acest mesaj in semnatura sa moara dusmanii de ciuda, cu placa Nvidia cu tot!

Bafta si sa fiti iubiti, nu va incingeti, este doar o discutie pe forum... :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by remoteviewer1 »

LEKTOR linkurile postate de tine, dealtfel foarte interesante, imi aduc minte de un banc cu Dacia Duster: stiti ce au zis germanii cand a aparut? "Ce fac romanii numai sa nu isi repare drumurile... :D ". Ce face audiofilul numai ca sa nu cumpere muzica originala? Cumpara network player de 10 mii de dolari... :oops:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by AWDRobert »

Deoarece eu am deschis cu cateva saptamini in urma un topic pe tema solutiilor digitale, ma simt cu musca pe caciula si am sa va spun cum sa conturat interesul meu.

In urma cu 4 ani am facut eforturi sa-mi cumpar un CD player bun. La acel moment mi sa spus ca are intrare in DAC si inca unul foarte bun, fapt care nu ma interesat deloc. In urma cu 3 luni mi-am cumparat primul telefon cu ecran mai mare (aproape 5 inch!) care poate primi card SD si a venit incarcat din fabrica cu cateva piese cu "cover art" atasat si un player instalat. Primul lucru am observat ce usor ai acces la muzica, ce frumos se vede am "zis" sa-l conectez la amplif cu un cablu. Mi-a placut cum se aude. Evident mi-am adus aminte de DAC-ul din CD player si asa am inceput sa ma gandesc la o solutie de a folosi noua tehnologie pentru a asculta muzica. (Am citit ca, alti oamenii mai demult, au mai facut asta cand a aparut radioul, au ascultat muzica acasa si nu au mai platit bilete de intrare la concerte).

CD-urile mele sunt impartite in trei categorii subiective, in functie de cat de mult imi plac mie, In doua rafturi asezate ca si cartile in biblioteca si altele stivuite intr-un sertar. Au fost cumparate de alungul anilor de unele am si uitat in sertar. La cele din raft ma aplec, inclin capul intr-o parte, imi asez ochelarii pe nas si si citesc literele mici de pe muchiile cutiilor cu artisti, titluri, mai greu la compilatii si aleg sa ascult unul.

Cred ca va fi mai captivant sa derulez coperte pe ecranul unei tablete in fotoliu, sa aleg 5-6 piese de pe unul sau mai multe albume deoarece rar am timp sa ascult un album "pana la capat" si atunci cand o fac probabil e un "best of".

Si inca cateva ganduri:

Il parafrazez pe Lektor: Nici eu nu sint adeptul acestui tip de comunicare digitala, unde practic nu ai nici un contact fizic cu persoana - fata de o intalnire la un club hifi, la o poveste, fata in fata, langa o rola de mag de 10" rotindu-se agale cu 19 sau 38 cm/sec sau un network player CXCRCT 4000 SONYTON de 1000TbGbpscu fisiere hihihihi res de 128biti96MHz.

Pe vremuri aparatele cu capabilitati de inregistrare: magnetofoanele, casetofoanele se importau cu taxe vamale mari, am inteles mai tarziu pe forumuri ca partial acestea erau menite, indirect, sa compenseze drepturi de autor neplatite. Radioul la inceput a fost mediu de promovare a vanzarilor de discuri mai apoi a adaugat publicitatea ca sa sustina plata drepturilor de autor pentru a emite muzica. Youtube mai nou te pune sa vezi un spot publicitar inainte de continutul dorit. Cred ca se va gasi o solutie care sa multumeasca financiar si artistii din prezent.

Avand in vedere usurinta cu care casele de discuri pot acum sa vanda muzica prin online fara intermediari la o piata da 10 ori mai mare cu costuri de 10 ori mai mici fata de 30 de ani in urma, muzica ar trebui sa fie de cel putin 10 ori mai ieftina fata de 1 euro cat costa o piesa acum.

Daca Maestrul Sava, pentru care am tot respectul (dar nu ma pot abtine sa nu fiu malitios), ar fi ascultat muzica de pe LP uri nu ar fi pierdut vremea cu derulatul unor benzi cu muzica inregistrata (copiata?).

Ma gandesc tot mai des sa-mi fac un cont pe Facebook.

PS: am aflat ca fiul unui prieten, are cca 16 ani, a renuntat la telefonul mobil dar are iPod
Robert
"doar trancotar"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

Daca v-au placut linkurile, vedeti si Atomic Clock - http://www.antelopeaudio.com/en/product ... -DA-Preamp

Precum ati observat, multe playere au iesiri balansate !!!

Alte playere digitale dedicate :

http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/ ... Audio/N-50

http://www.stereo.net.au/news/marantz-n ... io-player/

http://www.crutchfield.com/p_642NA11S1/ ... ml?tp=7046 - tot Marantz dar capul de serie, poza interior, iesire XLR, Made In Japan !!!

http://www.musicapristina.com/

http://www.musicdirect.com/p-151496-nad ... gQodCI8A7g NAD Master Series - hybrid cu cd player


Si sa nu uitam boliden de la Burmester - Model 111

http://www.burmester.de/en/Products/Com ... enter.html


Inchei cu un link cu HRA files free de la DCS.

http://www.dcsltd.co.uk/music/music-downloads/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

SOLO wrote:Topicul asta ma face sa ma gandesc la miile de topicuri care iau la misto pe prostii care dau bani pe cabluri, doar stie toata lumea ca nu exista nici o diferenta intre ele.
nu are nici o asemanare deoarece diferenta este fundamentala. A contesta pe forumuri influenta cablurilor mi se pare o actiune mult prea low-level, mult prea primitiva deoarece pana si pe sisteme audio ieftine se aude chestia cu cablurile, din toate felurile de cabluri! Numai sa vrei si oricine se poate lamuri singur. Dar unii pur si simplu nu vor sau au apucat sa spuna tampenii si nu vor sa mai dea inapoi (sau fac parte dintr-o mica gasca si vor sa arate ca poarta culorile microbiste).

Insa subiectul asta cu fisierele e altceva, aici e vorba de cam in mare, doua niveluri - ala de jos unde nu mai este atat de evidenta diferenta (fiind pe "gusturi" :wink: ) si ala de sus unde conteaza si daca ai mutat vaza cu flori pe masa!

Si mai este ceva, omul care-si formeaza urechea pe sunet de rahat, fals, sintetic, va ajunge sa se obisnuiasca cu lucrul asta. Multi refuza sa faca efort pentru a asculta alternativa si duc un soi de jihad pe forumuri. Apropos', de ani de zile nu am vazut nici un "audiofil" in salile de concert muzica clasica (naturala si neamplificata). Cum naiba sa ai referinta, din flacuri !? Din sisteme audio mediocre cu boxe minuscule de rahat care nu redau mai nimic din realitate !? Dar mai este si directia, unii pur si simplu isi trag patura in cap in timp ce altii se zbat chiar si pentru un mic pas inainte fara sa faca economie de nimic (daca-si permit).
Eu vorbesc mai mult de directie si drum, nu despre destinatie si odihna de la sfarsit!

Pur si simplu lumea audiofila care nu e delimitata decat asa cum vrea fiecare, dar e impartita in doua. A crede ca poti sa-i aduni pe toti si sa joci hora infratirii (intre popoare, intre musulmani si ciarli-hebdo :D ) este cel putin o utopie daca nu cumva o mare naivitate.

Insa ce poti sa-i explici unuia care nu e obisnuit sau nu a auzit niciodata un nivel de calitate adevarat !? Aici e problema! Sa ocolim situatia in care unii sunt obisnuiti cu mediocritatea si militeaza activ pentru aceasta! :wink:

SOLO, sunt aproape convins, nu ai inteles (nimic)! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by hondaru »

Cred ca subiectul poate fi impartit in cateva categorii:
1. Cei care sunt audiofili si isi culeg informatiile exclusiv prin intermediul calculatorui fara a asculta in realitate aparatele
2. Cei care folosesc exclusiv formate stocate/transformate pe PC
3. Subiecte referitor la partea hardware audiofila (atat cat poate fi ea).

Daca este sa fim toleranti toti trebuie sa aibe un loc sub soare, important este sa nu ne impunem unii altora locul si soarele si sa respectam reciproc ideile si placerile tuturor.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Post Reply